Královna Alžběta

Alžbeta

Kráľovná Alžbeta

Drama / Životopisný / Romantický / Historický

Velká Británie, 1998, 124 min

Skvělý historický snímek, který mohl být klidně delší a mohl více rozpitvat některé události, protože já bych to určitě vydržel. Cate Blanchett je nejlepší Alžběta 1), jakou jsem kdy ve filmu viděl, Geoffrey Rush je pro Walsinghama, jakého nám tenhle film ukazuje, naprosto ideální volbou, Richard Attenborough či Joseph Fiennes rovněž. Moc se mi líbila příjemná režie, oku lahodící kamera a do uší pěkně hrající hudba a především naprosto bezchybné kostýmy. Skvělé, skvělé, skvělé.(2.5.2015)

O Alžbětě I. bylo již natočeno mnoho filmů a stále je to lákavé téma pro filmové režiséry. Bylo to krásně zpracované, nádherné kostýmy, jenže to byla pouze část jejího života. Ve filmu "Panenská královna" je lépe podán celý život Alžběty I., a též se mi zdá, (ačkoliv CATE BLANCHETT byla výborná), že Anne-Marie DUFF je přesvědčivější královna té doby. Jinak samozřejmě herecké výkony v tomto hodnoceném filmu byly na vysoké úrovni (Geoffrey Rush, Joseph Fiennes atd.).(8.2.2010)

Královna Alžběta katapultovala Cate Blanchett mezi přední hvězdy filmového nebe a film samotný získal slušnou řádku cen i nominací a, jak je vidět z hodnocení, stále si uchovává slušnou popularitu. Z mého pohledu jde o velmi průměrné kostýmní historické drama s obvyklou nabídkou vášní, intrik a krásných žen. Nejde mi ani tak o to, že historická věrnost dostává na zadek, protože to je u tzv. historických filmů spíš pravidlem a profesionální historik nebo zatvrzelý fanoušek historie by se buď na podobné bijáky neměl dívat, nebo se obrnit maximální tolerancí. Jde spíš o to, že skutečná Alžběta a události její cesty na trůn a vlády byly nepoměrně zajímavější, než jak nám to předkládá film. Ten trpí spoustou neduhů typických pro daný žánr, tzn. romantickými motivy ukradenými z červené knihovny, plochými charaktery s černobílou polarizací a naprostým nepochopením dobových souvislostí. Alžběta se dostala na trůn v 25 letech, což vzhledem k tehdejší průměrné době dožití znamenalo ještě mnohem zralejší věk než dnes. Naprosto nebyla nezkušená, naopak v politice se vyznala až moc dobře a mohla se opřít, řečeno dnešní terminologií, o tým profesionálních poradců. Byla ve skutečnosti velice protřelá, skvělá intrikánka, která své protivníky přiváděla ustavičně na práh zoufalství. Byla typicky renesančním člověkem plným rozporů, byla schopná obrovské velkorysosti a stejně tak dokázala být neuvěřitelně malicherná a mstivá. Stylizace do role nezkušené naivky, která čelí intrikám zlotřilého okolí včetně milostného zklamání, a pozdější obětování osobního života ve prospěch blaha říše je směšná. Ve skutečnosti vedla velmi aktivní milostný život a manželství se vzdala především proto, že by to znamenalo oslabení její mocenské pozice. Mimochodem, pokud jde o tolik opěvovaný výkon Cate Blanchett v hlavní roli, na to, jak je talentovaná, jde o pouho pouhý průměr. Je tu až příliš často vidět, že se spoléhá na svou vizáž a přirozené charisma. Ze šesti filmů, které jsem s ní viděl, je to bezkonkurenčně její nejslabší herecká kreace. Scénář mi přijde pouze průměrný a režie nijak výrazně nevybočuje z průměru daného žánru. Celkový dojem: 55 %.(20.1.2010)

Dle mého názoru jeden z nejsilnějších a nejemotivnějších britských historických filmů. Vzestup ostrovního impéria v překrásných obrazech je velkým citovým hnutím mého srdce. Nejen závěrečných pět minut tohoto filmového zážitku, ale i další skvělé scény mne přivádí k pokloně úžasné Cate Blanchett, skvělému Geoffreyi Rushovi i tvůrcům téhle úžasné dvudílné epopeje. "I am married to England.".(5.4.2014)

Kvalitní historické drama, ve kterém se nedočkáte velkých bitev, ale pouze zákulisních snah panovnice o správná rozhodnutí. Škoda jen, že film občas nefunguje tak, jak by mohl, některé situace jsou dramaticky nezvládnuté a také jsem měla chvílemi chaos ve všech těch mužích, které se kolem Alžběty pohybují a sledují různé cíle (ale to by asi spravilo doplnění vzdělání o anglických dějinách).(24.11.2007)

• - Film Královna Alžběta byl nominován na 7 Oscarů (Masky, Nejlepší film, Výprava, Kamera, Kostýmy, Hudba, Herečka v hlavní roli). Od akademiků si nakonec odnesl pouze jeden - za masky. (Rodriguez)

• - Hlavní role byla nabídnuta i Nicole Kidman. (-bad-mad-wolf-)

• - Kostým, který má Cate Blanchett během korunovace, je založen na korunovačním portrétu královny Alžběty. (Elisebah)