• gudaulin

Mazaný Filip působí ze všeho nejvíc poloamatérským a laciným dojmem. Přijde mi to, jako kdyby skupina studentů filmových oborů a nadšených fanoušků natočila vlastní film, ze kterého čiší radost z tvorby a je znát talent, ale zároveň chybí zkušenosti, producent a pečlivost. Vzhledem k tomu, jaká herecká špička se na filmu podílela, je to až překvapivé. Tomáš Hanák v hlavní roli mi moc neseděl, při nejlepší vůli je jeho herecký rejstřík omezený a snad se na mém dojmu z jeho výkonu podepsalo i to, že je v poslední době trochu přehanákováno. Ze snímku je jasně vidět, že tvůrci pracovali s nanejvýš omezeným rozpočtem, což by mi ani tak nevadilo, jako spíš to, že řada vtípků je nedotažených a stejně tak nedotažený je i scénář. Za první republiky se filmy točily za týden a Mazaný Filip vypadá, jako kdyby se tomu chtěl přiblížit. Nejsem zarytým odpůrcem product placementu, ale musí být do filmu zasazen ciltivě a s ohledem na míru. Ani jedno ani druhé v tomhle snímku neplatilo. Celkový dojem: 35 %.(22.10.2007)

• sinp

Komedie Václava Marhoula trpí snad všemi neduhy současné české kinematografie. Nepopírám, že na divadelních prknech to mohlo vypadat dobře, ale přechod na plátno není snadný, hlavně pokud se Vám nedostává příliš mnoho peněz na výbavu, které tvůrcům zcela evidentně chybí. Pak většinou nastupuje jen ošemetný product placement. Snímek osciluje mezi přehnaným počtem postav a jejich nesourodostí a odlišnou vtipností. Množství gagů zabíjí střih od člověka, co by měl svou profesi urychleně změnit a film vyšumí z hlavy podstatně rychleji než tvůrci zamýšleli.(30.9.2005)

Zajímavé zpracování, pár vtipných momentů, tanec a zpěv... Marhoulova komedie odehrávající se ve třicátých letech však kromě tohoto nic víc nenabízí. Přes skutečně hvězdné obsazení (povětšinou Sklepáků) film skřípal, humor (dialogy) byl nucený a zkrátka to nebylo ono. Trochu mi to připadalo, jako by si to hoši udělali pro sebe a diváku je tak trochu trapně, jako když kouká na něčí home video. Asi nejíce se mi z toho celého líbila kreace poldů Kidů Slovák - Vávra i s jejich kidama. Tohle mi prostě úplně nesedlo a ikdyž to vpohodě člověk dokouká, na závěr zjistí, že se ani vlastně moc nesmál. Průměr. * * *(4.7.2012)

70% - Škoda několika dějově hluchých míst a spíše trapných reminiscencí na slavné filmy. Jinak se jedná o přehlídku krásné studiové filmařiny s typickou sklepáckou nadsázkou, jež je mi čím dál sympatičtější. Zábavný film pro ty, co se nebojí nekriticky přihlížet stylistickému paskvilu jen pro jeho unikátní druh humoru.(15.7.2010)

Stejnojmennou divadelní hru jsem nikdy neviděla. Snad i proto jsem k tomuto jinak vesměs nevysoce hodnocenému filmu tak štědrá. Mě skutečně příjemně překvapilo, že čeští tvůrci ještě dokáží natočit něco tak svěžího a nápaditého. Škoda, že můj dojem rušily některé přemrštěné herecké výstupy (Jaroslav Dušek) a pak ty závěrečné na mě směrované urážky. Ovšem trefné parodické připomínky jiných filmů (včetně té akční zadní projekce), suchý konverzační humor a uměřený výkon Tomáše Hanáka, to mě potěšilo velmi.(23.6.2006)

• - První český film, který byl komerčně vydán na DVD s komentářem pro nevidomé. (gjjm)

• - Scénář napsal debutující režisér Marhoul podle vlastní stejnojmenné hry pro Divadlo SKLEP, které ji mělo v repertoáru již bezmála 20 let. (hippyman)

• - DVD filmu získalo ocenění za nejlepší authoring DVD roku 2004 pro český film. (hippyman)