Arthur

Arthur

Komedie / Romantický

USA, 1981, 97 min

• danecek24

39. Zlatý Glóbus za rok 1981 - cena (4) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Dudley Moore, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - John Gielgud, *Nejlepší filmová píseň - "Arthur's Theme (Best That You Can Do)" - Hudba a text Peter Allen, Burt Bacharach, Christopher Cross, Carole Bayer Sager + nominace (1) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Liza Minnelli(25.12.2008)

Výborná komedie, která netratí glanz ani po třiceti letech. Výkon Dudleyho Moorea je bezkonkurenční, i kdyby si Russell Brand udělal z jazyka chobotnici. Tak roztomilého a zábavného alkoholika jsem ještě ve filmu neviděla. Všecky alkoscény jsem probrečela smíchy, byl vážně moc dobrý. A všichni staříci kolem něho vůbec nezaostávali, babička Martha válela: "Arthure, když ty máš erekci, musí to vyjít ve všech novinách... Jaké to je být promiskuitní?" "No nevím Martho, v tvém věku by to už bylo nebezpečné." Ale upřímně, osobně bych radši brala cizího alkáče a vlastního milionáře.(25.7.2011)

• stuj

Pamatuju si, že asi tak v polovině devadesátých let, kdy jsem film viděl, tak se mi strašně líbil a teď jsem si ho pro připomínku sehnal znovu. Těšil jsem se na věčně ožralýho milionářskýho týpka, co má všechno a všechny na háku a užívá si života tak, že dělá průšvih za průšvihem a divák se může smíchy potrhat. Doba ale bohužel postoupila. Co bylo vtipné tehdy, už není a vyjádření luxusu z osmdesátých let působí o 30 let později trochu divně. Navíc i žena, kterou balí, působí divně. Dudley Moore umí ožralýho povedeně, to se musí nechat, ale ten jeho přiblblej smích je teď už trapnej. Film jsem v půli vypl a šel raději na jinej.(8.9.2011)

Úžasný a vtipný snímek o milionářském dětinském opilci, kde není scény, aby to neobsahovalo nějakou legrační linku. Pozor, o situační komedii se však nejedná. Dudley Moore tu předvedl ve své roli naprosto úctyhodný výkon. V ději co postava, to určitý charakter a na vtipných situacích to nesmírně funguje. Arthur je legrační zvlášť když je opilí (a to je skoro pořád) a třeba jeho komorník vždy trefně sarkastický. A to tu pochopitelně nejsou jen oni. Příběh se veze v jednoduchosti s velice známou dějovou linkou, avšak ten konec jistojistě překvapí. Jedná se o jednu z nejlepších komedií z počátku 80. let, který kupodivu nestárne a který neméně pobaví i dnes.(17.1.2016)

Doteď si nejsem jistá, co si mám o tomto filmu vhodném jako skvělá kulisa k žehlení, myslet. A přece hodnotím vysoko. Za naprosto ojedinělé až výstřední postavy (hlavní dvojice, sluha, tetička), které nejsou ani hezké ani příliš blízké, ale tím, že se nebojí ukázat svou divnost, si získají vaše sympatie. Ono romantický hrdina, co je většinu filmu totálně namol, je dost silné kafe. A ještě se smíchem Oldřicha Kaisera, to stojí za to vidět.(9.1.2016)

• - Keď Dudley Moore (Arthur) dostal ponuku účinkovať vo filme, došlo k nedorozumeniu a on sa spočiatku domnieval, že ide o snímku, ktorá pojednáva o kráľovi Artušovi. (m.a.t.o.)

• - Spoiler: Hoci John Gielgud (Hobson) v tomto filme zomrie, v pokračovaní Arthur 2: Na mizine (1988) si zahral cameo ako Hobsonov duch. (m.a.t.o.)

• - Rolu Arthura si mal zahrať Bud Cort, ale krátko pred začiatkom natáčania od projektu odstúpil. (m.a.t.o.)