Láska s rybou

• Česko

Záskok

The Favour, the Watch and the Very Big Fish

• Francie

La montre, la croix et la manière

Komedie

Velká Británie / Francie / USA, 1991, 89 min

Co nejvíce charakterizuje tuto (po)divnou, rozvernou až praštěnou komedii, je nevíra v Boha při současné víře v zázraky a touze po nich. A co je nejvíce ve filmu vidět, je to, že víra v zázrak a sám zázrak lidi šlechtí a povznáší je nad jejich vlastní praktickou obyčejnost, netolerantnost a sobeckost. Přitom nezáleží na povaze zázraku, ale pouze na tom, že člověk něco jako zázrak vnímá. Možná to jsou pozůstatky dětského úžasu nad zázračností přírody, kterou dítě objevuje, a nad velikostí a moci rodičů a dospělých, – úžasu, který pak člověk transformuje ve víru v Boha. Člověk, který vnímá velikost vesmíru nebo věří v přesahující spravedlivou sílu a moc, je schopen omezovat i přesahovat sebe sama. Zato člověk, který věří pouze ve svou moc a zároveň nemá morální a etická sebeomezení, může být velmi krutý a nebezpečný pro ostatní živé tvory. Proto Nietzscheho nadčlověk musí mít odpovídající nadduši.(3.10.2013)

• patrikus

Nechápu co vedlo tvůrce k napsání této prazvláštní komedie. Několik motivů jsem vůbec nepobrlal: např motiv sestry a motiv mletého jídla a už vůbec ne motiv ryby, který ovšem vůbec s příběhem nesouvisí. Nechápu, ani překlad distributorů, kteří v televizní verzi navíc označili tento film jako: ZÁSKOK... Jediné co se mi líbilo byla představitelka Sybilly a krásná Cosmova hudba. Další hvězdu za Blanca a Villeretta, který se v příběhu objevil jen v epizodní roli...(2.9.2012)

rozběhlo se to slibně, ale počáteční vydařený humor se později už neopakoval v takové míře, už z toho byl jen takový úsměvný film a ještě ne s úplně dobře vystavěným příběhem. Náboženské zaměření filmu bych viděl spíš jako mínus. JInak celkem příjemný film, i když s trochu moc krotkým humorem. 50%(30.11.2013)

Téměř zapomenutá crazy komedie, která se nebojí vystřelit si z důstojných a takřka nedotknutelných kruhů rybářů lidí i jejich nadlidského zakladatele.(4.12.2020)

"Zaujal mě ten jeho zasněný pohled !!"- "Zasněný pohled ?? Je úplně sjetej !! To má bejt Ježíš ?!" ;)(4.3.2017)