V roku 1979 vznikla v produkcii austrálskej televíznej spoločnosti ABC a v spolupráci s austrálskym kráľovským námorníctvom (RAN - Royal Australian Navy) 13-dielna televízna séria popisujúca život a službu na hliadkovej lodi austrálskeho vojnového námorníctva patrolujúcej pozdĺž austrálskeho pobrežia a v jeho výsostných vodách. Každý z dielov tvorí uzavretú epizódu. Poznávacím znamením seriálu je začiatočná, mimoriadne rezká znelka, ktorá hrá, zatiaľ čo kamera predstavuje jednotlivé postavy - členov posádky, resp. rýchlo krúži vysoko nad uháňajúcou loďou. Titulnú loď samozrejme "hrali" skutočné plavidlá austrálskeho námorníctva - konkrétne to boli HMAS (Her Majesty Australian Ship) Advance a HMAS Bombard patriace do triedy veľkých hliadkových plavidiel "Attack".

V druhej sérii (takisto 13-dielnej), ktorá nasledovala v r. 1983, prešla posádka na väčšiu loď - ktorú predstavovalo až päť skutočných vojnových lodí RAN, patriacich do modernejšej triedy veľkých hliadkových plavidiel "Fremantle". Filmové lode niesli mená HMAS Ambush (v 1. sérii) a HMAS Defiance (v druhej sérii). Zaujímavosťou je, že v roku 2007 vznikol veľmi podobný seriál s názvom Sea Patrol (u nás ho vysiela TV stanica Hallmark) - takisto hodinové epizódy, 13 dielov, taká istá loď, tiež kooperácia s RAN - ktorý však inak na svojho predchodcu nijako nenadväzuje. (tartan)

tartan

Tento seriál som zvykol niekedy dávno ešte ako decko pozerávať na istej nemeckej stanici. Už si z neho samozrejme veľa nepamätám, ale vtedy (ako by asi aj dnes) sa mi na ňom páčilo najmä to prostredie vojnovej lode, v ktorom sa to odohrávalo. Takže zato sú to tie silne neobjektívne, ale aj silne nostalgické štyri hviezdičky. ()