Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (558)

Indiana 

všechny recenze uživatele

Hyper trapárna, u který mi vadilo snad skoro všechno - kulisy, u kterých jsem nevěděl, jestli jsou tak sociální naschvál nebo z nedostatku prachů a hlavně ty trapný herecký výkony. Tomáše Hanáka celkem můžu, ale tady ten jeho výkon posraly dementní monology. Vilma Cibulková tu hraje sexy kočku a přitom je to koště, tak nevim, proč zrovna ona. Vážně hyper trapnej film. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Jsem sklepácký fanda, tuto komedii jsem viděl i živě v divadle a musím říct, že i když se film nevydařil tak jako ono divadelní představení, stále je to vysoká třída. Jsou v něm sice i hluchá místa a děj postrádá grády, ale to je podle mne jasný autorův záměr (stejně jako některé zde kritizované technické nedostatky filmu). ()

Reklama

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Sklepáci mě teda nijak extra moc neberou, ale u tohohle fimu jsem se fakt bavil a některé vtipy mi skoro trhaly vnitřnosti. První film, kde mě bavil Pavel Liška, opět a znovu geniální výstup Milan Šteindlera, Etzler na závěr a Čtvrtníček s jeho "Roztrhni si kušnu hákem"..... Prostě paráda, na to, že to je Sklepácké. ()

Douglas 

všechny recenze uživatele

Přečetl jsem všechny u nás vyšlé knížky pánů Hammeta, Chandlera a Caina, miluji filmy noir a klasické gangsterky, mám rád humor divadla Sklep a na Mazého Filipa jsem se moc těšil. Tak co se podělalo, že Mazaný Filip je tak špatný, jak je?? Naprosto absentuje atmosféra oněch klasických příběhů, ačkoliv se o ní film snaží. Bohužel zůstává jen křečovitou levnou nápodobou, nehledě na velmi obtěžující monolog hlavního hrdiny, jeho "jak" a "jako" nejen že byly trapné, ale postupem času už jenom štvaly. Jasně, měla to být komedie, bohužel její nevýhodou je, že jí chybí opravdové vtipy a hlavně jejich správné načasování a gradace, takže pokud se občas nějaký vtip povede, naprosto nefunguje, protože se objeví v tu nejnevhodnější dobu a zůstává samoúčelným. Výbornou parodií monologů drsných detektivů jsou ty Drebinovy v Bláznivých střelách, které hlavně korespondovaly s obrazem a posilovaly slovní vtipy na druhou, což u Mazaného Filipa nenastane ani jednou, ačkoliv se to leckdy evidentně nabízí. A co se týče úmyslné přestylizovanosti herců, zůstala jen herecká křeč, která se třeba s geniálním Limonádovým Joem nedá srovnávat... Kladem filmu je Smutného hodně slušná kamera, i když občasná přebarvenost filmu mě trochu vadila (zvlášť když se odkazuje na filmy, které nejenže byly většinou černobílé, ale hlavně na své černobílosti stavěly), pokud už barva, byla by možná vhodnější technicolorově "vyblitá" varianta, které svého času využili Coenové u Millerovy křižovatky. Nicméně kamera a výprava neutáhne žánr, založený na stavbě děje a zajímavosti postav. V Mazaném Filipvi se neděje vůbec nic a postavy stojí za starou belu... ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Jako divadelní hra to asi může být podařené představení, ovšem převedení této hry na filmové plátno se mi příliš nezamlouvalo. Zpracování příliš očividně dávalo najevo, že se jednalo o kýčovitou parodii, bez jakékoli šťávy. Jediným plusem tak jsou herecké výkony. V mnoha miniaturních roličkách se objevují výteční herci, na kterých je vidět, s jakou chutí své postavičky zahráli. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (26)

  • Jen v roce 2004 se prodalo celkem 17 tisíc kusů DVD. (hippyman)
  • Sám režisér do filmu vložil 5 milionů korun, které si vypůjčil. Bez této investice by podle svých slov nikdy točit nezačal. (hippyman)

Reklama

Reklama