• Flego
  ***

  Ponurá atmosféra podzemného úkrytu je klaustrofobická a ako celá Hitlerova politická kariéra, aj posledné dni v tomto betónovom úkryte svedčia o jeho neuveriteľnom fanatizme. U nás neznámy film sa snaží o vykreslenie posledných vodcových dní zrejme najvernejšie ako sa len dá, a vcelku sa to vydarilo. Tento zámer sa však dal dosiahnuť aj menšou "údernejšou" minutážou. Štvrtý komentár.(8.1.2020)

 • Kragujevac
  ****

  Nikdy by mě nenapadlo že Pád třetí říše je vlastně REMAKE. Je sice pravda že v tomto filmu jsou scény, které v Der Untergang chybí (např. zaplavení metra...), ale jinak mi to přišlo dost podobné. Z filmu je hodně cítit rukopis George Wilhelma Pabsta a to především díky podobné atmosféře a stylu vyprávění jako ve stejně starém ilmu Es geschah am 20. Juli, Der Letzte Akt mi ale přišel povedenější.(30.5.2013)

 • Volodimir2
  ***

  Traudl Junge, posledná sekretárka Adolfa Hitlera, bola vypočúvaná sudcom Michaelom Mussmanom niekoľkokrát; časť jej spomienok zahrnul do knihy Ten Days to Die, ktorá tvorila základnú ideu tohoto filmu. Scenár dvakrát revidoval Erich Maria Remarque, a do konečnej verzie ho dotiahol Fritz Habeck. A práve Hitlerova sekretárka bola osobne prítomná pri filmovani, ale neželala si byť viditeľnou vo filme pretože sa bála Hitlerových prísluhovačov. Vidieť sme ju mohli vo filme Bunker z roku 1981. Ďalšie filmy s touto tématikou Hitler: Posledných desať dní, 1973; Smrť Adolfa Hitlera, 1973; Bunker, 1981; Pád Tretej ríše, 2004.(17.11.2015)

 • radektejkal
  ****

  Deset let po válce bylo Pabstovi 70 let - a jeho zkušenosti se zobrazováním pruských oficírů mohl využít i zde. Navíc měl k dispozici výpovědi obyvatel berlínského bukru, kteří byli Hitlerovi nejblíže; pořídil je Michael Musmanno. O událostech z 12. dubna, v den Rooseveltovy smrti, referuje jeho tiskový mluvčí Heinz Lorenz. O další událostech jeho sekretářka Traudl Junge, a o dalších další. Filmový popis posledních tří dnů Adolfa Hitlera, kdy jeho manio-depresivita už rozervala celou jeho osobnost, je možno pohlížet jako na umělecký (hraný) dokument. Vedlejší epizody jsou určené spíš jen k podbarevní a odlehčení nesnesitelného pádu největšího německého romantika.(9.3.2020)

 • lebowski

  V podstatě stejný příběh jako v pozdějším a známějším Pádu třetí říše(13.11.2005)

 • - Traudl Jungeová, jedna z Hitlerových osobních sekretářek v letech 1943 až 1945 a svědkyně posledních dnů ve Führerově bunkru, přijala od režiséra Pabsta nabídku a působila při natáčení ve Vídni 14 dní ve funkci asistentky režie. Jako honorář obdržela 1500 marek, což byla na tehdejší poměry značná suma. (alonsanfan)