Ohnivé vozy

• Kanada

• Austrálie

Drama / Sportovní / Životopisný

Velká Británie, 1981, 119 min

Filmařské profese téma zřejmě zvládly beze zbytku. Jenže mi to přišlo celé nějaké chladné a vypočítané. Nebylo komu fandit, hudba sama o sobě zajímavá se chvílemi prosazovala na úkor všeho ostatního, zápletky včetně závěru mi přišly neostré, mdlé, bez opravdových nápadů.(10.6.2011)

skvela drama s nadhernym posolstvom, ale na oscara rozhodne nie.(4.10.2007)

Poprvé jsem je slyšela, ano, slyšela, z walkmana v roce 1985 na tehdejším jugoslávském pobřeží a také poprvé uslyšela jméno Vangelis. Na film jsem si musela ještě pár let počkat. A jakmile jsem slyšela první tóny, bylo to stejné jako kdysi. Labutí kůže a sevřený krk. Rázem v topce mých nej. Hudba neztratila své kouzlo a neztratil jej ani film. Při žádném z dalších sledování. Chariotr of Fire se nedají vidět jen jednou, je to droga, droga jménem film spojený s drogou jménem hudba. (Jen Ben Cross dnes už není takový mladíček jako kdysi. Ale Žid, mám takové nějaké židovské období, Amen, Pianista, teď Ohnivé vozy. Skladba za skladbou plyne jako organická součást filmu. Vangelis tehdy nebyl pojmem jako dnes a tohle byl jeden z prvních soundtracků, který jsem si pořídila. Do mého zlatého fondu tedy patří nejen film, ale i hudba. Nehledě na to, že Vangelis naplňuje mou lásku ke sborovému zpěvu měrou vrchovatou. Natočit strhující film, kde je prvoplánový běh, zpěv a Bůh, to je opravdu umění. Mravní poselství pak je věcí druhou.(15.8.2008)

Olympijský sen o medaile je silný, ale film ma nedokázal až natoľko nadchnúť, hlavne uvodná predstavovacia hodina bola trochu sterilná. V druhej polovici sa to výrazne lepší. Pritom mu nechýba dobré spracovanie, fajnové britské obsadenie (Holm, Cross, Davenport, Gielgud,...) a v neposlednom rade aj Vangelisova kultová hudba, ktorá sa vyníma predovšetkým pri behu športovcov pozdlž mora. Športové výkony má ale radšej reálne.(5.8.2019)

• Pecival

Nezastírám, že to má pár zajímavých momentů (většinou ve spojitosti s hudbou), ale ty rozhodně nezachrání tento zmateně, nepřehledně zrežírovaný film s nevýraznými charaktery.Kromě parádní Vangelisovi hudby bych mohl vyzdvihnout snad jenom dobovou atmosféru, která se mi docela líbila. A to je málo - jestli tohle není nejhorší oskarový film co jsem viděl, tak bude tuto příčku minimálně atakovat.(12.6.2010)

23. 01. 2012 (24.); jestli jsem dobře viděl, tak v hledišti na VIII. novodobých Olympijských hrách v roce 1924 v Paříži byl přítomen Pierre de Coubertin(23.1.2012)

Tohle mne teda těžce minulo, v podstatě to dělá jenom Vangelis, hrozná nuda a to běhání zbožňuju. 5,5/10(30.4.2017)

Pred blížiacou sa olympiádou v Londýne som sa nechal nažhaviť inšpiratívnym príbehom Erica Liddela, ktorý svetu ukázal, aké sú aj pre vrcholového športovca dôležitejšie veci a ideály, a že viera v Boha je vyššie než olympijské zlato. Skvelý film s prenádhernou hudbou Vangelisa a personou s vizitkou ľudskej čistoty, charizmy a vzoru.(16.7.2012)

Nuda, nuda, šeď, šeď. Jediné, co film zachraňuje jsou hudba a Ian Holm. Kdyby někdo natočil film o Emilu Zátopkovi - to by mělo zaděláno na hit. Takovýhle film by se klidně dal natočit i o severokorejských vzpěračích a emocí by to vyždímalo cca. stejně.(10.8.2012)

Krásný film, kterému ale nemůžu dát plný počet... Nevím čím to je, ale působí trochu odtažitě, celou dobu jsem měl pocit, že nejsem uprostřed děje, ale někde na tribuně... Tak možná proto.(2.9.2008)

Dušínovský film, který mi ale nedal týden spát. Snad v žádném jiném filmu jsem nepřijal více ten fakt, že dokážeme cokoliv, pokud do toho vložíme všechnu svojí energii. Navíc vše je výborně zahrané a jak jsem se dozvěděl přímo od režiséra, výběr neznámých herců byl jeho nápad a podle mě trefný, výkony jsou zde vynikající. To samozřejmě platí i o hudbě, která jen dokresluje jedinečnou atmosféru jak 20. let 20. století, tak jedinečnost lidského ducha.(2.4.2010)

Pekelná nuda, kterou zachraňují jen kvalitní herecké výkony. Přemýšlím, že ty 3 hvězdičky, které jsem dal, jsou možná i moc. A z čeho měl Djkoma blízko k slzám, to je pro mne záhada.(15.8.2012)

Skutocny pribeh dvoch rozdielnych britskych bezcov za dosiahnutim rovnakeho ciela s uplne odlisnymi motivaciami. Amateri vs. profesionaly, krasna hudba Vangelis a i ked tam boli aj hluchsie pasaze tak prijemny sportovy zazitok. 8/10(24.2.2013)

Biograficke drama vrcholici na olympijskych hrach 1924 v Parizi, kde se maji mimo jine utkat sprinteri. Jednim z nich je Eric verici, ze jeho bezecke schopnosti jsou darem od boha a na olympiade ma nejlepsi prilezitost oslavit boha vytezstvim. Jeho sokem je anglicky zid, ktery chce vsem dokazat, ze odlisna vira jej necinni nikym menecenym. Osobni problemy a strasti v prubehu priprav jsou nakonec prekonany a ve finale se divaci dockaji krasnych a cestnych zavodu, jak by tomu pokazde melo byt. Pribeh je okorenen krasnym hudebnim podkresem od Vangelise. 60%(26.10.2007)

Ohnivé vozy je oskarový film, který jsem jako jeden z mála ještě neviděl, protože byl prakticky nesehnatelný. Čekal jsem teda něco, co mě zarazí do židle a přinutí dvě hodiny sledovat a ani nedýchat. Bohužel Ohnivé vozy jsou jen dobrým sportovním filmem. Vangelisova hudba s legendárním hlavním motivem je samozřejmě skvělá. a jistě bavily mě tréninkové scény, moc se mi líbily zpomalované závodní pasáže a byl jsem rád, že oba hrdinové nakonec vyhráli. Asi proto, že sportovní filmy mám rád. Ale co se týče fungování jako dramatu, rozhodně mi k srdci nepřirostl ani Abrahams, který byl takový blázen, že neuměl prohrávat, ani katolický fanatik Lidell, který odmítl běžet v neděli. Chvílemi jsem se nudil, chvílemi přemýšlel, jestli nebylo lepší natočit podobný film o nějakých větších legendách (třeba Jesse Owens). Přesto se jedná o docela milý film, takový staroanglický, ale od oskarového filmu jsem čekal trošku více. Úpřimně takový Na Zlatém Jezeře by si to zasloužil více.(5.3.2009)

Nesplnilo to má očekávání, jedná se o normální snímek se sportovní tématikou, který v rámci svého žánru nijak nevybočuje a je naopak natahován ke dvěma hodinám. Ano je to silný příběh, ale to většina sportovních osudů. Oscara si to teda nezasloužilo ani náhodou.(22.11.2012)

Chariots of Fire nie je len o športe, a preto je to úžasný film. Jeho genialita spočíva v zameraní sa na vnútornú motiváciu postáv - športovcov. Záverečný pohľad na beh po pláži to všetko dokonale vystihuje. Montague je spokojný bežať pre beh samotný, Lindsey uteká pre radosť, Liddel pre spojenie s Bohom a Abrahams je odhodlaný dokázať všetkým, že na to má. Veľmi vkusne sa film venuje aj antisemitizmu a boju medzi láskou k vlasti a vierou v Boha. Tvorcovia tiež celkom trefne vyjadrujú, čo si myslia o povinnom "amaterizme" na Olympijských hrách nie len prostredníctvom trénera Mussabiniho, ale najmä pohľadom na tréning amerického tímu. A samozrejme, soundtrack od Vangelisa filmu tiež neškodí :-)(3.8.2013)

Pozreté v origináli po dlhých rokoch a musím priznať, že aj napriek kultovému statusu to na mňa tak nepôsobilo. Áno, Vangelis to urobili skvelo. Áno, bolo to dobovo brilantne spracované, ale tá "anglickosť" mi tak liezla na nervy, že až. Samozrejme to bolo danou dobou a nie zlým spracovaním, takže som sa cez to dokázal preniesť, ale žiaľ v dnešnej dobe, keď už existujú snímky typu Race, to je už len slabučká televízna udalosť. Až prílišná poetickosť sa jednoducho do dnešnej doby nehodí a neriešim vieru, videl som iné filmy založené na viere a zo športového prostredia a jednoducho boli lepšie podané napr. Woodlawn.(13.3.2018)

• sona123

Rozhodně zvláštní. Kostýmy přehlušující vše ostatní. Výběr herců jaksi podivný, prolínání osudů dvou běžců, tak jaksi ale beze smyslu...vyvrcholení, aby se neřeklo, nebo se spíše prostě nepovedlo. Viděla jsem už řadu sportovních filmů, tenhle byl jiný, ale moc mu to neprospělo. Byl prostě biografický a to je tak asi vše.(20.2.2010)

• 111tom111

tak tohle vyfouko inimu oscara? :D ..ale kde to žijem proboha :D(21.10.2012)

• Hepy13

Hudbu zná téměř každý, ale film jen málokdo. I kdyby jste si toto pustily ihned po dvanácti hodinovém spánku, tak vám hlava stejně bude padat únavou. Nevím jestli jsem v životě viděl film, o kterém bych mohl říct že je nudnější než tento (pro mě absolutně nepochopitelný) oscarový snímek.(29.6.2015)