Lion of the Desert spadá bohužel mezi obecně méně známé filmy, což je na škodu oproti tomu, jak široké publikum může oslovit. Jde o relativně dlouhý výpravný film, kde proti sobě stojí Oliver Reed coby fašistický generál a Anthony Quinn jakož vůdce arabského obyvatelstva, které je násilně italskými fašisty podmaňováno a vzdoruje tak osídlování a přijetí cizího režimu na svém uzémí. Divák vidí kombinaci bravurních hereckých výkonů Reeda a Quinna a mimo to poutavou válečnou podívanou, kde nechybí vojenská taktika, emoce a vybudování si osobního vztahu k jednotlivým postavám. Toto vše už jen podbarvuje hudební dílo Maurice Jarreho.(16.2.2011)

Výborný, výpravný životopisný snímok o jednom zaujímavom človeku, ktorý dokázal svojou inteligenciou a vytrvalosťou držať v šachu dobyvačné ambície Makarónov dlhých 20 rokov. To tiež krásne vypovedá o vtedajšej katastrofálnej vojenskej stratégii a úrovni talianskej armády vôbec. Nie darmo si väčšina ľudí myslí, že Mussolini bol pre Hitlera iba príťažou... Netvrdím, našlo by sa tu v rámci pomerne dlhej stopáže pár hluchých miest, no celkovo môžem potvrdiť, že to bolo pútavé a na záver aj podnetné. Niektoré myšlienky Leva púšte, ktoré vypovedal na záver stoja za úvahu. Slušný nadpriemer. 80/100(28.6.2017)

Ač ze své podstaty pacifistka (byť nezapálená a neaktivní:), mám válečné filmy ráda. Patří k nim i tento starší snímek s hvězdným trojlístkem mých "topek": Anthony Quinn, Rod Steiger a Maurice Jarre. Všudypřítomný spalující sluneční žár libyjské pouště cítím ještě dnes, po čase stráveném v této africké zemi, byť převážně v klimatizované Tripolis. Přesvědčivé filmové zobrazení vlasteneckého odporu a statečného boje libyjských Arabů a Berberů proti italskému kolonialismu, má tak pro mne ještě další osobní, lidský rozměr. I v roce 1929 musela italská invaze čelit tuhému odporu beduínských povstalců v čele s Omarem Mukhtarem, kteří, přestože utrpěli těžké ztráty a měli k dispozici jen primitivní zbraně, pokračovali v nerovném boji. Italové dosáhli vítězství jen pomocí lsti, podvodu, porušování válečného práva a lidských práv (zabíjení válečných zajatců,věznění v koncentračních táborech, včetně pokusů o vyhladovění obyvatel), za použití tanků a letadel. Odkaz Omara Mukhtara, jehož poslední roky jsou ve filmu zachyceny, bývá zneužíván mnoha libyjskými politickými hnutími, včetně Muammara Kaddáfiho, který byl nejdéle vládnoucím diktátorem na světě. Doporučuji zhlédnout tento nepříliž známý, ale po všech stránkách velmi dobře natočený film zde: https://www.youtube.com/watch?v=T5NsRk3epKw(18.10.2014)

Málo známa vojnová dráma z prostredia taliansko-líbyjskej vojny, či skôr okupácie Líbye fašistami. Vojnové scény pôsobia veľkolepo, množstvo pojazdnej a muničnej techniky dokazuje, že išlo o veľmi drahý špás. Škoda, že sa to aj herecky neiskrí viac ako len dvoma megahercami (prítomný Steiger v roli Duceho je dostáva minimum priestoru). Veľmi dobrá kamera, výprava a kostýmy bohaté. Jednak som sa však sympatiami trochu strácal, a to napriek tomu, že Taliani boli fašistickými agresormi. Asi to bude totálne odlišnými kultúrami, a tiež niekoľkými nelogickými vojnovými taktikami beduínov.(22.2.2016)

Je dobré, že existují takovéhle filmy. Připomenou nám zapomenuté stránky historie, kdy parta beduínů na koních dokázala trápit dvacet let fašizující se militantní Italy, kteří snili o nové slávě Říma. Nedělám si iluze, že kdyby to nepomáhalo aktivitám Britů v Africe, nikdy by si toho filmaři nevšimli. To už je ale tak, dějiny píší vítězové. V každém případě Libye nebyla země bez obyvatel vhodná k obsazení rozpínající se Itálií, i toto dobrodružství vede k pochopení historie severní Afriky jako celku. 80%(4.8.2017)