To je John Doe

USA, 1941, 123 min

Frank Capra

Robert Riskin

George Barnes

Gary Cooper, Barbara Stanwyck, Edward Arnold, Walter Brennan, Spring Byington, James Gleason, Gene Lockhart, Rod La Rocque, Irving Bacon, Regis Toomey, J. Farrell MacDonald, Warren Hymer, Pierre Watkin, Mitchell Lewis, Sterling Holloway, Susan Peters, Ann Doran, Russell Simpson, George Melford, Lafe McKee, Harry Davenport, Maris Wrixon, Bess Flowers, Jack Mower, Pat Flaherty, Bert Stevens, Forbes Murray, Kenneth Harlan, Edward Earle, Edmund Cobb, Stanley Price, Charles K. French, Forrester Harvey, Henry Roquemore, Leo White, James Millican, Stanley Andrews, Brick Sullivan, Franklyn Farnum, Charles C. Wilson, Cyril Ring, Harry Holman, Hal Price, Emma Tansey, Selmer Jackson, Sarah Edwards, Edward Keane, Bert Moorhouse, Jack Cheatham, Jack Gardner, Edward Hearn, William Forrest, Charles Trowbridge, Dorothy Andre, Joe McGuinn, Sidney Bracey, John Hamilton, Frank Fanning, Edward Peil Sr., M.J. Frankovich, Vaughan Glaser, Billy Curtis, Donald Hall, Hank Mann, Lucia Carroll, Eddie Kane, Paul Panzer, Charles McAvoy, Wyndham Standing, Garry Owen, Andrew Tombes, Walter Soderling, Benny Bartlett, Alphonse Martell, Eddie Fetherson, Larry McGrath, Guy Usher, Tom Wilson, Charles R. Moore, Isabel La Mal, Lottie Williams, Gene Morgan, George Pembroke, Tom McGuire, Paul Everton, Bess Wade, Cliff Saum, Edward McWade, Frank Jaquet

Frank Capra

Daniel Mandell

Scénografie:

Stephen Goossón

Klasický špičkový Capra, kde vítězí dobro nad zlem a ideály nad přetvářkou. Samozřejmě, že v reálném životě to tak není a nebývá, ale nemůžu se zbavit dojmu, že každý z nás potřebuje občas začít takový pocit štěstí a sounáležitosti. Jistě, že to je předvídatelné, ale takovéhle filmy už se dnes netočí a já jsem za takovou výjimečnost vděčný. 90%(23.7.2017)

Asi i na tohoto režisér nezvyknu. Takový skvělý námět, a zas je z toho "Caprovská" odlehčenina. Chápu, rok 1941, lidi byli asi rádi za lehčí, snad i naivní příběhy, ale tady mi to přijde až škoda, mohl to být podstatně "hustší" film bez zbytečných momentů, jako je psaní nápisu na dveře, které se bez ustání otvírají. Občas mi projevy postav připadaly jako nalejvárna do mozku a ač Barbaru Stanwyck zbožňuju, na závěr mi přišlo, že snad přehrává. Film mě občas nudil a dokonce vytáčel. Myslím, že kdyby se toho ujal jiný režisér, film mohl mít naprosto geniální, temnější atmosféru. Skoro mi to přišlo, jako vyplýtvání bezva námětu. Škoda... V případě "It's a wonderful life" jsem dala 4*, protože tam mi naivita příběhu přišla vhodná, i když se mě to moc neoslovovalo, ale v tomto případě s tím nesouhlasím, dávám 3* a to hlavně za námět.(24.3.2013)

Klasickej Capra, opět trochu jinej, dá se říci, že se pořád opakuje a přesto je to pokaždý něco novýho. Tentokrát je tam i více dramatických chvil a film je celkově dost hlubokej, ne tolik komediální a zkoumá idealismus a víru v dobro v člověku s jejich důsledky ze všech možných stran. Ale nebyl by to Capra, aby dobro nezvítězilo a neodnesli sme si z filmu pocit, že žít pro ideály se vyplatí. Výbornje výkon podávají Cooper. Stanwyck a taky Arnold. Něco k ději: novinářka (Stanwyck) napíše smyšlenej článek o muži, kterej chce spáchat sebevraždu, protože je nespokojenej se stavem světa. Článek má úspěch, lidi se po tom mužovi shání a tak musejí novináři sehnat někoho, kdo se bude vydávat za tohoto muže, Johna Doe. Seženou bezdomovce (Cooper) a rozjedou s ním ohromnou kampaň za zlepšení lidských vztahů a společnosti vůbec, která je ovšem manipulovaná bohatými v pozadí. Následují dost zajímavý komplikace a napínavej závěr.(10.3.2007)

Komedie a romance je to jen "mimochodem", hlavní téma je vážné drama, které, nedokážu vysvětlit proč, si dokázalo udržet po celé dvě hodiny mou pozornost a zájem. První půl hodinky je komediální (musím se přiznat k výbuch smíchu), Barbra Standwick se svou sympatickou tváří a jistým milým hlasem; a když čekáte, jak najede do zajetých kolejí směrem k romantické komedii, aby se mohl Gary Cooper projevit, najednou se změní na emotivní zpovědi lidí jak vystřižených ze zpráv TV Nova, a postpně přejdou v politické drama. A já takovou agitku a tlačení na city nemusím. Pro film jsou typické dlouhé monology, nemálo známých melodií a to, že neumím vysvětlit, jak to že mě neotrávil. Musím uznat, že příběh má něco do sebe, jen jeho podámí by mi, být v jiném rozpoložení, asi pěkně hrálo na nervy. # [viděno: monitor, 2.0->5.1, EN sub] # příběh 6 | hudba - | humor 1 | akce 0 | napětí 2 | pustil bych si znovu 5(4.8.2012)

Přesládlá agitka, která zasadila Amíkům před vstupem do války koncentrovanou dávku patriotismu. Mě bohužel John Doe nepřesvědčil tak jako jeho předchůdci. A to i přes mou slabost pro roztomilý kukuč Garyho Coopera i Caprovi idealistické vidiny. Sáhodlouhé moralizování a nemotorná propaganda obalená nuceným sentimentem postrádaly hlavu i patu a já postrádala to klasické Caprovské zahřátí u srdíčka. Prostý Pepík z davu bojuje svou dobrosrdečností proti nemilosrdnému buldozeru. V pořádku, to je osvědčený muster. Jenže to, co mi učarovalo v Mr. Deedsovi nebo v Mr. Smithovi zde vůbec nefungovalo. Chyběla lehkost a nadhled a scénář notně pokulhával. Chtělo to prostříhat a vyházet zbytečné scény. Nesmyslné fiktivní hrají baseballu v hotelovém pokoji mělo umožnit divákům, aby si odskočili na toaletu? Jiný význam této scény nenalézám. Především rozuzlení mohlo být duchaplnější. Srdceryvné breky Barbary Stanwyck potřebovaly přepsat, nejlépe vyškrtnout. Capra natočil pět závěrů, škoda, že vybral právě tento. Ostatní už horší být ani nemohly. I když on se vlastně ten konec hodí, protože působí stejně vyumělkovaně a nepřirozeně jako celý film.(29.8.2011)

• - Frank Capra chtěl do role Johna Doe jen a pouze Garyho Coopera. Ten, aniž by si přečet scénář, souhlasil, a to protože si pochvaloval spolupráci s Caprou na filmu Úžasná událost (1936) a přál si filmovat s Barbarou Stanwyck. (IQ Tiqe)

• - Frank Capra nejprve vybral do hlavní ženské role Ann Sheridan. Tu ale vetovala produkční společnost Warner Bros. (IQ Tiqe)