Festival

USA, 1967, 95 min

Murray Lerner

Francis Grumman

• Houdini

Oscar 1 nominace: Dokument(13.7.2005)

Newport Folk Festival v nejlepších létech své existence. Koncentrace hvězd v tomto filmu je náramná - Peter, Paul & Mary, Judy Collins, Johnny Cash, Odetta, Buffy Sainte-Marie, Pete Seeger, Mississippi John Hurt, Donovan, Bob Dylan, Joan Baez a její ještě hezči sestra Mimi, Howling Wolf... Vyvrcholení amerického folkového hnutí, nejen jako hnutí hudebního, ale i občansky protestního. Zároveň už známky odlivu - Bob Dylan již s elektrifikovanou kapelou je sice bouřlivě vypískán a je mu do Jidášů vyspíláno, ale on byl budoucnost inteligentní pop-music. Film je asi těžce pamětnická záležitost, ale ta opojná vůně naděje lepšího světa je z něj cítit dodnes.(14.8.2011)

Film byl uveden ve Filmovém klubu Alfa Sokolov v sezoně 1990/91.(18.6.2014)

Pro mou generaci folkařů (dnes 60 a víc...) byl tento film opravdovým zjevením. Už za totáče se dal vypůčit v ÚPF na 16mm a tak občas při různých koncertech folkařů byl taky na programu. A jsem přesvědčen, že má co říct i dnes.(12.11.2017)