Královna Alžběta

Alžbeta

Kráľovná Alžbeta

Drama / Životopisný / Romantický / Historický

Velká Británie, 1998, 124 min

„Nie, že ste mohli byť najmocnejším mužom Anglicka, pane. To ste boli. Ale mohli ste byť ešte silnejším. Stačilo byť lojálny.“ Austrálčania Cate Blanchettová („Dnes som sa stala pannou.“) a Geoffrey Rush („Vaše veličenstvo, to nie je tým, že by ste vari nemala city. Lenže ľudia sa chcú dotknúť niečoho božského. Už tu. Tu, na zemi.“) excelujú v strhujúcom britskom politickom historickom trileri pakistanského režiséra a za americké peniaze, rozprávajúc príbeh legendárnej postavy Veľkej Británie.(29.8.2007)

V posledních letech má díky konzumním divákům, ládujícím se popcornem a kochajícím se krvavými bitevními scénami, málo kdo odvahu natočit historický film v podobě konverzačního dramatu. Ale výjimky potvrzují pravidlo. Po historické stránce se objeví několik znatelných posunů (Alžběta seděla ve vězení asi rok a půl a ve filmu to vypadá, jako by tam byla přes noc), ovšem jmenujte mi něco stoprocentně historicky věrného!? Shekhar Kapur si s vizuelní stránkou skutečně vyhrál (záběr zezhora na trojici upalovaných připomíná pentagram, osudná bitva ve Skotsku je zobrazena jako pole s haldou mrtvých) a kostýmy jsou rovněž perfektní. No a abych nezapomněl, v první řadě Královnu Alžbětu tvoří herecké výkony Cate Blanchett (krom toho jí to moc sluší), či (možná hlavně) Christophera Ecclestona coby arogantního vévody z Norfolku. Po nějakém čase příjemné překvapení v podobě skvělého historického dramatu. 85%.(14.1.2010)

Moja predstava o historickom filme sa líši od toho, čo som v predchádzajúcich dvoch hodinách videl. Film má určite svoje nepopierateľné kvality, najmä výkon Cate Blanchett, ale očividné je to až v jeho záverečnej tretine. Zvyšné časti sú dosť rozpačité a podobné mozaike, z ktorej časom vypadalo hodne kamienkov.(21.10.2009)

O Alžbětě I. bylo již natočeno mnoho filmů a stále je to lákavé téma pro filmové režiséry. Bylo to krásně zpracované, nádherné kostýmy, jenže to byla pouze část jejího života. Ve filmu "Panenská královna" je lépe podán celý život Alžběty I., a též se mi zdá, (ačkoliv CATE BLANCHETT byla výborná), že Anne-Marie DUFF je přesvědčivější královna té doby. Jinak samozřejmě herecké výkony v tomto hodnoceném filmu byly na vysoké úrovni (Geoffrey Rush, Joseph Fiennes atd.).(8.2.2010)

Ufňukaná Cate Blanchett, hudba nacpaná všude a především tam kam se hodí nejlépe ticho a neschopnost scénáristy (režiséra?) napsat dialogy, kterým se dá věřit, způsobují, že se ani filmu nedá věřit (všichni nadšení nechť se podívají na Marketu Lazarovou nebo na Údolí včel). Dvě z tří hvězdiček jsou za kameru a kostýmy.(4.10.2005)

• - Na natáčení filmu se podílela i češka Petra Novotná. Dělala zde tzv. horse wranglera, což je člověk, který má na starosti koně a jejich výstup ve filmu. (Ganka)

• - Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden - za masky. (Rodriguez)

• - Hned zpočátku filmu projíždí Alžběta pod známým mostem "Bridge of Sighs" ve studentském městě Cambridge, třebaže byl postaven až v roce 1831 (zhruba dvě století po smrti královny). (Rodriguez)