Igby

Igby Goes Down

Igby

Komedie / Drama

USA, 2002, 97 min

And Igby goes down.. Jeden z dalších filmů o mladém vyvrhelovi hledajícím sám sebe.. Jen tenhle je nesmírně originální, s netypickými postavami a netypickým humorem. V Culkinově postavě (mimochodem výborně, výborně zahrané) jsem se místy shlédla (nezávislá postava, která se chce vymanit osudu a žít dle svého) a především kvůli tomu mám ze snímku lepší dojem. Příběh mi jinak připadal chaotický, někdy s poněkud zbytečnými a zvláštními zvraty, ale asi právě ta netypická a bizarní atmosféra tvoří tu podstatu snímku, bez níž by to byl jen další film na toto téma nevyčnívající z řady. Pocitově je to ale stále mezi 3-4*. Mimochodem zajímavý soundtrack..(21.2.2013)

963. hodnocený film: výbornej film o dvou zvrhlých synáčcích, kdy jeden k smrti nenávidí svou matku a druhý to na ni jen hraje, že ji má rád. V prvním případě mluvíme o Kieranu Culkinovi, tedy malém Igbym, který se jen tak pofaluje, vyhazují jej z každé školy a má touhu být se staršíma holkama. V druhém případě tu máme Ryana Phillippeho, alias Olieho, který zase naoko řeší problémy za svého bratra, ale jinak je to hajzl největší. Všude se to točí jenom kolem peněz a podle tohoto snímku, se také jimi dá všechno vyřešit. Do jisté míry je to pravda, ale city si za ně nekoupíš. 5* si tenhle snímek zaslouží, protože ukazuje spoustu skvělých dialogů, 2 krásné ženy, kdy jedna touží být milována a druhá miluje za peníze. Dále je zde pak i krásně ukázáno, jak člověkem dokážou hnout výčitky, to když Igbymu umírá matka a on si pak po její smrti uvědomí, o co přišel. Otec se zbláznil, jeho milovanou dívku mu přebere starší brácha a k tomu všemu smrt matky. Že toho bylo málo? A co takhle, když matka své dva syny požádá, aby ji podali smrtící dávku jedu? Ten moc nezabírá a tak jí dají pro jistotu igelitový pytlík. 5* a nikdo mi to nevymluví. 5*(20.1.2011)

Teenagerovský film trochu jinak :-) Kieran Culkin se snaží vymanit ze všech konvencí a snaží se protlouci jako soběstačný skorodospělý kde se dá, do toho všeho s musí potýkat s despotickou matkou Susan Sarandon, schizofrenním otcem, arogantním kmotrem Jeffem Goldblumem, nadutým bratrem Ryanem Phillippe, nymfomankou Amandou Peet a první láskou Claire Danes.. Hrálo jim to spolu moc pěkně, navíc cynický humor mi není cizí :-) Nadprůměrný film o dospívání :-)(16.12.2013)

Písané je komédia/dráma, no filmmakeri si nevedia stanoviť hranicu ich pomeru. Ako dráma výborne spracovaná a od brata slávnejšieho Macaulaya som toho fakt veľa neočakával, no opak je pravdou. Vtipné momenty, aj keď ich nie je veľa, stoja za zasmiatie. Navyše čo meno, to hviezda. Ale hodnoteniu sa neubránia ani oni. Ani v nezávislom filme. 65%.(8.3.2006)

Je prostě strašně vděčný dívat se na asociální zmrdy a jejich jebání okolí, proto mě Igby baví, i když stejnou měrou sere. Ono je totiž dost kontraproduktivní se snažit přesvědčit diváka, že jako scénárista sázim chudákovi Igbymu pod nohy jednu kládu za druhou, když ho každou chvíli vytáhnu z jámy lvové nějakou příšernou deus ex machinou. Dobrodružství našeho hrdiny tak dost ztrácí na své působivosti, protože si uvědomujeme, že sledujeme dalšího z x sociopatických puberťáků, který nevědí, co chtěj. S čímž bych ještě pořád neměl problém, kdyby se film nesnažil o promítnutí a parodii určitých společenských poměrů. Štve mě, jak je ten film bez přesahu a sral by mě i, kdyby ho měl.(27.4.2012)

• - Spisovatel a režisér Burr Steers původně zamýšlel vydat příběh jako knihu. (zuza99)