poster

Perly a svině

 • Česko

  Tak trochu crazy

 • Finsko

  Helmiä ja sikoja

 • USA

  Pearls and Pigs

Komedie

Finsko, 2003, 113 min

Režie:

Perttu Leppä

Scénář:

Perttu Leppä

Kamera:

Jyrki Arnikari

Hrají:

Mikko Leppilampi, Laura Birn, Amanda Pilke, Unto Helo, Timo Lavikainen, Jimi Constantine, Pekka Valkeejärvi, Outi Mäenpää, Antti Reini, Antti Virmavirta, Tomi Salmela, Sakari Kuosmanen, Matti Onnismaa, Risto Salmi, Marko Tiusanen, Sulevi Peltola, Martti Suosalo, Taneli Mäkelä, Minna Haapkylä, Esa Hämäläinen, Pauli Hanhiniemi, Lotta Kaihua, Anssi Rosenius, Mika Lisitzin, Janne Pirinen, Eetu Virolainen, Tuomas Wasenius, Niilo Syväoja, Heikki Vallinoja, Annituuli Kasurinen, Ida Kupiainen, Hanna Laaksonen, Aino-Maija Maisonlahti, Janita Malinen, Maria Räikkönen, Joonas Salonen, Jon Jon Geitel, Vanessa Janatuinen, Into Virtanen, Olli-Kalle Heimo, Ella Brigatti, Riku Koivunen, Corinne Linder, Tuuli Peltonen, Anna-Eerika Ropponen, Ari-Matti Toivonen, Martti Kuronen, Juha Pasanen, Wilhelmiina Virolainen, Anni Suhonen, Pamela Tola, Tommi Laine, Anssi Hyttinen, Lasse Lavikainen, Karoliina Vauhkonen, Tellervo Halonen, Kalle Levälä, Janne Marjanen, Martti Tuononen, Mika Piispanen, Petri Telekäinen, Risto Ryynänen, Samu Saarelainen, Kari Vetri, Samuli Happo, Pasi Hiidenniemi, Mika Hiironniemi, Jani Viitanen, Esko Kauppinen, Oskari Porkka, Jarno Kähkönen, Marko Borg, Matti Koponen, Juha Mitjonen, Reetta Heikkinen, Saana Kähkönen, Sirja Piipponen, Raffe Leppänen, Elisabeth Ehrnrooth, Siiri Nordin, Kalle Väistö

Producenti:

Jarkko Hentula

Střih:

Kimmo Taavila

Scénografie:

Pirjo Rossi
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • freddy
  ****

  Pohodová finská komedie, u které jsem se dost pobavil. Ono mi opravdu nechybí málo, abych se bavil u filmu, jen musí být zajímavý, něčím originální a vtipný. A tohle všechno film "Perly a svině" beze zbytku splňuje. Navíc když zpívala blonďatá Saara svým dětským hláskem, tak jsem doslova jihnul a neměl jsem daleko k dojetí. Z toho mě ale vždycky včas dostala parta čtyř bratrů, kteří do příběhu vnesli plno humoru a absurdních situací. Díky nim dostal příběh na atriktivitě a stal se docela vtipným. A co musím velmi pochválit, to je konec celého filmu, kdy to nekončí klasickým happyendem, který by každý divák očekával, ale končí to další vychytralou lstí čtyř povedených bratrů. Oni se totiž prostě neumí živit poctivě, takže kdo čekal předvídatelný konec, ten musel být pak o to více překvapen. Prostě abych to nějak uzavřel, skouknul jsem další zajímavý film, tentokrát komedii, ze severní Evropy a s výsledkem jsem naprosto spokojený, protože jsem od této komedie dostal přesně to, co jsem si představoval. Možná jsem byl i trochu příjemně překvapený z celkového vyznění filmu. Každopádně je to za čtyři hvězdičky.(28.4.2009)

 • noctambule
  ****

  Helmiä ja sikoja není žádný převratný film. Tenhle nezávislák je vcelku i dost předvídatelný. Ale nemůžu si pomoct, mě bavilo sledovat ty čtyři magory, nejen jak se snaží starat o svou malou sestřičku. Někdy to bylo až moc, třeba když "zpívali", to bylo utrpení pro mé uši, ale vše vynahrazovala Saara, když přišla řada na její zpěv, běhal mi mráz po zádech a ano, dojalo mě to. "Doma je tam, kde je pivo.":-)(18.11.2011)

 • P@\/EL
  ****

  Tohle je snad první finský film, který jsem kdy viděl, a rozhodně jsem nebyl zklamán. Určitě někdy v budoucnu dám finské kinematografii další šanci. Film nabídne trochu odlišný humor, než na jaký jsem zvyklý z amerických komedií. Hlavní hrdinové jsou správní flákači, kteří se jen povalují, chlastají a poctivě se snad ani živit neumí. Některé jejich podvody byly vskutku nápadité, což konec konců korunuje i perfektně vypointovaný závěr filmu.(3.2.2015)

 • lobsang
  **

  Povedený Kámoš nastartoval zájem tuzemských distributorů o severské nízkorozpočtové komedie pro mladší publikum. Jednou z nich jsou i Perly a svině, které jsou žalostně nezvládnuté jak po stránce scénáře, tak po stránce dramaturgické a konečně i režisérské. Jde o velmi lehkou zábavu, která počase začne nudit a jen pár opravdu povedených fórků dá tušit, že tu bylo našlápnuto na slušný film. Tento potenciál se ale bohužel vyplýtval směrem k tuctovému příběhu, jednorozměrnosti postav a spolehání na to, že mladé publikum tyto nešvary omluví, když uvidí pěknou blondýnu a nesourodou bandu troubů, starající se o svou nenadále nabytou sestřičku. Znám mnoho lepších způsobů jak strávit večer a nepřijít o 100 a více korun za lístek do kina.(22.3.2005)

 • Subjektiv
  ***

  Komediální filmy s tématem "Hlavní hrdina se náhle musí starat o dítě, ač to nikdy nedělal," obvykle snáším poměrně špatně. S oblibou využívají roztomilosti děťátka, tou loztomivostí cílí na nejzasažitelnější místa v divákově duši, nechávají ratolest provádět hrdinovi různé neplechy či alespoň znepříjemňovat život pouhou přítomností, pravidelně proměňují hlavního hrdinu v nového, lepšího člověka, případně alespoň probouzejí jeho dobrotu spící. Perly a svině si dokázaly v podřizování této tradici udržet poměrně dost důstojnosti. +++++ Především však předvedly v rámci komediálního žánru docela věrohodné začlenění nečekané, malé sestřičky do rodiny pubertálních výrostků, rodiny pravda poněkud svérazné až někam k malé pravděpodobnosti její existence. Závěr, v němž Sára naprosto zapadá mezi své povedené bratříčky, nestává se zrovna modelově poctivým, hodným děťátkem, ale konečně je chtěná, přijímaná a milovaná, se mi s omezeními danými mou cynickou povahou jevil téměř dojemným. To postupné nalaďování kluků na skutečnost, že děvčátka mají jiné potřeby než kluci, účastnění se Sáry rodinných rituálů, jež "symbolizují" rodinnou sounáležitost, to vše s dalšími detaily vytváří pro mě hlavní příběhovou linii - "adopci" Sáry jejími bratry. +++++ Mám však obavu, že řada diváků se bude soustředit na "vypravovatelnější" linii točící se kolem rodinných dluhů a nadějí je splatit cenou pro vítěze dětské pěvecké soutěže, kam se sourozenci rozhodnou Sáru vyslat. Ta má dík nepochybnému talentu dívenky z velké části očekávatelný průběh, na dobu libující si v nečekaných zvratech velmi nekomplikovaný. Ale i tady si scénář dovolil trochu zábavného hraní s expektacemi v závěru, a to hned dvojitého. SPOILER - Za prvé ve způsobu, jakým se rodina zmocní hlavní ceny, za druhé v náhlém příchodu zřejmě tragického konce, který se však nekoná (Sára po druhé omdlévá, což divák vnímá jako předzvěst závažné choroby, ale za pár vteřin se ukáže, že to byl trik). KONEC SPOILERU. S uvážením cílovky a při výskytu řady přirozeně působících, fungujících fórů... silné ***.(3.10.2014)