Portrét dámy

Portrét dámy

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 1996, 142 min

• tnp101

Oceňuji pěkné vystihnutí atmosféry doby, příjemné herce, či výtečný hudební podkres. Bohužel mi chyběl jakýsi mohutnější spád, či alespoň takové dokořenění, díky němuž by na mě děj nepůsobil tak umělým dojmem. Způsob výpravy mi přišel natahovaný a paradoxně mu nedělaly dobře ani ty často vizuálně povedené (což je mimochodem celý film), ale podle mě ne zcela fungující „rychlá převinutí“ kupředu. Nemám nic proti trochu infantilnímu závěru, za což samozřejmě samotný film nemůže a jelikož tu i přes něj bylo několik příjemných zpestření, ale celkový způsob prezentace u mě na ty tři hvězdy není. Možná jsem nebyl správně naladěn, ale na můj vkus to jednoduše nemělo takovou jiskru, abych postupem času nezačal pociťovat značné příznaky nudy. A může za to z velké části i zbytečně přetažená stopáž. 50%(13.7.2011)

• Morien

Podivné rozkročení se mezi Pianem a Nebezpečnými známostmi. Ty detaily, co by bylo bývalo zajímavé prozkoumat, bohužel v tomto širokém kroku zůstaly zakryty dlouhou sukní. Jinak řečeno, viděla jsem vizuální krásu, ale chyběla mi ta vnitřní. Docela dost jsem se díky tomu nudila. Zvlášť mě znechutil Malkovich pohřbívající Valmonta pod spoustou povýšeně pronesených prázdných slov. Nevidím osobně důvod, proč by mu měl někdo jako Isabela podlehnout.(31.10.2010)

• bila.tecka

Obsáhlá předloha vyžadovala buď dílo zpracovat podrobně jako rozlehlý seriál nebo zbavit se nálepky adaptace a nechat se příběhem jen volně inspirovat. Nebo přenechat látku protřelejšímu Jamesi Ivorymu... Vzniklo stopáží dlouhé a nudné dílo, ve kterém se divák ztrácí. Každá z postav je jen narychlo načrtnuta, o motivacích a záměrech nemůže být řeč. Izabela Archer v chladném beztvarém podání Nicole Kidman se urputně snaží zůstat svobodná (=svobodomyslná) až nakonec podlehne slizskému Gilbertu Osmondovi (nejen díky Johnu Malkovichovi mě napadá přirovnání k Nebezpečným známostem). Postava Izabely přímo vybízí k podání jejího vnitřního boje, lítosti nad špatně zvolenou cestou a tvrdohlavému odpírání nabízené pomoci. Repliky typu "Jsi šťastná?" zaznívají filmem nebepečně často a jen mě utvrzují v přesvědčení, že točit tenhle kousek nebylo pro Jane Campion šťastným rozhodnutím.(28.8.2008)

Málokdy se stává, aby film dostál svému názvu jako je tomu v této adaptaci novely Henryho Jamese. Plynule a jemně se v něm rýsuje postava Isabely Archer jakoby ji pro nás někdo portrétoval - se zmatkem, rozrušením, dojetím a láskou. Je to především zásluha Nicole Kidman, která jí svým hereckým uměním vdechla život, krásnými záběry a samozřejmě hudbou -Wojciecha Kilara a Franze Schuberta (velice dobře zvolená Impromptu). K tomu kvalitně obsazené mužské role, zvláště Viggo Mortensen jako trpělivý Caspar Goodwood, Martin Donovan jako Ralph Touchett a samozřejmě John Malkovich. Vynikající obraz ženy hledající štěstí a lásku.(11.11.2003)

Tento film mě trochu zklamal. Po famózním Pianu jsem čekal, že Jane Campionová zvládne na výbornou i tento námět, leč nestalo se. Trochu tomu napomohla i bezkrevná Nicole Kidman v hlavní roli. John Malkovich tentokrát (výjimečně) také nepředvedl své možnosti, výsledkem je proto jen průměrné hodnocení.(18.1.2003)

• - Shelley Duvall se kvůli své roli učila italsky (Pumiiix)