Skrýš

Hideaway

Horor / Thriller

USA, 1995, 101 min

• tron

„Rád pracujem s kosťami.“ – „Si výtvarník?“ – „Také niečo.“ Koontzovu knihu som čítal. Síce dávno, takže si drobnosti nepamätám (no zdá sa mi, že dcéra bola v knihe adoptovaná; vo filme je biologická), ale viem, že sa mi páčila. Na rozdiel od iných „Stephenov Kingov“ mi Koontzov štýl celkom sedí, nie je to zlý hororový spisovateľ. SKRÝŠA PRE DIABLA, adaptácia jeho temného hororu, sa mi páčila rovnako, ako jeho romány: nebolo to zlé, ale ani kultové. Solídna atmosféra a solídni herci, ale tiež more klišé (keď si tipnete, ktorá postava zomrie, naozaj zomrie) a slabý režisér. Brett Leonard je zvláštny chlapík, ktorý má chorobnú mániu robiť trikové filmy z „iných svetov“ (TRÁVNIKÁR, VIRTUOZITA). SKRÝŠA PRE DIABLA sa vďaka dobrým hercom (Jeff Goldblum predovšetkým) dá.(28.5.2011)

• kingik

Největší potíž je, že v tomto rádoby hororu nefunguje vůbec nic. Ani ta nejzákladnější složka, jako je napětí nebo atmosféra, vše působí dojmem vybité baterie. Film se doslova plouží od záběru k záběru a právě vizuál si snad jako jediný zaslouží pochvalu. Jeff Goldblum hraje tak nějak nezúčastněně a osvěžením není ani účast Alicia Silverstone, Jeremy Sista nebo Alfreda Moliny. Co je to za horor, který jedinkrát nevyděsí, nudí k smrti, nedá se pochopit a vlastně ani horor nepřipomíná? To je Skrýš.(21.3.2011)

Jeffa Goldbluma jsem poprvé viděl v Mouše a chtěl jsem vidět, jak mu sedí jiné role. Myslím, že si se svou další hlavní rolí poradil výborně a samozřejmě musím vyzdvihnout i děj a využití nápadu. Zvlášť mě zaujal ten fantastický závěrečný boj dobra se zlem, kdy ten satanistický mladík konečně šel k zemi.(30.6.2012)

• kleopatra

Zpočátku výborný mrazivý film o částečném prohození vědomí, kde sice Goldblum hrál jak na divadle nebo jakoby si právě odskočil z Mouchy, ale kde byl naopak Jeremy Sisto (sympatický psychomarod už v "Six Feet Under") jako démon perfektní - krásný i odporný - a strhával veškerou pozornost na sebe. Bohužel konec, zřejmě věrný předloze, jinak důvod natočit ho jak z Krotitelů duchů naprosto nechápu, to příjemné napětí táhnoucí se celým filmem zcela rozprášil.(19.11.2005)

Nápad slušnej, ale na dobrej horor zpracování až moc béčkový a na to aby to bylo dobrý béčko to má zase málo drsný scény. Sice se jinak jedná o clkem originální film, ale hlavní záporák a styl jeho zábíjení mi teda moc nesed a stejnětak pointa příběhu je trošku o ničem a tak potěší akorát tak Jeff Goldblum(23.5.2007)

• - Hoci film produkovala spoločnosť patriaca hercovi Dennisovi Quaidovi, po zhliadnutí zostrihaného materiálu sa rozhodol svoje meno z titulkov stiahnuť. (beso74)

• - Pentagram nachádzajúci sa na stene mal byť satanistickým symbolom. Je to však len obyčajný pytagorovský päťuholník. (beso74)

• - Autor predlohy, spisovateľ Dean R. Koontz, bol tak sklamaný výslednou adaptáciou svojho diela, že poprosil tvorcov, aby stiahli jeho meno z úvodných titulkov. (beso74)