Královna Alžběta

Kráľovná Alžbeta

Elizabeth: The Virgin Queen

Drama / Životopisný / Romantický / Historický

Velká Británie, 1998, 124 min

,,...VYDALA SOM SA ZA ANGLICKO." __ Veľmi slušne odvedený počin, ktorý bol konkurenciou k Zamilovanému Shakespearovi, kde si taktiež zahrali Joseph Fiennes a Geoffrey Rush. Na margo týchto dvoch filmov a Fiennesa neskôr Rush poznamenal: ,,On dostal sex s Gwyneth Paltrow a Cate Blanchett, kým všetko, čo som dostal ja, bola nominácia na Oscara (Zamilovaný Shakespeare)."... Mne osobne sa však Rushov výkon viacej páčil v Alžbete, kde pôsobil veľmi tajomne, zároveň však až démonicky vznešene. Rovnako tak sa mi ,,Alžbeta" páčila viacej ako komickejšie založený ,,Shakespeare In Love", i keď sa tu našlo niekoľko hluchých miest, čo je však vykompenzované tým, akú ku koncu naberá naberá celá snímka šťavu. Pochvalu posielam aj skvelej kamere, ktorá dokonale využíva všetky priestorové možnosti snímania. O hereckom prejave Cate Blanchett sa snáď ani netreba baviť a záverečná scéna, keď usadá na trón a do toho hrá Mozartovo Requiem je nezabudnuteľná.(22.11.2007)

O Alžbětě I. bylo již natočeno mnoho filmů a stále je to lákavé téma pro filmové režiséry. Bylo to krásně zpracované, nádherné kostýmy, jenže to byla pouze část jejího života. Ve filmu "Panenská královna" je lépe podán celý život Alžběty I., a též se mi zdá, (ačkoliv CATE BLANCHETT byla výborná), že Anne-Marie DUFF je přesvědčivější královna té doby. Jinak samozřejmě herecké výkony v tomto hodnoceném filmu byly na vysoké úrovni (Geoffrey Rush, Joseph Fiennes atd.).(8.2.2010)

Není to bez chyb (hlavně děj moc velkou hloubku nevykopal), ale krásný kostýmy, trefná hudba a především skvělý herecký výkony z toho dělaj historickej biják víc než slušnej. A navíc tam hraje Doctor Who a taky Eric Cantona, kterej se tváří stejně ostražitě jako na hřišti ManUnited, takže to blbý být ani nemůže. No a Cate... závěrečná scéna je přesně taková, jaký dnešní filmaři už natočit neuměj. Za mě good.(7.9.2018)

Scénář: Michael Hirst .. Věrně zpracovaná historická látka o Elizabeth, panenské královně. Shekhar Kapur mi byl znám jen díky filmu Čtyři pírka a to byla dost slabota. Jeho předešlé dílo je však jiná káva. Sice snímek působí levně, ale i tak je z minima vytěžené maximum. Výprava není nijak rozmáchlá, zato kostýmy jsou na úrovni. Po technické stránce není snímku moc co vytknout a tak se zaměřím na hlavní eso a tím je Cate Blanchett, které tahle role sedla přímo na tělo a výrazně převyšuje kohokoliv z jinak slušného obsazení. Vášeň, odhodlání i závěrečný chlad zodpovědné panovnice zvládla s bravurou sobě vlastní. Tahle role jí otevřela bránu ke hvězdám. I jako návnada na chystané pokračování Golden Age to funguje parádně..(23.9.2007)

Po zhlédnutí naprosto úchvatného britského TV filmu The Virgin Queen se strhující Anne-Marií Duff musím uznat, že mě Královna Alžběta příliš nezaujala. Cate Blanchett se do role výborně hodí, ale přišla mi taková, jaksi chladná a z jejího projevu mě nemrazilo, jako to bylo, když jsem sledovala výkon Anne-Marie Duff. A jak už se zde někdo v komentáři vyjadřoval k chemii mezi ní a Josephem Fiennesem, i já měla pocit, jako by to mezi nimi nějak nefungovalo. Chyběla tam mezi nimi nějaká energie, bylo to takové... nijaké. Když si vzpomenu, jak to jiskřilo mezi Anne a Tomem Hardym, tak vztah Cate a Josepha mi oproti tomu přišel jako slabý odvar. Samozřejmě, někdo může být jiného názoru. Celkově mě však Královna Alžběta nijak neuchvátila. I když kreace Vincenta Cassela je luxusní:)(3.9.2013)

• - Hned zpočátku filmu projíždí Alžběta pod známým mostem "Bridge of Sighs" ve studentském městě Cambridge, třebaže byl postaven až v roce 1831 (zhruba dvě století po smrti královny). (Rodriguez)

• - Hlavní role byla nabídnuta i Nicole Kidman. (-bad-mad-wolf-)

• - Za rok 1998 byly dvě herečky nominovány na Oscara za tutéž roli. Druhou nominaci si odnesla Judi Dench za ztvárnění královny Alžběty v Zamilovaném Shakespearovi. (-bad-mad-wolf-)