V království riminském žila kdysi dávno krásná princezna Nicoletta (Pavla Ptáčková), která po smrti rodičů vládla svorně se svým starším bratrem Riccardem (Michal Dlouhý). A tahle veselá a vtipná princezna, přestože byla na svůj věk i moudrá, se pošetile zamilovala do písničky o dokonalém a všemi obdivovaném králi salernském (Vladimír Dlouhý). Riccardo, jako správný milující bratr, se vydal nabídnout králi její ruku, ať už si o takovém nápadu myslel cokoli. Pyšný, matkou rozmazlovaný král ji ovšem urážlivě odmítl, podle popisu se mu nezdála hodna jeho krásy, netušil však, že k dalším Nicolettiným vlastnostem patří i tvrdohlavost a odhodlanost. A tak se jednoho dne na salernském královském dvoře objevila nová služka Coletta s vlasy jako koudel, zjizvenou tváří, ale i bystrou hlavou, stále dobrou náladou a hlavně hbitým a často ostře upřímným jazykem. Tahle poněkud drzá, ale šikovná služka si brzy dokázala získat kdekoho, nejprve ovšem princeznu Marguerittu (Markéta Hrubešová). Zakřiknutá králova sestra, žijící odmalička v bratrově stínu a platící za ošklivku, díky Nicolettině péči brzy neuvěřitelně rozkvetla. Což zjistil zanedlouho i Riccardo, který se do Salerna vrátil pro zamilovanou uprchlici. Jestli ale důvtip riminské princezny nakonec platil i na samotného krále, to je otázka. V každém případě nás na konci příběhu čeká ne jedna svatba, ale...

Televizní pohádkový příběh O PRINCEZNĚ Z RIMINI (1999) režírovaný Ludvíkem Rážou napsala podle pohádky Jana Vladislava O kolovrátku, klíčku a sedmi závojích Jana Knitlová. Pohádka, postavená zejména na svižných dialozích, vznikala převážně ve studiu, v exteriérech se točilo jen několik doplňujících záběrů. Fiktivní příběh je časově zasazený do období renesanční Itálie(rozdělené v té době mocensky na četné městské státy) čemuž odpovídají i dobové kostýmy Evženie Rážové. Pro dokreslení atmosféry jsou neméně důležité i písně s texty Jiřího Chalupy a hudba Petra Hapky. Zajímavé je určitě i obsazení bratrů Dlouhých, kteří ovšem nehrají příbuzné, jak by se možná dalo čekat. (DearS)

Jezinka.Jezinka

Nemám k téhle pohádce dětský sentiment, viděla jsem ji dnes prvně. Nejsem si jistá, zda to je výhoda nebo nevýhoda. Z důvodu obliby některých herců zejména sourozenců ze Salerna a princezny z Riminy (přes osobní výhradu, že Pavlu Ptáčkovou mám raději jako blondýnku) a chytrým dialogům, bych měla tendenci tomu dát pět. Nelíbily se mi ty paruky, ani nevím, která mi přišla nejhorší, jestli ta prince ze Salerna, která byla hnusná, nebo ta prince z Rimini, která mu dodávala výraz retardovaného idiota. Paruka princezny z Rimini vypadala jako chcíplé zvíře omotané stužkou. Trochu haprovala logika ve vztahu prince z Rimini a princezny Salernské v samém závěru, asi mu na plese dali něco do vína. Hledat mouchy na něčem, co je hodně dobré, je opravdu šťourání, když ono chybí tak málo, aby to bylo dokonalé. ()

kingik

Tohle je aspirant na nejhorší "papundeklici" všech dob. Hloupé, unylé a nudné. Ovšem až uzříte Vláďu Dlouhého, majícího být za sličného krále, namaskovaného tak, že máte dojem, že je na hormonech a čeká na přešití, budete ryčet smíchy. Fetiš paruk zde hraje prim. Michal Dlouhý působil hodně úchylně v tom připlácnutém hnusu na hlavě. Pavla Vitázková vypadala jak HIV pozitivní, na hlavě jí ještě navíc zdechlo cosi blíže neidentifikovatelného. Paruky byly fakt super děs, pohádka si nevedla dobře ani v jiných disciplínách. Co dialog, to unikátní perla. Asi je psal pták Loskuták. Příslovečné místo určení rovněž skvěle fungovalo, divák si měl představit, že jsme zřejmě ve slunné Itálii, nezmínit se o tom, z těch papundeklů bych to sám nikdy nepoznal. Ještě solidní práci odvedla kostýmní výtvarnice Evženie Rážová a Petr Hapka dodal spolehlivě vznešený hudební doprovod, jinak je to bolestně debilní. Pohádkové kouzlo pláchlo do studených krajin, zde bylo hodně teplo. Jestli je tohle v červených číslech, můžu opětkovat už cokoliv. 1/10 ()

Adam Bernau

Solidní, pěkně zahraná dialogická telenovela v příjemných renesančních kulisách. Spíš dvoudílná než jednodílná: Z počátku silně působí mravní poselství a vkusná romantika celého příběhu, později se čím dál víc natahuje a ždímá ta všeobecná zamilovanost ústřední čtveřice. Taky je dost těžko uvěřit, že by italský renesanční kavalír (navíc lokální král) trpěl tak nemístným strachem vyznat lásku své milované. Pohádka je každopádně must-see pro milovníky Vladimíra Dlouhého, protože vidět ho coby „krásného krále“, jehož krása spočívá v kníru a přeondulované hřívě, za jakou by se v 80. letech nemusel stydět ani nejteplejší dolnorakouský metalista, je velmi nevšední zážitek. Obě princezny jsou nicméně opravdu krásné a zvláště Markéta Hrubešová zde prokazuje, že když se patřičně položí do trpící senzitivní dobrotivé introvertní oduševnělé princezny, nepotřebuje si na natáčení ani brát svoje jindy nepostradatelná prsa. ()

Tom_Lachtan

Jedna z nejlepších tv pohádek a to z několika málo důvodů - je zahraná bez výjimky perfektními herci, kteří jsou perfektně obsazení (a obzvlášť Markéta Hrubešová dokáže očima zahrát víc tónů, než harfeník při pokusu zahrát na harfu fear of the dark od Iron Maiden) a druhou zásadní věcí je scénář, respektive postavy, které jsou díky dialogům inteligentní a přestože některé jsou obdařeny knírkem pedofila, jsou perfektně sympatičtí a i když nevím, co na to dítě, tak i absence jakéhokoliv zla je tu příjemná (takže žádní čerti a padouši). Na tak abnormálně komorní pohádku, co se odehrává asi ve čtyřech papundeklových interiérech a jednom exteriéru je to skvělé skóre. ()

salahadin

Nemohl jsem se s nikým ztotožnit. Bráškům Dlouhým to nesluší, ba naopak - narcistní Vladimír vypadá strašně směšně. Princezna z Rimini je blbá a naivní jak podrážka od boty a ta druhá princezna, která by nepočala, ani kdyby žila s nosorožcem (stálá bolest hlavy) je taky žúžo. Neměli aspirin? Trochu mě nudilo stále přesvědčování á la "ty jsi krásná", "ne nejsem", "ale jsi", "ne nejsem!". Výborná je však hudba. ()