Královna Alžběta

Alžbeta

Kráľovná Alžbeta

Drama / Životopisný / Romantický / Historický

Velká Británie, 1998, 124 min

Životopisný film? Tak trochu. Dokument? To určitě ne. Asi jsem původně čekal, že film bude pojatý jako trošku více průřezový jejím dlouhým životem, kdy skutečně Anglie zažívala onen rozkvět a nebudeme se tolik pitvat v počátcích vlády, které byly, když byly poněkud rozpačité. Potenciál filmu vypadal ale i tak skvěle - vizuálně, hudebně i herecky skvělé, režisérsky a scénáristky mnoho nedostatků. Přesto bylo fascinující sledovat proměnu energické vášnivé a chybující ženy v nedosažitelnou a emocí prostou královskou modlu.(2.2.2014)

Zamlada mi stačilo, že je tam zrazená romance, postupem času se mi víc líbilo, že je tam žena, která řekne, že nebude mít žádného pána, a paralelně s tím mě strašně baví Geoffrey, který by nutně měl někdy představovat ďábla. Kdybych film viděla později než v pubertě, tak jeho hodnocení bude nejspíš mnohem nižší, protože dnes už si na takové čisté, velké věci nepotrpím.(12.3.2013)

Bezchybně obsazené role, to především. Sir Francis Walsingham jako muž, stojící v pozadí a přesto významně se podílející na zásadních rozhodnutích a událostech, je v podání Geoffreyho Rushe jedním z nejlepších faktorů filmu, kterému dále kraluje (eh) Cate Blanchett v roli titulní. Dobří jsou i Fienes, Attenborough, Cassel a Eccleston. Vynikající je rovněž výtvarná stránka, pozornost upoutají jak kostýmy a makeup, tak i výběr natáčecích lokací.(2.4.2011)

Tak od tohohle jsem očekával moc. A to byl asi kámen úrazu. Cate je nejlepší herečka minimálně současnosti a Geofrey je taky dobrý herec. Navíc jsem viděl Zlatý věk, který mě sice taky zklamal, ale na druhou stranu se tam Cate Blanchet tak předvedla a všichni říkali, že oproti jedničce je pro ně dvojka zklamáním, že jsem opravdu doufal megahit. Prakticky je to solidně odehrané, ale emocemi to šlo totálně mimo mě. Dojímavá je akorát závěrečná přeměna Alžběty. A ta je zase extrémně emocionálně silná. Ale na čtyři to nestačí.(19.9.2010)

• UncleG

Jejda, jeda! Zasejc jeden filmovej kýč až na půdu. Výpravné kostýmy, pompézní šperky, velkej diskotékovej balič Pepek Fiennesojc a starý známý vypalovačky od Mozarta (ehm, promiňte, nespletli jste si století?) - to všechno dalo dohromady další nestoudnou diváckou oblbovačku. I když pominu, že příběh byl v podstatě o ničem, nemůžu zanedbat fakt, že se v nás film pokouší vyvolat "opravdu silný divácký žážitek", který se v přemnoha momentech přerodil do prachobyčejný kýčařiny. Mdlo se mi například udělalo u scény zmixované z prostřihů zcela samoúčelnýho sexu a vraždění, to vše za pietního doprovodu dětského chorálu... Kapitolou samou pro sebe jsou pak romantické momenty v přírodě, kde už chyběli jen poskakující bílí králíci, zpěvné ptactvo kolem mileneckých hlav a v dáli se pasoucí Bambi. Když k tomu ještě připočtu všeobjímající, repetitivní nudu, která mě zválcovala svým příkrovem zhruba 40 minut od začátku filmu, vychází mi 25% za Kejtu Blanchett. Romanticky založené slečny se mnou budou jistě nesouhlasit...(23.8.2010)

• - Hlavní role byla nabídnuta i Nicole Kidman. (-bad-mad-wolf-)

• - Za rok 1998 byly dvě herečky nominovány na Oscara za tutéž roli. Druhou nominaci si odnesla Judi Dench za ztvárnění královny Alžběty v Zamilovaném Shakespearovi. (-bad-mad-wolf-)

• - Na natáčení filmu se podílela i češka Petra Novotná. Dělala zde tzv. horse wranglera, což je člověk, který má na starosti koně a jejich výstup ve filmu. (Ganka)