Kam zmizel Tom?

• Francie Où est passé Tom ? (více)
všechny plakáty

Tom pracuje v mírumilovné organizaci, která bojuje za osvobození politických vězňů. Když si ale uvědomí, že bez násilí to prostě nepůjde, vezme do rukou zbraň. (Netflix)

Willy Kufalt

Od José Giovanniho jsem už dlouho zvyklý vídat filmy, které mě pocitově většinou rozdrtí, ale TOM byl i pro mě nečekaným zjevením. Tento film sice není označen jako horor, svou politickou zápletkou se silně filosofickým podtextem nad tématem lidské svobody do tohoto žánru ani nespadá, přesto má v sobě dost strašidelných scén a výjevů, u kterých mě mrazilo tak jako u málokterého „oficiálního“ hororu. U jedné scény (nebudu ale blíže prozrazovat...) mě rozklepalo a posléze vylekalo strachy natolik, až jsem během sledování nahlas vykřikl hrůzou, což se mi snad ještě u žádného film nestalo... Akční thriller z vysokohorského prostředí jsem také ještě neviděl a i v tomto ohledu mi Kam zmizel Tom připadal strhující, ať už šlo o hodně realistické scény s útěkem přes strmé skály nebo automobilovou honičku po závratných horských stezkách, končící mj. drsným záběrem na padající auto podél skal nasnímaným přímo z pohledu jezdce. Giovannimu chtě nechtě musím odpustit i tu hnusnou naturalistickou scénu se zabitím kamzíka, protože v celkovém filmu má dost silný význam, což později posilní i její zopakování... ano, Giovanni v roce 1971 ve svém filmu poukázal na problém krutého zaobcházení s vězněm-člověkem jako se zvířetem a dokázal vybrané scény v tomto směru natočit i bez toho, aby se snažil jakkoliv prvoplánově šokovat, čemuž se třeba jiní tvůrci ani o 20 let později nevyhli. Trochu mě spočátku zaskočilo, že Giovanni, spolupracující obvykle s tou největší francouzskou hereckou elitou, se rozhodl obsadit do hlavní role výjimečně neznámého herce a trvalo mi, než jsem si na Rufuse zvykl, neměl pro mě to správné charisma a můj vztah k Tomovi jako postavě byl snad i proto občas mírně rozporuplný... nicméně ve scéně, kdy se Tom chopí uniformy a rozpoutává vzpouru, si mě už plně podmanil. Ve výsledku neskutečný zážitek, který začal poetickými scénami s mužem pobývajícím v krásné opuštěné přírodě, mi podbarvila nádherná hudba mého oblíbeného skladatele a po skončení i přes pár drobných výhrad (malá chaotičnost ve vyprávění během první půlhodiny?) nemám v hodnocení na výběr. [90%] ()