poster

Pan Smith přichází

 • USA

  Mr. Smith Goes to Washington

Drama

USA, 1939, 129 min

Režie:

Frank Capra

Scénář:

Sidney Buchman

Kamera:

Joseph Walker

Hrají:

Jean Arthur, James Stewart, Claude Rains, Edward Arnold, Guy Kibbee, Thomas Mitchell, Eugene Pallette, Beulah Bondi, H.B. Warner, Harry Carey, Astrid Allwyn, Ruth Donnelly, Grant Mitchell, William Demarest, Maurice Costello, Dub Taylor, Alec Craig, Jack Carson, Lloyd Ingraham, Russell Simpson, Ann Doran, Dorothy Comingore, Evalyn Knapp, Lorna Gray, Craig Stevens, John Russell, Chester Conklin, Dave Willock, Robert Sterling, Byron Foulger, Porter Hall, Walter Sande, Charles Sullivan, Philo McCullough, Donald Kerr, Lester Dorr, Mary Gordon, George Chandler, Edmund Cobb, Lafe McKee, Henry Roquemore, Pierre Watkin, Harry Tenbrook, Edward Earle, William Worthington, Dick Elliott, Gino Corrado, Al Bridge, Sam Ash, Harry Hayden, James Millican, Stanley Andrews, William Newell, Ferris Taylor, Louis Jean Heydt, Larry Steers, Harry C. Bradley, Harry Strang, Lynton Brent, Wade Boteler, Neal Dodd, Arthur Loft, Robert Middlemass, Frederick Vroom, Milton Kibbee, Emma Tansey, Frank Puglia, Joe Devlin, Charles Lane, Frank O'Connor, Brooks Benedict, Bert Moorhouse, Jack Gardner, Frances Gifford, Arthur Thalasso, George McKay, Hank Mann, Allan Cavan, John Dilson, Eddy Chandler, Eddie Kane, Wilson Benge, Olaf Hytten, Florence Wix, Edward Biby, Margaret Mann, Fred Toones, Anne Cornwall, Helen Jerome Eddy, George Cooper, Ralph McCullough, Wyndham Standing, Dickie Jones, Walter Soderling, Frank Mclure, Vera Lewis, Maurice Cass, Jack Cooper, John Tyrrell, Jack Richardson, Harlan Briggs, Howard M. Mitchell, Tommy Bupp, Georgia Caine, Joe King, Eddie Fetherson, Jack Low, Nick Copeland, Carl Stockdale, Henry Herbert, Mary MacLaren, Paul Kruger, George Lloyd, Robert Emmett Keane, Charles R. Moore, Jesse Graves, Lloyd Whitlock, Delmar Watson, William Arnold

Producenti:

Frank Capra

Kostýmy:

Robert Kalloch
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Kulmon
  *****

  Výborný Caprův film o tom, že přestože je americká společnost prorostlá korupcí a různými špinavými machinacemi, dá se i bezelstnou poctivostí vyhrát. Hlavním guru této show je James Stewart, ztělesňujícího mladého právníka, od kterého se čekalo jen držet hubu a krok. Jeho úsilí upozornit na nečisté praktiky vrcholí 23hodinovou řečí v senátu, což je shrnuto v závěrečné půlhodině filmu a je onou pověstnou třešničkou na dortu. Jestliže lze filmu něco vytknout, tak je to opět ta americká národní hrdost filmem prostoupená, ale prosťáčkovi Jeffersonu Smithovi, který umí odříkat Lincolnovy řeči zpaměti, to velkoryse odpouštím.(11.5.2009)

 • liquido26
  ****

  Ten apel na americké vlastenectví a ideály na mě moc nezabral, a proto nedám plný počet. Jinak se ale jedná o skvělý snímek. Skoro mě až mrazilo z toho, když jsem viděl demokracii a svobodu tisku v praxi. Herci byli samozřejmě úžasní, James Stewart jako vždy strhující, ale mě nejvíc bavila postava Jean Arthurové.(13.12.2009)

 • MikO_NR_1909
  ****

  Tento svet je neuveriteľne nespravodlivý a tento tvrdý a krutý film je toho najčistejším dôkazom. O tom všetkom sa presvedčil aj pán Smith a práve on dosiahol, že jeho postava, ktorá vyzerala byť ako z iného sveta je v skutočnosti len stelesnením poctivosti. Čo v skorumpovanej politike je neznámy pojem. Šialene nadčasový film !!! 4,5 -5.(11.11.2013)

 • Madison
  ****

  Keď sa bezbranný jedinec postaví proti dokonale vytvorenému systému skorumpovaných panáčikov, myslíte si, že to nemôže dopadnúť dobre. Napriek tomu, že sa vo mne miešali predstavy o tom, ako tento zložitý spor dopadne, naivný James Stewart si ma získal a držala som mu palce takým spôsobom, ako by som v Senáte pri jeho naliehavej a únavnej reči namiesto povzbudivej a po uši zamilovanej sekretárky Jean Arthur stála ja :-) Veľmi poučný, veľmi otvorený film, ktorý predostrel tak veľa, že sa právom stal hrozbou pre mnohé politické presvedčenia. 90%(10.6.2010)

 • Psema
  *****

  Capra mě dostal. Mr. Smith je sice "idealistický pronárodní humus prvotřídní kvality", ale Capra ho dokázal i tak obdařit takovou energií a drajvem, že mu to prostě nelze nežrat rovnou z talíře. James Stewart v roli prosťáčka s mlékem na bradě, jenž se musí postupem času postavit na vlastní nohy a vzdorovat kruté politické a zákulisní mašinérii, je naprosto boží a když už neodlehčuje film on, vždy ho s přehledem zastoupí přenádherná Jean Arthur, do které jsem se při jejích jízlivých poznámkách a zasněných pohledech okamžitě zamiloval podobně, jako do famózního čtyřicetiminutového finále v kongresu, kde Stewart nejenže podává snad nejlepší výkon kariéry, ale trhá na kusy i ty úplně poslední pochybnosti o genialitě celého filmu. P.S.: Na konci jsem měl na krajíčku.(25.8.2008)

 • - Jedním z důvodů, proč chtěl Frank Capra natočit tento film byla touha z překonání ztráty svého nezletilého syna, který zemřel na následky odnětí mandlí. (HellFire)

 • - Film byl zakázán v Německu, Itálii, Sovětském Rusku a Španělsku. Podle Franka Capry byl film také zakázán v mnohých dalších evropských zemích, protože nevyznával oficiální ideologii. (HellFire)

 • - Levá strana Jean Arthur byla považována za její "lepší". Kamkoli tedy přišla, musela být snímána pouze z levé strany. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace