Ponurá atmosféra podzemného úkrytu je klaustrofobická a ako celá Hitlerova politická kariéra, aj posledné dni v tomto betónovom úkryte svedčia o jeho neuveriteľnom fanatizme. U nás neznámy film sa snaží o vykreslenie posledných vodcových dní zrejme najvernejšie ako sa len dá, a vcelku sa to vydarilo. Tento zámer sa však dal dosiahnuť aj menšou "údernejšou" minutážou. Štvrtý komentár.(8.1.2020)

Nikdy by mě nenapadlo že Pád třetí říše je vlastně REMAKE. Je sice pravda že v tomto filmu jsou scény, které v Der Untergang chybí (např. zaplavení metra...), ale jinak mi to přišlo dost podobné. Z filmu je hodně cítit rukopis George Wilhelma Pabsta a to především díky podobné atmosféře a stylu vyprávění jako ve stejně starém ilmu Es geschah am 20. Juli, Der Letzte Akt mi ale přišel povedenější.(30.5.2013)

Traudl Junge, posledná sekretárka Adolfa Hitlera, bola vypočúvaná sudcom Michaelom Mussmanom niekoľkokrát; časť jej spomienok zahrnul do knihy Ten Days to Die, ktorá tvorila základnú ideu tohoto filmu. Scenár dvakrát revidoval Erich Maria Remarque, a do konečnej verzie ho dotiahol Fritz Habeck. A práve Hitlerova sekretárka bola osobne prítomná pri filmovani, ale neželala si byť viditeľnou vo filme pretože sa bála Hitlerových prísluhovačov. Vidieť sme ju mohli vo filme Bunker z roku 1981. Ďalšie filmy s touto tématikou Hitler: Posledných desať dní, 1973; Smrť Adolfa Hitlera, 1973; Bunker, 1981; Pád Tretej ríše, 2004.(17.11.2015)

Deset let po válce bylo Pabstovi 70 let - a jeho zkušenosti se zobrazováním pruských oficírů mohl využít i zde. Navíc měl k dispozici výpovědi obyvatel berlínského bukru, kteří byli Hitlerovi nejblíže; pořídil je Michael Musmanno. O událostech z 12. dubna, v den Rooseveltovy smrti, referuje jeho tiskový mluvčí Heinz Lorenz. O další událostech jeho sekretářka Traudl Junge, a o dalších další. Filmový popis posledních tří dnů Adolfa Hitlera, kdy jeho manio-depresivita už rozervala celou jeho osobnost, je možno pohlížet jako na umělecký (hraný) dokument. Vedlejší epizody jsou určené spíš jen k podbarevní a odlehčení nesnesitelného pádu největšího německého romantika.(9.3.2020)

• lebowski

V podstatě stejný příběh jako v pozdějším a známějším Pádu třetí říše(13.11.2005)

• - Traudl Jungeová, jedna z Hitlerových osobních sekretářek v letech 1943 až 1945 a svědkyně posledních dnů ve Führerově bunkru, přijala od režiséra Pabsta nabídku a působila při natáčení ve Vídni 14 dní ve funkci asistentky režie. Jako honorář obdržela 1500 marek, což byla na tehdejší poměry značná suma. (alonsanfan)