Portrét dámy

The Portrait of a Lady

Portrét dámy

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 1996, 142 min

Je to film typu Nebezpečných známostí, též s démonickým a nehodným Malkovichem, kterému ale dobové kostýmy víc než sluší. Pak je tu alabastrová Kidmanová, která je tradičně bezchybná a mladičký Bale. Mno, a taky příběh vášní a intrik a velkých lásek a krásných kostýmů. Není to příběh prvoplánově líbivý a lákavý, je odkrývající i tu druhou stránku, která je za staženými korzety a vyčesanými účesy a je to příběh o složitosti lidské duše, která dokáže někdy velmi překvapit. Stojí za shlédnutí.(10.3.2011)

Skvělý dobově laděný příběh, spíše intimně komorní, s velmi pečlivým provedením, jak v celku i v téměř zanedbatelných drobnostech, tak působivě je v každém záběru vykreslený portrét mladé dámy, Američanky Isabel žijící v reáliích tehdejší movité společnosti, nemá vzhledem ke svému společenskému postavení žádné jiné poslání, než jak být co nejlépe provdána, je velmi půvabnou ženou, ale v citech navenek odtažitá až chladná, o to více poutá pozornost mužů, různého věku, postavení a vlivu, ona je však tvrdohlavě k jejich snahám o dvoření odmítavá, až její vlastní svéhlavost a zamilovanost jí dovede k uzavření sňatku s mužem, o kterém si zaslepeně myslí, že je pro ní právě ten nejlepší, ten vysněný, až běh dalších událostí jí bohužel odhalí velmi trpkou skutečnost, jak prohnanou intrikou ona byla do manželství s ním lstivě vmanipulována, poznává kdo jí naopak celou tu dlouhou dobu vroucně a nezištně miloval, k čím citům ona byla tak hloupě slepá, krásné, smutné a poučné.(27.8.2012)

...mezi trnovými rámy. Odmítá ctěné nápadníky - kavalíry, růžové krajkoví. Unášejí ji volné verše niterní, až ji vzápětí uhranul a omámil, omotal si její cit, utáhl korzet manželský, sám ďábelský... Píchá kvítek zlověstný. Ničí a tíží kamenný pohled netvora. Potají popíjí poháry slz. Srdce v touze. Stůně, žízní po líbezné harmonii. Láska v dáli. Kráska v moci zvířete.(18.6.2018)

Tento film mě trochu zklamal. Po famózním Pianu jsem čekal, že Jane Campionová zvládne na výbornou i tento námět, leč nestalo se. Trochu tomu napomohla i bezkrevná Nicole Kidman v hlavní roli. John Malkovich tentokrát (výjimečně) také nepředvedl své možnosti, výsledkem je proto jen průměrné hodnocení.(18.1.2003)

Možno i menšia galéria.Náčrty scenáristu pekne vymaľovali všetci herci a hudba nie síce žiarivými tónmi,o to však pôsobivejšími.V príbehu je veľa nešťastných ľudí a veľa podôb i dôvodov ich skrývaného smútku."Bolesť je hlboká,ale prejde.Láska zostáva".Najťažšie vždy bolo a bude nájsť toho, kto si ju zaslúži a zároveň opätuje.(24.1.2010)

• - Shelley Duvall se kvůli své roli učila italsky (Pumiiix)