Arthur

Arthur

Komedie / Romantický

USA, 1981, 97 min

Takmer obycajna romanticka komedia, az na skvelo napisane dve hlavne postavy, ktore genialne zahrali Dudley Moore (Zlaty Globus a nominacia na Oscara) a John Gielgud (vyhral oba, aj Oscara aj Zlaty Globus!). Ten prvy zahral opilca tak, ze sa to snad ani lepsie neda, toto treba fakt vidiet v originale. Ten druhy hral perfektneho komornika, pre mna najvtipnejsia postava filmu. Celkovo je to mily film, akurat je uplne jasne ako skonci a aj vtipky su sice mile a je ich dost, ale skor som sa pochechtaval, ako nahlas smial.(11.9.2011)

• danecek24

39. Zlatý Glóbus za rok 1981 - cena (4) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Dudley Moore, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - John Gielgud, *Nejlepší filmová píseň - "Arthur's Theme (Best That You Can Do)" - Hudba a text Peter Allen, Burt Bacharach, Christopher Cross, Carole Bayer Sager + nominace (1) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Liza Minnelli(25.12.2008)

díky televizi jsem se dostal i k tomu původnímu Arthurovi, jehož remake se mi dost líbil. Originální verze působí staromilsky, i když si docela troufá a některé humorné hlášky jsou na komerční film a svou dobu průbojné. Své kouzlo však má stále a herci do svých rolí hezky zapadli. Bavila mě víc první polovina filmu a ke konci to ztrácelo tempo díky sentimentální notě. Možná by hodnocení dopadlo jinak, kdybych filmy shlédl v jiném pořadí, ale takto holt dostane tento Arthur jen dobré tři hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](8.1.2016)

Výborná komedie, která netratí glanz ani po třiceti letech. Výkon Dudleyho Moorea je bezkonkurenční, i kdyby si Russell Brand udělal z jazyka chobotnici. Tak roztomilého a zábavného alkoholika jsem ještě ve filmu neviděla. Všecky alkoscény jsem probrečela smíchy, byl vážně moc dobrý. A všichni staříci kolem něho vůbec nezaostávali, babička Martha válela: "Arthure, když ty máš erekci, musí to vyjít ve všech novinách... Jaké to je být promiskuitní?" "No nevím Martho, v tvém věku by to už bylo nebezpečné." Ale upřímně, osobně bych radši brala cizího alkáče a vlastního milionáře.(25.7.2011)

I na nezávaznou komedii poměrně naivní a předvídatelné. Dudley Moore sice perlí kudy chodí, ale přesto mi připadne, že si přízeň diváka snad ani nezaslouží. Zbohatlý prostopášný ožrala, který láme srdce a chová se jako malé dítě, je postava spíš do nějakého dramatu, než do veselohry jako je tato. Vlastně bych se vůbec nebránil vážnějšímu pojetí - stačilo by rozšířit linii s Hobbsem (John Gielgud se svou variací na suchého anglického slouhu byl poprávu oceněn Oscarem), dát trochu prostoru konfliktu mezi snoubenkou a milenkou a byl by tu film jako víno. Ale to bych byl asi až moc náročný, takže to shrnu tím, že úplná ztráta času Arthur nebyl, lepších komedií ale najdete desítky. Ten jeho apartmán ale stál zato, ne že ne.(15.3.2010)

• - Keď sa natáčala scéna, kde vystupoval Dudley Moore (Arthur) s losou hlavou, jeden z osvetľovačov sa na tom údajne zabával až tak dobre, že spadol z rebríka. (m.a.t.o.)

• - Spoiler: Hoci John Gielgud (Hobson) v tomto filme zomrie, v pokračovaní Arthur 2: Na mizine (1988) si zahral cameo ako Hobsonov duch. (m.a.t.o.)

• - Keď Dudley Moore (Arthur) dostal ponuku účinkovať vo filme, došlo k nedorozumeniu a on sa spočiatku domnieval, že ide o snímku, ktorá pojednáva o kráľovi Artušovi. (m.a.t.o.)