Ukradni, co můžeš!

Army Go Home!

• Německo

Buffalo Soldiers - Army Go Home!

Buffalo Soldiers

Army Go Home!

Ukradni, čo môžeš!

Komedie / Drama / Krimi / Válečný / Thriller

Německo / Velká Británie, 2001, 98 min

• gudaulin

Málokdo asi tuší, že některé motivy filmu byly natočeny podle skutečných událostí. Koncem 80. let se skutečně posádka jednoho amerického tanku zfetovala do té míry, že bláznivě projížděla vyděšeným západoněmeckým městem a zdemolovala, na co přišla. Americkému armádnímu vedení tehdy dalo hodně práce tenhle skandál ututlat. Filmu se nedá upřít snaha, slušné herecké obsazení a určitá provokativnost, jenže co naplat, scénář je až nepříjemně pestrou směskou a především není v odhalování podstaty korupce moc trefný a přesvědčivý. Ani na moment nepochybuju o tom, že v americké armádě, stejně jako v řadě dalších armád světa, existuje korupce a rozkrádání, ale mám pocit, že v běžném životě by stěží triumfoval řadový poddůstojník. Velká korupce a rozkrádání obvykle spadá pod doménu velkých zvířat a malé ryby nejsnáz chytnou. Spíš bych věřil na úspěšně zakrytou zlodějinu nějakého plukovníka než na tenhle za vlasy přitažený příběh. Kdyby scénárista a režisér tak moc netlačili na efekt a zůstali u drobných zlodějin a zobrazení takového toho malého, ale vše prorůstajícího šlendriánu, mohl mít film daleko cílenější výpověď a měl bych z něj lepší dojem. Takhle pro mě zůstává pouhých 45 % celkového dojmu u filmu, který měl nesporně na víc.(14.11.2006)

Pamatujete si na ten heroin, co vám tak chutnal? Jak je možný, že sou v hrnci všechny přísady (Joaquin Phoenix, Anna Paquin v plavkách, Ed Harris, kritika armády, černej humor), vaříme to na těch 85 stupňů celejch šest hodin a stejně nás to nesjede? Buffalo Soldiers je noc strávená na diskotéce s extází v hubě, na kterou zapomenete jen pár dní poté. Snad jen si vybavíte tu docela hezkou holku, co vám sem tam postavila vojáčka do pozoru. Jak že se ta blbka jmenovala?(27.4.2010)

Niektoré scény pritiahnuté za vlasy (demoličný pochod tanku po uliciach so zhulenou posádkou), niektoré humorné (paľba na "nepriateľský tank"), niektoré znudené a iné také obyčajné, bežné. Niečo to malo z dramatického súdka, niečo z komédie a niečo z akčnej skrinky. Taká všehochuť, maxi-mix a miš-maš. Geniálna scéna pádu z okna a vcelku presvedčivý výkon Joaquina Phoenixa.(6.8.2008)

Film je mixem žánrů a bohužel když už se člověk přeladí na satiru, skáče děj do dramatična, když na romantiku je akční... Nějak to celé moc nedrželo pohromadě. Škoda, protože zejména s nástupem serži Scott Glenna se mi film začal pořádně líbit. Pak to ale spadlo kamsi do podivna. Z armádních skladů se vždycky kradlo a kdo v tom uměl chodit, byl král. To platilo za všech válek a za míru na vojenských základnách obzvláště. V míru je totiž největším nepřítelem vojáka nuda. Kdo chce vidět tedy krapet neotřelý pohled na americkou vojenskou základnu v Západním Německu těsně před pádem Berlínské zdi, má možnost. Já dávám tři cisterny leštidla, protože čistota je půl zdraví! * * *(2.1.2016)

Spojte Tankovej prapor s Kamaradem do deste a osolte Trainspottingem a mate Buffalo Soldiers, avsak cely tento slepenec nedrzi celou dobu pospolu a to mu ubira na hodnoceni. Stale se vsak jedna o velmi zdarily snimek ve kterem predevsim zaujme zdarila zapletka, herecke vykony Phoenixe a jeho rivala Glenna a take vyborny soundtrack, ktery vsemu dava dobre tempo.(31.8.2006)

• - Tank, ve kterém američtí vojáci zdevastují půlku města, je německý Leopard 1A5 z roku 1986. (dex2man)

• - Garcia (Michael Peña) nosí hodinky značky Rolex. (dyfur)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 16. (Zdroj: ČSFD.cz)