• ripo

Viděli jsme již několik filmů, které si vzaly za svůj úkol zobrazení mírového boje a můžeme bez nadsázky říci, že „Odsouzená vesnice" náleží k tomu nejlepšímu, co bylo v této thematice vytvořeno. Mírová idea filmu je vyslovena jasně, není ozdobným přívěskem filmu, ale je vrostlá v život, v osudy lidí, je obsahem a náplní jejich života. Tato jednota ideje a zobrazovaného života, v mírové thematice poměrně vzácná, je významnou předností tohoto díla, neboť musí strhnout diváka, přesvědčit a nadchnout ho pro boj za mír. Zobrazení života v západním Německu je vzdáleno jakékoliv černobílé šablony; postavy filmu, to jsou skuteční, živí lidé, kterým divák uvěří a jež musí milovat nebo nenávidět. Síla a přesvědčivost tohoto filmu dokazují umělecké mistrovství autorů filmu, jehož ocenění „Cenou míru" na VII. MFF hovoří jasně o jeho důležitosti. A je třeba si tohoto filmu vážit o to více, že jeho autory jsou sami Němci, že zobrazuje hrdinný odpor západoněmeckého lidu proti remilitarisaci západního Německa, které je dnes jedním z nejdůležitějších úseků fronty boje za mír. Filmový přehled 37/1952(2.1.2008)

Filmový debut režiséra Martina Hellberga, který jasně vypovídá o propagandistických směrech Východního Německa. Snímek vznikl po založení NDR, a tudíž odpovídá tehdejší stalinistické době. Příběh vypráví o vesnici Bärenweiler v západním Německu, která se musí kompletně vystěhovat, jelikož na tomto místě, má být vybudováno letiště, které zde chtějí postavit Američané. Jenže obyvatelé této malé vesničky nechtějí opustit své domovy, a proto se snaží ze všech sil bránit proti tomuto rozhodnutí. Nejenže začnou stávkovat, ale připojují se k nim také dělníci, kteří mají pravě stavět ono letiště. Snímek nám ukazuje západní společnost v podobě Američanů, jako tu nejhorší možnou vrstvu, tak i jednotu a sílu lidu, která zdolá nepřekonatelné.(20.6.2017)