Romeo a Julie

• Itálie Giulietta e Romeo (více)
Trailer

Barevný anglo-italský film, italského režiséra s anglickými herci je natočen podle nejslavnější tragedie Williama Shakespeara. Dva staré šlechtické rody veronské, Montekové a Kapuletové, žijí v odvěkém nepřátelství. Děti znepřátelených rodičů, Romeo a Julie se na plese vášnivě zamilují a dají se tajně oddat. Záhy po sňatku však musí Romeo opustit Veronu protože zabil v souboji Tybalta z rodu Kapuletů. Juliini rodiče chtějí dceru provdat za hraběte Parise. Julie, toužíc sňatek znemožnit, požije prostředek, který ji učiní na čtyřiadvacet hodin zdánlivě mrtvou. Romeo neví, že smrt Julie je jen zdánlivá a v zoufalství nad ztracenou láskou si vezme život. Stejně i Julie, když procitne z tvrdého spánku a vidí mrtvého Romea, nechce již žít. Nad mrtvými těly dětí dochází pozdě k usmíření obou rodů. (Filmový přehled)

Trailer

sioned

Nádherná scéna setkání Romea a Julie je brzy přehlušená podivně ztvárněnou balkonovou zcénou podle mě odfláklým zpracováním soubojů.. z tohoto námětu se dá rozhodně vytřískat více. ()

StaryMech

Režisérovi očividně záleželo na tom, aby nezanedbal výtvarnou stránku díla - jeho největší chloubu. Točilo se v terénu - nejen ve Veroně, ale i v Benátkách, Sieně a dalších (mnou nezjištěných) městech ; interiéry mají připomenout díla mistrů raně renesanční malby. Na tomto dojmu se podílejí i kostýmy Leonor Fini, ve srovnání s přízračnými barbínami na jejích surrealistických obrazech nečekaně krotké, střízlivé sestavy rudé a zelené, černé, purpurové... A ještě za něco si film zaslouží pochválit : jak se blíží k závěru, je čím dál lepší. ()

• Snímek získal v roce 1954 Zlatého lva pro nejlepší film. (Terva)