Skvělá kamera, hudba, výprava a spol. Neselhávající Tomáš Hanák versus selhávající scénář. Některé scénky s příběhem víceméně (či vůbec - Smraďoch Miller) nesouvisely, jiné byly delší než bylo zdrávo (filmové studio) a Milan Šteindler mi připomněl Leslieho Nielsena. Když máte málomluvného hrdinu ve filmu, kde nejzajímavější jsou jeho hlášky, máte zaděláno na problém. A citace filmových hitů nebo reklam to nezachrání.(29.12.2003)

• gudaulin

Mazaný Filip působí ze všeho nejvíc poloamatérským a laciným dojmem. Přijde mi to, jako kdyby skupina studentů filmových oborů a nadšených fanoušků natočila vlastní film, ze kterého čiší radost z tvorby a je znát talent, ale zároveň chybí zkušenosti, producent a pečlivost. Vzhledem k tomu, jaká herecká špička se na filmu podílela, je to až překvapivé. Tomáš Hanák v hlavní roli mi moc neseděl, při nejlepší vůli je jeho herecký rejstřík omezený a snad se na mém dojmu z jeho výkonu podepsalo i to, že je v poslední době trochu přehanákováno. Ze snímku je jasně vidět, že tvůrci pracovali s nanejvýš omezeným rozpočtem, což by mi ani tak nevadilo, jako spíš to, že řada vtípků je nedotažených a stejně tak nedotažený je i scénář. Za první republiky se filmy točily za týden a Mazaný Filip vypadá, jako kdyby se tomu chtěl přiblížit. Nejsem zarytým odpůrcem product placementu, ale musí být do filmu zasazen ciltivě a s ohledem na míru. Ani jedno ani druhé v tomhle snímku neplatilo. Celkový dojem: 35 %.(22.10.2007)

Další česká komedie, ovšem v tomto případě s perfektním obsazením a v hodně jiném kabátku. Zní to slibně ale popravdě je film nedotažený, jako tkanička bezrukého horolezce. Neděste se, takových přirovnání je ve filmu nespočet a plytký humor mě nezasáhnul stějně tak, jako dějová linie nebo některé herecké výkony. Co ale na filmu vypadá skutečně moc pěkně je vizuální styl, který asi nejvíce podtrhl onu parodii na noir gangsterky. To je ale rozhodně málo a chvilkami mi přišlo, jako když si filmový štáb točí film sám pro sebe. Vtipy mohli být více sklepácké a propracované - ale i tak se z Hanákovo strnulýho obličeje vyloudí tu a tam nějakej zdařilej vtípek. "Kterou rukou jíš, tak tu nohu nosíš."(12.1.2007)

• Indiana

Hyper trapárna, u který mi vadilo snad skoro všechno - kulisy, u kterých jsem nevěděl, jestli jsou tak sociální naschvál nebo z nedostatku prachů a hlavně ty trapný herecký výkony. Tomáše Hanáka celkem můžu, ale tady ten jeho výkon posraly dementní monology. Vilma Cibulková tu hraje sexy kočku a přitom je to koště, tak nevim, proč zrovna ona. Vážně hyper trapnej film.(23.11.2005)

Prognóza vývoje obliby Mazaného Filipa. 2003: MF jde do kin. Kritika se lačně chytá dílčích nedostatků, diváci srovnávají s klasikou. Všichni lamentují. "Pcha! Barevná parodie na film noir?" "To mají být herecké výkony? Hanák není žádný herec!" "Achich ouvej, kdeže jsou časy Limonádového Joa nebo Adély..." 2013: V biografii některého z herců je MF opatrně zmíněn jako "ve své době možná trochu nedoceněný". 2023: Reedice na DVD. MF šokovaně objevuje násleující generace a stává se pro ni malým kultem. 2033: V Premiere/Cinemě v rubrice Retro/Legenda vychází článek o MF. Dramaticky líčí jeho vznik navzdory protivenstvím, vyzdvihuje originalitu v šedi okolo a "odvahu" natočit parodii na film noir v barvě. Pranýřuje slepotu tehdejší kritiky. 2043: Všichni herci, nyní nazývaní "starou gardou", jsou buď v Národním nebo po smrti, MF je součástí Zlatého fondu a každoročně se objevuje ve vánočním tv programu. 2053: Do kin přichází nová česká parodie. Všichni lamentují. "Achich ouvej, kdeže jsou časy Limonádového Joa a Mazaného Filipa..." 70%(8.1.2007)

• - Eva Holubová (Tornádo You) zpívá hlasem Terezy Duchkové, David Vávra a Jan Slovák (strážníci Kidové) pak zpívají hlasy Zbyška Pantůčka a Roberta Nebřenského. (funhouse)

• - Snímek se může pochlubit řadou ocenění, např. na MFF komedií "Filmové úsměvy" v Mladé Boleslavi byla filmu udělena "Cena ředitele festivalu", na MFF v Houstonu vyhrál v kategorii Fantasy/Horror. Z údílení Českých lvů si odnesli tvůrci sošky za nejlepší kameru a výpravu. (hippyman)

• - Českého lva 2003 za Kameru získal Vladimír Smutný, za Výtvarný počin Jan Vlasák. (M.B)