Pan Smith přichází

USA, 1939, 129 min

Frank Capra

Sidney Buchman

Joseph Walker

Jean Arthur, James Stewart, Claude Rains, Edward Arnold, Guy Kibbee, Thomas Mitchell, Eugene Pallette, Beulah Bondi, H.B. Warner, Harry Carey, Astrid Allwyn, Ruth Donnelly, Grant Mitchell, William Demarest, Maurice Costello, Dub Taylor, Alec Craig, Jack Carson, Lloyd Ingraham, Russell Simpson, Ann Doran, Dorothy Comingore, Evalyn Knapp, Lorna Gray, Craig Stevens, John Russell, Chester Conklin, Dave Willock, Robert Sterling, Byron Foulger, Porter Hall, Walter Sande, Charles Sullivan, Philo McCullough, Donald Kerr, Lester Dorr, Mary Gordon, George Chandler, Edmund Cobb, Lafe McKee, Henry Roquemore, Pierre Watkin, Harry Tenbrook, Edward Earle, William Worthington, Dick Elliott, Gino Corrado, Al Bridge, Sam Ash, Harry Hayden, James Millican, Stanley Andrews, William Newell, Ferris Taylor, Louis Jean Heydt, Larry Steers, Harry C. Bradley, Harry Strang, Lynton Brent, Wade Boteler, Neal Dodd, Arthur Loft, Robert Middlemass, Frederick Vroom, Milton Kibbee, Emma Tansey, Frank Puglia, Joe Devlin, Charles Lane, Frank O'Connor, Brooks Benedict, Bert Moorhouse, Jack Gardner, Frances Gifford, Arthur Thalasso, George McKay, Hank Mann, Allan Cavan, John Dilson, Eddy Chandler, Eddie Kane, Wilson Benge, Olaf Hytten, Florence Wix, Edward Biby, Margaret Mann, Fred Toones, Anne Cornwall, Helen Jerome Eddy, George Cooper, Ralph McCullough, Wyndham Standing, Dickie Jones, Walter Soderling, Frank Mclure, Vera Lewis, Maurice Cass, Jack Cooper, John Tyrrell, Jack Richardson, Harlan Briggs, Howard M. Mitchell, Tommy Bupp, Georgia Caine, Joe King, Eddie Fetherson, Jack Low, Nick Copeland, Carl Stockdale, Henry Herbert, Mary MacLaren, Paul Kruger, George Lloyd, Robert Emmett Keane, Charles R. Moore, Jesse Graves, Lloyd Whitlock, Delmar Watson, William Arnold, June Gittelson, Eric Mayne, Matt McHugh, Davison Clark, Gene Morgan, Erville Alderson, Wilfred Lucas, Douglas Evans, Bess Wade, Count Stefenelli, Billy Lechner, Thomas Martin, Frank Jaquet, Dora Clement, Cliff Hall, Billy Wayne, Beatrice Curtis, Frank Austin, Frank M. Thomas

Frank Capra

Scénografie:

Lionel Banks

Kostýmy:

Robert Kalloch

Neskutečně naivní, ale zároveň i tak nějak Caprovsky upřímné. To samé se dá říct i o výkonu Jamese Stewarta, který svůj zoufalý boj s větrnými mlýny podal s takovou zarputilostí, že si s přehledem získá srdce a přízeň snad každého diváka. I když nejsem příznivcem politických dramat, u Pana Smithe jsem se nenudil. Což je zajisté známka kvality a řemeslné schopnosti. 8/10(12.9.2009)

Na Pan Smith přichází je rozhodně nejlepší ona dvojznačnost, s jakou je příběh korupce v americkém senátu, ovládaném loutkáři-magnáty, kteří kontrolují i média (jak moc se v tomhle směru věci změnily, ptám se?) vyprávěn. Sice nám ukazuje, že když věříte v dobrou věc a vsadíte na dobrého člověka, ještě můžete vyhrát a hnout světem - ale ukazuje to v závěru, který působí jako pohádka, jako sen, jako představa zemdlelého pana Smithe. Jakoby Capra ukazoval prstem a oznamoval - takhle to může být jenom ve filmech. Jediné, co se tomuhle může vyrovnat, je herecký výkon Jamese Stewarta.(14.10.2013)

Po zkušenosti se vskutku úžasnou Úžasnou událostí jsem od Pana Smithe čekal rovněž výjimečně silný a vzhledem k ostřejšímu kritickému námětu i hodnotnější snímek. Nevyplnilo se to stoprocentně... Capra sice opět mistrně pracuje se záplavou nebývale inteligentních a jemnohumorných dialogů, takřka neznatelně zvládá zakomponovat do klíčového politického dění působivou milostnou zápletku a jeho hrdina, idealistický a nesmírně přesvědčivý James Stewart, se stává s ubíhajícími minutami prototypem sympatie a filmového klaďase. Bohužel, zatímco kouzelný Mr.Deeds byl svými myšlenkami přístupný globálně, Mr.Smith je až neuvěřitelně patetický a čpí z něj arogantní americké vlastenectví v obřích výparech, které Capra, jakkoli působivě, ještě rozdmýchává sentimentalitou některých obrazových montáží nebo monologů (viz chlapec, který čte v kameni vytesaný Lincolnův projev, zatímco jistý veterán za jeho zády hrdě přitakává). Příběh je to stále oslovující a aktuální, ale svým hrdinským charakterem a dost polopatickým znázorněním těch dobrých a zlých mě přeci jen trochu zklamal.... 80%(9.12.2015)

Americká verze pohádky "O hloupém Honzovi", který si v zajetí svého zápecnictví nevidí na špičku nosu a po výpravě do světa je konfrontován se zlem, aby se za přítomnosti nadpřirozených úkazů (tím největším je on sám) neodchýlil od výstavby žánrového syžetu ani o krok, a to včetně zázraků... Patrně právě tenhle pan Smith přišel, viděl a zvítězil jako průkopník rétorického patosu s náplní neuskutečnitelných ideálů a ti, co přišli po něm, povýšili koncepci oblbování lůzy na vrcholné umění... Inu, nebýt bombastického zakončení, mohla to být krásná konspirační teorie, aplikovatelná na naši současnost, neboť všechny tyto pohádkové výdobytky dorazily i do našich končin... ale to už je jiná pohádka - aneb jak pravil sám Smith - jsou to všechno žvásty.(17.10.2016)

Ačkoliv to tak možná podle hodnocení nevypadá, beru nakonec Smithe na milost. Hodněkrát v průběhu jsem měl sto chutí dát tomu odpad. Stewart tady hraje takovýho přerostlýho skautskýho šulina a tomu šedivýmu dědovi trvá zatraceně dlouho, než si uvědomí, že ojebávat americký demokratický systém je prostě tfuj tfuj.(4.3.2011)

• - Film byl původně plánován jako druhý díl filmu Mr. Deeds Goes to Town (1936), byl přejmenován na Mr. Deeds Goes to Washington a Gary Cooper si měl zahrát v hlavní roli. Avšak Gary Cooper nebyl k dispozici a tak hlavní role připadla Jamesi Stewartovi. (HellFire)

• - Jedním z důvodů, proč chtěl Frank Capra natočit tento film byla touha z překonání ztráty svého nezletilého syna, který zemřel na následky odnětí mandlí. (HellFire)

• - Film byl zakázán mnoha evropskými fašistickými státy, které se obávaly toho, aby lidé neviděli, jak demokracie vskutku funguje. (HellFire)