Královna Alžběta

Alžbeta

Kráľovná Alžbeta

Drama / Životopisný / Romantický / Historický

Velká Británie, 1998, 124 min

Počátky vlády slavné panenské královny jako zdařilý politický thriller o lásce a intrikách v historickém hávu. Krásná a věrná výprava, pěkná stylizace a výborné obsazení. Cate Blanchett působí velmi opravdově a své velké postavě vůbec nedělá ostudu. Shekhar Kapur natočil tak trochu jiný historický snímek.(5.9.2006)

Nemôžem si pomôcť, pre porovnanie s realitou tu musím uviesť pár faktov: akokoľvek pateticky scéna vyznela, Alžbeta dobre vedela, že Dudley je ženatý, dokonca bola na jeho svadbe. Walsingham nedal otráviť de Guise, zomrela na vodnatieľku a určite v brnení nevelila armáde. Španielsky vyslanec nebol zavražený ale vyhostený (robil si len svoju prácu). Alžbetino nahradenie Panny Márie svojou osobou bolo celkom mimo mentálnej infraštruktúry tej doby. Ale inak pekný historický film, len škoda že skutočná história je niekedy zaujímavejšia, než tá filmová.(22.2.2013)

Dějiny jsou krásné a poučné zároveň. Já sám mám historii jako svůj koníček. Po historické stránce až na pár výjimek je film velmi dobře zpracovaný a herecky velmi dobře zvládnutý. Nicméně hudební podtext bohužel skoro neexistoval a rozvržení času bylo chaotické a nahodilé. Kdo úplně dějinám neholduje, tak asi věděl prdlajs, který rok je, či o jaké období jsme se posunuli. Vysvětlivky ve formě jaro roku xxxx, by velmi pomohly. Zvlášť nešťastný byl závěr filmu, kde se seběhlo vše moc rychle a uspěchaně a poté se u mě dostavil takový divný pocit, že jsem vůbec nevěděl, co jsem vlastně shlédnul. Z mých rozporuplných pocitů bych film hodnotil velmi průměrně a doporučil pouze tomu jedinci, kdo se trochu vyzná v dějinách, případně v dějinách Anglie.(12.8.2017)

• Pepinec

Z tohohle bijáku jsem byl vážně hotovej. Ale ne proto, že by svou úrovní odpovídal počtu oscarových pečetí, ale protože ho sponzoroval Clavin... Šmankote, já přece vím, že je Cate fakt dobrá hérečka. Kdyby mně zavolala a zeptala se, já bych jí to u večeře klidně řekl. Také jsem kdysi při jedné hodině dějepisu slyšel, že Elizabeth byla fakt dobrá královna. S tou bych tedy na večeři nešel, protože bych se nerad nechal prohlásit za kacíře, až bych po ní dojel zbytky, ale už jenom to, že si informaci o její výjimečnosti pamatuji, mi bohatě stačí. Přehlídku drahého a načančaného kýče doprovázeného vznešenými žvásty, které by nevypadly ani ze zhuleného Macháčka, si pro příště odpustím, protože mi to celé nepříjemně připomínalo právě ony nekonečné hodiny dějepisectví. No, a tak proč jsem se na to já chytrák teda koukal? Jejda, protože jsem slyšel o těch všech Oscarech a tady je to rudé, jako kandidátky v dnešních volbách...(21.10.2012)

Není to bez chyb (hlavně děj moc velkou hloubku nevykopal), ale krásný kostýmy, trefná hudba a především skvělý herecký výkony z toho dělaj historickej biják víc než slušnej. A navíc tam hraje Doctor Who a taky Eric Cantona, kterej se tváří stejně ostražitě jako na hřišti ManUnited, takže to blbý být ani nemůže. No a Cate... závěrečná scéna je přesně taková, jaký dnešní filmaři už natočit neuměj. Za mě good.(7.9.2018)

• - Na natáčení filmu se podílela i češka Petra Novotná. Dělala zde tzv. horse wranglera, což je člověk, který má na starosti koně a jejich výstup ve filmu. (Ganka)

• - Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden - za masky. (Rodriguez)

• - Hlavní role byla nabídnuta i Nicole Kidman. (-bad-mad-wolf-)