Vyzvání k souboji

• japonský

The Challenge

• český

Když chce jít do pekla, nech ho jít

(neoficiální název)

Akční / Drama

Japonsko / USA, 1982, 108 min

To bol riadne debilný nápad obsadiť do hlavnej role Glenna aj s jeho sedemdesiatkovým hippi-három. Absolútne sa svojím zjavom i charizmou na rolu nehodí. Ešteže to nad vodou držali jeho japonskí kolegovia na čele s Mifunem (bohužiaľ pre neho, ako Japonca ho do lepších amerických filmov asi nebolo možné dostať). Príbeh v štýle Posledného samuraja, aj keď veľmi zrýchlene a oveľa horšie spracované, síce neoslnil, ale kedže akčných súbojov, v podstate dobrých súbojov, bolo relatívne dosť, celé dokopy to určite nenudilo. Napr. záverečný súboj v kanceláriách bol celkom originálny.(11.8.2016)

Lákadlem režisér John Frankenheimer a pochopitelně Mifune. Autorem hudby je Jerry Goldsmith a toho já moc nemusím. Proč hned na začátku Japonec zaútočil a zranil malého kluka? Na odpověď je nutné dodt dlouho čekat. Čekal jsem od toho víc. Mifune jen zastřešil běžný akční film, kde místo drog, uměleckých děl nebo jiných americko-evropských artefaktů prostě šlo o starý samurajský meč. Nutno dodat, že zde už 62letému Mifunemu nechybí mrštnost a pohyblivost, a už vůbec ne charisma. Dokonce se dá říct, že mu vyšší věk vyloženě sluší. No, vyšší, pokročilejší střední. Při té večeři se mi dost zvedal žaludek, ale to asi každému běžnému Evropanovi. Fakt je, že se klasicky dostala ke slovu čest, vzácné koření. Munzar toho moc nenadaboval, Mifune mluvil půl česky a půl japonsky, ale lepší hlas v dabingu opravdu najít nemohli. Nakonec se z toho vyklubal slušný průměr a i Goldsmith se dal poslouchat. Bylo by to možná jen za **, ale třetí přidávám kvůli Scottu Glenovi.(6.8.2011)

• pakobylka

Existují filmy, které i po mnoha letech přes svou nespornou naivitu dokážou silně zaujmout, mají jiskru, disponují zábavným nebo napínavým dějem a charismatickým hrdinou, ale „Vyzvání k souboji“ k nim rozhodně nepatří. Myslím, že v době svého vzniku snímek nějaký potenciál měl, ale z dnešního pohledu se jedná o snadno zapomenutelný příběh s téměř nulovou atmosférou, který navzdory celkem svižnému ději nudí a chvílemi působí spíš jako nechtěná parodie.(11.10.2009)

• A.L.E.S.

Natočily rákosky snad ještě něco jiného, kromě filmů, kde se mlátí šavlemi? Podle mě je to prostě "kuře 1000x jinak". Dejme tomu, že jsem byl k tomuhle jídlu pozván. Nezaujaly mě ani lákavé nabídky, jak je toto jídlo výživné a chutné, jaké má složení. A podle toho to také dopadlo. Rákosnické umění 1000x jinak, přitom těch výborných snad není ani setina.(11.10.2009)

Staré samurajské tradice, jenž postupně zlákají na svou stranu dobrosrdečného Američana vs. moderní a manonu chtivé Japonsko - nic nového pod (vycházejícím) sluncem.. Patřičně krvavý Frankenheimer, tradičně charismatický sensei Mifune a tvrďák Glenn, jenž se syndromu ze zasypání směje do tváře. Za úchvatný "kancelářský souboj" na konci jsem si slíbil, že budu v hodnocení tohoto jinak lehce tupého béčka postupovat shovívavě.(12.10.2009)