Mona a já (festivalový název)

• francouzský

Mona et moi

Drama / Romantický / Komedie

Francie, 1989, 90 min

Film o skupině pařížských floutků, kteří se snaží prosadit s vlastní rockovou kapelou, ale spíš než na hudbu se soustřeďují na drogy a krádeže. Hlavním hrdinou je amatérský manažer Pierre (Denis Lavant), který se marně snaží sehnat peníze na koncert kapely spolu s americkou rockovou hvězdou Johnnym Valentinem, a podobně neúspěšně se vyvíjí i jeho vztah s dívkou Monou. Film získal prestižní francouzskou filmovou Cenu Jeana Viga, nicméně nejzajímavější na něm je herecká účast Johnnyho Thunderse, i když jeho scény se zbytkem filmu souvisí jen dost volně. Kouzelná je scéna, v níž se pokouší koupit si cigaretové papírky a následný kavárenský rozhovor o (ne)bezpečnosti pařížských ulic. Idylická romance s Monou je ale pořádně kýčovitá. Nádherná je závěrečná scéna na pláži s písničkou I Was Born to Cry, škoda že film není víc v takovém stylu. Thunders byl ve Francii poměrně dost populární, což vysvětluje jinak dost absurdní nápad obsadit ho do role rockové superhvězdy.(7.2.2013)