Královna Alžběta

Kráľovná Alžbeta

Elizabeth: The Virgin Queen

Drama / Životopisný / Romantický / Historický

Velká Británie, 1998, 124 min

Skvělý herecký monolog Cate Blanchett, který dokáže vtáhnout a má svou atmosféru. Příběh je sice děsivě jednoduchý a skutečně působí jen jako první díl, ale tím výčet záporů končí. I když i to by někomu mohlo k totální nespokojenosti stačit. Já si naopak užil právěe Cate, atmosféru a hudbu, která se k filmu skvěle hodí (i když samostatně bych jí poslouchat nechtěl).(12.12.2009)

Vynikající Cate Blanchet v roli panovnice, která se teprve musí naučit být panovnicí a čelit nebezpečnému spiknutí. Spiknutí proti dívce, která by chtěla žít, milovat a tančit, což jí není umožněno, dívce, která věří v jednotnou víru, dívce, která je neustále zrazována, donucována k politicky výhodným sňatkům a ukvapeným rozhodnutím. Její závěrečná proměna v Alžbětu - královnu, která se oženila se svou zemí je mrazivá, o to víc, že tím odevzdala celý svůj osobní život státu. --- Ač je film po režijní a střihové stránce lehce neohrabaný, skvělá hudba a výborní herci vše spraví. Mimo již zmiňované Cate Blanchet, v jejíž duši zuří války a nepokoje, i Geoffrey Rush jako ten správný politický pletichář a Joseph Fiennes jako jediná královnina láska, okouzlující šlechtic a dvorský sukničkář... Jen tak mimochodem se zde mihne Daniel Craig coby papežův posel.--- Zajímavá lekce z dějin Anglie.(12.11.2007)

Kvalitní historické drama, ve kterém se nedočkáte velkých bitev, ale pouze zákulisních snah panovnice o správná rozhodnutí. Škoda jen, že film občas nefunguje tak, jak by mohl, některé situace jsou dramaticky nezvládnuté a také jsem měla chvílemi chaos ve všech těch mužích, které se kolem Alžběty pohybují a sledují různé cíle (ale to by asi spravilo doplnění vzdělání o anglických dějinách).(24.11.2007)

Historický film má dobrý zostavený príbeh opierajúci sa o kresťanské konšpirácie v novo nastolenej vláde kráľovnej Elizabeth, miestamy to trošku dejovo spadá do úzadia a potom to pre citeľne chýbajúce odľahčenie príde mierne na zmar, lebo režisér Kapur tak ako v ostatných svojich snímkach postráda nad projektmi určitý nadhľad. Výbornú prácu tu odvádzajú hlavne herci ako Cate Blanchett a Geoffrey Rush, práve vďaka ním je dej o kúsok pestrejší než by sa mohol na prvý pohľad zdať, Fiennes už pôsobí trošku ošúchane. Zatiaľ film hodnotím presnejšie na 70% ale prikláňam sa dole na 3, možno ďalšie pozretie mierne popraví chuť. ║Rozpočet $30miliónovTržby USA $30,082,699Tržby Celosvetovo $82,150,642║ za minimálny rozpočet dosť slušný historický film(9.3.2008)

Historická epopeja... veľmi dobre navezuje na toto dielo serial "Tudors", v podstate vysvetľuje dianie pred týmto príbehom, pretože tuna ste hodení priamo do deja bez väčšieho vysvetľovania... neznalci anglickej histórie by sa tu mohli miestami strácať a preto doporučujem Tudorovcov. Inak veľmi pôsobivé, intrigánske, politicko - mužsky zaujaté a výborne zahrané dielo. Niesom zrovna fanúšik Cate Blanchett, ale tuto zaujala, potešila... 8/10(19.1.2010)

• - Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden - za masky. (Rodriguez)

• - Kostým, který má Cate Blanchett během korunovace, je založen na korunovačním portrétu královny Alžběty. (Elisebah)

• - Na natáčení filmu se podílela i češka Petra Novotná. Dělala zde tzv. horse wranglera, což je člověk, který má na starosti koně a jejich výstup ve filmu. (Ganka)