Vampýr (TV film)

Československo, 1989, 33 min

Jaroslav Hanuš

Předloha:

Jan Neruda (povídka)

Čas od času se i já poohlédnu po nějakém zapomenutém českém (československém) kousku a mnohdy nestačím zírat. Uspokojující délka a jistá mystičnost příběhu mne svým způsobem pohltily již od prvních minut a já pln očekávání netrpělivě čekal na rozuzlení celého příběhu. Přece jenom jsem podle názvu očekával něco jiného, než se mi nakonec dostalo, ale zklamán jsem určitě nebyl. Spíše naopak. Filmoví tvůrci si s Nerudovým dílem (které jsem bohužel nečetl) poradili velice obstojně a herci odvedli rovněž slušnou práci.(6.12.2012)

Příběh by se jistě dal zpracovat mnohem mrazivěji, mysteriozněji a temněji, na druhou stranu já oceňuji právě jeho větší civilnost, prvorepublikovou náladu a splavnost, danou krátkým rozsahem, který se k této "anekdotě" hodí. Obsazení nebylo moc šťastné, postavy nejsou výrazné a Vampýr téměř zklamal. Ale i přesto tato záležitost má své kouzlo.(12.10.2015)

Je velmi příjemné v Nerudovi objevovat motivy, které bychom hledali spíše u Brama Stokera nebo H. P. Lovecrafta.(25.9.2015)

• gudaulin

Znakem tvorby brněnského televizního studia je v lepším případě mdlost, v horším čiré zoufalství. Nevím, čím to je, ale jak známo, ryba smrdí od hlavy, tak nejspíš vedením, ale opravdu si nevybavím žádný titul, který by mi udělal radost. I v tomhle případě brňáci nezklamali a ze slibného potenciálu stylové atmosférické mysteriózní povídky udělali cosi, kde po atmosféře není ani stopy. Nebudí to strach, protože tajemný "vampýr" se zmůže maximálně tak na koulení očima a podivné grimasy, které jsou spíš k smíchu. Po režijní stránce je to zkrátka zabité, nehledě na to, že např. Marcela Peňázová je obsazená nevhodně. Z celého obsazení naplno zabodoval jen Jan Teplý st. a svůj standard odvedl Ladislav Lakomý. Celkový dojem: 40 %.(17.5.2012)

Slibný potenciál temného příběhu naneštěstí zůstal někde za kamerou. Před ní se míhali herci, kteří to pojali ve stylu - ať už to mám za sebou. Film, ve kterém veškeré herecké otěže drží průměrný herec Jan Teplý st.? Ano, zde.(13.10.2015)