Portrét dámy

Portrét dámy

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 1996, 142 min

• bila.tecka

Obsáhlá předloha vyžadovala buď dílo zpracovat podrobně jako rozlehlý seriál nebo zbavit se nálepky adaptace a nechat se příběhem jen volně inspirovat. Nebo přenechat látku protřelejšímu Jamesi Ivorymu... Vzniklo stopáží dlouhé a nudné dílo, ve kterém se divák ztrácí. Každá z postav je jen narychlo načrtnuta, o motivacích a záměrech nemůže být řeč. Izabela Archer v chladném beztvarém podání Nicole Kidman se urputně snaží zůstat svobodná (=svobodomyslná) až nakonec podlehne slizskému Gilbertu Osmondovi (nejen díky Johnu Malkovichovi mě napadá přirovnání k Nebezpečným známostem). Postava Izabely přímo vybízí k podání jejího vnitřního boje, lítosti nad špatně zvolenou cestou a tvrdohlavému odpírání nabízené pomoci. Repliky typu "Jsi šťastná?" zaznívají filmem nebepečně často a jen mě utvrzují v přesvědčení, že točit tenhle kousek nebylo pro Jane Campion šťastným rozhodnutím.(28.8.2008)

Možno i menšia galéria.Náčrty scenáristu pekne vymaľovali všetci herci a hudba nie síce žiarivými tónmi,o to však pôsobivejšími.V príbehu je veľa nešťastných ľudí a veľa podôb i dôvodov ich skrývaného smútku."Bolesť je hlboká,ale prejde.Láska zostáva".Najťažšie vždy bolo a bude nájsť toho, kto si ju zaslúži a zároveň opätuje.(24.1.2010)

Nicol Kidman ako mladá žena plná života, odmietajúca všetkých nápadníkov. Láska ju však zaslepí a zmení. Vzdáva sa snov, plánov a poddáva sa despotickému manželovi. John Malkovich bol presvedčivý a mala som chuť, dať mu facku za všetky ženy, ktoré ovládal. Pár scén bolo ozaj silných, ale slzu som nevyronila. "Ži ako sa ti páči a charakter sa o seba postará."(25.2.2010)

Málokdy se stává, aby film dostál svému názvu jako je tomu v této adaptaci novely Henryho Jamese. Plynule a jemně se v něm rýsuje postava Isabely Archer jakoby ji pro nás někdo portrétoval - se zmatkem, rozrušením, dojetím a láskou. Je to především zásluha Nicole Kidman, která jí svým hereckým uměním vdechla život, krásnými záběry a samozřejmě hudbou -Wojciecha Kilara a Franze Schuberta (velice dobře zvolená Impromptu). K tomu kvalitně obsazené mužské role, zvláště Viggo Mortensen jako trpělivý Caspar Goodwood, Martin Donovan jako Ralph Touchett a samozřejmě John Malkovich. Vynikající obraz ženy hledající štěstí a lásku.(11.11.2003)

...mezi trnovými rámy. Odmítá ctěné nápadníky - kavalíry, růžové krajkoví. Unášejí ji volné verše niterní, až ji vzápětí uhranul a omámil, omotal si její cit, utáhl korzet manželský, sám ďábelský... Píchá kvítek zlověstný. Ničí a tíží kamenný pohled netvora. Potají popíjí poháry slz. Srdce v touze. Stůně, žízní po líbezné harmonii. Láska v dáli. Kráska v moci zvířete.(18.6.2018)

• - Shelley Duvall se kvůli své roli učila italsky (Pumiiix)