Hádavá pohádka (TV film)

Pohádka

Československo, 1969, 39 min

„To není jen tak možné, aby lecjaký pasák královskou dceru přehádal. - A princezno, princezno, to si z toho nic nedělejte. Teď zase by se slušelo, abych já dal nějakou hádanku vám, abyste si taky užila nějakou legraci, ano …?“ Jestlipak Zdeněk Troška, neustále, vlastními slovy proklamovaný, milovník českých pohádek, tuto pohádku viděl? Předchůdce jeho Nejkrásnější hádanky má mnohem jednodušší výpravu, zato vyniká hereckými výkony (ne, Jana Břežková zdaleka nebyla tak špatná princezna. Tak hloupou princeznu jsem v české pohádce snad ještě neviděla) a jednoduchým příběhem s mnohem propracovanějšími dialogy a monology („To je výborný nápad, jenomže má safraportský háček. Kdybychom my věděli, že to je skutečně obyčejný pasáček, to bychom mu tu hlavičku uškubli jako nic. Ale povídali, že mu hráli. No, uvažujte sám, kde by takový pasáček vzal, tenhleten, rozum. A teď si představte, že bychom uškubli hlavu nějakému skutečnému princi … No. Napadá vás, jakou by z toho naše království mohlo mít hrozitánskou patálii?“), bez zbytečných vsuvek, které plynutí příběhu jen ruší a nic nového do něj nevnášejí. Divák se pak může klidně těšit na dobrý konec, očekáváný a přece tak milý. Každý dostane odměnu, jakou si zaslouží, a pasáček na konci zjistí, co jistě věděl od začátku, že „má nejmilejší princezna se jmenuje Dorotka …“.(27.2.2015)

Břežková byla dost strašná, ale ostatní pohádku zachránili.(27.2.2015)

• Lykos

Dvě hvězdy dávám vlastně jen za obsazení v mužských rolích a za to, že Jak princezna hádala, až prohádala, je jedna z mých nejoblíbenějších pohádek od Jana Drdy. Dosud jsem ji znala jen v tištěné podobě a musím říct, že tu hranou o mnoho tříd převyšuje. Je to škoda, že ji takhle odflákli. Kdysi dávno na základní škole jsem tuto pohádku prosadila jako školní představení a řekla bych, že jsme ji zahráli o mnoho lépe. Obzvlášť ženské postavy působily, jako že si hrají na to, že jsou herečky. Vím, že Jana Břežková má prostě takový pisklavý hlas, ale tady to vyloženě přehání. Celé je to takové nemastné neslané, přitom to je tak pěkná pohádka. Radši už přestanu psát, nebo budu muset ještě hvězdu ubrat.(26.11.2015)

Už jsem to psala někde a nejspíš to ještě někde psát budu. Výtisk Drdových pohádek z naší dětské kníhovničky je po těch letech a po opakovaném čtení notně opotřebovaný, ohmataný a ošoupaný. Stařičké kulisové zpracování, v tomto případě s opravdu krásným pasáčkem, roztomilou Dorotkou, důstojným moudrým spravedlivým králem a půvabnou (ač trochu přišišlávající, což mě iritovalo) princeznou, si moje oblíbené pohádky zaslouží. Velkolepá výprava jednoduchému příběhu nesvědčí, dodávání zápletek a akce z milého příběhu pro pohádkychtivého diváka dělá nepříjemný zážitek. Kde jen, kde dnes prasata pasou moudří pasáčci vepřů? Kam se poděli ti moudří králové? Ještě že ty velkorysé milující Dorotky nám zůstaly, když už s dětskou nostalgií nevyhynuly i zhýčkané princezny.(31.7.2015)

Celkem průměrná černobílá pohádka. Není o hádání se, ale o hádání hádanek.(31.8.2008)

• - Již v roce 1962 vznikla gramofonová nahrávka téže pohádky pod názvem "Jak princezna hádala, až prohádala". Režie se tehdy ujal Antonín Jedlička. (Přemek)