Igby

Igby Goes Down

Igby

Komedie / Drama

USA, 2002, 97 min

Mám ráda filmy o onom malém lidském vzdoru, který má podobu jednoho rádoby dospělého člověka, který nesnáší (docela pochopitelně) všechny a vše, kdo a co se mu objevilo v jeho nalinkovaném životě plném (anti)vzorů a zároveň nemá potuchy, co sám vlastně chce. Tohle je přesně ona "vzdorařská" záležitost, která je lehce napsaná, na nic si nehraje a ten, kdo v ní hraje, to hraje famózně, že chvíli budete postrádat dolní čelist. Už jen pro tuhle velkou roli tehdy ještě malého člověka a velkého herce Kierana Culkina, je mi teď líto, že nehraje v keždém druhém filmu, že ho kdysi neobsadili místo jeho staršího bratra do filmů o tom slavném osamělém chlapci, a že se jedná o asi ještě pěkně dlouho, ne-li navždy, o onu malou hvězdu, která by si zasloužila být tou největší a nejjasnější v zatuchlých vodách Hollywoodu. Film je to opravdu skvělý, chytrý a hlavně první půlku neuvěřitelně zábavný. Škoda jen, že v té druhé půlce to trochu ztrácí tempo a jakoby neví, co si se sebou počít, ovšem je to právě ta druhá půlka, u které si uvědomíte, na jak skvělého herce se díváte, neboť díky němu si snímek, i přes dějovou stagnaci, dokáže udržet nadprůměrnou kvalitu a hlavně - vaši pozornost. Jen víc takových filmů a zejména pak - jen víc Kierana Culkina.(24.7.2012)

HUDBA: Uwe Fahrenkrog Petersen; Vcelku obyčejný film o mladém outsiderovi s neobyčejnými hereckými výkony Susan Sarandon, Claire Danes, Billa Pullmana a v neposlední řadě i Kieran Culkina, který je snad jediný slušný herec ze tří bratrů Culkinů (Macaulay,Kieran a zde též hrající dvanáctiletý Rory, který ve stejném roce zahrál syna Mela Gibsona ve Znamení).(31.5.2006)

Sarkasticky upřímný Igby je moje platonická láska. // Kiera Culkin v těle rebela, jemuž uvnitř bije dětinské srdce, je naprosto úžasný... // Burr Steers vykreslil zajímavou atmosféru americké rodiny, kde se matka neustále cpe práškami na uklidnění, otec trpí schizofrenií a bratr je škrobený snob. Jasně, nic nového a kolikrát ještě..., já vím, ale tady je ten cynismus tak sladký, že Igby goes down zkrátka stojí za povšimnutí.(19.12.2007)

Marná snaha. Když se Vám chce rebelovat, poslat všechny do prdele a žít úplně někde jinde, tak ta děvka s Váma nakonec stejně nepůjde. Brácha je na hovno, holka nechce píchat a kámoška smaží. Hmm, docela na sračky. Notabene když fotrovi hrabe a matce čouhá parté z kapsy. Co pak? Většina lidí by se podřídila a nechala se buzerovat systémem a institucema. Igby ne, to je frajer, ten se popere s osudem!!! Naprosto nepochopitelně přehlížený film Igby Goes Down mě doslova šokoval v tom nejpozitivnějším slova smyslu. Popravdě jsem se na něj díval jenom kvůli zrovna tak přehlíženému Ryanu Phillippovi, který je opět dokonalej. Ovšem hlavní roli má brácha toho usmrkance Kevina, Kieran Culkin. S tímhle jménem bych mu roli v životě nesvěřil, ale režisér Burr Steer asi věděl, co dělá. Culkin hraje totiž skvěle. Filmeček se nestává ani v nejtěžších momentech patosem a trapným, udržuje si tempo, je zábavný a vůbec takový "cool".(5.5.2006)

Igby na všechno zvysoka sere. Tak by se dal příběh shrnout do jedné věty. Tak jednoduchý to ale není. Na všechno sere, protože mu dělá radost, jak tím nasírá svoji matku. Ale konec jasně ukazuje, že smrtí "protihráče" končí i samotná hra a Igbymu dojde, že smrt nepřítele není až zas taková výhra. Kieran Culkin se mně tady fakt líbil, myslím že to dotáhne dál než jeho starší brácha.(31.5.2011)

• - Spisovatel a režisér Burr Steers původně zamýšlel vydat příběh jako knihu. (zuza99)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 1. (Stanley619)