Reklama

Reklama

Obsahy(1)

16. století. Anglie je rozdělena na dva nesmiřitelné náboženské tábory – protestanty a katolíky. Současná královna Marie Tudorovna nemá dědice a ji i její katolické stoupence děsí představa, že by na trůn dosedla královnina nevlastní sestra Alžběta, protestantka. Přesně to se však po smrti Marie stane. Katolíci musí souhlasit s tím, že na trůn bude povolána charismatická a citově založená Alžběta. Mladá královna se ovšem vzápětí dozvídá o žalostném stavu země, ohrožované vnějšími i vnitřními nepřáteli a nic nenasvědčuje tomu, že právě začíná ono slavné období, které vstoupí do historie jako alžbětinská éra... Velkoryse pojatý film sleduje první období vlády významné anglické panovnice Alžběty I., která žila v letech 1533–1603. Indický režisér Shekhar Kapur ve svém prvním zahraničním angažmá natočil moderní historickou fresku s atraktivní výpravou a vynikajícími hereckými výkony. Snímek byl především obrovskou hereckou příležitostí pro do té doby nepříliš známou australskou herečku Cate Blanchettovou, která byla za svůj výkon oceněna prestižním Zlatým glóbem a již role Alžběty katapultovala mezi filmové hvězdy první velikosti... (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (273)

golfista 

všechny recenze uživatele

Krásně zpracované jedno klíčové období v historii Anglie. Po dosazení na trůn a na vzdor všem intrikám nastoluje královna Elizabeth v zemi mír a pořádek a začíná tím jedno z nejsvětlejších období v historii země. Výborné výkony Blanchet a Rushe, a podle mého chvílemi trošku rozpačitá režie jinak výborného filmu. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Už samotný úvod - poprava upálením - dává tušení mimořádného zážitku. Výtvarná představivost indického režiséra Shekhara Kapura je hodně znát. Má nejoblíbenější herečka Cate Blanchett podává v roli královny Alžběty strhující výkon, po právem nominovaném na Oscara. Jestli máte rádi, jako já, inteligentní historická dramata, je Elizabeth pro vás jasnou volbou. A jen tak na okraj - dokonce i fotbalový fanoušek si tu něco najde. Jedné z větších rolí se tu zhostil a nutno říci, že zdařile, legendární útočník Manchesteru United Eric Cantona :o) ()

Reklama

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Špičková historická dráma, ktorá ma na prvé pozretie mierne sklamala slabšou výpravou - vizuálne je to proste taká trochu drahšia inscenácia. Lenže pri každom ďalšom zhliadnutí to bolo lepšie a lepšie - samozrejme hlavne vďaka geniálnemu výkonu Cate Blanchett. Dnes už mi pripadá, že nedať tomuto filmu plné hodnotenie môže len blbeček, ktorý čaká, že v historickej dráme musia magori s modrými ksichtami rúbať nepriateľov obojručákmi ;-). Brutálne sa teším na druhý diel. Od scenáristu Krajiny tieňov a Gladiátora to môže byť veľmi zaujímavé. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

To je nářez co? Chudinka Alžběta /proboha proč to jméno překládat, Elizbath zní daleko vznešeněji / jak se tam musel během nastupu do funkce popasovat s takovejma šmejdama. Já nevím o co těm církevním šaškům jde, to je furt ve jménu boha, ve jménu boha a nakonec postel z diamantů. Fakt jsem měl sto chutí do toho filmu vlítnout a těm sračům nakopat tu jejich pokryteckou prdel. Chudák Elizabetička, to by ten náš nestranej blázen Klaus čuměl, jak se těžce vládne bez patolízalskejch novinářů, bez agentury Sofres-Factum a jejich pitomejch průzkumů oblíbenosti. Po dlouhé době panovník, spíše tedy panovnice která mi byla sympatická a že si jí Cate Blanchett dala ,co ? Geoffrey Rush taky nezaostávál, kostýmky též famozní, ale přeci jen mě to přišlo trošičku zdlouhavý. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Královna Alžběta je dobrý film, ale tou částí historie, která je skutečně historická, dokáže hrozně nudit. Ona samotná tehdejší doba nebyla nijak snadná, ale zvýraznit jí tvůrci dokázali docela dobře. Zvláštní že tu atmosféru zvýrazňuje režisér, který se zdejší historií nemá společného skoro nic, kromě velkého koníčku, pochází totiž z Pakistánu. Každopádně má rád historický filmy a pokaždé mě ty jeho historické filmy zaujmou. Mají nápad, nechá se na ně koukat, ale chybí jim to, co by mě dokázalo donutit film dokoukat. Dobrý historický film není jenom o vztazích, dramatech a precizně ztvárněné historické situace tehdejší doby. Pokud chci vidět opravdový historický film, tak na mě musí dejchnout splašky historický doby a ne abych si žil jak v papundeklu a bez potíží, to by brzo přestalo bavit i šaška, kterej by se z královskýho sálu s rychlostí blesku okamžitě odporoučel. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (10)

  • Kostým, který má Cate Blanchett během korunovace, je založen na korunovačním portrétu královny Alžběty. (Elisebah)
  • Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden - za masky. (Rodriguez)
  • Na natáčení filmu se podílela i češka Petra Novotná. Dělala zde tzv. horse wranglera, což je člověk, který má na starosti koně a jejich výstup ve filmu. (Ganka)

Související novinky

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který…

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

24.07.2007

V roce 1998 si Shekhar Kapur se svojí Královnou Alžbětou odbyl svůj dosavadní vrchol. Americká filmová akademie se naučila skloňovat jeho jméno, ač v hlavních kategoriích zůstalo jenom u nominací, a…

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri…

Reklama

Reklama