Kathy (Jodie Comer) je tvrdohlavá holka, která si nikým nenechá kecat do života a je dost svobodomyslná i na poměry Ameriky přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Když v baru, do kterého slušné holky nechodí, narazí na mladého motorkáře Bennyho (Austin Butler), jenž má podobnou krevní skupinu, okamžitě to mezi nimi začne jiskřit. Benny je členem motorkářské party „Vandals“, neformálního seskupení milovníků bezstarostné jízdy, vedeného majitelem baru Johnnym (Tom Hardy). Chuť svobody je nakažlivá a brzy jí podlehne i Kathy. Jako bystrá holka si ale začne všímat i negativních věcí, které růst motorkářského gangu provázejí – čím dál násilnější boje s konkurencí, střety s policí a nelegální aktivity, které zajišťují organizaci příjmy a udržují ji v chodu. Protože Kathy Bennyho miluje, nechce, aby skončil v base nebo s kulkou v těle, a snaží se pro něj najít únikovou cestu z gangu. Je otázkou, jestli taková cesta vůbec existuje, a pokud ano, jestli se po ní Benny vůbec chce vydat. (Cinemart)

Trailer 7

Marcos22

Jeff Nichols natočil sociální exkurz do motorkářského klubu a představil dívákovi skrze retrospektivní vyprávění manželky jednoho z motorkářů, veškeré těžkosti, radosti a povinnosti, plynoucí z členství ve společenství obdobně smýšlejících jedinců. Hlavním tématem snímku je problematika generační diverzity, které každý z nás v průběhu života čelí nespočetněkrát. V tom je společně s vymazleným scénářem, kdy je každá jedna scéna pro příběh a vývoj postav významná, tou největší zbraní snímku. Stejně pozitivně vnímám i výkony hereckého tria Austin Butler v roli Bennyho, Tom Hardy v roli Johnnyho, Jodie Comer v roli Kathy. Naopak nejslabším aspektem filmu je paradoxně jeho vizuál. Motorkáři se odehrávají na přelomu 60. a 70. let 20. století a je použita supermoderní kamera z 21. století, prostá jakéhokoli filmového zrna v retro duchu, tím film významně trpí na důvěryhodnosti a samotném diváckém prožitku. Závěrečný dovětek, že ženy ve vztazích vždy dosáhnou svého, jsou velice pravdivou třešničkou na tomhle chutném filmovém dortíku, který si ode mě vysloužil poctivé tři hvězdy. 🙂 (19.06.2024) ()

FrankSusta

Jakožto někdo, co se loni první prázdninový den vyboural na deseti metrech na zahradě na motorce, jsem na tomto filmu nesměl chybět. Oslava mužství, přátelství, užívání si života, 60. a 70. let minulého století a setsakra podstivé filmařiny. Nehraje si to na nic víc a prostě to jenom nabízí příjemné drama, co tak nějak přinutí se zamyslet, že tenhle svět je vlastně jednoduše moc pěknej. Vyjít to v osmdesátkách, má to titul klasiky. Testosteronem (a přitom ženám přístupný) nabitý film, který je celý natočen na analog (krásné barvy), který hájí a uvádí do pochodu (možná že už zastaralé, za mě ale stále důležité) hodnoty (,,Pěsti nebo nože?'',,Pěsti, protože ti nechci ublížit.''). Tom Hardy si tu roli neuvěřitelně užívá, Austin Butler konečně nasadil i normální hlas a chová se prostě příjemně lidsky a Jodie Comer je sama o sobě moc příjemná. Ostatní herci jen atmosféře pomáhají. Knižní (fotografická) předloha to dělá ještě zajímavější (viz. titulky). Technicky zkrátka moc pěkné, bez téměř využití CGI. Tenhle rébelující film o rebelech držících se nějakých starých hodnot (a příjemné délky) je prostě přesně ta letošní pecka, co jsem potřeboval. 9,5/10 více ZDE: P.S. (spoiler) scéna, kdy už postarší Johnny přijede na souboj na nože, dojede autem, protože na motorce je zima, zapálí si cígo, nasadí boxera a vytáhne nůž, je absolutní vrchol a je prostě dokonalá, dokonale vybudovaná atmosféra a prostě to je celé moc pěkné gesto. no a pak umře... ()

Filmmaniak

Působivě vystavěný a na atmosféře stojící retro film, jenž má původ v literárně-fotografické publikaci mapující životní styl členů skutečného motorkářského gangu na přelomu 60. a 70. let. Ta je v příběhu tematizována skrze postavu jejího autora (fotografa-reportéra), jehož zvídavé zpovídání hlavní hrdinky (manželky jednoho z motorkářů) tvoří rámec filmu a udává jeho rytmus. Skrze tyto dva pozorovatele jsme postupně seznamováni se členy a pravidly gangu, s jejichž představou o rebelství a svobodě jdoucí ruku v ruce s chronickým povalečstvím, vagabundstvím a vandalismem by jinak bylo těžké souznít. Ve druhé polovině meandrovitého vyprávění, jehož řídký děj udává kromě ústřední romantické linie čistě jen studie vztahů mezi jednotlivými motorkáři, postav v gangu přibývá. Ty se ale expozice již nedočkají, příběh je záměrně staví do pozice anonymních nežádoucích narušitelů, kteří ve finále přispějí k úpadku zlaté éry motorkářství. Spolu s tím se mění i tón filmu, kdy zprvu úsměvné epizodky a volnomyšlenkářské požitkářství nahrazují tragické zvraty a melancholie odrážející příznaky doby, zejména traumata a zážitky spojené s válkou ve Vietnamu. Přinejmenším Tom Hardy, Jodie Comer, Austin Butler a Michael Shannon jsou vyloženě k sežrání, nejen díky svým výkonům a postavám, ale i pro své nonšalantní vystupování, styl mluvy a v některých případech i atypický vzhled. ()

Blackhand47

Nudný avšak řemeslně natočený film, který ukazuje život americké spodiny jezdící na motorkách. Herecky se tomu nedá nic moc vytknout, ale ty přízvuky mě neskutečně sraly. Člověk si na ně v průběhu filmu zvykne, podtrhují onu buranskost, ale nemůžu říct, že by mi postavy nějak extra přirostly k srdci. Hardy i Butler si to ale dávají a bylo fajn vidět i Holbrooka, Shannona nebo Reeduse, kterých bylo na takové vedlejší postavy možná i škoda. Zajímá mě, jak moc to odpovídá realitě, když čerpali z fotografií a knížečky... ale co jsem si dohledával, tak minimálně gang motorkářů přejmenovali... asi aby jim nevypálili studio. Hodnocení: 60 % ()

Stanislaus

Motorkáři zaujmou způsobem vyprávění, kde se v jakémsi reportážním rámci odehrává příběh o partě chlapů se slabostí pro motorový olej, pěst do obličeje a nebezpečí. Ústřední herecké trio bylo zvolené přesně s ohledem na danou postavu - od charismatického vůdce Toma Hardyho, přes problémového rebela s tváří Austina Butlera, až po křehkou, ale zároveň pevnou Jodie Comer. Bylo zajímavé sledovat, jakým vývojem procházela parta "vandalů" - od kámošů, kteří se sem tam rádi projeli a zapiknikovali, až po zvrácené fanatiky s vymytým mozkem. P.S. Men don't cry, unless it's necessary! ()

• Niekoľko hercov sa muselo kvôli svojím rolám naučiť jazdiť na motorke, vrátane Butlera, ktorý spomenul aj nehodu: "Robili sme nočný záber a narazili sme na mokré listy, a ja som spadol, ale našťastie som pristál na nohách." (Arsenal83)
  • Jeff Nichols sa prvýkrát stretol s Tomom Hardym, kde mu dal návrh na jeho rolu, v jeho londýnskom sídle, po ktorom Nichols priznal, že z neho odchádzal "trocha omámený". (Arsenal83)
  • Pôvodná marketingová kampaň orientovaná na Jodie Comer bola zmenená tak, aby sa zamerala na Butlera a Hardyho, pretože sa ukázalo, že publikum bude s výraznou prevahou mužské. (Arsenal83)

Související novinky

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

13. Filmový víkend ČSFD (2.-4. srpna)

25.06.2024

Drazí ČSFĎáci, s velkou radostí vás tento rok opět zveme na Filmový víkend ČSFD, který se dočká již 13. ročníku. Náš vlastní malý filmový svátek se bude konat od pátku 2. srpna do nedělního rána 4.… (více)

Tom Hardy a Zazie Beetz v severské krimi

Tom Hardy a Zazie Beetz v severské krimi

04.02.2023

Hvězdný Timothée Chalamet nedávno natočil reklamu o tom, jak všichni slavní a uznávaní herci pracují pro Apple. Nyní to technologický gigant s bezednými kapsami a vlastní streamovací službou Apple TV… (více)