Královna Alžběta

Kráľovná Alžbeta

Elizabeth: The Virgin Queen

Drama / Životopisný / Romantický / Historický

Velká Británie, 1998, 124 min

Zamlada mi stačilo, že je tam zrazená romance, postupem času se mi víc líbilo, že je tam žena, která řekne, že nebude mít žádného pána, a paralelně s tím mě strašně baví Geoffrey, který by nutně měl někdy představovat ďábla. Kdybych film viděla později než v pubertě, tak jeho hodnocení bude nejspíš mnohem nižší, protože dnes už si na takové čisté, velké věci nepotrpím.(12.3.2013)

Krásně zpracované jedno klíčové období v historii Anglie. Po dosazení na trůn a na vzdor všem intrikám nastoluje královna Elizabeth v zemi mír a pořádek a začíná tím jedno z nejsvětlejších období v historii země. Výborné výkony Blanchet a Rushe, a podle mého chvílemi trošku rozpačitá režie jinak výborného filmu.(9.4.2003)

O Alžbětě I. bylo již natočeno mnoho filmů a stále je to lákavé téma pro filmové režiséry. Bylo to krásně zpracované, nádherné kostýmy, jenže to byla pouze část jejího života. Ve filmu "Panenská královna" je lépe podán celý život Alžběty I., a též se mi zdá, (ačkoliv CATE BLANCHETT byla výborná), že Anne-Marie DUFF je přesvědčivější královna té doby. Jinak samozřejmě herecké výkony v tomto hodnoceném filmu byly na vysoké úrovni (Geoffrey Rush, Joseph Fiennes atd.).(8.2.2010)

Vládnout srdcem z Richmondského paláce a brzy mít svou hlavu vystavenou v Toweru, a nebo z Richmondského paláce vládnout hlavou a srdce nechat v Toweru navždy zavřené? Okolnosti a zkušenosti královně Elizabeth ukážou, že cesta ke stabilitě vede přes zatvrzelost, chlad a absenci milosrdenství znovunabytého panenství, aneb zjednodušeně řečeno bez pohlavního styku více sťatých katolíků.. Po formální stránce od Kapura tradičně vytříbené, G.Rush jako vládkynin Berija dokonalý, podobně jako sama představitelka Virgin Queen. Škoda jen, že úlitba filmové romantizaci a dramatizaci na úkor historické věrnosti (soapoperový vztah s Robertem Dudleyem) nakonec vykázala spíše kontraproduktivní charakter..(8.3.2016)

Kapánek drsnejšia verzia od konkurenčného projektu Shakespeare in Love,odkiaľ si sem odskočili Joseph Fiennes a Geoffrey Rush. Mladá Cate ako „ vystrihnutá” z doby viktorianského Anglicka 16 storočia. V tej dobe by som žiť nechcel,dá sa povedať,že si „dýchavali na krk...” Výborná postava,ktorej vdýchla Cate príchuť královny,ktorá prežívala krušné chvíle. Pomerne drsný story od začiatku,keď 3 ľudí upalujú zaživa,čo je vťahujúce do deja,a ako sa hovorí:„o zábavu je dozaista postarané...” Nebyť Shakespeara,tak by asi ešte pár cien dostala Elizabeth...(performance,výprava,kostýmy,hudba?).(9.1.2014)

• - Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden - za masky. (Rodriguez)

• - Hned zpočátku filmu projíždí Alžběta pod známým mostem "Bridge of Sighs" ve studentském městě Cambridge, třebaže byl postaven až v roce 1831 (zhruba dvě století po smrti královny). (Rodriguez)

• - Za rok 1998 byly dvě herečky nominovány na Oscara za tutéž roli. Druhou nominaci si odnesla Judi Dench za ztvárnění královny Alžběty v Zamilovaném Shakespearovi. (-bad-mad-wolf-)