Sfinga

• slovenský

Sfinga

Dobrodružný / Mysteriózní / Thriller

USA / Nizozemsko, 1981, 118 min

Rozpočet $14miliónovTržby USA $2,022,771Tržby Celosvetovo $11,400,000(16.3.2010)

• Stejšn

Mám rád staré dobrodružné filmy a z tohohle ten oldschool-feeling doslova dýchá. Má pěkné lokace a dobrou hudbu, i hlavní představitelé jsou vybraní dobře. Problém je ale taková podivná nevýraznost. Přestože akčních scén tu není málo, nějak nestojí moc za pozornost a po chvíli na ně zapomenete. To samé s dialogy. Určitě se u toho nebudete nudit, na druhou stranu ale nijak nenadchne.(20.3.2012)

• curunir

,,...SÚ TU SAMÉ HOVÄDÁ." __ Od tunajšieho hodnotenia som neočakával žiaden mimoriadny zážitok. Nakoniec som teda nijako sklamaný nebol a pravdou je, že v z drvivej väčšiny je tento film podpriemerný. Tešil som sa na sľubné herecké obsadenie, no Sir John Gielgud sa poberie k Anubisovi než by ste stihli mrknúť, postava J. R. - Daviesa je absolútne nevyužitá a zo začiatku veľmi solídny Frank Langella sa postupne necháva unášať vlnou ostatných parodicky hrajúcich hercov. A zlého humoru či parodovania všeličoho možného je vo filme toľko, až sa mi miestami zdalo, že sa jedná o nevydarenú komédiu. Vo výsledku teda nie vyslovene nudné, len hlúpe a plné nezmyselných zvratov, až sa divím, že to nenominovali na žiadnu Zlatú malinu. Zvláštne ako dokáže uznávaný režisér nakrútiť tak nevyrovnaný film. Povšimnutie si zaslúži miestami vydarená hudba, no vôbec nechápem prečo sa film volá tak, ako sa volá. (1. komentár filmu)(3.8.2009)

Ale šlo to... Pan Schaffner točil lepší, ale co už..(19.9.2012)

V minulosti ma film svojím dobrodružstvom a napätím vedel nadchnúť. Dnes ho ale zub času ohlodal podobne ako egyptské sfingy.(5.4.2011)

• - Snímek je filmovým zpracováním stejnojmenné knihy Robina Cooka. (e.v.i.i.k)