Klapzubova jedenáctka (TV seriál)

Komedie / Sportovní

Československo, 1968, 5 h 43 min (Minutáž: 23–30 min)

Eduard Hofman

Předloha:

Eduard Bass (povídka)

Jiří Kadaňka

Evžen Illín

Jiří Sovák, Vlasta Chramostová, Josef Hlinomaz, Ivo Gübel, Miloš Kopecký, Jiřina Bohdalová, Peter Ustinov, Jan Werich, Martin Frič, František Kovářík, Josef Bek, Josef Vorel, František Filipovský, Jan Skopeček, Martin Růžek, Václav Lohniský, Karel Effa, Milan Neděla, Luba Skořepová, Darek Vostřel, Jan Libíček, Jiří Lír, Jaroslav Štercl, Jaroslav Mareš, Waldemar Matuška, Miloš Nesvadba, Miloš Vavruška, Jan Tříska, Oldřich Velen, Jarmila Krulišová, Alois Dvorský, Vladimír Navrátil, Josef Zíma, Elena Hálková, Ladislav Mrnka, Karel Vavřík, Stella Zázvorková, Vít Holubec, Karel Hovorka st., Josef Hrbek, Stanislav Litera, Gustav Vondráček, Jaroslav Kalaš, Vladimír Linka, Dimitrij Rafalský, Ladislav Šimek, Miloslav Šindler, Jan Pixa st., Dagmar Dvořáčková, Naďa Karochová, Ivana Kudlová, Helena Skořepová, Alex Jandouš, Jan Kühmund, Jan Maška, Karel Peyr, Bohumil Švarc st., Dana Reimová, Vlastimil Čaněk, Ladislav Gzela, Jaroslav Novotný, Zdeněk Procházka, Václav Stýblo, Jiřina Bílá, Eduard Dubský, Gustav Hrdlička, Jiří Bruder, Lubomír Bryg, Oskar Hák, Zdeněk Najman, Jiří Trnka, Jiří Šašek, Oldřich Hoblík, Jaroslav Kladrubský

Zvuk:

Adolf Böhm

Scénografie:

Karel Černý

Velice zvláštní počin. Víc než adaptaci známé knihy mi seriál připomíná listování v tehdejším časopise ABC. Samotný příběh snad ani nehraje tak velkou roli jako spousta (různě navázaných) animovaných nebo hraných odboček, vtípků a epizodek. V nich se vystřídá hned několik výtvarníků a průvodců (včetně Högera nebo Wericha). Některé z nich jsou výborné, jiné nudí. Jelikož hodnotím teprve po dvou dílech, nechám se překvapit, co se z toho ještě vyvrbí. "Hergot, to je parchantů..." :))(14.9.2006)

• rt12

Velice dlouho jsem seriál sháněla a teď po jeho zhlédnutí si nejsem jistá, zda to stálo za námahu. Překvapující bylo zasazení prvorepublikového příběhu do socialistického bordelu. Co se týká samotné knížky, zůstala z ní jen jakási kostra, příběh Klapzubáků je vlastně potlačen mnoha liniemi seriálu. Hoffman spíše natočil pytlíkový guláš 5 v1 ve kterém najdeme politickou satiru, dokument, představení všech slavných tváří, které se motali kolem fotbalu, trochu sportu a animace. To vše by nebylo tak špatné, kdyby si odpustil zbytečnou zdlouhavost scén (vítání, odlety, přílety, jásající skupiny atd. ). Najdou se dobré a vtipné chvilky, třeba nápad jak je Klabzuba v aréně s býkem Real Madrid k nezaplacení, ale zdlouhavostí to vyšumělo. Dobře prokreslená postava bafuňáře v podání Ivo Gübla , skvěle jsem se bavila u nesmyslů plného projevu Hlinomaze. Bohužel celkově seriál působí roztříštěné, neucelené a nepružné, dost pasáží jsem se nudila. Myšlenka dobrá, zpracování docela na prd.(26.3.2015)

• Peabody

podle mne strašná nastavovaná kaše se spoustou příšerných animovaných vložek a jako zápasy fotbalu, nesmyslné dialogy, dlouhé záběry jízd - třeba tramvají z Edene na Václavák, která je nejen skoro celá, ale ještě je ve dvou dílech po sobě skoro celá. Herci nemají co hrát, neherci taky ne, sice se moc nesoudruhuje, ale nijak to nepomáhá. Jistě, vychutnal jsem si dobové záběry Prahy a stadionů, ale to není žádná zásluha, že jsou tak pěkně ucelené. Vychutnal jsem si stařičkého Mac Friče s Jiřinou Bohdalovou na tribuně, je tam spousta slavných herců fanoušků, ale je to hrozně špatná práce. Skoro celý jeden díl vypráví Jiří Sovák stručnou historii fotbalu s archivními záběry, proč ne, ale raději bych na to téma dokument. Hrozně natahované, objeví se lanaři a scéna s nimi trvá 5 minut, zcela zbytečně, sice se vyčerpají skoro všechny možnosti, kde se mohou ukrývat, kamna, holubník, truhla, becky, kredence, snad jen v hajzlíku nebyl nikdo ponořen, ale proč je to tak dlouhé? Nebo ty jako současné fotbalové scény Sparta nebo Slavie proti Klapzubákům, hráči si přihrávají, minuta, střih na fanoušky, ti se dramaticky ksichtí, zase minuta okopávané uprostřed hřiště, zase fanoušci, gól, atd 10 minut aniž by se něco - to šlo zkrátit jedním titulkem, který tam nakonec stejně je, Pana Sováka mám moc rád, Josef Hlinomaz je někde také vynikající (Chalupáři), ale tady hlavně koulí očima. Takže podle mne jen pro milovníky dobových reálií. Ale to natahováááááání a nicneděníse je tak hrozné, že nemohu dát ani jednu hvězdu. Taky nejsem slávista, ale klokan,(2.1.2017)

• dobytek

Teda takhle si ulítávat za komančů na LSD a ještě o tom natočit seriál, tomu se řiká odvaha :-) Tohle je fakt neuvěřitelná podivnost (soudim teda jenom podle prvních 2 dílů, který jsem právě viděl). Ať mi nikdo neřiká, že tohle někdo vymyslel ve střízlivym stavu. Jinak tu knížku jsem měl na ZŠ za povinnou četbu, takže jí upřímně nesnášim.(14.9.2006)

Hodně dlouho jsem tohle sháněl. Nakonec mě trvalo víc jak 2 měsíce to dokoukat, byla to prostě šílenost. Neskutečný bizzard absurdností a nesmyslů, které by nikoho nenapadly. Namátkou třeba zápas s Mexikem jako přestřelka na divokém západě. Či Real Madrid jako Corida jen se Sovákem. Nevěřícně jsem kroutil hlavou s čím zase tvůrci přišli a opravdu jedna perla za druhou, třeba z koupelny v mrakodrapu vyjede na koni Vinnetou a pomáhá jim střílením míčů, aby nedostali gól. Kdo na takovou kravinu přišel nechápu. Nebo když Klapzubáci letí na MS do Brazílie raketou. Skvělá postava je hostinský Hlinomaz. Divím se že tohle vůbec mohlo jít do televize. Určitě se na to koukněte tohle je asi naprostý unikát.(28.1.2020)

• - V době premiéry nebyl seriál nebyl odvysílán do konce. Z vysílání byl stažen pro nezájem a negativní reakce. (Přemek)