Vynikající, ale těžký film, který bych nedoporučila pro zkrácení nudy nebo dlouhé chvíle. Velmi moudré dialogy, které je nutno sledovat pozorně a vnímat jemné nuance, měnící úmysly i chování hlavních hrdinů. Logicky na sebe totiž navazují a cesta k tragédii je srozumitelná. Líbil se mi proces svěcení arcibiskupa i rituál uvalení klatby. Ani jedno z toho jsem dosud neviděla. Závěrem bych film charakterizovala asi takto. Jde o souboj dvou výrazných osobností, z nichž jedna moc i odpovědnost unesla, druhá nikoli. Proto ta silnější, která byla navíc i mnohem inteligentnější, musela zemřít. Král Anglie, závislý na přízni svého přítele a žárlivý na Boha, kterému dal jeho přítel přednost. Bez něho si totiž uvědomoval, jak je sám, obklopen jenom hloupými a prázdnými lidmi. Přitom ale neunesl zjištění, že ho jeho bývalý přítel ve všech směrech převyšuje. Film byl velkým zážitkem.(2.1.2014)

Tempo by potřebovalo popohnat střihačskými nůžkami (opravdu je nutný dvouminutový záběr na procesí mnichů?), nicméně i tak nám tu zůstává kvalitní historické drama se solidním Burtonem, ale hlavně výtečným O'Toolem, který se s rolí Jindřicha dokonale sžil a věřil jsem mu každé gesto. Měl to také usnadněné tím, že tato role mu poskytovala mnohem více prostoru pro vyjádření vnitřního boje a emocí než role Becketa, která přecijen nepřekypovala nějakou přehnanou citovostí.(14.10.2009)

Jako člověk pravidelně týrán filmovými přepisy divadelních her (obzvláště historických) jsem se zpočátku bál. Zbytečně. "Becket" je nejen tango pro dva geniální herce, je to především nečekaně záživná přehlídka krásně vybroušených, vtipných a chytrých dialogů. Pokud se na to tedy chystáte, ujistěte se, že se budete dívat na solidně přeloženou verzi, protože by byla věčná škoda přijít o ty drobné slovní perličky a jehly bodané do protivníků. Od poloviny film sice začíná trochu sentimentálnět, panbíčkařit a stavět mravorové pomníčky, štvala mě taky ryčná, naprosto zbytečná hudba, to jsem ale nakonec - rád - překousl. Co víc? Uděluji bodíček pro škodolibou bukvičku, krále Francie. A obrovskou poklonu pro Petera O'Toole'a, který ve scénách rozervání mezi vlastní slabostí a citem k příteli dochází snad až na samotné hranice toho, čeho může být herec schopen.(21.11.2011)

Souboj hereckých titánů. Oba dva pánové v plné síle, Peter O'Toole na plátně po dvou letech od Lawrence z Arábie, Richard Burton v roce, kdy si zahrál ještě ve třech dalších velkých snímcích. Který z těch dvou je lepší? Je to samozřejmě remíza. Když vidíte Burtonova Becketa, kterak s démonickým výrazem v očích exkomunikuje nepřítele církve, říkáte si, že on je ten jediný, kdo mohl něco takového hrát. Stejně tak je to při pozorování pozoruhodného O'Toolova Jindřicha, výbušného panovníka, který se vám může v jedné chvíli hnusit a hned nato je možné ho milovat. Jistá divadelnost a skromnější výprava filmu vůbec neškodí, dialogy jsou ostré jako břitva a o tom, jak může dopadnout přátelství zahnané do kouta, mají stále co říct.__P.S. Na DVD vydaném společností MIDO se skrývá vynikající československý dabing s Františkem Němcem, Jaromírem Spalem, Jaromírem Hanzlíkem, Vladimírem Šmeralem a dalšími a dalšími. S radostí jsem na něj tu a tam přepnul a co nevidět si Becketa pustím od začátku do konce jen s ním.(18.12.2013)

Král Jindřich 2 má problémy s církví. Když umírá Archbishop of Canterbury, má skvělý nápad. Než zvolit dalšího zbožného kněze, který je loyální Římu, volí svého starého přítele, se kterým prožíval mnohá divoká dobrodružství, Thomase Becketa, jáhena v kostele. Avšak Becket bere svůj úřad velice vážně a staví se proti svému příteli-samotnému králi. Toto vše vede k slavnému "Kdo mě zbaví tohoto nepříjemného kněze ? Brilantní výkony O´Toola a Burtona jsou velkou devizou tohoto snímku. Škoda, že film je tak relativně dlouhý, určitě by mu prospěla kratší stopáž - hlavně ke konci. Zasloužené čtyři hvězdy.(25.11.2009)

• - Koruna, kterou nosil herec Peter O'Toole, byla vyrobena z lepenky. (Elwanelyn)

• - Film se velice líbil Gretě Garbo, která o něm prohlásila: "Byla jsem v transu. Myslím, že to bylo naprosto překrásné, jistým děsivým způsobem. Mezi těmi dvěma muži je to očividně homosexuální... Vždycky jsem Becketa chtěla vidět znovu, ale dávali ho v televizi tak pozdě v noci, že jsem se na to nemohla podívat... Mám totiž svoje hranice."  [Zdroj: Garbo] (Babous)

• - John Gielgud získal nominaci na Oscara a přitom se objevil ve filmu v pouhých dvou scénách. (Elwanelyn)