Útok

• Československo Vylodění a invaze v Nové Británii (více)
všechny plakáty

Volodimir2

Takže, ako prvý. Mnohí z vás poznajú môj názor na americké propagandistické filmy, aj "Útok" patrí medzi nich, ale v podstate je úplne iný. Ďalšia unikátnosť tohto filmu je, že je dabovaný v USA Jiřím Voskovcom a Jánom Verichom v roku 1944. Film rozpráva o príprave a vedení jednej z kľúčových operácií 2. svetovej vojny v Pacifiku - oslobodení ostrova Nová Británia (leží v súostroví Bismarck). Zachytáva tvrdosť bojov o tento veľmi dôležitý ostrov a skôr by som ho radil k výbornému dokumentu s autentickými zábermi. Ostrov Novú Britániu v januári 1942 obsadili Japonské ozbrojené sily a prinútili Austrálskych vojakov k úteku do džungle, kde ostali bez jedla a vody a Japonci ich postupne likvidovali. Takmer za 2 roky Japonci urobili s ostrova nepreniknuteľnú pevnosť, mali tu viac ako 100 tisíc vojakov. Prvá ofenzíva Američanov začala 12.10.1943 leteckým útokom v sile 349 lietadiel, následne austrálske a americké pešie sily začali ofenzívu. Tu sa stretli veliteľ 17. divízie generálporučík Yasuschi Sakai proti Mac Arthurovi. Táto operácia trvala až do augusta roku 1945, kedy bol ostrov definitívne oslobodený. ()