UhLee

(6,5/10). Svěží mix žánrů, který z Cat Peson dělá solidní překvapení. V poslední době sjíždím ještě dozvuky roku 2023 a tento film nebyl původně plánován. Ovšem jeden vážený člen podcastu Geekec, který pravidelně poslouchám, jej měl umístěný na 10. místě, tak jsem chtěl tomuto neznámému počinu dát šanci. Vstupní atributy slibovaly zajímavou podívanou a výsledek podle toho také vypadal. Dostali jsme vztahové drama, které se s postupující stopáží krásně rozvíjí a servíruje nečekané zvraty. Snímek jemně brousí hranky problematiky randění v 21. století. Protože v dnešní době není úplně sranda jít na rande s totálně neznámým jedincem. Všude je plno teorií o vztahových podvodnících, stalkerech nebo všemožných predátorech. Tím pádem člověk už vlastně ani neví, komu může věřit a vzniká tak podivná deformace mladé generace. Cat Person s tímto konceptem důmyslně pracuje a rozehrává během dvou hodin poutavou podívanou. V jejím čele stojí méně známá herečka Emilia Jones, která mi však už v několika projektech ukázala, že dokáže snímek nést z velké části na svých bedrech. Důkazem mohou být filmy CODA nebo Ghostland. Tato britská herečka se začíná pomalými krůčky víc a víc prosazovat. Jsem velice zvědavý, jestli jí časem do klína přistane třeba nějaká průlomová role, která by jí vynesla do širokého povědomí diváků. Sekunduje jí tady na první pohled povědomý Nicholas Braun. Chemie mezi hlavními postavami je zde otřesná, což je však u tohoto filmu záměrem. Cat Person totiž ukazuje situaci, kdy chtějí být dva osamělí lidé ve vztahu. Ovšem ať se snaží sebevíc, tak ta chemie tam mezi nimi zkrátka neproudí a ani jiskřička nepřeskakuje. Vzniká z toho podivná podívaná, která se divákovi nepříjemnými pocity zarývá pod kůži a on si to nějakým zvláštním pocitem užívá. "Men are arfaid that women will laugh at them. Women are afraid that men will kill them." ()

Goldbeater

Komediální thriller o nástrahách moderního randění. Chvíle, kdy je to docela vtipné, trefné a funkční napětím, jsou bohužel téměř přesně úměrné chvilkám, kdy je to lehce otravné, nablblé a předpojaté. Všeho všudy tedy taková docela OK oddychovka, nic víc. Ale třeba se v tom někdo dost najde. [Sundance Film Festival 2023] ()