Ukradni, co můžeš!

Army Go Home!

• Německo

Buffalo Soldiers - Army Go Home!

Army Go Home!

Ukradni, čo môžeš!

• Nizozemsko

• Belgie

Komedie / Drama / Krimi / Válečný / Thriller

Německo / Velká Británie, 2001, 98 min

"When there is peace, the warlike man attacks himself." Ten filuta Friedrich měl zase pravdu, neboť kdo nezabíjí ve válce, musí zabít alespoň čas.. Potenciál Jordanova filmu se rozptýlil do mixu různých žánrů (černá komedie, drama, love story, satira), které však svým průběžným střídáním vytvořily nesourodý celek a to je vzhledem k áčkovému hereckému obsazení docela škoda (teď už vím, že zelená guma S.Glenn vyskočil z vrtulníku ve filmu Saigon přímo nad stuttgartskou vojenskou základnou US Army). Jestli to takhle opravdu kolem 89´ fungovalo, tak se mohl vojín Jasánek klidně sám prostřílet až k vrahům z Wall Streetu..(11.5.2011)

Niektoré scény pritiahnuté za vlasy (demoličný pochod tanku po uliciach so zhulenou posádkou), niektoré humorné (paľba na "nepriateľský tank"), niektoré znudené a iné také obyčajné, bežné. Niečo to malo z dramatického súdka, niečo z komédie a niečo z akčnej skrinky. Taká všehochuť, maxi-mix a miš-maš. Geniálna scéna pádu z okna a vcelku presvedčivý výkon Joaquina Phoenixa.(6.8.2008)

Bylo tam až moc okamžiků v kterých jsem umíral smíchy na to abych nedal 4*. Např . rozstřílení vlastního auta kulometem, nebo závěrečný záchranný skok, to opravdu stojí za to. Opět nepobírám překlad anglického originálu, ale možná dobře. Joaquin Phoenix opět dokazuje, že je víc než arogantní vládce Říma nebo úchyl z porno půjčovny.(7.12.2006)

Pohled na rok 1989 z úplně jiné strany a k tomu poučení o tom, že nuda zákonitě podkopává jakoukoli bohatou civilizaci. Tohle ale není nuda, Jordan svůj smysl pro zábavu a spád dokázal po filmu Ruce pryč! zopakovat i v prostředí americké vojenské základny na německém území. A kde to vlastně ti vojáci byli? Převahu měli ti, co byli přesvěčeni, že jsou ve Východním Německu...75%.(20.11.2009)

Americké posádce v západním Německu sice na první pohled šéfuje plukovník Berman (Ed Harris), ale ve skutečnosti zde vládne specialista Ray Elwood, hlavně díky své schopnosti sehnat komukoliv cokoliv, od nového mercedesu až po tvrdé drogy. Všechno se ale mění příchodem seržanta Lee, který na základně nastolí tvrdý režim, ale hlavně jeho dcery (Anna Paquin), do které se Elwood bezhlavě zamiluje ... Tři čtvrtiny mi film připomínal americkou (a hlavně méně vtipnou) kopii našeho Copak je to za vojáka. Vojín potížista si nabrnkne dceru nadřízeného, což mezi nimi rozpoutá vražedný boj. Buffalo Soldiers k tomu sice přidává atmosféru Západního Německa pár dní před pádem Berlínské zdi, a dalších vážnějších témat (obchod s drogrami, rasimus a šikana), ale trochu mi zde chyběly vtipné scény (pár jich zde bylo, ale působily trochu prvoplánovitě - tank řízený zfetovanými vojáky či Elwoodův mercedes jako cíl cvičné střelby). Za to si ale vůbec nestěžuju na herecké obsazení - Joaquin Phoenix zde má jeden z nejlepších svých hereckých výkonu, a Ed Harris, Scott Glen či Anna Paquin mu zdatně sekundují. Obecně jsem vcelku spokojený..(20.1.2013)

• - Tank, ve kterém američtí vojáci zdevastují půlku města, je německý Leopard 1A5 z roku 1986. (dex2man)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 16. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Garcia (Michael Peña) nosí hodinky značky Rolex. (dyfur)