Arthur

Arthur

Komedie / Romantický

USA, 1981, 97 min

• danecek24

39. Zlatý Glóbus za rok 1981 - cena (4) - *Nejlepší film (komedie / muzikál), *Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Dudley Moore, *Nejlepší herec ve vedlejší roli - John Gielgud, *Nejlepší filmová píseň - "Arthur's Theme (Best That You Can Do)" - Hudba a text Peter Allen, Burt Bacharach, Christopher Cross, Carole Bayer Sager + nominace (1) - Nejlepší herečka (komedie / muzikál) - Liza Minnelli(25.12.2008)

"Dobrý den, pane Bucku !! Rád vás vidím !!" - "Tak to jste jediný, koho znám.." ;) Tak tomu se nedivím !! Ačkoliv Dudleyho Moorea můžu a považuji ho za velmi dobrého herce, tenhle jeho Arthur je naprostý hovado, který se ještě ke všemu zamiluje do Lizy Minnelli, a ta je zhruba stejně strašná ohyzda jako její neméně slavná matka, totiž Judy Garland, díky níž v mém případě prostě ta romantická veledůležitá linie příběhu naprosto fatálně skřípe, vlastně ho pak jeden ani nedokáže mít rád.. A tak nezbývá než ocenit převážně velmi kvalitní intenzivní humor v nespočtu dialogů, které mísí jízlivosti se sexistickými plky a oplzlostmi, které však často balancují na hraně vkusu, asi jako ožralec tančící na špičkách po hraně vany.. Přes všechny výhrady platí Arthur za velmi dobrý a především chytrý snímek Steva Gordona, výborně napsaný i zrežírovaný, se spoustou parádních hereckých výkonů, jimž vévodí famózní John Gielgud se svým Hobsonem.. Vždyť za něj taky právem - Světě, div se !! ;) - dostal Oscara !!(13.7.2015)

Doteď si nejsem jistá, co si mám o tomto filmu vhodném jako skvělá kulisa k žehlení, myslet. A přece hodnotím vysoko. Za naprosto ojedinělé až výstřední postavy (hlavní dvojice, sluha, tetička), které nejsou ani hezké ani příliš blízké, ale tím, že se nebojí ukázat svou divnost, si získají vaše sympatie. Ono romantický hrdina, co je většinu filmu totálně namol, je dost silné kafe. A ještě se smíchem Oldřicha Kaisera, to stojí za to vidět.(9.1.2016)

Až po pozretí filmu som si všimla, že to je romantická komédia! Moje panenské pocity bez ovplyvnenia určenia druhu filmu? Rozhodne komédia (komorník je skvelý, ku koncu plač a slzy zároveň), romantiku som si neuvedomila, pretože to bolo skôr fraška na romantický kus, paródia na zamilované filmíky, kde hlavný hrdina je bohatý fešák. Tento bohatý večne ožratý škaredý Arthur, ktorý bol občas brilantné vtipný, občas trápny ako každý vtipálek, ktorý sa snaží zabávať na živote .... život je trápny vtip, že Arthur? :-) PS: Škoda totálne predvídateľného záveru.(26.9.2010)

• stuj

Pamatuju si, že asi tak v polovině devadesátých let, kdy jsem film viděl, tak se mi strašně líbil a teď jsem si ho pro připomínku sehnal znovu. Těšil jsem se na věčně ožralýho milionářskýho týpka, co má všechno a všechny na háku a užívá si života tak, že dělá průšvih za průšvihem a divák se může smíchy potrhat. Doba ale bohužel postoupila. Co bylo vtipné tehdy, už není a vyjádření luxusu z osmdesátých let působí o 30 let později trochu divně. Navíc i žena, kterou balí, působí divně. Dudley Moore umí ožralýho povedeně, to se musí nechat, ale ten jeho přiblblej smích je teď už trapnej. Film jsem v půli vypl a šel raději na jinej.(8.9.2011)

• - John Gielgud najprv niekoľkokrát odmietol hrať úlohu Hobsona. Nakoniec ju prijal, ale iba kvôli tomu, že mu bol ponúknutý veľmi slušný honorár. (m.a.t.o.)

• - Rolu Arthura si mal zahrať Bud Cort, ale krátko pred začiatkom natáčania od projektu odstúpil. (m.a.t.o.)

• - Kay Lenz chcela veľmi získať hlavnú ženskú rolu vo filme, pretože jej predchádzajúce pokusy stať sa filmovou hviezdou zlyhali. (m.a.t.o.)