Historická epopeja... veľmi dobre navezuje na toto dielo serial "Tudors", v podstate vysvetľuje dianie pred týmto príbehom, pretože tuna ste hodení priamo do deja bez väčšieho vysvetľovania... neznalci anglickej histórie by sa tu mohli miestami strácať a preto doporučujem Tudorovcov. Inak veľmi pôsobivé, intrigánske, politicko - mužsky zaujaté a výborne zahrané dielo. Niesom zrovna fanúšik Cate Blanchett, ale tuto zaujala, potešila... 8/10(19.1.2010)

To je nářez co? Chudinka Alžběta /proboha proč to jméno překládat, Elizbath zní daleko vznešeněji / jak se tam musel během nastupu do funkce popasovat s takovejma šmejdama. Já nevím o co těm církevním šaškům jde, to je furt ve jménu boha, ve jménu boha a nakonec postel z diamantů. Fakt jsem měl sto chutí do toho filmu vlítnout a těm sračům nakopat tu jejich pokryteckou prdel. Chudák Elizabetička, to by ten náš nestranej blázen Klaus čuměl, jak se těžce vládne bez patolízalskejch novinářů, bez agentury Sofres-Factum a jejich pitomejch průzkumů oblíbenosti. Po dlouhé době panovník, spíše tedy panovnice která mi byla sympatická a že si jí Cate Blanchett dala ,co ? Geoffrey Rush taky nezaostávál, kostýmky též famozní, ale přeci jen mě to přišlo trošičku zdlouhavý.(3.12.2007)

Snímek, který je možná historický věrný a z hlediska kostýmů promakaný, ovšem dostat se do děje přes režijní postupy Shekhara Kapura je poměrně oříšek. Málokterý historický film není ani o velkých bitvách, ani o osudové lásce jakožto nosným tématem filmu. Elizabeth je právě jedním z nich. Popisuje "dokumentaristickým" stylem zlatou éru Anglie a nebýt famózní Cate Blanchett, bude tam chybět jakékoliv emocionální pojivo k dané látce a charakteristice příběhu. Jinými slovy - byla by to nezáživná rekonstrukce významného kousku evropské historie, bez většího rozpočtu, tedy bez pintlich vizuálního rukopisu s hrdiny, se kterými vás to až na světlé vyjimky (vedle zmiňované Cate například v atypické roli Daniel Craig) dvě hodiny moc nebaví. A v historácích očekávanou pastvu pro oči rovněž nenabízí. Takže možná tak povinná látka do filmařského deníčku.(26.9.2017)

Královna Alžběta katapultovala Cate Blanchett mezi přední hvězdy filmového nebe a film samotný získal slušnou řádku cen i nominací a, jak je vidět z hodnocení, stále si uchovává slušnou popularitu. Z mého pohledu jde o velmi průměrné kostýmní historické drama s obvyklou nabídkou vášní, intrik a krásných žen. Nejde mi ani tak o to, že historická věrnost dostává na zadek, protože to je u tzv. historických filmů spíš pravidlem a profesionální historik nebo zatvrzelý fanoušek historie by se buď na podobné bijáky neměl dívat, nebo se obrnit maximální tolerancí. Jde spíš o to, že skutečná Alžběta a události její cesty na trůn a vlády byly nepoměrně zajímavější, než jak nám to předkládá film. Ten trpí spoustou neduhů typických pro daný žánr, tzn. romantickými motivy ukradenými z červené knihovny, plochými charaktery s černobílou polarizací a naprostým nepochopením dobových souvislostí. Alžběta se dostala na trůn v 25 letech, což vzhledem k tehdejší průměrné době dožití znamenalo ještě mnohem zralejší věk než dnes. Naprosto nebyla nezkušená, naopak v politice se vyznala až moc dobře a mohla se opřít, řečeno dnešní terminologií, o tým profesionálních poradců. Byla ve skutečnosti velice protřelá, skvělá intrikánka, která své protivníky přiváděla ustavičně na práh zoufalství. Byla typicky renesančním člověkem plným rozporů, byla schopná obrovské velkorysosti a stejně tak dokázala být neuvěřitelně malicherná a mstivá. Stylizace do role nezkušené naivky, která čelí intrikám zlotřilého okolí včetně milostného zklamání, a pozdější obětování osobního života ve prospěch blaha říše je směšná. Ve skutečnosti vedla velmi aktivní milostný život a manželství se vzdala především proto, že by to znamenalo oslabení její mocenské pozice. Mimochodem, pokud jde o tolik opěvovaný výkon Cate Blanchett v hlavní roli, na to, jak je talentovaná, jde o pouho pouhý průměr. Je tu až příliš často vidět, že se spoléhá na svou vizáž a přirozené charisma. Ze šesti filmů, které jsem s ní viděl, je to bezkonkurenčně její nejslabší herecká kreace. Scénář mi přijde pouze průměrný a režie nijak výrazně nevybočuje z průměru daného žánru. Celkový dojem: 55 %.(20.1.2010)

Velmi zajímavé herecké obsazení, lákavé historické téma. Škoda, že je Královna Alžběta tak ukecaná. Ano, k bontonu patří, že filmy z tohoto období anglické historie jsou plné úskoků, zrad, dvojí hry, úskočných vražd a vůbec různých bratro- a sestrovražedných šarvátek. V Alžbětě je tohle všechno na můj vkus podáno zdlouhavě a bez schopnosti vyvolat v divákovi emoce. Po pochvalných komentářích jsem čekala něco víc než jen další pokus o upevnění mýtu o panenské Alžbětě, která pro Anglii obětovala osobní život. Kdy už tuhle story někdo natočí z jiného úhlu pohledu? Koneckonců, historie není nic jiného než hezky podaná interpretace známých faktů.(21.12.2009)

• - Kostým, který má Cate Blanchett během korunovace, je založen na korunovačním portrétu královny Alžběty. (Elisebah)

• - Za rok 1998 byly dvě herečky nominovány na Oscara za tutéž roli. Druhou nominaci si odnesla Judi Dench za ztvárnění královny Alžběty v Zamilovaném Shakespearovi. (-bad-mad-wolf-)

• - Hned zpočátku filmu projíždí Alžběta pod známým mostem "Bridge of Sighs" ve studentském městě Cambridge, třebaže byl postaven až v roce 1831 (zhruba dvě století po smrti královny). (Rodriguez)