Merlin (TV film)

Merlin

Dobrodružný / Drama / Fantasy / Akční

USA / Velká Británie, 1998, 182 min

Pro mě jedna z nejzdařilejších adaptací o době krále Artuše. I přesto, že to bylo točeno pro TV, tak známými herci se to tu jen hemží, a co se přírodních scenérií a kulis týče, vše je přímo v dárkovém balení, rozhodně bych se tam jela s chutí podívat. Celý film je kouzelný a kouzel plný. Objevují se tu snad všechny známé postavy, včetně Merlina v podání Sama Neila, který je na celém filmu tím nejlepším. Jednoduše tvůrcům se do 2 dílů podařilo vtěsnat, snad vše, co je o této době známo (mám na mysli legendy), Merlinův boj s královnou Mab, objevuje se zde i Lancelot a jeho láska ke krásné Genevievre. Hodnotím jako velice vydařený televizní film, i když bych řekla, že by se s přehledem mohl promítat i v kinech.(22.1.2012)

Merlin je asi po Excaliburu nejlepší zpracování artušovského eposu. (nepočítaje Monty Pythonti jsou samozřejmě úplně nejlepší! :-) A to prosím mluvíme o televizním filmu! Některé neduhy se mu nevyhnuly (na bitvách se přeci jen nedostatek peněz trochu promítl), ale je natočen s láskou k předloze a nechybí mu originální náhled. Merlin vypráví příběh svého dlouhého života. Života protkaného s osudy mnoha jiných postav známých z legendy. Života stráveného ve světě, který už nikdy neměl být jako dřív. Film, ač hodně pohádkový, se snaží o realismus pokud jde o kostýmy a výpravu. Příjemnou součástí je pak záplava počítačových a kamerových triků. Jistě dnes (2006) už jsou některé poněkud zastaralé, ale přesto mají své kouzlo a ve své době byly docela inovátorské. Herecké výkony vesměs zdařilé. A Trevor Jones (Excalibur) se opět postaral o krásnou hudbu.(25.7.2006)

• StarsFan

"Tohle Oscara za animaci rozhodně nedostalo." "Myslím, že ho ten film nedostal ani za nic jiného." Asi tak probíhala naše diskuse o tomhle filmu rozděleném na dvě části, jehož vysoké hodnocení je pro mě záhadou. Možná to měl na svědomí dabing, ale tak nepřirozené herecké výkony jsem neviděla už hodně dávno, a na to, že Merlin vznikl rok po Titatnicu, zrovna ani vizuálně co nabídnout nemá. Normálně bych tomu dala tak jednu hvězdičku, ale některé nelogičnosti scénáře mě nakonec (nechtěně) pobavily natolik, že jsem se místy aspoň válela smíchy. Co jiného lze totiž dělat, když lidé zničehonic začnou uprostřed noci provolávat heslo "Artuš je král!", přitom však Artuše nikdy neviděli a těžko znají mladíka, který před nimi stojí s Excaliburem v ruce? Další velká perlička přichází i v závěru, kde vlastně Merlin příteli přiznává, že vše bylo naprosto jinak. Celkem originální způsob, jak se vyhnout kritizování za mrvení artušovské legendy. No nic, nechám to být. Tenhle film můžete vzít jako pohádku, zasmát se u něj, ale nikdy jako nic víc.(16.5.2008)

Pro mě je osobně Merlin nejpovedenějším a nejpoutavějším filmem z hallmarkské produkce, a to hlavně díky známému příběhu a úžasným hercům. Miranda Richardson je jako Mab dokonalá a Sam Neill s Isabellou Rosselliny tomu dodali ještě více šťávy. Nádherný soundtrack a úžasné exteriéry a interiéry dělají z Merlina ukázkovou podívanou pro všechny, kteří mají rádi anglickou historii a nepotrpí si na vypiplaných efektech (které jsou ale i tak dost dobré). Zkrátka snímek, na který se jednou za čas rád kouknu, i když ho znám už nazpamět.(19.2.2011)

Zatím nejzdařilejší legenda o Grálu jakou jsem viděl. A to je to přitom jen televizní zpracování a neviděl jsem to jinak než s dabingem. Film je velmi dobře vystavěn, má smysluplný děj i jakousi nápovědu k němu v podobě vnitřní zpovědi Merlina, jednou je velmi jasný, jindy je pointa vícevrstvá, neříkám že je to dokonalý film, protože je na mé gusto až příliš americký, ale opravdu je to v porovnání s ostatními adaptacemi to zdaleka nejzdařilejší dílo.(28.12.2005)

• - Steve Barron soutěžil o cenu Director Guild of Amerika v kategorii význačný režijní úspěch. (Terva)

• - Lynn Kressel soutěžil o cenu Artois v kategorii nejlepší casting. (Terva)

• - Martin Short soutěžil o cenu Golden Satellite v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli. (Terva)