Ohnivé vozy

• Austrálie

Drama / Sportovní / Životopisný

Velká Británie, 1981, 119 min

• Houdini

Oscar 4 : Nejlepší film, Kostýmy, Hudba, Scénář + 3 nominace: Režie, Herec VR - Ian Holm, Střih . . . . . . . .. . Zlatá Palma - výběr(9.3.2004)

Nuda, kterou zachraňuje jedině Vangelisova nadpozemsky krásná hudba a herecké výkony. Nedokázala jsem se ztotožnit s jediným hrdinou a v podstatě všechno, co se během filmu řešilo, mě nechávalo naprosto chladnou a jednou se mi dokonce podařilo usnout...(29.8.2008)

Hluboce niterný a intenzivní film o sportovcích - který se mi ani nechce označit za sportovní, při tom jak moc se liší od těch, které jsme si zvykli v daném žánru vídat. Jde o excelentní filmařinu s neuvěřitelně hutnou atmosférou, na čemž mají kromě výborných herců v hlavních rolích (ačkoliv i ty vedlejší obsadily legendy jako Sir John Gielgud) lví podíl kamera Davida Watkina a samozřejmě dnes už legendární hudba od Vangelise. Kdyby nebyl tak divácky nepřívětivý, napsal bych, že jde díky zvolenému tématu a hlavně nepříliš častému úhlu nazírání na něj o osvěžující film. Pojednává totiž o osobnostech sportovců a jejich vyrovnávání se především se sebou samými. Obzvlášť Ben Cross je jako po prolomení společenských bariér bažící židovský superatlet a student prestižní univerzity geniální - fascinující a obdivuhodná osobnost, se kterou bych si ale dvojdomek opravdu stavět nechtěl. Ani se mi nechce snižovat tuto výjimečnou událost klišé zavánějícími slovy o tom, že s hodnotami, které hrdinové Ohnivých Vozů tak silně cítili, a za které (a se kterými) nejenom na sportovním kolbišti bojovali, by bylo dobré vídat se častěji, a hlavně nejen na plátně, ale především ve skutečném světě - jenže kde jinde to chcete pronést, když z celých těch dvou hodin není při všem výše uvedeném ani v náznaku cítit patos nebo vzdychání po starých zidealizovaných časech? Závěrem jde říct snad jen to, že Chariots Of Fire jsou skutečně povznášející film. Hutný, nepříliš lehce stravitelný, ale ve všech ohledech výjimečný. 90%(22.9.2012)

Ze všech filmů, v nichž kdy něco od Vangelise zaznělo právě zde jeho hudba funguje nejlépe a vyvolává nejsilnější emoce. Zasloužený Oscar. Podobným mistrovstvím vyniká Hudsonův způsob komponování záběrů. Jako učebnicový příklad konzistentního propojení obrazu a zvuku může posloužit střihová sekvence, kdy slyšíme hudbu, vidíme sérii „oživlých“ novinových fotografií a nakonec i zdroj samotné hudby. Jeden uzavřený cyklus, necelá minuta filmu, která vydá za tisíc slov. Jelikož jde o příběh na motivy skutečných událostí, můžete si snadno zjistit, kdo nakonec vyhrál. Po pravdě, ani cesty k cíli nejsou moc spletité a dojde-li k nějaké komplikaci, je zpravidla vyřešena několikaminutovým dialogem. Vše ale perfektně funguje, běžecké scény (ač trvající pár vteřin) mají obrovskou sílu a dokázaly mě nabýt energií na několik dní. A potom to závěrečné zaváhání – mělo to celé smysl? Aneb Zač jsme běželi? Přemýšlel jsem během scény tréninkového běhu, kterou film začal i skončil, přemýšlel jsem dlouho po ní. Přemýšlím stále. Chvění po celém těle teprve teď pomalu odeznívá, pročež dávám hrdých pět hvězdiček. 90% Zajímavé komentáře: Djkoma, Cooper(15.6.2008)

Skvělý film o dvou soupeřících britských běžcích, jejichž dlouhodobý souboj se má rozhodnout na olympiádě. Natočeno podle skutečných událostí. Skvělé herecké výkony málo známých tváří a excelentní zvuková stránka filmu od Vangelise. Jeden z nejlepších filmů 80. let.(25.7.2002)

Už dlouho jsem neměl tak blízko k slzám. Ještě nikdy jsem se nedíval na muže víry, co běží závod na venkovské slavnosti a já se při tom klepal jak malé dítě čekající na dárek. Nebylo to kvalitou režie, která k dokonalosti nějaký kousek chybí. Ani kvalitní herecké výkony, ale ta hudba. Není to nikdo jiný než Vangelis, kdo posouvá tento film do sfér nekonečné dojemnosti a působivosti. Souboj mužů o jejich čest, jejich místo na světě a hlavně o jejich svědomí, které jim dovolí podívat se ostatním smrtelníkům do očí. Jednou se to prostě stane a režisér najde látku, která mu může změnit život a díky které muže vytvořit obrovský film. Takovým Ohnivé vozy rozhodně jsou. Filmem o osudech, o lidech, o nádheře jménem ŽIVOT a hudbě. Spojení všech prvků, které filmová řeč a kinematografie sama dovoluje od doby Jazzového zpěváka (1927) v dokonalou harmonickou ódu na život a věčný boj jedinců za úspěchem. PS: nadávat za to, že Vangelis nedostal Oscara za Dobytí ráje mohu, ale za tento film to pro Akademii bylo podle mě nejjednodušší a nejrychlejší rozhodování, protože Vangelis je hlavní ohnivý vůz filmu....(13.3.2007)

Rozpočet $5,5miliónaTržby USA $58,972,904Tržby Celosvetovo $64,100,000(3.1.2009)

Nemyslim si sice, ze by si tento film zaslouzil Oscara, ale jako zivotopisny film o osudech dvou sportovcu silny nadprumer.(3.8.2002)

• mandes

rozpočet : ? tržby americke : $58,972,904(3.6.2007)

Napínavý čtyřoscarový příběh souboje a osudů dvou nejlepších britských běžců roku 1924 - sveřepého abiciózního Žida a studenta na Cambridge Abrahamse a létajícího Skota a zbožného misionáře Liddela - před a na olympiádě v Paříži. Silné osobnosti se silnou vůlí které se nedaly ovlivnit svým okolím. Vše suverénně režírované a s krásnou hudbou od Vangelise. Trailer: http://www.csfd.cz/film/12881-ohnive-vozy-chariots-of-fire/videa/(30.1.2010)

• dobytek

N - U - D - A Vzhledem k vysokýmu hodnocení jsem čekal nějakou filmovou bombu a zase nic. Chválit hudbu od Vangelise je nošení dříví do lesa. Ten snad ani špatnou muziku neumí udělat (i když třeba v Blade runnerovi byla podle mě o dost lepší). Jenže to je asi tak jediná věc, která se dá na filmu chválit. Film je tak strašně roztahanej a nudnej, že jsem u toho málem usnul. Celkovou pomalost filmu už jenom podtrhla ta hromada zpomalenejch záběrů, který byly zajímavý jen díky tomu, že do toho hrála zmiňovaná hudba od Vangelise. Jestli se budu dívat na nějakej film o běhání, tak příště radši třeba Forresta Gumpa. Ohivé vozy fungujou akorát jako uspávací prostředek.(3.2.2008)

Film s tak výraznou hudbou, že přebíjí všechno ostatní. Místy je to působivé, ale řešení otázky, že kněz nemůže běžet v neděli, mě vskutku nechává chladným.(28.9.2007)

Ak dostal tento športový film cenu akadémie, tak potom je v mojich očiach ešte veľa oscarových filmov so športovou tematikou. Príbehy športovcov alebo tímov ma vždy dokázali zaujať, tento však vo mne až tak záujem nevzbudil. Počas veľkého množstva závodov a pretekov som zaznamenal jediný, pri ktorý ma upútal ako ozajstný pretek a pri ktorom som držal palce. A vôbec to neboli tie vrcholné, záverečné. Životopisná cesta pretekárov si tiež nerozložila sily aby utiahla moju pozornosť na oboch aktérov, takže z tohto žánru len mierny nadpriemer. 65%.(11.3.2008)

Lehce staromódně točený i vyprávěný film o síle lidského ducha a o sportu jako symbolu lidskosti, solidarity, přátelství a poklony bohu. Obsah má hloubku, to se upřít nedá, je až starosvětsky vyprávěný. S realitou to má ale společného asi pramálo.(2.7.2005)

Vangelisova hudba působí ve své jednoduchosti majestátně, smutně i radostně zároveň a jedná se o jeden z nejlepších soundtracků, které jsem kdy slyšel. O filmu jako takovém však v podobných superlativech mluvit nemohu. Příběh je sice podán civilně a jednoduše (má co říci i nesportovcům), ale první polovina (než odjedou na olympiádu) je až na pár silných okamžiků hrozně nudná. Většina herců je sice neokoukaných a hrají skvěle, působí ale téměř stejně a občas jsem si je pletl (vyjma Bena Crosse). Jinak kamera je velice pěkná a závěrečná dvacetiminutovka ukazuje, jaká to mohla být pecka, kdyby film jel ve stejném tempu po celou dobu. "Ohnivé vozy" byly v době vzniku velice úspěšné a obdržely 4 Oscary, včetně ocenění za Nejlepší film. S odstupem třiceti let je film téměř pozapomenutý, vyjma ústřední melodie, která se stále přehrává při různých běžeckých soutěžích. Stejně jako v případě "1492" - Vangelisova hudba předběhla v legendárnosti film o několik délek. Když to vezmu kolem a kolem, "Ohnivé vozy" jsou dobrý film. Ovšem díky uspávající první polovině nemohu dát více jak 60%.(31.8.2011)

Na tenhle film jsem se hodně těšil a měl jsem od něj nemalá očekávání. Bohužel však musím, ač nerad, konstatovat, že realita za očekáváními trochu zaostala. Film Ohnivé vozy má totiž v mých očích jednu zásadní chybu, díky které jsem si ho nevychutnal tak, jak bych měl. A tou chybou příliš velké množství hlavních postav. Já se prostě v těch britských běžcích neorientoval a měl jsem problém určit, kdo je kdo, a to je bohužel vada u filmu dosti podstatná, a ještě více to vadí u dvouhodinového filmu. Naštěstí však to je opravdu jen jediná chyba, jinak se jedná o vpravdě kvalitně zfilmovaný příběh o skutečných sportovcích, kteří snili o zisku olympijské medaile a podřídili tomu velmi mnoho. Tenhle film totiž svou nepopiratelnou kvalitu má, příběh je podaný velmi dobře, takže kdyby to tvůrci zkrouhli o dvě tři postavy a nechali tam jen Erica a Harolda (myšleno ze sportovců), bylo by to ideální. Kromě kvalitně zpracovaného příběhu je dalším kladem výtečně zvládnuté prostředí, opravdu jako bych se ocitl ve 20. letech minulého století. Kostýmy, kulisy, exteriéry, to vše bylo zvládnuto naprosto na jedničku. Pochválit je třeba také herecké výkony, které byly bezesporu velmi kvalitní a které také mají podíl na kvalitě filmu. A na závěr musím vyzdvihnout nadpozemsky krásnou hudbu (ano, tento termín zde už použila Galdriel a já bych to nenapsal lépe), která je prostě neskonale krásná. Navíc tato hudba se pak stala součástí mnoha jiných filmů (většinou je použita při filmových scénách, když někdo někam s radostí běží a nakonec se to zvrtne, např. je tato hudba použita ve filmu Bláznivá dovolená, když Clark Griswold běží nadšeně s celou rodinou do Wollyworldu a ten je zavřený, nebo jsem tuto hudbu zaregistroval i ve filmu Madagaskar, když se na pláži běží přivítat lev Alex se zebrou Martym, aby pak nakonec Marty před Alexem začal zdrhat, ale těch filmů bude určitě více) a já jsem rád, že už konečně vím, ve kterém filmu zazněla poprvé. Takže když to tak sesumíruji, nebýt té podstatné vady s mnoha postavami, bylo by to maximální hodnocení, takhle musím jednu hvězdu ubrat, ale i tak jsou to krásné čtyři hvězdy. Ale že by si tento film zasloužil Oscara za nejlepší film, o tom přesvědčený nejsem. Ostatní Oscary však tenhle film získal zcela poprávu, obzvláště tedy neocenit tu úžasnou hudbu by byl hřích.(27.1.2010)

Vangelis podpořil dnes již legendární hudbou tento sporotní film, který v současnosti, nebo alespoň na mě působí děsně přiblblým dojmem. Navíc jsem si původně myslel, že to budou závody aut, protože kdo by čekal od názvu Ohnivé vozy nějaký austenovský běžce.(4.2.2008)

• Ruut

Tak tady jsem až do závěrečných titulků nepochopil oč jde, proč si režisér zvolil tohle téma, kdo je kdo, kontexty situací.(3.4.2010)

Filmařské profese téma zřejmě zvládly beze zbytku. Jenže mi to přišlo celé nějaké chladné a vypočítané. Nebylo komu fandit, hudba sama o sobě zajímavá se chvílemi prosazovala na úkor všeho ostatního, zápletky včetně závěru mi přišly neostré, mdlé, bez opravdových nápadů.(10.6.2011)

Přestože jsem opět pilně a trpělivě hledal, už poněkolikáté se mi nepodařilo najít důvod, kterým akademici argumentovali při volbě oscarového vítěze. Netvrdím, že Chariots of Fire je obyčejný a průměrný snímek, ale ve svém oboru sportovních dramat o cestě na vrchol není ani ničím výjimečný nebo překvapivý. Pro mě bohužel celkem nudný a rutinní zážitek, jehož monotónnost občas naruší jen úžasná Vangelisova hudba (zde je Oscar zasloužený) a herecký výkon Iana Holma. Točit ten film v současnosti, Usain Bolt by byl v hlavní roli jistě značným oživením :-) 60%(4.8.2013)

Psychoplogická studie dvou odlišných charakterů vetkaná do dramatického sportovního souboje... nádherná hudba, která dokonale doplnuje vyprávění, ale současně ho převyšuje...(5.12.2004)

Dnes (do značné míry neprávem) pozapomenuté sportovní drama, jež nezačíná a nekončí pouze u konstatování velikosti lidské vůle, ale mnohem komplexněji nastiňuje otázky motivace, přesvědčení, důstojnosti, svědomí a ceny, kterou jsme ochotni zaplatit za vítězství. Kromě zručné režisérské práce stojí za povšimnutí i kvalitní herecký výkony, především dvou charismatických protagonistů a kultovní Vangelisova hudba.(19.1.2018)

Velkolepé zpracování běžeckých závodů s výbornými herci a legendární hudbou. Bohužel tempo výprávění je příliš vlažné.(15.8.2007)

Pozornost si zasluhuje především TA HUDBA!(5.8.2012)

Mě osobně tento film moc nebavil. Tedy vlastně skoro vůbec... TIPseznam dalších křesťanských filmů.(12.7.2012)

Chariots of fire je klasicky strihnutý športový film so všetkými klišé, ktoré k tomu patria a bez ktorých by to jednoducho nebolo ono. Vangelisova nadpozemská hudba znova vyvoláva dojem, že sa pozeráme na niečo monumentálneho a artového a znova tomu tak nie je. Mne to nevadí, športový film predsa musí končiť veľkým závodom a veľkým víťazstvom. Inak by sme boli sklamaní. A navyše sa dozviete niečo o histórii a dobových reáliách olympijských hier.(9.8.2012)

• MrCreosote

Nadčasová Vangelisova hudba tu s námi zůstane napořád, ta totiž narozdíl od filmu samotného žádným způsobem nevyčichla. Působí to na mě spíš jako draze natočená propaganda britského ministerstva sportu, která mě ani jednou nevtáhla do děje a nutila mě jenom pasivně přihlížet. Bez emocí, bez zájmu. Unylá režie a plochý scénář tomu jenom napomáhají. Sportovní filmy mám rád, ty ale mívají zajímavé charaktery, kterým můžu fandit. Tady mi byly úplně jedno, jestli hlavní hrdina 10 metrů před cílem zakopne. No nic, tak třeba příště.(14.3.2010)

Připomínalo mi to Rockyho v běžeckém podání. Abrahams tvrdě trénoval, aby porazil soupeře. Z životopisného pohledu zdařilý kousek, ale z mého nic výjimečného. Rozhodně nic, čemu bych dala Oscara. Jedině za tu hudbu. Jelikož jsem ke konci už jen odpočítávala minuty, nemohu říct, že bych film celou dobu hltala plnými doušky.(21.3.2008)

• Frajer42

Použil bych zde slovo nuda, kdyby se film alespoň z části nudě přibližoval. Film byl daleko za ní a od odpadu ho nezachránila ani výborná hudba. 2x usnout během jednoho filmu se mi dlouho nepovedlo. Nesympatické postavy. Stupidní kamera. Příšerně moc nudný děj, který stál na místě. Myslím, že k tomu už není potřeba nic dodat. Kdo mi nevěří, ať se na film podívá. Předtím však vřele doporučuji dát si minimálně šálek velmi silné kávy. Přesto však nemohu zaručit, že film zdárně dokoukáte až do konce. Osobně jsem měl šálky dva...(5.8.2011)

je to naivne a miestami komicke hlavne ksichty hrdinov ked bežia. ale priznaj me si to čo tento film vyzdvihuje a robi zimomriavky je vangelis(6.11.2007)

Dost mě překvapuje, že tento film dostal 4 Oscary. Ne proto, že by byl špatný, ale hlavně mě udivuje, že Američané dokázali ocenit takovýto silný příběh (ač jsou na dojímavé příběhy specialisti) ještě k tomu britských atletů. Co mi však strašně vadilo byly zpomalené záběry, navíc někdy i několikrát opakované. Ještě pro upřesnění, Eric Liddel zemřel na mozkový nádor. 8/10(15.1.2009)

Film o lásce ke sportu.. bohužel slavnou úvodní scénu celý film nepřekoná, což je opravdu škoda. Místy je film trochu utahaný a upovídaný a sportovní scény nejsou dechberoucí nebo jakýmkoli způsobem zajímavé. Takže proč čtyři hvězdy.. protože i přes to všechno špatné je cítit síla sportovního ducha.(13.8.2012)

Ve srovnání s ostatními "sportovními" filmy je tento uplně jiný... Těžko to budu popisovat, musí se to vidět. Ale rozhodně to je velký zážitek.(15.9.2006)

• GodComplex

Jednim slovem: Vangelis! Pravdepodobne nejlepsi filmovy skladatel vsech dob to roztaci ve vsi parade, jeho hudba je zdaleka nejlepsi element celeho filmu a 2* jsou ziskane jen diky nemu. Co ten zbytek? Bida! Cekate strhujici zavody? Zapomente! Dockate se jen hnusneho britskeho prostredi, nesympatickych charakteru a nudnych dialogu. Dalsi z pripadu, kdy soundtrack ma mnohonasobne vetsi hodnotu, nez samotny film. Obcas jen nevericne cumim jak to vlastne ti britove delaji, ze nataci tak nesnesitelne nudne sracky viz. nedavny The King's Speech (oba tyto filmy ziskaly shodne po 4 Oscarech vcetne nejlepsiho filmu!). Nemuze za to jen jejich neposlouchatelny akcent, musi v tom byt neco vic, neco odporneho jiz v zarodku. 4/10(8.3.2011)

Výborné športové zábery a adaptácia do historickej doby. Čiže kulisy, kostýmy a rekvizity sú okulahodiaci dotvorené do výstavbového receptu. Tie spomínané obrazy stop-motion, spomalovačky atď, vyvolávajú väčšinou vhodné precítenie športového a osobného šťastia. Pri samotných pretekoch si to človek častokrát ani neuvedomí, sleduje závod a maximálne je vo vytržení, pokiaľ nepríde na nudu. Lenže ten proces je príliš rýchly alebo príliš pomalý. Tento atletický systém natáčania je dobrý a dopomáha mu hybridný strih či parametrické uhly. I keď cynik by odpovedal, že mu to pripomína nechcenú paródiu, nevyjadrujem sa. Horšie je to s obsahovým konceptom, ktorý veľmi nápadne pripomína oné preteky: štart-cieľ. Tým štartom sú nejaké jednoduchšie zápletky, narážky a predznamenania doby (v tomto prípade židia a vzrast potenciálneho európskeho extrémizmu). Cieľom je samotná púť a výsledky, ktoré má priniesť. A tu naráža kosa na kameň. Ináč je to celkom v pohode, záver časovo a umelecky skáče, dobre sa na to pozerá. Len nemajte zbytočne vysoké nároky.(21.5.2015)

Zatím hodnotím třemi hvězdami, protože jsem, upřímně, na tomto filmu nenašel nic, co by ho vytáhlo nad průměr. Přiznám se ale, že je zapsán na mém seznamu "filmů, co si někdy musím pustit ještě jednou"; projekce kolem třetí hodiny ranní tomuto klidnému dramatu moc nesvědčila.(10.2.2011)

Propracovaný film, který věrně zachycuje atmosféru staré, dobré, zkostnatělé Anglie. Za to, že nemohl běžet v neděli, jsem měl chut jednomu z dvojce hlavních hrdinů nafackovat:)(10.8.2007)

Film odehrávající se v dobách, kdy se mezi pojmy "sport" a "prachy" ještě nedalo položit rovnítko. Nemůžu si pomoct, ale OHNIVÉ VOZY mi přišly dějově příliš rozbité (málo styčných bodů dějových linek Harolda a Erica) a Vangelisova hudba (na kterou jinak nedám dopustit a ústřední téma z tohohle filmu bych si klidně nechal hrát na funuse) mi tady příliš neseděla. Je až příliš výrazná. (528.)(11.10.2009)

Jak sportovní filmy nemusím, tak tohle by šlo. A nejen kvůli Vangelisově hudbě, která se popravdě řečeno omezuje na jeden nebo dva ústřední motivy, které ke zbytku filmu pasují jako pěst na oko. "Ohnivé vozy" nejsou jen prostou oslavou sportovního soutěžení - představují zajímavou třenici mezi amatérskými a profesionálními ambicemi, najdete zde všechny klasické žánrové motivy cesty k vítězství, ale taky velmi přirozeně napsané a zahrané postavy. Plus dobová atmosféra. Krása.(26.7.2012)

Jak sport aktivně nevyhledávám (a v podstatě ani pasivně), tak sportovní dramata přímo zbožňuju - nevím, jak je to možný, ale co mi u fotbali v televizi připadá jako trapný piňožení 22 maníků za jednou merunou, to ve mně v dobře natočeným filmu dokáže vzbudit neskutečný nadšení pro věc. Tady to měl rejža jednodušší, protože atletiku miluju i normálně, takže když k tomu přidáme skvělý výkony neokoukaných herců, nádhernou Vangelisovu hudbu a oproštění se od klišé typu absolutní klaďáci versus absolutní záporáci, jakož i perfektní vizuální stránku (a to střih obvykle vnímám jen tehdy, pokud stojí úplně za houby, nebo naopak pokud je geniální), neskutečnou energii, která z filmu sálá tak intenzivně, až se sami chcete rozběhnout, a hlavně ústřední úvahu, která v podstatě vede všechny lidský skutky hodný zapamatování, byť na to lidi zapomínají, a sice "proč to vlastně dělám"? Někdo proto, že tím oslavuje boha, někdo chce být prostě nejlepší v očekávání, že se tak ospravedlní před všemi, kdo mu působí životní ústrky. Krásný a nezapomenutelný...(24.2.2011)

Zajímavý sice trochu patetický film, který obohacují výkony neokoukaných a málo známých herců (Cross, Charleson). Jediná celebrita Ian Holm se opět blýskl, role neurotických rtuťovitých chlapíků je mu prostě šitá přímo na míru. Zpomalené záběry, často používané ve filmech se sportovní tématikou, působí do značné míry jako klišé, tady ovšem za účasti čarokrásné Vangelisovy hudby vytvářejí neuvěřitelný dojem dramatičnosti a statečnosti. A ty reálie – jako by sama pařížská olympiáda vystupovala z obrazovky, stávala se reálnou a divák se jí přímo účastnil… Lepší 4 hvězdičky.(20.7.2009)

Nikdy neodpustím akademikom ( alebo rovno jeho tvorcom ? ), že tento priemerný snímok uprednostnili pred Spielebergovou genialitou menom DOBYVATELIA STRATENEJ ARCHY. Film sám o sebe nieje až tak zlý, no určite nieje Oscara hodný a z priemeru vytŕča len majstrovský Vangelisov hudobný doprovod a zopár efektne natočených scén bežeckých závodov.(24.2.2012)

Já si z toho filmu nebudu pamatovat nic jiného než hudbu a ty nádherně zpomalené záběry na běžící lidské tělo, ale i kdybych si měl pamatovat jenom to, tak ten film stál za to. Tady jsou hudební a vizuální stránka tak vyvážené, že prostě nemůžu jinak - film jsem si užil a bavilo mě se na něj dívat a poslouchat ho. Vangelis je syntezátorový génius.(26.11.2015)

Skvěle natočený dobrý příběh,se spoustou nenápadných odboček a narážek (židi,skoti,pokrytectví,....a je to běhání fakt tak důležitý?) s až neskutečně profláklou Vangelisovou hudbou. Vynikající filmová záležitost.(snad jediný ,,sportovní" film ,který jsem dokoukal do konce,-v tomto případě bezproblému)(18.4.2009)

• d-fens

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Morálne hodnoty' ◘◘◘◘ BAFTA 1981 - Najlepší film ◘◘◘◘ MFF Cannes 1981 - Najlepší herec vo vedlajšej úlohe (Ian Holm), Špeciálne uznanie ekumenickej poroty(10.3.2010)

Klasika – Koloniální Anglie v nejlepších letech, vynikající Ian Charleson, krásná výprava a skvělá hudba. Tohle prostě funguje. Akorát příliš nerozumím tomu názvu.(26.10.2015)

Nějak jsem si k tomu nenašel cestu. Ale ta myšlenka o síle lidského ducha tam byla. Navíc okořeněná nádhernou muzikou, Vangelis si svou oscarovou sošku zasloužil.(15.11.2009)

Veľmi pôsobivý film, ktorý zachytáva skutočné udalosti zo života úspešných športovcov. Paradoxne som mala pocit, akoby samotný šport nebol ústredným motívom filmu, ale skôr myšlenka, že (aj) vďaka športu a silnej vôli si dokáže človek vypestovať tie najväčšie ľudské hodnoty. Pekné a nezabudnuteľné aj vďaka krásnej hudbe.(23.6.2011)

• Maq

Pokud jde o Vangelisův proslulý soundtrack, znám ho již bezmála třicet let. Představuje okamžik, kdy uzavřel hledání svého stylu, definitivně se vzdal dříve naznačovaných uměleckých ambicí a stal se dobře vydělávajícím profíkem. --- Film sám jsem naopak dnes viděl poprvé. A zřejmě naposledy. Ne že bych neviděl porci solidního filmařského umění, zaujala mě výprava, kostýmy a kamera, ale příběh jako takový je slabý. Je mi fakt jedno, kdo v roce 1920 uměl rychle utíkat, a všechna osobní dramata těch sportovců a jejich blízkých na mě působila mělce a banálně. --- Tak například, ten Žid pociťoval rasové odcizení? A vyskytuje se snad ve filmu jediná scéna, kde by kvůli svému židovství autenticky trpěl? Ne. Tak kde zůstal zdroj jeho vášně? Někde mimo příběh? V tom případě je to scénáristická chyba jako hrom. --- Neviděl jsem nic obecně lidsky hodnotného. Mnoha lidem se při podívané na sportovce snad zrychlí puls. Mně ne.(11.2.2011)

• Numinek

Někdy tomu dám ještě jednu šanci... ale jinak to prostě nebyl můj šálek čaje, trochu moc postav (napodruhý už v nich snad přestanu mít zmatek) a někdy jsem měla dojem, že tam jde víc o náboženství než o sport...(20.11.2015)

39. Zlatý Glóbus za rok 1981 - cena (1) - *Nejlepší cizojazyčný (zahraniční) film - Velká Británie(25.12.2008)

Dobrá hudba, zpočátku slibný příběh, a nakonec pro mne bohužel jenom taková prosezená nuda. Škoda. Od oscarového filmu jsem tak nějak čekal více.(29.3.2010)

Mně ta hudba byla okamžitě povědomá, až tady jsem zjistil, odkud a od koho hudba je. Ale že by mi film přinesl něco, co bych postrádal, říci bohužel nemůžu. Podívaná to byla hezká. Námět je samozřejmě skvělý a je tím lepší, když je podle skutečné události. Potom je to hudba mistra Vangelise. Ale celkově mi to vychází na 70%.(8.3.2007)

Atmosférický film o sportu a hlavně motivaci sportovců. Dva běžci, Angličan a Skot, žid a křesťan - oba chtějí vyhrát... !SPOILER! a vyhrajou. !KONEC SPOILERU! Sport tak nějak ustupuje do pozadí a film tak netěží tolik, co z prostředí olympijských her mohl. Místy skvělý, ale moc dlouhý a tudíž i místy nudný, film zachraňuje zajímavá kamera a především geniální, nadpozemská hudba!(2.1.2013)

Tak britské, jak jen může film o sportovcích být, zároveň sympaticky své a nesympaticky upjaté; hoši (a děvčata) jsou víc za typizované ikony než za živé lidi, náboženské otázky se řeší tak moc a tak konzervativně, až se tím odcizuje to vřelé a inspirativní, forma je aristokraticky precizní až k sebeshlíživosti, hudba úspěšně maskuje neprokreslenost většiny charakterů (zaplať JHVH za zarputilého Abrahamse) a jen prostřední hloubku myšlenek. Na druhou stranu, na tom pojetí sportu jako cesty osobního rozvoje s minimálním komerčním cirkusem okolo, na dobových obrazech olympiády v málem spartánských podmínkách, na bezelstném opájení se těly v pohybu atp. je místy přece jen něco dojemného. ***1/2(8.3.2019)

Film rozhodne nie je zlý. Ale má v sebe množstvo minichýb a keď ich je tam priveľa, vadí to. Živým príkladom je Vanglisova legendárna hudba, ktorá síce je dokonalé hudobné dielo, no ako filmová doprovodná hudba je nanič, vzhľadom na fakt, že na seba strháva prílišnú pozornosť. Vangelis nebol FILMOVÝM skladateľom a tu je to vidno...(28.4.2012)

K filmu ma prilákala známa Vangelisova melodia , za ktorú bol film ocenený Oskarom. Bola síce iba krátko ale stálo to za to. V dvojhodinovom filme bolo toho veľa, atmosféra Cambridgu, dokonca náznaky antisemitizmu (" meno Abraham svedčí o tom , že sa asi neprihlási do kostolného speváckeho zboru" konštatoval rektor univerzity), športové zápolenie, osobné "dilémy" , spupnosťa pokrytectvo športových funkcionárov , a to všetko podporené dobrými hereckými výkonmi. Film vychádzal zo skutočných udalostí, miovníkom historických a športových filmov treba len odporučiť.(16.3.2017)

Cesta za vítězstvím cti, slávy a přátelství. Všichni jsme lidé. Skvělý film.(31.5.2010)

Jako atlet nemůžu jinak než za plné hodnocení. Filmů z atletického prostředí je opravdu málo, a obzvláště takhle dobrých... V dnešní době si lze těžko představit, že člověk, který má běžet 100m vyhraje na čtvrtce. V každém případě byl Eric Liddel velký atlet a zřejmě i člověk.(3.4.2009)

Parádní téma, které ovšem dojíždí na rozplizlost děje a debilní náboženské kecy, které ničemu nepomáhají, jenom všechno brzdí. Přitom prostředí a zpracování stojí za to, takže mě moc mrzí, že se stopáž nepodařilo utáhnout nějakým lépe vystavěným obsahem a emocemi. 60%(9.7.2018)

Doba kdy se sport dělal kvůli vášni a ne kvůli penězům. Brilantní herecké výkony, kterým se dnes málokteré vyrovnají a nádherná hudba od Vangelise.(1.6.2018)

skvela drama s nadhernym posolstvom, ale na oscara rozhodne nie.(4.10.2007)

Poprvé jsem je slyšela, ano, slyšela, z walkmana v roce 1985 na tehdejším jugoslávském pobřeží a také poprvé uslyšela jméno Vangelis. Na film jsem si musela ještě pár let počkat. A jakmile jsem slyšela první tóny, bylo to stejné jako kdysi. Labutí kůže a sevřený krk. Rázem v topce mých nej. Hudba neztratila své kouzlo a neztratil jej ani film. Při žádném z dalších sledování. Chariotr of Fire se nedají vidět jen jednou, je to droga, droga jménem film spojený s drogou jménem hudba. (Jen Ben Cross dnes už není takový mladíček jako kdysi. Ale Žid, mám takové nějaké židovské období, Amen, Pianista, teď Ohnivé vozy. Skladba za skladbou plyne jako organická součást filmu. Vangelis tehdy nebyl pojmem jako dnes a tohle byl jeden z prvních soundtracků, který jsem si pořídila. Do mého zlatého fondu tedy patří nejen film, ale i hudba. Nehledě na to, že Vangelis naplňuje mou lásku ke sborovému zpěvu měrou vrchovatou. Natočit strhující film, kde je prvoplánový běh, zpěv a Bůh, to je opravdu umění. Mravní poselství pak je věcí druhou.(15.8.2008)

Olympijský sen o medaile je silný, ale film ma nedokázal až natoľko nadchnúť, hlavne uvodná predstavovacia hodina bola trochu sterilná. V druhej polovici sa to výrazne lepší. Pritom mu nechýba dobré spracovanie, fajnové britské obsadenie (Holm, Cross, Davenport, Gielgud,...) a v neposlednom rade aj Vangelisova kultová hudba, ktorá sa vyníma predovšetkým pri behu športovcov pozdlž mora. Športové výkony má ale radšej reálne.(5.8.2019)

• Pecival

Nezastírám, že to má pár zajímavých momentů (většinou ve spojitosti s hudbou), ale ty rozhodně nezachrání tento zmateně, nepřehledně zrežírovaný film s nevýraznými charaktery.Kromě parádní Vangelisovi hudby bych mohl vyzdvihnout snad jenom dobovou atmosféru, která se mi docela líbila. A to je málo - jestli tohle není nejhorší oskarový film co jsem viděl, tak bude tuto příčku minimálně atakovat.(12.6.2010)

23. 01. 2012 (24.); jestli jsem dobře viděl, tak v hledišti na VIII. novodobých Olympijských hrách v roce 1924 v Paříži byl přítomen Pierre de Coubertin(23.1.2012)

Tohle mne teda těžce minulo, v podstatě to dělá jenom Vangelis, hrozná nuda a to běhání zbožňuju. 5,5/10(30.4.2017)

Pred blížiacou sa olympiádou v Londýne som sa nechal nažhaviť inšpiratívnym príbehom Erica Liddela, ktorý svetu ukázal, aké sú aj pre vrcholového športovca dôležitejšie veci a ideály, a že viera v Boha je vyššie než olympijské zlato. Skvelý film s prenádhernou hudbou Vangelisa a personou s vizitkou ľudskej čistoty, charizmy a vzoru.(16.7.2012)

Nuda, nuda, šeď, šeď. Jediné, co film zachraňuje jsou hudba a Ian Holm. Kdyby někdo natočil film o Emilu Zátopkovi - to by mělo zaděláno na hit. Takovýhle film by se klidně dal natočit i o severokorejských vzpěračích a emocí by to vyždímalo cca. stejně.(10.8.2012)

Krásný film, kterému ale nemůžu dát plný počet... Nevím čím to je, ale působí trochu odtažitě, celou dobu jsem měl pocit, že nejsem uprostřed děje, ale někde na tribuně... Tak možná proto.(2.9.2008)

Dušínovský film, který mi ale nedal týden spát. Snad v žádném jiném filmu jsem nepřijal více ten fakt, že dokážeme cokoliv, pokud do toho vložíme všechnu svojí energii. Navíc vše je výborně zahrané a jak jsem se dozvěděl přímo od režiséra, výběr neznámých herců byl jeho nápad a podle mě trefný, výkony jsou zde vynikající. To samozřejmě platí i o hudbě, která jen dokresluje jedinečnou atmosféru jak 20. let 20. století, tak jedinečnost lidského ducha.(2.4.2010)

Pekelná nuda, kterou zachraňují jen kvalitní herecké výkony. Přemýšlím, že ty 3 hvězdičky, které jsem dal, jsou možná i moc. A z čeho měl Djkoma blízko k slzám, to je pro mne záhada.(15.8.2012)

Skutocny pribeh dvoch rozdielnych britskych bezcov za dosiahnutim rovnakeho ciela s uplne odlisnymi motivaciami. Amateri vs. profesionaly, krasna hudba Vangelis a i ked tam boli aj hluchsie pasaze tak prijemny sportovy zazitok. 8/10(24.2.2013)

Biograficke drama vrcholici na olympijskych hrach 1924 v Parizi, kde se maji mimo jine utkat sprinteri. Jednim z nich je Eric verici, ze jeho bezecke schopnosti jsou darem od boha a na olympiade ma nejlepsi prilezitost oslavit boha vytezstvim. Jeho sokem je anglicky zid, ktery chce vsem dokazat, ze odlisna vira jej necinni nikym menecenym. Osobni problemy a strasti v prubehu priprav jsou nakonec prekonany a ve finale se divaci dockaji krasnych a cestnych zavodu, jak by tomu pokazde melo byt. Pribeh je okorenen krasnym hudebnim podkresem od Vangelise. 60%(26.10.2007)

Ohnivé vozy je oskarový film, který jsem jako jeden z mála ještě neviděl, protože byl prakticky nesehnatelný. Čekal jsem teda něco, co mě zarazí do židle a přinutí dvě hodiny sledovat a ani nedýchat. Bohužel Ohnivé vozy jsou jen dobrým sportovním filmem. Vangelisova hudba s legendárním hlavním motivem je samozřejmě skvělá. a jistě bavily mě tréninkové scény, moc se mi líbily zpomalované závodní pasáže a byl jsem rád, že oba hrdinové nakonec vyhráli. Asi proto, že sportovní filmy mám rád. Ale co se týče fungování jako dramatu, rozhodně mi k srdci nepřirostl ani Abrahams, který byl takový blázen, že neuměl prohrávat, ani katolický fanatik Lidell, který odmítl běžet v neděli. Chvílemi jsem se nudil, chvílemi přemýšlel, jestli nebylo lepší natočit podobný film o nějakých větších legendách (třeba Jesse Owens). Přesto se jedná o docela milý film, takový staroanglický, ale od oskarového filmu jsem čekal trošku více. Úpřimně takový Na Zlatém Jezeře by si to zasloužil více.(5.3.2009)

• 111tom111

tak tohle vyfouko inimu oscara? :D ..ale kde to žijem proboha :D(21.10.2012)

Nesplnilo to má očekávání, jedná se o normální snímek se sportovní tématikou, který v rámci svého žánru nijak nevybočuje a je naopak natahován ke dvěma hodinám. Ano je to silný příběh, ale to většina sportovních osudů. Oscara si to teda nezasloužilo ani náhodou.(22.11.2012)

Chariots of Fire nie je len o športe, a preto je to úžasný film. Jeho genialita spočíva v zameraní sa na vnútornú motiváciu postáv - športovcov. Záverečný pohľad na beh po pláži to všetko dokonale vystihuje. Montague je spokojný bežať pre beh samotný, Lindsey uteká pre radosť, Liddel pre spojenie s Bohom a Abrahams je odhodlaný dokázať všetkým, že na to má. Veľmi vkusne sa film venuje aj antisemitizmu a boju medzi láskou k vlasti a vierou v Boha. Tvorcovia tiež celkom trefne vyjadrujú, čo si myslia o povinnom "amaterizme" na Olympijských hrách nie len prostredníctvom trénera Mussabiniho, ale najmä pohľadom na tréning amerického tímu. A samozrejme, soundtrack od Vangelisa filmu tiež neškodí :-)(3.8.2013)

Pozreté v origináli po dlhých rokoch a musím priznať, že aj napriek kultovému statusu to na mňa tak nepôsobilo. Áno, Vangelis to urobili skvelo. Áno, bolo to dobovo brilantne spracované, ale tá "anglickosť" mi tak liezla na nervy, že až. Samozrejme to bolo danou dobou a nie zlým spracovaním, takže som sa cez to dokázal preniesť, ale žiaľ v dnešnej dobe, keď už existujú snímky typu Race, to je už len slabučká televízna udalosť. Až prílišná poetickosť sa jednoducho do dnešnej doby nehodí a neriešim vieru, videl som iné filmy založené na viere a zo športového prostredia a jednoducho boli lepšie podané napr. Woodlawn.(13.3.2018)

• sona123

Rozhodně zvláštní. Kostýmy přehlušující vše ostatní. Výběr herců jaksi podivný, prolínání osudů dvou běžců, tak jaksi ale beze smyslu...vyvrcholení, aby se neřeklo, nebo se spíše prostě nepovedlo. Viděla jsem už řadu sportovních filmů, tenhle byl jiný, ale moc mu to neprospělo. Byl prostě biografický a to je tak asi vše.(20.2.2010)

• Hepy13

Hudbu zná téměř každý, ale film jen málokdo. I kdyby jste si toto pustily ihned po dvanácti hodinovém spánku, tak vám hlava stejně bude padat únavou. Nevím jestli jsem v životě viděl film, o kterém bych mohl říct že je nudnější než tento (pro mě absolutně nepochopitelný) oscarový snímek.(29.6.2015)

Prostě krása - tak lehce a přitom napínavě natočené a hlavně s velkým nadhledem a poselstvím, že sport je opravdu jen zábava, která má v člověku probouzet to dobré a ne ho nutit vítězit za každou cenu... Ještě jednou bych prosil... :)(12.4.2012)

Britske oscarove drama. Na Kralove reci je videt, jak je strizena podle stejneho vzoru. Ale i tak je to velmi pusobive...(13.2.2014)

Pěkné a realisticky natočené, ale je to britská nuda. Ztracené 2 hodiny. Lze investovat do lepších filmů.(14.10.2016)

Krásne natočený a miestami priam až prekvapivo strhujúci príbeh so skvelými hereckými výkonmi, pri ktorom som sa ani na sekundu nenudil. Vangelisov majstrovský hudobný doprovod snáď ani netreba komentovať. Až mi je ľúto, že som sa k tomuto kúsku nedostal skôr.(12.6.2017)

Ano, je to čistě o nezdolnosti, píli a vůli. Vangelis tomu dává tu správnou korunu a ideje jsou čisté. Podobné filmy: Kokosy na sněhu(11.3.2012)

Chladné konzervatívne Anglicko, plné tradícií, cnosti, hrdosti v medzivojnovom období sa stalo kulisou k športovej dráme dvoch skvelých bežcov. Ian Holm v tradičnej roli mentora a radcu a podmanivá Vangelisova hudba sú však nakoniec to, čo vám ostane v pamäti. A možno výrazná tvár Bena Crossa, ktorý v jednom zo svojich prvých filmov zrejme dosiahol svoj vrchol kariéry..(15.1.2012)

Důvěryhodné podání olympijských her z roku 1924 v Paříži.(22.11.2012)

Přehmat u udílení Oscarů za nejlepší film.(26.2.2014)

Poněkud zdlouhavé, to musím přiznat, ale i tak závěr rozhodně vezme za srdce. Zmiňovat naprosto skvostnou hudbu od Vangelise je jako nosit dříví do lesa. Jeden ze soundtracků, které katapultují film o level výš.(2.4.2015)

• Heroine

Strašně nudný film. Tohle sledovat, to pro mne bylo vážně nesnesitelné. Nesympatické postavy, patetický děj, přihlouplé zápletky, a ty věčné zpomalené záběry běžců... Vážně špatný.(27.5.2013)

Tento film bohužel neodolal času, ale stále má pár působivých scén, krásnou hudbu, slušné herce a skvělou výpravu. 3 a půl(13.8.2012)

• kersten

Pre mňa nezaujímavé a nudné.(14.11.2013)

Výborně natočený film, kterému se prakticky po řemeslné stránce nedá nic vytknout. Kamera, herecké obsazení a výkony, naprosto dokonalá a dnes už legendární hudba. Jenže... Některé pasáže jsou roztahané až nudné, samotného závodění, o kterém to vlastně všechno, se nedočkáme.. Každopádně jde o velmi kvalitní film na který se jen tak nezapomene.(28.4.2013)

Film ,jaký se dnes již netočí. Nádherná hudba ,která zazněla i na otevíracím ceremoniálu na hrách v Londýně (2012). Příběh sportovců,kteří ještě nezávodili pro peníze. Snad někdy vznikde film o tzv.Super Saturday .....90%(4.9.2015)

Režie možná není dokonalá, ovšem hercké výkony hlavních představitelů jsou výborné a hudba "nadpozemsky krásná" . Vangelis je génius. Pro mě to nuda rozhodně nebyla.. Film o zásadovosti, která člověka něco stojí, džentlmentství, kde nechybí napětí a dojetí.. Navíc podle skutečného příběhu..(8.9.2011)

Športové filmy patria medzi moje obľúbené a tento musím uznať je naozaj výborný. Vangelisova hudba je len dotvára umelecké dielo. 90%(20.8.2014)

Nejlepší film o běhání, co jsem zatím viděl. Závod od závodu nenápadně vzrůstající atmosféra, která nakonec vygraduje do neskutečného finále na olympiádě 1924 v Paříži. Inspirující a silně motivující příběh nejen pro ty, co dělají nějaký sport. A že je úvodní a závěrečná skladba od Vangelise ohraná? Vůbec mě to nerušilo. Zasloužený oscarový vítěz.(11.3.2017)

Výborný film. Lepší než Gándhí:)(18.5.2003)

Tešil som sa na film, pretože športovú tematiku vo filmoch mám rád. K tomu nejaké Oscary, takže očakávania boli dosť veľké. Bohužiaľ, trochu som sklamaný, možno z tých veľkých očakávaní. Príbeh celkom fajn, len rozťahaný, tempo rozprávania pomalé a hlavná myšlienka filmu sa dá zhrnúť do jednej vety. Výprava filmu, kostýmy, hudba, to všetko ale bolo skvelé, cítil som sa ako v 20 rokoch. Lepšie 3*(27.1.2011)

Když se koukám na ohnivé vozy tak mě bolí nohy ale nadnáši mě geniálni Vangelisova hudba.90%(13.11.2011)

Solidní film, ale na Oscarech bych hlasoval pro Dobyvatele ztracené archy :)(25.8.2019)

• Dream Dealer

Geniální hudba Film věrně zachycuje sportovní atmosféru = nudu. Jinak asi nejvíc gej film všech dob. Jestli ve filmu je nějaká ženská asi jsem ji zaspal. Spousta anglánů v roce 0 jede na olympiádu v roce 0+x aby tam cosi vyhrála- nejspís cenu za nej gej spodky. Tenhle film bych nepřál ani nepříteli.(10.4.2010)

Bohužel to pro mě byl především nudný zážitek. A to i přes to, že herci jsou "správně posedlí" a hudba mého oblíbence Vangelise je výborná. Nepochopil jsem, co (pokud vůbec něco) chtěl režisér sdělit, a co mě asi nejvíc zklamalo, bylo vyvrcholení filmu, které jsem vzhledem ke genialitě (již zmiňované) hudební složky očekával úžasné, jenomže na mě působilo stejně chladně jako zbytek filmu.(22.10.2010)

Ten film se mi prostě hodně líbil.(11.8.2012)

Druhá půlka na OH 1924 - parádní zážitek. První půlka nuda. Takže průměr, a Vangelisova hudba je sice mimozemsky krásná, ale tady ani nemusela být, resp. hodí se kamkoliv jinam.(3.1.2018)

S těmi Oscary to je pro mě trochu nepochopitelné. Ale tento film svou hloubku nesporně má. Ať už příběhem, vyprávějícím o nekonečné síle lidské vůle a touze dosahovat stále výš a výš, či opravdu slušnými hereckými výkony. Vcelku nevěrohodné (nezlobte se na mě, ale nemůžu si pomoct) zpracování sportovní stránky filmu je vyváženo nesmírně působivou hudbou od Vangelise .(10.4.2004)

Film exceluje atmosférou dvacátých let, kterou navozuje naprosto dokonale. Vytýkám jedinou věc a sice fakt, že šlo defacto o dva oddělené příběhy, které se spojují tak na dvou místech, kdy se potkají poprvé a pak když spolu závodí. Jinak si každý z hlavních hrdinů jede svoji vlastní linku, což mě trochu zklamalo. Je fakt, že Oscary film vystihly - parádní hudba, vyjimečná výprava i kostýmy, kvalitní scénář no a pod pojmem nejlepší si každý představí něco jiného.(18.12.2011)

Proč se mi ten film tak líbil, když mě sport prakticky vůbec nezajímá? Asi proto, že je to skvěle odvyprávěný silný příběh s působivou hudbou. Jeden sportovec (Abrahams) chtěl vyhrát, aby všem dokázal, že se jako syn židovského přistěhovalce dokáže prosadit. Další (Liddel) chtěl zase závodit, aby oslavoval Boha a tak dokonce odmítl startovat i v neděli. Je zajímavé s těmito pohnutkami srovnat dnešní olympiádu, která je především velkým byznysem. Vítězství ale určitě těší pořád stejně.(31.7.2012)

• dauby

Za tohle Oskara? Celkem nudná záležitost, tuctový film bez nápadu, jakých jsou desítky.(25.9.2017)

Pouze vyjímečná hudba od Vangelise,jinak opravdu mě to v žádném případě nenadchlo,ALE SVŮJ PŘÍBĚH TO MÁ..(1.12.2017)

Nezapomenutelný doprovod legendárního Vangelise.(15.7.2010)

• lev86

Absolútne nechápem vysoké hodnotenie ostatných užívateľov na tomto fóre. A možnože nemám takú vysokú inteligenciu ako ostatní používatelia. Pre mňa to bola jedna veľká NUDA. Ako tak to zachránila hudba od Vangelisa. Podobne ako Galadriel, ani ja som sa nedokázal stotožniť s čo i len jednou postavou vo filme. Vo filme mi chýbalo prepojenie medzi príbehom Abrahamsa a Liddela. Možno keby sa režisér zameral iba na jeden príbeh, tak by to vyzeralo lepšie, ale takto to vyzeral odosť chaoticky. Športové filmy sú svojím dejom v podstate primitívne, a dej je takmer vždy ľahko predvidateľný, ale aspoň sa tam nachádza nejaké napätie, nejaké vážne zranenie športovca, vážny súkromný problém, konflikt s ľuďmi „od zeleného stola“. V tomto filme také veci síce boli, ale boli podané strašne suchým spôsobom. Proste čakal som v prípade Lidela nejakú ostrú hádku s funkcionármi anglického olympijského výboru, ale ono to vyzeralo ako nejaké posedenie pri poháriku...(12.9.2012)

Komorní drama, které nadchne snad jen sportovní nadšence a běžce, kteří na pozadí dokáží plně prožívat pocity, které hrdinové zažívají na plátně. Pro valnou většinu diváků to bude asi jen další nudný film, který je vlastně ještě navíc britský. Pro mě 4 hvězdy za velmi povedený snímek! Teda vlastně 3 za film a jednu za Iana Holma.(21.4.2013)

Hlavním kladným znakem tohohle sportovního/ nesportovního snímku je bezesporu Vangelisova hudba a její dnes již kultovní hlavní motiv. A zbytek? Nikdy se mi snad nestalo, že bych nevěděl, co si přesně myslet. Je tenhle film špatný nebo dobrý? Je to těžká rozvláčná nuda nebo tak moc hutné dílo, že je na poprvé těžko stravitelné nebo jsem já pouze nechápající a tupý divák? Nikdo se vám nesnaží vnutit vlastní filozofii, nikdo okatě nenapomáhá k větší empatii s hlavními postavami, žádný patos. Klidně je vám představí, nikdo nikam nespěchá, je vám vysvětleno, jaké morální hodnoty postavy mají, co prožívají, o co jim jde a je pouze na vás, s kým budete sympatizovat, co vás osloví, komu budete fandit a s čím se ztotožníte nejvíce, v jaké situaci nebo charakteru se najdete… nebo se minimálně dobře vyspíte. Každý si z toho může odnést odlišný zážitek. Odnést mnoho/nebo nic. A překvapivě, jako by to tvůrcům nevadilo. Dlouhé záběry, pomalé tempo vyprávění, velice zvláštní vyprávění, zvláštní režie, spoustu dialogů, zpomalovaček. A o čem to celé je? O sportu, životě, běhu, Bohu? Pořád jsem hledal pointu, poselství kontext, u kterého jsem si chtěl být jistý, jestli ho chápu správně. Neustále jsem čekal na nějaký zajetý očekávatelný rys podobných žánrových sportovních filmů, vyústění, happy-ending, který sice nakonec přišel, ale v jiné formě než jsme normálně zvyklý, což by měl být klad, ale na druhou stranu to je při sledování až nepříjemné. Tenhle film není pro všechny a upřímně nevím, jestli je i pro mě. Nikdy jsem snad nebyl tak zmatený z vlastního prožitku z filmu, tak nejistý v tom, jestli se mi tenhle styl více příčil nebo mě více fascinoval. Takhle dávám kompromisem //70%//(13.8.2013)

Film o dvou mladých mužích - jeden je ochoten udělat pro úspěch cokoli, druhý není ochoten překračovat svoje morální zásady. Na olympiádě nakonec zvítězí oba dva. Kdyby nebyl film tak úžasně natočený, tak by mě možná už během jeho sledování napadalo, co nám tím vlastně chtěli jeho autoři sdělit. Vyznělo to na mě především jako připomínka jedné vítězné kapitoly z britské sportovní historie. Něco podobného, jako kdybychom natočili film o Zátopkovi, uvedli bychom tam některého zvláštnosti jeho povahy, ale především jeho obrovské odhodlání a nakonec by následovalo vyvrcholení v podobě jeho olympijských vítězství se spoustou zpomalených záběrů.(10.4.2016)

Zatím nejlepší sportovní film, který jsem viděla.(30.8.2016)