11 Harrowhouse

Komedie / Krimi

Velká Británie, 1974, 94 min

Zapomenutý zlodějský film, v českých televizích prý kdysi uváděný jako Dům plný diamantů. Charles Grodin, který se také podílel na scénáři, hraje překvapivě nekomediální postavu. Na zakázku bohatého arcilotra Trevora Howarda se chystá vyloupit londýnskou úschovnu diamantů. Plán provede s pomocí své snoubenky (Candice Bergen), která účast na zločinu podmiňuje sňatkem, starého zaměstnance této "diamantové banky" (James Mason) a několika švábů. Pomalejší a trochu nepřehledný začátek filmu bohatě vykoupí samotná loupež. Nejsou to úplně čisté čtyři hvězdičky, ale viděl jsem tolik heist/caper filmů, které jsou po všech stránkách dokonalejšími filmy a přesto nenabízejí tak důmyslný a neokoukaný plán zločinu, že 3* by zkrátka byly málo. Dále stojí za zmínku, že film existuje ve dvou různých verzích. Sestřih je zřejmě stejný, ale druhá verze, vyrobená pro televizi, se od první liší přidaným voiceoverem Charlese Grodina. Právě tuto verzi jsem viděl. Narativ dodal filmu trochu humoru a pomohl zorientovat se v začátku, ale ve většině pozdějších scén mi připadal nadbytečný a když na konci přerušoval i jinak zdařile akční finále, vyloženě mi lezl na nervy. 70%(4.9.2011)