Ohnivé vozy

• Kanada

• Austrálie

Drama / Sportovní / Životopisný

Velká Británie, 1981, 119 min

Filmařské profese téma zřejmě zvládly beze zbytku. Jenže mi to přišlo celé nějaké chladné a vypočítané. Nebylo komu fandit, hudba sama o sobě zajímavá se chvílemi prosazovala na úkor všeho ostatního, zápletky včetně závěru mi přišly neostré, mdlé, bez opravdových nápadů.(10.6.2011)

Nikdy neodpustím akademikom ( alebo rovno jeho tvorcom ? ), že tento priemerný snímok uprednostnili pred Spielebergovou genialitou menom DOBYVATELIA STRATENEJ ARCHY. Film sám o sebe nieje až tak zlý, no určite nieje Oscara hodný a z priemeru vytŕča len majstrovský Vangelisov hudobný doprovod a zopár efektne natočených scén bežeckých závodov.(24.2.2012)

Já si z toho filmu nebudu pamatovat nic jiného než hudbu a ty nádherně zpomalené záběry na běžící lidské tělo, ale i kdybych si měl pamatovat jenom to, tak ten film stál za to. Tady jsou hudební a vizuální stránka tak vyvážené, že prostě nemůžu jinak - film jsem si užil a bavilo mě se na něj dívat a poslouchat ho. Vangelis je syntezátorový génius.(26.11.2015)

Skvěle natočený dobrý příběh,se spoustou nenápadných odboček a narážek (židi,skoti,pokrytectví,....a je to běhání fakt tak důležitý?) s až neskutečně profláklou Vangelisovou hudbou. Vynikající filmová záležitost.(snad jediný ,,sportovní" film ,který jsem dokoukal do konce,-v tomto případě bezproblému)(18.4.2009)

• d-fens

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Morálne hodnoty' ◘◘◘◘ BAFTA 1981 - Najlepší film ◘◘◘◘ MFF Cannes 1981 - Najlepší herec vo vedlajšej úlohe (Ian Holm), Špeciálne uznanie ekumenickej poroty(10.3.2010)

Klasika – Koloniální Anglie v nejlepších letech, vynikající Ian Charleson, krásná výprava a skvělá hudba. Tohle prostě funguje. Akorát příliš nerozumím tomu názvu.(26.10.2015)

Nějak jsem si k tomu nenašel cestu. Ale ta myšlenka o síle lidského ducha tam byla. Navíc okořeněná nádhernou muzikou, Vangelis si svou oscarovou sošku zasloužil.(15.11.2009)

Veľmi pôsobivý film, ktorý zachytáva skutočné udalosti zo života úspešných športovcov. Paradoxne som mala pocit, akoby samotný šport nebol ústredným motívom filmu, ale skôr myšlenka, že (aj) vďaka športu a silnej vôli si dokáže človek vypestovať tie najväčšie ľudské hodnoty. Pekné a nezabudnuteľné aj vďaka krásnej hudbe.(23.6.2011)

• Maq

Pokud jde o Vangelisův proslulý soundtrack, znám ho již bezmála třicet let. Představuje okamžik, kdy uzavřel hledání svého stylu, definitivně se vzdal dříve naznačovaných uměleckých ambicí a stal se dobře vydělávajícím profíkem. --- Film sám jsem naopak dnes viděl poprvé. A zřejmě naposledy. Ne že bych neviděl porci solidního filmařského umění, zaujala mě výprava, kostýmy a kamera, ale příběh jako takový je slabý. Je mi fakt jedno, kdo v roce 1920 uměl rychle utíkat, a všechna osobní dramata těch sportovců a jejich blízkých na mě působila mělce a banálně. --- Tak například, ten Žid pociťoval rasové odcizení? A vyskytuje se snad ve filmu jediná scéna, kde by kvůli svému židovství autenticky trpěl? Ne. Tak kde zůstal zdroj jeho vášně? Někde mimo příběh? V tom případě je to scénáristická chyba jako hrom. --- Neviděl jsem nic obecně lidsky hodnotného. Mnoha lidem se při podívané na sportovce snad zrychlí puls. Mně ne.(11.2.2011)

• Numinek

Někdy tomu dám ještě jednu šanci... ale jinak to prostě nebyl můj šálek čaje, trochu moc postav (napodruhý už v nich snad přestanu mít zmatek) a někdy jsem měla dojem, že tam jde víc o náboženství než o sport...(20.11.2015)

39. Zlatý Glóbus za rok 1981 - cena (1) - *Nejlepší cizojazyčný (zahraniční) film - Velká Británie(25.12.2008)

Dobrá hudba, zpočátku slibný příběh, a nakonec pro mne bohužel jenom taková prosezená nuda. Škoda. Od oscarového filmu jsem tak nějak čekal více.(29.3.2010)

Mně ta hudba byla okamžitě povědomá, až tady jsem zjistil, odkud a od koho hudba je. Ale že by mi film přinesl něco, co bych postrádal, říci bohužel nemůžu. Podívaná to byla hezká. Námět je samozřejmě skvělý a je tím lepší, když je podle skutečné události. Potom je to hudba mistra Vangelise. Ale celkově mi to vychází na 70%.(8.3.2007)

Atmosférický film o sportu a hlavně motivaci sportovců. Dva běžci, Angličan a Skot, žid a křesťan - oba chtějí vyhrát... !SPOILER! a vyhrajou. !KONEC SPOILERU! Sport tak nějak ustupuje do pozadí a film tak netěží tolik, co z prostředí olympijských her mohl. Místy skvělý, ale moc dlouhý a tudíž i místy nudný, film zachraňuje zajímavá kamera a především geniální, nadpozemská hudba!(2.1.2013)

K filmu ma prilákala známa Vangelisova melodia , za ktorú bol film ocenený Oskarom. Bola síce iba krátko ale stálo to za to. V dvojhodinovom filme bolo toho veľa, atmosféra Cambridgu, dokonca náznaky antisemitizmu (" meno Abraham svedčí o tom , že sa asi neprihlási do kostolného speváckeho zboru" konštatoval rektor univerzity), športové zápolenie, osobné "dilémy" , spupnosťa pokrytectvo športových funkcionárov , a to všetko podporené dobrými hereckými výkonmi. Film vychádzal zo skutočných udalostí, miovníkom historických a športových filmov treba len odporučiť.(16.3.2017)

Tak britské, jak jen může film o sportovcích být, zároveň sympaticky své a nesympaticky upjaté; hoši (a děvčata) jsou víc za typizované ikony než za živé lidi, náboženské otázky se řeší tak moc a tak konzervativně, až se tím odcizuje to vřelé a inspirativní, forma je aristokraticky precizní až k sebeshlíživosti, hudba úspěšně maskuje neprokreslenost většiny charakterů (zaplať JHVH za zarputilého Abrahamse) a jen prostřední hloubku myšlenek. Na druhou stranu, na tom pojetí sportu jako cesty osobního rozvoje s minimálním komerčním cirkusem okolo, na dobových obrazech olympiády v málem spartánských podmínkách, na bezelstném opájení se těly v pohybu atp. je místy přece jen něco dojemného. ***1/2(8.3.2019)

Film rozhodne nie je zlý. Ale má v sebe množstvo minichýb a keď ich je tam priveľa, vadí to. Živým príkladom je Vanglisova legendárna hudba, ktorá síce je dokonalé hudobné dielo, no ako filmová doprovodná hudba je nanič, vzhľadom na fakt, že na seba strháva prílišnú pozornosť. Vangelis nebol FILMOVÝM skladateľom a tu je to vidno...(28.4.2012)

Cesta za vítězstvím cti, slávy a přátelství. Všichni jsme lidé. Skvělý film.(31.5.2010)

Jako atlet nemůžu jinak než za plné hodnocení. Filmů z atletického prostředí je opravdu málo, a obzvláště takhle dobrých... V dnešní době si lze těžko představit, že člověk, který má běžet 100m vyhraje na čtvrtce. V každém případě byl Eric Liddel velký atlet a zřejmě i člověk.(3.4.2009)

Parádní téma, které ovšem dojíždí na rozplizlost děje a debilní náboženské kecy, které ničemu nepomáhají, jenom všechno brzdí. Přitom prostředí a zpracování stojí za to, takže mě moc mrzí, že se stopáž nepodařilo utáhnout nějakým lépe vystavěným obsahem a emocemi. 60%(9.7.2018)

Doba kdy se sport dělal kvůli vášni a ne kvůli penězům. Brilantní herecké výkony, kterým se dnes málokteré vyrovnají a nádherná hudba od Vangelise.(1.6.2018)