Arthur

Arthur

Komedie / Romantický

USA, 1981, 97 min

V porovnání s originálem u mne jednoznačně vítězí Arthurův o třicet let mladší klon, který dokáže své snadno nabyté milióny s lehkostí rozházet za zbytečnosti. Oproti tomu originál pouze chlastá a následně nabízí humor, jež mi v některých okamžicích zlehka zavání trapností. Proto veškeré mé sympatie směřují k trojici komorník, řidič, otec vyvolené, kteří si mezi hrdinovým opileckým žvatláním našli dostatek prostoru pro mimořádně vtipné postřehy.(23.10.2012)

"Dobrý den, pane Bucku !! Rád vás vidím !!" - "Tak to jste jediný, koho znám.." ;) Tak tomu se nedivím !! Ačkoliv Dudleyho Moorea můžu a považuji ho za velmi dobrého herce, tenhle jeho Arthur je naprostý hovado, který se ještě ke všemu zamiluje do Lizy Minnelli, a ta je zhruba stejně strašná ohyzda jako její neméně slavná matka, totiž Judy Garland, díky níž v mém případě prostě ta romantická veledůležitá linie příběhu naprosto fatálně skřípe, vlastně ho pak jeden ani nedokáže mít rád.. A tak nezbývá než ocenit převážně velmi kvalitní intenzivní humor v nespočtu dialogů, které mísí jízlivosti se sexistickými plky a oplzlostmi, které však často balancují na hraně vkusu, asi jako ožralec tančící na špičkách po hraně vany.. Přes všechny výhrady platí Arthur za velmi dobrý a především chytrý snímek Steva Gordona, výborně napsaný i zrežírovaný, se spoustou parádních hereckých výkonů, jimž vévodí famózní John Gielgud se svým Hobsonem.. Vždyť za něj taky právem - Světě, div se !! ;) - dostal Oscara !!(13.7.2015)

Doteď si nejsem jistá, co si mám o tomto filmu vhodném jako skvělá kulisa k žehlení, myslet. A přece hodnotím vysoko. Za naprosto ojedinělé až výstřední postavy (hlavní dvojice, sluha, tetička), které nejsou ani hezké ani příliš blízké, ale tím, že se nebojí ukázat svou divnost, si získají vaše sympatie. Ono romantický hrdina, co je většinu filmu totálně namol, je dost silné kafe. A ještě se smíchem Oldřicha Kaisera, to stojí za to vidět.(9.1.2016)

• stuj

Pamatuju si, že asi tak v polovině devadesátých let, kdy jsem film viděl, tak se mi strašně líbil a teď jsem si ho pro připomínku sehnal znovu. Těšil jsem se na věčně ožralýho milionářskýho týpka, co má všechno a všechny na háku a užívá si života tak, že dělá průšvih za průšvihem a divák se může smíchy potrhat. Doba ale bohužel postoupila. Co bylo vtipné tehdy, už není a vyjádření luxusu z osmdesátých let působí o 30 let později trochu divně. Navíc i žena, kterou balí, působí divně. Dudley Moore umí ožralýho povedeně, to se musí nechat, ale ten jeho přiblblej smích je teď už trapnej. Film jsem v půli vypl a šel raději na jinej.(8.9.2011)

díky televizi jsem se dostal i k tomu původnímu Arthurovi, jehož remake se mi dost líbil. Originální verze působí staromilsky, i když si docela troufá a některé humorné hlášky jsou na komerční film a svou dobu průbojné. Své kouzlo však má stále a herci do svých rolí hezky zapadli. Bavila mě víc první polovina filmu a ke konci to ztrácelo tempo díky sentimentální notě. Možná by hodnocení dopadlo jinak, kdybych filmy shlédl v jiném pořadí, ale takto holt dostane tento Arthur jen dobré tři hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](8.1.2016)

• - Keď Dudley Moore (Arthur) dostal ponuku účinkovať vo filme, došlo k nedorozumeniu a on sa spočiatku domnieval, že ide o snímku, ktorá pojednáva o kráľovi Artušovi. (m.a.t.o.)

• - John Gielgud najprv niekoľkokrát odmietol hrať úlohu Hobsona. Nakoniec ju prijal, ale iba kvôli tomu, že mu bol ponúknutý veľmi slušný honorár. (m.a.t.o.)

• - Spoiler: Hoci John Gielgud (Hobson) v tomto filme zomrie, v pokračovaní Arthur 2: Na mizine (1988) si zahral cameo ako Hobsonov duch. (m.a.t.o.)