Vražda na úrovni

Murder by Decree

Sherlock Holmes and Saucy Jack

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Velká Británie / Kanada, 1979, 124 min

Napětí, mrazivá ponurá atmosféra, špína a chlad. Všechno to tu je a je to lehce uvěřitelné. Výborné zpracování Sherlocka z roku 78 (ne 79). Plummer a Mason si moje sympatie získali hned. Jen mě osobně mrzí ne zrovna šťastná volba M. Moravce pro dabing Ch. Plummera. Plummerův hlas v originále je totiž daleko méně hrubý a od hlasu M. Moravce tolik odlišný. Škoda. I tak nadprůměr.(21.2.2016)

Ano Plummer i Mason jsou ideální představitelé detektivů,jak to napsal Doyle(16.3.2003)

Naprosto skvělým způsobem udělaný film o legendárním Jacku Rozparovači, po jehož stopách se vydává samotný Sherlock Holmes. Lepšího Holmese, než v podání Christophera Plummera by nesehrál ani sám Sherlock. Taky Mason alias dr. Watson hraje výborně. Atmosféra je mrazivá a napínavá až do konce. A kdo myslíte, že nakonec byl tím masovým vrahem ?(31.7.2002)

Perfektně zahrané a natočené, ale mohlo by to lépe odsýpat. A jedna ryze osobní a spoilerová výtka: Nemám příliš v oblibě, když v závěru filmu o jednom psychopatickém vrahovi vyjde najevo, že vraždy byly suše rozumově naplánované nějakou mocnou organizací. Schází mi tam pak emoce.(22.1.2010)

Snímek na úrovni, který dokonale spojuje to nejlepší z teorie Stephena Knighta o Jacku Rozparovači (té samé ze které vychází i Moorovo Z pekla) s postavami z pera Arthura Conana Doylea. Plummer sice není nejlepší Holmes, stejně jako není Mason nejlepším Watsonem, ale síla jejich dvojice je ve vzájemné chemii. Ta je totiž ukázková a plně přebíjí i fakt, že tady se na deduktivní metodu nehraje.(21.7.2009)

Londýn konce 19. století. Temné uličky, všudypřítomná mlha a tajemné vraždy mladých prostitutek, připisované ještě tajemnější postavě: Jack Rozparovač. Tomu je však na stopě Sherlock Holmes. Přiznám se, že James Mason mi jako dr. Watson přišel věrohodnější, než Holmes v podání Christophera Plummera, ale to je asi jen můj pocit.(25.1.2010)

Kdysi v dětském věku ještě před revolucí spatřen začátek v nočních hodinách v TV. Noční neosvětlené uličky, pohled očima vraha a jeho vnitřní hlas "Teď" a první oběť padá k zemi. To je v podstatě všechno, co si pamatuju, maminka sama vyklepaná strachy mě záhy zahnala do postele. Noční můry jsem měl ještě dlouho a teď bych se s tím chtěl poprat znovu, žel nevím, že by to za posledních cca 10 let někde běželo. Kéž to vyjde na DVD. Update: 20.2.2016 nám televize přinesla tento film v příhodných nočních hodinách, mohl jsem proto porovnat záblesky z dětské paměti s viděným dílem. Nu, viděl jsem to rád, i když spíš než strach už budí film takovou nostalgii a vzdor obsahu i jistý nádech romantického dobrodružství odehrávajícího se v potemnělých křivolakých uličkách viktoriánského Londýna. Plummer a Mason jsou brilantní a Watson je tu zase jednou za víc než jen naivního přihrávače, daleko více tvoří sympatický sehraný tým. K atmosféře přidává i to, že film se vyhýbá krvavým detailům, ale chytře je divákovi naznačuje např. v podobě záběrů na tváře pachatelů skrz okno. A navíc jsem si užil krásný starý dabing, pastva pro uši. Kolegyně elizabeth_ba zmiňuje film s Michaelem Cainem, docela rád bych si ho také zase zopakoval.(15.4.2007)

Tenhle u nás málo známý film je jeden z mých mnoha dilemat jestli 4 nebo 5*... Kruci, jen kdyby to nebyla taková doba, co jsem ho viděl... Atmosféra famózní, naprosto přesvědčivé herecké výkony... je to nad 90%. Ach jo.(17.10.2004)

„Když se lidé bojí, obracejí se k Bohu. Když jim nepomůže, hledají ďábla..“ Knižní předloha Jack the Ripper: The Final Solution od novináře Stephena Knighta sice byla těžce zdiskreditována, ale ta premisa, že za slavnými vraždami prodejných děvčat z Whitechapelu, co měly víc tělesných otvorů než zubů, stojí spolčení vyšších kruhů, ta je prostě sexy. Studiové doky a všemožné poutače obchodů ve špinavých uličkách s povalující se mlhou přinášejí tu správnou atmosféru viktoriánské Anglie, duo Plummer, Mason a hudební podkres v dramatických momentech si po celou dobu udržují vysoký standard, nechybí detektivova přirozená skromnost (Watson: „Ó, vy jste úžasný!“, Holmes: „Vím..“) a talentovaný houslista z Baker Street překvapí nejen modernou odkojené diváky svým svědomím a empatií. Zkrátka krimi na úrovni s líbivým mysteriózno-mystifikačním ohonem. Slovo spiknutí bude vždycky znít líp než syfilis..(2.4.2019)

Přimíchat do skutečných historických událostí postavu Sherlocka Holmese je geniální a nesmírně vděčný nápad (a v tomto filmu také není uplatněn poprvé, viz snímek Studie strachu (1965), kde se Holmes taktéž postaví Jacku Ripperovi). Kdo není obeznámen s knížkou Final Solution od Stephena Knighta nebo geniální komiksovou knihou Z pekla Alana Moorea, respektive jejím filmovým zpracováním, může být filmem a jeho závěry překvapen až ohromen. Naopak kdo už slyšel, jak to s Jackem Rozparovačem "skutečně" bylo, si bude vychutnávat pouze fakt, že to vidí skvěle zfilmované a že záhadu objasňuje právě největší světový detektiv, Sherlock Holmes. Na můj vkus byl snímek snad až příliš dlouhý, ačkoliv jsem se u něj nenudil, to zase ne. A nebylo zde tolik detailů z Ripperova řádění, kolik bych si přál. Například dopisy posílané novinám, celé to šílení okolo... PS: Filmové Z pekla jsem pořád ještě neviděl, ale snad to brzy doženu a budu moci srovnávat... Jinak nutno dodat, že Mooreův komiks na toto téma je asi stokrát obsáhlejší a vydal by na sérii filmů.(8.9.2009)

Zajímavý příspěvek do rubrik Sherlock Holmes a Jack Rozparovač. Jen mě trochu mrzí nevyrovnanost jednotlivých scén. Atmosféra zamlženého nočního Londýna plného strachu z brutálního vraha je vskutku velmi sugestivní - jen se s ní poměrně dost šetří. Jakmile se rozední a odejde z křivolakých uliček, chybí filmu patřičný tah. V první půlce navíc působí poměrně těžkopádně. Díky nadupané závěrečné půlhodině (Sherlockův monolog před soudem je možná nejsilnější scénou), několika drsnějším scénám a skvělému tandemu Plummer / Mason se z toho nakonec vyklube nadprůměrný thriller, i když nejlepším Jackem Rozparovačem pro mě zůstane ten s Michaelem Cainem a nejlepší Holmesovkou Pes Baskervillský z třiaosmdesátého. 75%.(5.9.2015)

Co můžeme od tohoto detektivního příběhu očekávat, že by Sherlock Holmes a Dr. Watson byl na stopě dodnes nerozluštěné záhady londýnského Jacka Rozparovače? Snad bych mohl začít tímto lidovým rčením. Není šprochu, aby na něm nebylo něco pravdy. Fiktivní konstrukce předestřeného příběhu působí téměř věrohodně, přesněji řečeno pravděpodobně, ale i přes tuto skutečnost jde pouze o jednu z mnoha teorií. Herec Christopher Plummer coby brilantní sherlockovský představitel typově odpovídá bez jakýchkoli pochyb mé představě mistra dedukce. Zbývá ještě připomenout, že vystupňovaná škála napětí má působnost, a z kulis ponurých uliček starého Londýna temné čtvrti Whitechapel sálá bizarní atmosféra. V každém případě lze film považovat za jeden z těch kvalitnějších, co bylo o Sherlocku Holmesovi natočeno.(1.5.2012)

V dnešnej dobe už "len" obyčajná kriminálka bez mimoriadnych pasáži, ktoré by zasadili diváka do sedačky. Len si to tak nejak plynie a ubieha, až sa clovek nenazdá, a je koniec.(26.10.2016)

Trochu (na rozdíl od předlohy) příliš citově zainteresovaný Sherlock Holmes, ale celkově nádherná verze Conana Doyla. Ponurá, věrně vykreslená stará Anglie plná mlhy a tajemných zákoutí, perfektní kostýmy, bystré, chytré dialogy... Moc tomu od mne k páté * nechybělo.(2.9.2018)

Vynikající thriller, ve kterém herecky exceluje Christopher Plummer coby představitel nejslavnějšího detektiva v dějinách, jenž na svou obranu žádnou střelnou zbraň nepotřebuje. I když hlavní roli si tu pro sebe zabraly špinavé a děsivé ulice nočního Londýna zahalené tak hustou mlhou, že už od úvodních záběru mě začal šimrat mráz na zádech. Tempo možná místy trochu polevovalo, ale dou Holmes-Watson bylo opravdu nesmírně sympatické, atmosféra pěkně mrazivá a Bob Clark se za svůj příspěvek do dlouhé řady filmových adaptací podle mistra Doyla nemusí vůbec stydět.(25.5.2012)

Příjemně temná variace na Jacka Rozparovače, která je však zástěrkou pro nekalé rejdy zednářů. Noční křivolaké uličky Londýna, kde není pro mlhu vidět na krok, se stávají báječnou hororovou kulisou k vyšetřování brutálních vražd (podříznutí, vyříznutí srdce, rozčtvrcení...). Byť jsou oběťmi kurvy, zájem o nalezení vraha je veliký. Jen pozvolna jsou rozmotávány nitky spletitého případu a vyšetřovatelé postupně zjišťují, že stopy vedou až ke špičkám společnosti. Plummerův Holmes je neodolatelný, i když ve střetech je neohrabaný a stále padá k zemi jako brambora. Kdo si zamiloval bojová umění Holmese v podání Roberta Downeyho Jr., bude po většinu snímku zoufale lomit rukama. Film se nevyžívá v otevřeném gore, což nakonec nevadí. Masakrování nebohé ženy, které sleduje kamera z povzdálí skrze sklo špinavého okna, je tak možná daleko mrazivější. A k podtržení scény stačí záběr na obličeje mučitelů postříkané krví... Holmes s Watsonem občas pronesou vtipnou hlášku (zábavné je zatčení Watsona, když pátrá po informacích mezi šlapkami), celkově je však ladění snímku pochmurné a vážné. Uprostřed temného Londýna číhá zlo....(14.2.2014)

Zvolna plynoucí , přesto napětí a ponurou atmosféru nepostrádající, krimi s nejuvěřitelnějším Sherlockem Holmesem.(2.11.2011)

For Me 85%(17.1.2010)

Shlédnuto v době Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Díla se slavným detektivem mám rád. Ať už se jedná o knižní, komiksovou, klasickou, nebo v poslední době oblíbenou moderní filmovou podobu. Proto jsem zajásal, že existuje další, tak trošku nezávislý film a k tomu ještě motiv Jacka Rozparovače, nuž zkrátka paráda. Jedno obrovské plus filmu je navozené tajemno v kulisách představující Londýn,. musím se přiznat, že toto prostředí mně naprosto uchvátilo svojí autentičností. Co se týče samotného příběhu rozjezd dokonalý, ale finální rozuzlení zase již tak peckoidní není. Co je ovšem horší, je chování Sherlocka Holmese. Tak natvrdlýho detektiva už jsem dlouho neviděl, sám prakticky vůbec nic nevydedukuje, ve všem mu pomáhá čistá náhoda, nemluvě o jeho přehnané citlivosti. Během celého filmu se minimálně třikrát takřka rozpláče. Je bohužel znát, že film není na motivy Doyla, je pouhou inspirací. Proto jít o jakéhosi ,,no name,, detektiva, neváhal bych přimhouřit a tyto prohřešky zde neprezentoval, ale v případě Sherlocka zkrátka kritika na toto téma být musí.(7.4.2015)

Sherlock Holmes vs. Jack Rozparovač. Slušná, občas až hororová detektivka, která má atmosféru a výborné herce.(24.5.2016)

Velmi slušně natočená a patřičně temná detektivka, která se se svou tíživou náladou poměrně výrazně odklání od poetiky příběhů A. C. Doyla. Tohle není ani "stará dobrá Anglie" ani běžná "anglická" detektivka, v níž se pravda nalezena pomocí systematicky uplatňované detektivní metody, ale naopak pěkně temno psycho, odehrávající se prakticky neustále v ošklivých a pustých temných uličkách jimiž prostupuje mlha, chlad a vlhkost. Autorem předlohy také skutečně není (jak je na IMDB chybně uvedeno) Doyle, nýbrž Stephen Knight, který svou nejznámější knihu "Jack the Ripper: The Final Solution" vydal v roce 1976. Románové zpracování dodnes ne zcela objasněného případu sériového vraha známého jako "Jack rozparovač" je odvážné a zajímavé, ovšem právě svou pointou (kterou tu pochopitelně nemíním prozrazovat) dosti výrazně odlišné od čehokoli, co by mohl stvořit. A. C. Doyle. Film přenáší kvality této předlohy vcelku zdařile, i když možná poněkud mechanicky a nepřekvapivě. Je také znát, že Clark měl jako režisér zkušenosti spíš s horory než s detektivkami a vytváření hrůzy mu šlo rozhodně lépe než zachycení systematického detektivního pátrání. Vedle slušného hereckého výkonu Christophera Plummera a Jamese Masona jako Holmse a Watsona je třeba zmínit skvělý herecký výkon Genevieve Bujold jakožto Annie Crook. celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: DaViD´82, Hellboy, Austen, Teardown(10.9.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 5