Povedený, historicky poměrně věrný film, jehož největší předností jsou herecké výkony dvou hlavních představitelů - O'Tooleho Jindřich je snad ještě lepší než Burtonův Becket. Kámenem úrazu je však to, že na filmu je až moc vidět jeho "divadelnost". Místy je to hodně statické a vzhledem k délce stopáže se člověk aspoň na chvíli neubrání nudě.(10.5.2009)

Zkusím hádat, proč tenhle slavný historický velkofilm dosud uniká pozornosti místních fandů (do 11.10.2008 jen 13 hodnocení): ☻zřejmě nikdy nevyšel na DVD☻stopáž 148 minut☻v internetové komunitě k němu neexistují české titulky☻ - stačí to jako vysvětlení?___ Obdivovatelům Richarda Burtona by Becket určitě neměl uniknout, i když je pravda, že o dost větší prostor dostává ve filmu šílený král Henry II (Peter O'Toole). Jinde se vám ale charismatického Burtona s oholeným kolečkem na hlavě vidět asi nepodaří.___A teď to vezměme kriticky - za dvě hodiny a kousek, co film trvá, se divák o životě Thomase Becketa dozví prakticky kulový. Některé scény jsou až příliš natahované, uspávací (třeba hned ten králův příchod do krypty Canteburské katedrály). Pokud má být Becket film o sporu mezi králem a církví, proč režisér tento spor ignoruje a církev upozaďuje?___ Hodnotím film nejenom v kontextu světové kinematografie (a tady jsou to čtyři *), ale také v užším kontextu britské produkce 1960´s - a tady už jsou to jenom 2*. Proto jako první svým čtrnáctým hodnocením dávám méně než čtyři (což pro Becketa pořád znamená špičku na csfd).(11.10.2008)

Tempo by potřebovalo popohnat střihačskými nůžkami (opravdu je nutný dvouminutový záběr na procesí mnichů?), nicméně i tak nám tu zůstává kvalitní historické drama se solidním Burtonem, ale hlavně výtečným O'Toolem, který se s rolí Jindřicha dokonale sžil a věřil jsem mu každé gesto. Měl to také usnadněné tím, že tato role mu poskytovala mnohem více prostoru pro vyjádření vnitřního boje a emocí než role Becketa, která přecijen nepřekypovala nějakou přehnanou citovostí.(14.10.2009)

Pouhé tři hvězdičky jsou odůvodněné tím, že stejnojmennou hru znám ve výborném provedení Jihočeského divadla a tam mi poselství hry přišlo modernější a vícevrstevné. Film samozřejmě těží z přítomnosti dvou velkých hereckých hvězd, ale svůj divadelní původ nezapře a stejně ani to, že je to z dnešního pohledu spíš televizák natáčený ve studiu s minimem exteriérových scén. Od začátku až do konce ho táhnou dialogy a konfrontace dvou protichůdných charakterů - emotivního krále, který má neomezené možnosti, ale je limitovaný svými schopnostmi, a racionálně uvažujícího Becketa, který se nicméně v určitém momentě rozhodne řídit svým hodnotovým žebříčkem a nikoliv mocenským kalkulem. Ten má pro změnu nepoměrně větší schopnosti, ale jeho možnosti jsou limitovány podřízeným postavením. Pro mě platí, že tahle hra je určená spíš na jeviště než na filmové plátno. Celkový dojem: 65 %.(12.10.2010)

Jako člověk pravidelně týrán filmovými přepisy divadelních her (obzvláště historických) jsem se zpočátku bál. Zbytečně. "Becket" je nejen tango pro dva geniální herce, je to především nečekaně záživná přehlídka krásně vybroušených, vtipných a chytrých dialogů. Pokud se na to tedy chystáte, ujistěte se, že se budete dívat na solidně přeloženou verzi, protože by byla věčná škoda přijít o ty drobné slovní perličky a jehly bodané do protivníků. Od poloviny film sice začíná trochu sentimentálnět, panbíčkařit a stavět mravorové pomníčky, štvala mě taky ryčná, naprosto zbytečná hudba, to jsem ale nakonec - rád - překousl. Co víc? Uděluji bodíček pro škodolibou bukvičku, krále Francie. A obrovskou poklonu pro Petera O'Toole'a, který ve scénách rozervání mezi vlastní slabostí a citem k příteli dochází snad až na samotné hranice toho, čeho může být herec schopen.(21.11.2011)

• - John Gielgud získal nominaci na Oscara a přitom se objevil ve filmu v pouhých dvou scénách. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Koruna, kterou nosil herec Peter O'Toole, byla vyrobena z lepenky. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Natočeno za 12 týdnů. (Zdroj: ČSFD.cz)