Útok

Útok

Válečný / Dokumentární

USA, 1944, 51 min

Frank Capra

Takže, ako prvý. Mnohí z vás poznajú môj názor na americké propagandistické filmy, aj "Útok" patrí medzi nich, ale v podstate je úplne iný. Ďalšia unikátnosť tohto filmu je, že je dabovaný v USA Jiřím Voskovcom a Jánom Verichom v roku 1944. Film rozpráva o príprave a vedení jednej z kľúčových operácií 2. svetovej vojny v Pacifiku - oslobodení ostrova Nová Británia (leží v súostroví Bismarck). Zachytáva tvrdosť bojov o tento veľmi dôležitý ostrov a skôr by som ho radil k výbornému dokumentu s autentickými zábermi. Ostrov Novú Britániu v januári 1942 obsadili Japonské ozbrojené sily a prinútili Austrálskych vojakov k úteku do džungle, kde ostali bez jedla a vody a Japonci ich postupne likvidovali. Takmer za 2 roky Japonci urobili s ostrova nepreniknuteľnú pevnosť, mali tu viac ako 100 tisíc vojakov. Prvá ofenzíva Američanov začala 12.10.1943 leteckým útokom v sile 349 lietadiel, následne austrálske a americké pešie sily začali ofenzívu. Tu sa stretli veliteľ 17. divízie generálporučík Yasuschi Sakai proti Mac Arthurovi. Táto operácia trvala až do augusta roku 1945, kedy bol ostrov definitívne oslobodený.(14.4.2018)