Královna Alžběta

Alžbeta

Kráľovná Alžbeta

Drama / Životopisný / Romantický / Historický

Velká Británie, 1998, 124 min

Moja predstava o historickom filme sa líši od toho, čo som v predchádzajúcich dvoch hodinách videl. Film má určite svoje nepopierateľné kvality, najmä výkon Cate Blanchett, ale očividné je to až v jeho záverečnej tretine. Zvyšné časti sú dosť rozpačité a podobné mozaike, z ktorej časom vypadalo hodne kamienkov.(21.10.2009)

Už samotný úvod - poprava upálením - dává tušení mimořádného zážitku. Výtvarná představivost indického režiséra Shekhara Kapura je hodně znát. Má nejoblíbenější herečka Cate Blanchett podává v roli královny Alžběty strhující výkon, po právem nominovaném na Oscara. Jestli máte rádi, jako já, inteligentní historická dramata, je Elizabeth pro vás jasnou volbou. A jen tak na okraj - dokonce i fotbalový fanoušek si tu něco najde. Jedné z větších rolí se tu zhostil a nutno říci, že zdařile, legendární útočník Manchesteru United Eric Cantona :o)(20.4.2003)

Protestantská královna, v niž nikdo nevěřil a která všechny překvapila. Vysoké hodnocení musím dát především za vynikající výkon Cate Blanchett a za dramatický příběh. Po filmové stránce nic až tak světoborného, mnohdy mi film přijde naopak až zbytečně naturalistický (detailně zobrazené mrtvoly po bitvě, hlavy na kůlu aj.). Trailer: http://www.csfd.cz/film/12886-kralovna-alzbeta/videa/(26.9.2010)

„Nie, že ste mohli byť najmocnejším mužom Anglicka, pane. To ste boli. Ale mohli ste byť ešte silnejším. Stačilo byť lojálny.“ Austrálčania Cate Blanchettová („Dnes som sa stala pannou.“) a Geoffrey Rush („Vaše veličenstvo, to nie je tým, že by ste vari nemala city. Lenže ľudia sa chcú dotknúť niečoho božského. Už tu. Tu, na zemi.“) excelujú v strhujúcom britskom politickom historickom trileri pakistanského režiséra a za americké peniaze, rozprávajúc príbeh legendárnej postavy Veľkej Británie.(29.8.2007)

Zatimco druhej dil si hraje na historickej velkofilm, jednicka je komorni historicky drama, ktery to vse ukazuje vicemene bez prikras. I kdyz je ale fakt, ze to obcas zacne lehce pripominat telenovelu. Jinak celej dej je takovej dost jednoduchej a stereotypni, kde nekdo neustale kritizuje a pomlouva Alzebtu, neco vecne nekdo resi, vsichni se tvari strasne vazne a v tom vsem se mota Alzbeta, ktery nakonec dojdou nervy a sereze ty zmrdy na jednu hromadu. Nicmene Diky kvalitnimu hereckymu obsazeni v cele s Ecclestonem a Rushem se na to docela dobre kouka. Co se tyce Blanchett v jedny ze svejch prvnich roli, je perfektni, ale obcas jsem ji neco precejen neveril. Pokud cekate bitvy, tak ruce pryc, ale jako syrovy drama to funguje solidne a ty 4* to da.(29.11.2009)

• - Za rok 1998 byly dvě herečky nominovány na Oscara za tutéž roli. Druhou nominaci si odnesla Judi Dench za ztvárnění královny Alžběty v Zamilovaném Shakespearovi. (-bad-mad-wolf-)

• - Hlavní role byla nabídnuta i Nicole Kidman. (-bad-mad-wolf-)

• - Hned zpočátku filmu projíždí Alžběta pod známým mostem "Bridge of Sighs" ve studentském městě Cambridge, třebaže byl postaven až v roce 1831 (zhruba dvě století po smrti královny). (Rodriguez)