Kralevic Hamlet se účastní pohřbu svého otce, po jehož tragickém skonu zaujímá jeho místo po matčině boku strýc Klaudius. Jako nový král na Hamleta naléhá, aby se co nejrychleji oženil s Ofélií, Hamletovi se však ve snu zjeví duch jeho otce a prozradí mu, jak se ve skutečnosti věci mají. Zdrcený Hamlet je tak postaven před nejtěžší volbu svého života… Italský režisér Franco Zeffirelli se v kinematografii prosadil adaptací Shakespearovy komedie Zkrocení zlé ženy (1966), kterou pojal jako nečekaně dynamickou, až bujarou zábavu, zasazenou do renesančních kulis. Ještě úspěšnější byl Zeffirelli s filmem Romeo a Julie (1968), v němž obvyklý patos a sentiment nahradil dramatickým spádem a strhující citovou naléhavostí. Podobný realizační klíč, využívaný také v jeho operních a divadelních inscenacích, zvolil tvůrce v roce 1990 i ve filmovém přepisu Hamleta. Shakespearovy dialogy, plné sofismů a metafor, jsou zde většinou kráceny tak, aby děj měl co nejrychlejší spád. Za stejným účelem jsou z původního textu škrtnuty některé vedlejší motivy (tažení norského kralevice Fortinbrase). Na první pohled možná překvapující obsazení Mela Gibsona do hlavní role má rovněž svůj původ ve snaze přiblížit starý příběh divákům, zvyklým na kánony akčního filmu. Zeffirelli se pro Gibsona rozhodl po zhlédnutí filmu Smrtonosná zbraň: scéna, v níž se zhroucený policista Riggs nemůže odhodlat k sebevraždě, byla pro něj moderní a výborně zahranou analogií známého monologu „Být či nebýt.“ Zatímco tragédie veronských milenců v Zeffirelliho podání koncem šedesátých let korespondovala s tehdejší revoltou mládeže proti konvencím a předsudkům rodičovské generace, nový Hamlet není osobní výpovědí ani osobitou interpretací. Příběh váhavého mstitele je inscenován s příslovečnou Zeffirelliho kultivovaností a výtvarnou vytříbeností, a jako takový se kromě řady dalších cen dočkal dvojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

LencaN

Vůbec jsem nemyslela, že by se Shakespeare dal pojmout takovým chytlavým způsobem. Studený hrad, marnotratný král, zádumčivý Hamlet, krásná Ofélie, matka, která se k lecčemu uvolí a vlastně neví, co chce. Zahrané to bylo bravurně, až jsem si říkala, že muselo být strašně těžké měnit výrazy tváře při nějakých méně výrazných monolozích tak, aby to nebylo okoukané. Dokonce i Helena Bonham Carterová mi až tolik nevadila (ne jako v jejím pozdějším věku). Jen mě trochu mrzelo, že fráze "Být či nebýt, to je oč tu běží." jsem skoro prošvihla, protože to nějak zapadlo do všeho ostatního a přitom to je to jediné, co si mnoho lidí z Hamleta pamatuje, mě nevyjímaje. Gibsonovi a spol palec nahoru. ()

buchannon

Je to téměř výborná adaptace, ale čtyřhodinová verze z roku 1996 je přece jen přesně o ten jeden pověstný chlup (z libovolné části těla) lepší! ()

brasek

Sfilmovaná divadelná hra musí byť zrealizovaná tak aby filmový divák bol neustále v pozore, nenudil sa a očakával ako sa príbeh vyvinie. V tomto snímku to nefunguje. ()

Teachman

Námět a zápletka: 9/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 8/10. Nejlepší adaptace Shakespearovy divadelní hry. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá adaptácia, výborné kulisy a výprava. Veľmi dobré herecké výkony. Je fajn vidieť Mela Gibsona aj v serióznej hereckej úlohe. ()

fík

Pro mě byl téměř každý Hamlet, kterého jsem viděl ať na jevišti nebo ve filmu něčím přitažlivý a dával mi nový přístup k příběhu, který je právem považován za nejlepší divadelní hru Willama Shakespeara a tím možná vůbec. Který herec by ho nechtěl alespoň jednou hrát? Pro mě byl rozhodně Gibson překvapivá volba a divil jsem se, co si s ním Franco Zeffirelli počně. Ale mlhavá atmosféra dánského královského hradu mě okamžitě donutila zapomenout na všechny výhrady nebo předpoklady. Drsné a sugestivní pojetí tragédie, s intenzivním vztahem mezi Hamletem a jeho matkou. Velmi se mi líbil výkon Iana Holma a Helen Bohham Carterové. Nádherný Shakespeare a nakonec jsem se také poklonil Gibsonovi, neopakoval, objevoval a nechal se i vést. Vizuálně nádherná záležitost. Prostě příběh. Úspěšná tragédie. ()

saaaky

Perfektní výpravné historické drama. Kvalitní výkon Mela Gibsona a opravdu děj, který mne pohltil během několika minut. Člověk se celých 130 minut nenudí a film se opravdu řadí k těm nejlepším v historickém žánru. Panu Zeffirellimu se povedla nevídaná věc. ()

pavont

Shakespearovske diela nieje lahke preniest na strieborne platno. Skor su vhodne na na javiska divadiel. Navyse sposob reci moze na divaka posobit dost neosobne. Napriek tomu treba povedat ze tato adaptacia patri medzi vydarene a hlavnu zasluhu na tom maju herci na cele s Melom Gibsonom. ()

lapatata

Mel Gibson je v podstatě dobrý herec, ale obsadit ho do role mladíka v době, kdy mu bylo bezmála pětatřicet a ve skutečnosti vypadal ještě o patnáct až dvacet let starší, je absolutně nepochopitelné. Tato adaptace Shakespeara je poměrně nudná, ale to Hamlet je ve většině svých podob, včetně té původní. ()

BabyB

Pri pozeraní Zeffirelliho Hamleta som mala užasný kultúrny zážitok. Je to interpretácia, v ktorej pre niektorých nezrozumiteľný text od Shakespeara opustí stránky knihy a ožije prostredníctvom vynikajúcich výkonov všetkých zúčastnených hercov. Mel Gibson tu ukazuje, že vie podať dychberúci výkon. Krásny prednes (samozrejme po zhliadnutí v originálnom znení) ale predvádzajú všetci herci, silný výkon podala aj mladučká Helena Bonham Carter. Film sa na nič nehrá, je to proste divadelná hra prenesená na plátno. Nádhera. ()

gizi

Zeffirelli mě opět nezklamal. Hamlet, u kterého (ač mladý a nevyzrálý) jsem ve Smetanově divadle v Praze v 80. letech usínal a dodnes na to vzpomínám jako na obrovskou nudu, kdy na scéně nic nebylo a vše bylo statické až hrůza (musím se znovu na TV záznam podívat), mě v tomto podání několikrát vehnal slzy do očí. Přestože Shakespeare je pro mě i nyní stále složitý a všechny věty jsem nedokázal a nestihl dešifrovat, mnoho moudrého jsem postřehl a pochopil. Délka (na rozdíl od zmíněného divadla mající přes 3 h a v mé paměti to bylo s přestávkami přes 4 h) je zde akorát. Exteriéry kouzelné, jediná výtka snad k jednomu drobnému hereckému zakolísání. 90% a 5*. ()

evangelik

hmmm - vzpomněl jsem si na jednu recenzi amerických vánočních kýčů: matky jsou vždy krásné, tak maximálně o deset, ještě lépe tak o pět let starší než jejich filmoví synové... Tohle je to samé a od začátku mě to naladilo nanejvýš nepřátelsky - matka královna starší o 9 roků než syn princ Hamlet... A tohle bylo nominováno na Oskary... ()

zoruska127

Prapodivný film. První část je o ničem, zato skvěle vhodná pro spánek. Ale ve chvíli, kdy se Hamlet zblázní, začíná film konečně zajímavět a upoutávat. Královna v podání Glen Close je dokonalá a Ofélie totéž. Mel Gipson má skvělé hlášky a atmosféra je skvělá, taková ta smutná depresivní. Takže budu hodná a přikláním se k hodnocení čtyřmi hvězdami. (: ()

Oxytocin

"Běžný" filmový divák se nemusí obávat, že by film byl pouze ve verších, které samozřejmě musí svojí krásou, myšlenkami a genialitou vzdát hold nesmrtelnému Shakespearovi (tím chci hlupákům říct, že verše k jeho dílům patří a bez nich to nemůže být dokonalé ve filmovém ztvárnění). Četl jsem několik děl, ale Hamleta bohužel nikoliv. To však nebylo na škodu, protože jsem si naplno užíval rostoucí filmové hvězdy zářící v tomto slavném díle. Palec nahoru pro nejen pro Gibsona. ()

Ganka

Člověk se nemůže ubránit srovnávání. Branaghův Hamlet mi prostě přišel lepší. Mel Gibson byl v roli prince Dánského toporný a příliš...americký. Zato Branagh si ho užíval. Nicméně ženy v tomto dramatu perlily. Hodně výrazná byla ve své roli Glenn Close i Helena Bonham Carter, která možná hrála bláznivku lépe než Kate Winslet. Skvělá podívaná. ()

Megahead

Napriek tomu, že dráma ako žáner ma málokedy osloví, musím uznať, že dané prevedenie Shakespearovho diela Hamlet ma celkom zaujalo, či už kvalitným hereckým prevedením (Mel Gibson, Glenn Close, Alan Bates, Paul Scofield, Ian Holm, Helena Bonham Carter, atď.), kostýmami/kulisami, ale aj dialógmi v štýle starých čias (aj keď videl som len českú predabovanú verziu, nie originál, ale mne postačoval). ()