Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sedmnáctiletý mladík s nezvyklou přezdívkou Igby sice pochází ze zámožné rodiny, ale kromě peněz má problémy se vším, na co se podívá. Zatímco jeho o tři roky starší bratr Oliver exceluje na univerzitě a míří k politickým výšinám, Igbyho vyhodili prakticky ze všech středních škol na východním pobřeží Spojených států. Matka o něm nepronese jediné vlídné slovo. Otec je schizofrenik a jakýsi mužský vzor má Igby jen v zazobaném a slizkém kmotrovi D.H. Banesovi. A tak se mladík nakonec rozhodne před vším utéct do bohémského prostředí New Yorku. Jenže uniknout před sebou samotným není tak jednoduché... Cynická americká komedie debutujícího scenáristy a režiséra Burra Steerse (jako herec se objevil mj. ve filmech Quentina Tarantina Gauneři a Pulp Fiction - historky z podsvětí) si vysloužila sympatie diváků i kritiků. S černým humorem líčí potíže dospívání, se kterými se potýká navenek obyčejný mladý muž. Ve filmu, srovnávaném s klasickým dílem Mikea Nicholse Absolvent, uvidíte řadu vynikajících herců: Kierana Culkina, Claire Danesovou, Jeffa Goldbluma, Ryana Phillippeho, Billa Pullmana a také Susan Sarandonovou, oceněnou Oscarem za film Mrtvý muž přichází. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (118)

Faidra 

všechny recenze uživatele

Měla jsem za to, že Jeff Goldblum nenatočil zaznamenáníhodný film od doby, kdy mu v Jurském parku ukousli nohu, ale naštěstí (a velice) jsem se pletla, protože kreace cynického kmotra Kierana Culkina mu sedne jako oblek od drahého krejčího. Ani on, ani lehce sociopatická matka Susan Sarandonové ale nic nemění na tom, že Igby je Kieranův film a že tomuhle Holdenovi Caufieldovi nového tisíciletí člověk rozumí, až to bolí. ()

Djoker 

všechny recenze uživatele

Chvály na tento snímek zde bylo řečeno dost a s mnohými vlastně i souhlasím, ale tak těžkopádně odvyprávěný příběh jsem dlouho neviděl. Film působí chvílemi jakoby prostříhaně, některé scény nepřináší vůbec nic, v jiných absolutně nevíte, kdo je kdo a proč se tak chová. Kolikrát mi bylo jasné, že se zrovna nacházím u silného momentu, ale jak k němu sakra došli, jsem už nepobíral. Celkově to tedy není tak působivé, což bych od příběhu o ztraceném rebelovi rozhodně nečekal. ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Igby je ve všech směrech mladým, svěžím a originálním filmem. Po svižném rozjezdu naskakuje na pěkně rozjetou vlnu a téměř třetinu děje se na ní drží. Následný pád naštěstí není nikterak razantní, spíš zaznamenáte jistý pokles vtipů a větší důraz na vztahovou rovinu, až to místy připomíná slabší film Woodyho Allena preferující bizarnější styl humoru. A závěr se pak opět nese v duchu úvodním. Není to psychologická studie překypující metaforami, ani vyloženě „dějový“ film, spíš inteligentní zábava o předčasně dospělém teenagerovi obklopeném postavami, jenž se vymykají veškerým standardům a postupně jej vtahují do svého pomateného světa. Je zde plno výborných herců známých jmen, nikoliv však tváří, obzvlášť Kieran Culkin dokazuje, že hysterický řev před zrcadlem není vrcholem hereckých schopností Culkinů (taky jste si všimli té jemné narážky na dvojku Sám doma ve scéně z hotelové recepce?). 75% Zajímavé komentáře: MartinNDL, Renesco ()

Shit 

všechny recenze uživatele

No typický teenagerovský drama,, ale do vyšších pater ho vyzdvihuje až neskutečně dobrej Kieran Culkin, jeho výkon je fakt skoro famózní a ještě se kupodivu do svojí role suše hláškujícího zmatenýho teenagera dokonale hodí. Krom toho Claire Danes to tady celkem sluší,ale na měto je až moc dramatický a na konci moc plačtivý a hysterický - 3,5* ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Svěží a evropsky působící příběh o klukovi, který tak trochu přestal zvládat život. Více než dekádu po jeho vzniku ale pořád nechápu, jak je možné, že pro Kierana Culkina neznamenal raketový start k hollywoodským výšinám. Tenhle nový Absolvent totiž dokáže oslovit v každém věku a nebýt zbytečných úliteb Steersovu kamarádovi Tarantinovi a nemluvilo by se o vegetariánech a jejich umění balit jointy, mohl Igby kousat úplně nejhlouběji. I díky definitivně rozkvetlé Claire Danes. ()

Galerie (31)

Zajímavosti (2)

  • Spisovatel a režisér Burr Steers původně zamýšlel vydat příběh jako knihu. (zuza99)

Reklama

Reklama