Reklama

Reklama

Ukradni, co můžeš!

  • Německo Buffalo Soldiers (více)
Trailer

Obsahy(1)

Když profesionálního vojáka nezajímá nadřízený ani armáda, je něco v nepořádku... Píše se rok 1989. Berlínská zeď už to má hodně nahnuté a doba, kdy padne nejeden totalitní stát ve střední Evropě, je velmi blízko. Na vojenské základně Theodora Roosevelta u Stuttgartu zatím bojuje svou soukromou válku specialista Ray Elwood. Rozhodně se nehodlá nudit a poflakovat někde v kasárnách, tak jako to dělá většina jeho kolegů. Svůj pobyt v armádě si hodlá pořádně užít! Oficiálně sice pracuje jako vojenský úředník, ale jinak zařizuje veškeré „zásobování“, od prodeje kradeného zboží až po obchod s heroinem. Onoho osudného podzimu ale přichází nový důstojník s rozkazem vyčistit základnu od všech nežádoucích vlivů... Značně nevybíravou satiru na poměry v americké armádě a jejích jednotkách v někdejším Západním Německu natočil režisér Gregor Jordan. Tvůrci vůbec nešetří ostřejšími výrazy a černým humorem, komikou odlehčují i dramatické scény. V neobyčejně zajímavém obsazením zaujmou zejména herecké výkony Joaquina Phoenixe (Ray Elwood) a Eda Harrise (plukovník Berman). Pro své značné kritické vyznění čekal v USA distributor delší dobu s uvolněním titulu pro kina i video. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (130)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Nechápem, prečo tento film nie je tak kultový, ako by si zaslúžil. A treba ho pozerať najlepšie na večierku a pri minimálne alkoholom pozmenenom stave vedomia. VIDENÉ ZNOVA 2/20: Šok po prvom pozretí je samozrejme fuč, stále ide ale o perfektnú satiru, kde sa miesi humor s veľmi tragickými momentmi. Najdôležitejším kladom je ale podľa mňa fakt, že film z tohto prostredia (americká vojenská základňa v Berlíne) a zároveň z tejto doby už iný nevznikol. A tá jazda tankom je nesmrteľná. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Bylo tam až moc okamžiků v kterých jsem umíral smíchy na to abych nedal 4*. Např . rozstřílení vlastního auta kulometem, nebo závěrečný záchranný skok, to opravdu stojí za to. Opět nepobírám překlad anglického originálu, ale možná dobře. Joaquin Phoenix opět dokazuje, že je víc než arogantní vládce Říma nebo úchyl z porno půjčovny. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Málokdo asi tuší, že některé motivy filmu byly natočeny podle skutečných událostí. Koncem 80. let se skutečně posádka jednoho amerického tanku zfetovala do té míry, že bláznivě projížděla vyděšeným západoněmeckým městem a zdemolovala, na co přišla. Americkému armádnímu vedení tehdy dalo hodně práce tenhle skandál ututlat. Filmu se nedá upřít snaha, slušné herecké obsazení a určitá provokativnost, jenže co naplat, scénář je až nepříjemně pestrou směskou a především není v odhalování podstaty korupce moc trefný a přesvědčivý. Ani na moment nepochybuju o tom, že v americké armádě, stejně jako v řadě dalších armád světa, existuje korupce a rozkrádání, ale mám pocit, že v běžném životě by stěží triumfoval řadový poddůstojník. Velká korupce a rozkrádání obvykle spadá pod doménu velkých zvířat a malé ryby nejsnáz chytnou. Spíš bych věřil na úspěšně zakrytou zlodějinu nějakého plukovníka než na tenhle za vlasy přitažený příběh. Kdyby scénárista a režisér tak moc netlačili na efekt a zůstali u drobných zlodějin a zobrazení takového toho malého, ale vše prorůstajícího šlendriánu, mohl mít film daleko cílenější výpověď a měl bych z něj lepší dojem. Takhle pro mě zůstává pouhých 45 % celkového dojmu u filmu, který měl nesporně na víc. ()

MI-380 

všechny recenze uživatele

Pohled na rok 1989 z úplně jiné strany a k tomu poučení o tom, že nuda zákonitě podkopává jakoukoli bohatou civilizaci. Tohle ale není nuda, Jordan svůj smysl pro zábavu a spád dokázal po filmu Ruce pryč! zopakovat i v prostředí americké vojenské základny na německém území. A kde to vlastně ti vojáci byli? Převahu měli ti, co byli přesvěčeni, že jsou ve Východním Německu...75%. ()

Hopper 

všechny recenze uživatele

Každý kto bol na vojne bude veľmi presne vedieť vo co go. Tankový prapor po americky. Možno to čo tu je prezentované je trochu extrémne, ale v princípe ak to platí v "najlepšej armáde na svete", tak v exponenciálnej miere sa s tým môžeme stotožniť aj napr. u nás. Nuda a bezcieľne zabíjanie času spolu s úletmi aké tu možno nájsť. Phoenix je v úlohe "veksláka" v armáde maximálna presvedčivý, čierny humor ma už dlho tak dobre nepobavil a niektoré hlášky sú skutočne skvostné. Aj tak najviac asi utkvie v pamäti nájazd tanku so sfetovanou posádkou na nemecké mestečko... Anna Paquin zase až tak sexy nie je, ale inak je obsadenie nadpriemerné. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (4)

  • Tank, ve kterém američtí vojáci zdevastují půlku města, je německý Leopard 1A5 z roku 1986. (dex2man)

Reklama

Reklama