Arthur

Arthur

Komedie / Romantický

USA, 1981, 97 min

díky televizi jsem se dostal i k tomu původnímu Arthurovi, jehož remake se mi dost líbil. Originální verze působí staromilsky, i když si docela troufá a některé humorné hlášky jsou na komerční film a svou dobu průbojné. Své kouzlo však má stále a herci do svých rolí hezky zapadli. Bavila mě víc první polovina filmu a ke konci to ztrácelo tempo díky sentimentální notě. Možná by hodnocení dopadlo jinak, kdybych filmy shlédl v jiném pořadí, ale takto holt dostane tento Arthur jen dobré tři hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](8.1.2016)

Výborná komedie, která netratí glanz ani po třiceti letech. Výkon Dudleyho Moorea je bezkonkurenční, i kdyby si Russell Brand udělal z jazyka chobotnici. Tak roztomilého a zábavného alkoholika jsem ještě ve filmu neviděla. Všecky alkoscény jsem probrečela smíchy, byl vážně moc dobrý. A všichni staříci kolem něho vůbec nezaostávali, babička Martha válela: "Arthure, když ty máš erekci, musí to vyjít ve všech novinách... Jaké to je být promiskuitní?" "No nevím Martho, v tvém věku by to už bylo nebezpečné." Ale upřímně, osobně bych radši brala cizího alkáče a vlastního milionáře.(25.7.2011)

• stuj

Pamatuju si, že asi tak v polovině devadesátých let, kdy jsem film viděl, tak se mi strašně líbil a teď jsem si ho pro připomínku sehnal znovu. Těšil jsem se na věčně ožralýho milionářskýho týpka, co má všechno a všechny na háku a užívá si života tak, že dělá průšvih za průšvihem a divák se může smíchy potrhat. Doba ale bohužel postoupila. Co bylo vtipné tehdy, už není a vyjádření luxusu z osmdesátých let působí o 30 let později trochu divně. Navíc i žena, kterou balí, působí divně. Dudley Moore umí ožralýho povedeně, to se musí nechat, ale ten jeho přiblblej smích je teď už trapnej. Film jsem v půli vypl a šel raději na jinej.(8.9.2011)

V porovnání s originálem u mne jednoznačně vítězí Arthurův o třicet let mladší klon, který dokáže své snadno nabyté milióny s lehkostí rozházet za zbytečnosti. Oproti tomu originál pouze chlastá a následně nabízí humor, jež mi v některých okamžicích zlehka zavání trapností. Proto veškeré mé sympatie směřují k trojici komorník, řidič, otec vyvolené, kteří si mezi hrdinovým opileckým žvatláním našli dostatek prostoru pro mimořádně vtipné postřehy.(23.10.2012)

Takmer obycajna romanticka komedia, az na skvelo napisane dve hlavne postavy, ktore genialne zahrali Dudley Moore (Zlaty Globus a nominacia na Oscara) a John Gielgud (vyhral oba, aj Oscara aj Zlaty Globus!). Ten prvy zahral opilca tak, ze sa to snad ani lepsie neda, toto treba fakt vidiet v originale. Ten druhy hral perfektneho komornika, pre mna najvtipnejsia postava filmu. Celkovo je to mily film, akurat je uplne jasne ako skonci a aj vtipky su sice mile a je ich dost, ale skor som sa pochechtaval, ako nahlas smial.(11.9.2011)

• - Keď Dudley Moore (Arthur) dostal ponuku účinkovať vo filme, došlo k nedorozumeniu a on sa spočiatku domnieval, že ide o snímku, ktorá pojednáva o kráľovi Artušovi. (m.a.t.o.)

• - John Gielgud najprv niekoľkokrát odmietol hrať úlohu Hobsona. Nakoniec ju prijal, ale iba kvôli tomu, že mu bol ponúknutý veľmi slušný honorár. (m.a.t.o.)

• - Na pracovnom stole Arthurovho (Dudley Moore) otca možno vidieť fotografie Harryho S. Trumanana a Winstona Churchilla. (m.a.t.o.)