poster

Bídníci (TV film)

 • Velká Británie

  Les Miserables

 • Slovensko

  Bedári

Drama / Historický

Velká Británie, 1978, 150 min

 • Snorlax
  *****

  Zpracování, které je snad nejvíce zaměřeno na ty hodnoty, které v dnešní společnosti bohužel ztrácí význam, na čest, morálku, lidskost a humanitu. Naprosto bezvýznamným se stává Thenardier i celá jeho rodina a závěr postrádá ten až sentimentálně hořký prvek, který je vlastní francouzským zpracováním. Richard Jordan má do mé představy Jeana Valjeana dost daleko, ale překvapivě mi to vůbec nevadilo a věřila jsem mu každičký nádech i pohled. Připouštím, že vůbec nevím, jestli mám ocenit, nebo naopak zatratit, některé polopatické části tohoto televizního filmu. Francouzi dali v mnohém přednost zkratce, byť to tak ve výsledku nevypadá, neboť právě tento film je vlastně nejkratší (viděla jsem verzi 118 minut dlouhou a zpočátku jsem si dokonce říkala, že to přece není možné stihnout odvyprávět všechno v jednom filmu). Britům se podařilo najít v Hugově románu jiné prvky jako důležité pro filmové zpracování, než Francouzům. A já dodávám, že Britové pro mě našli ty nejdůležitější.(11.12.2011)

 • filmmovier
  *****

  Nejlepší verze Bídníků je ta s Gabinem, to víme. Všechny ostatní verze (kromě 1934 a 1935, které jsem ještě neviděl), jsou druhé nejlepší. Opravdu, já Bídníky neskutečně miluju a všechna filmová zpracování jsou výborné, každé má něco do sebe. Tahle verze má naprosto fascinujícího Anthonyho Perkinse, jehož Javert je rozhodně nejďábelštější a nejfanatičtější ze všech. Richard Jordan byl také skvělý, ale ostatní Valjeanové ho zastiňují a tenhle film je stejně jen o Normanu Batesovi. Jinak jsem dostal vše, co jsem očekával - skvělou hudbu, úžasnou atmosféru, fantastické herecké výkony. Tahle verze se soustředí jen na to nejhlavnější a nejdůležitější (například Thenardiérovi tam jsou jen, když si Valjean přijde pro Cosettu a Eponina chybí úplně), musím ale říct, že ačkoliv je to opravdu škoda, rozhodně je to vlastně docela ku prospěchu věci, nebo alespoň filmu jako celku, ačkoliv by mi vůbec nevadilo, kdyby to bylo třeba desetkrát delší, takhle to ovšem rychle uteče a nestačí to nudit. Opět jsem spokojený a opět nemám co vytknout, opět mohu jen doporučit - ale taky si to přečtěte, neboť Bídníci jsou to nejlepší, co kdy kdo napsal a to říkám s naprosto klidným srdcem. 95%.(22.3.2018)

 • tahit
  ***

  Z děl Viktora Huga se největšímu zájmu filmových společností asi opravdu těší jak jinak, než BÍDNÍCI. Ano jsou různé přístupy k filmovým přepisům literárních děl, které se snaží zachovat duch románu, avšak snaha jen nestačí. Obsazení klíčové postavy Jeana Valjeana tak jak jí pojal vyžehleně herec Richard Jordan bylo o něco slabší ve srovnání s herecky vyzrálejším protihráčem Anthony Perkinsem v postavě inspektora Javerta. Víte, Jak už to tak u filmu bývá, předešlé filmové setkání s trestancem Jean Valjeanem (Jean Gabin) ve starší verzi Bídníků umělo více strhnout a lépe se dalo vcítit do jeho postavy a tím to možná působivěji vyznělo. Prostě to mělo větší grády. Co říci celkem na závěr. Že i přes veškeré výhrady to bylo na televizní dílo slušný film, ale nemohu si odpustit připomínku, že obsah románu nabízel mnohem více.(25.5.2010)

 • Šandík
  ***

  Jak kdysi kdesi pravil pan Horníček, tohle není příběh ze života, ale z knihy. Čím věrnější předloze a taky čím řemeslně lepší, tím je tenhle přepis literární klasiky nudnější. Ze všeho nejvíc působí jako morální exemplum, třeba jen ten dojemný rozhovor s biskupem... Já vím, že v knize to tak je taky, ale takhle otrocky převedeno je to ještě barvotiskovější a neuvěřitelnější. Pokus o realističnost a civilnost zkrátka téhle látce naprosto nesvědčí, protože sama nepravděpodobnost příběhu, v podstatě takové poučné "pohádky pro dospělé", z ní nakonec trčí jako podivný omyl. Na tuhle látku se musí naprosto jinak, přes svrchované herectví a režii, tihle Ubožáci ovšem nemají ani jedno ani druhé... Celkový dojem: 65% Zajímavé komentáře: canakja, Orlau32(6.8.2011)

 • IlMagnifico
  ****

  Nevím, jestli režisér Jordan udělal dobře, když se rozhodl úplně vyškrtnout některé dějové linky a postavy (Eponina, Thénardierovi...), přesto ale ani tato verze Bídníků není špatná a potvrzuje pravidlo, že s kvalitní předlohou a dobrými herci lze hezký film natočit i přes chudý rozpočet TV produkce. Herci prostě točili pro televizi, to oko fajnšmekra pozná okamžitě. Kostýmy jsou sice docela věrné, ovšem celková vizualizace a kulisy příliš historicky nevypadají (to se týká hlavně "galejí" v Toulonu). Film ale zkrátka aspoň za jedno podívaní stojí... Už jenom kvůli perfektnímu výkonu Anthony Perkinse alias inspektora Javerta.(27.5.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace