Igby

Igby Goes Down

Igby

Komedie / Drama

USA, 2002, 97 min

Igby je ve všech směrech mladým, svěžím a originálním filmem. Po svižném rozjezdu naskakuje na pěkně rozjetou vlnu a téměř třetinu děje se na ní drží. Následný pád naštěstí není nikterak razantní, spíš zaznamenáte jistý pokles vtipů a větší důraz na vztahovou rovinu, až to místy připomíná slabší film Woodyho Allena preferující bizarnější styl humoru. A závěr se pak opět nese v duchu úvodním. Není to psychologická studie překypující metaforami, ani vyloženě „dějový“ film, spíš inteligentní zábava o předčasně dospělém teenagerovi obklopeném postavami, jenž se vymykají veškerým standardům a postupně jej vtahují do svého pomateného světa. Je zde plno výborných herců známých jmen, nikoliv však tváří, obzvlášť Kieran Culkin dokazuje, že hysterický řev před zrcadlem není vrcholem hereckých schopností Culkinů (taky jste si všimli té jemné narážky na dvojku Sám doma ve scéně z hotelové recepce?). 75% Zajímavé komentáře: MartinNDL, Renesco(23.5.2006)

Ak ste nikdy neprežili pocit odcudzenia voči spoločnosti, systému či vlastnej rodine, neprecítite ani túto doslova až existencionálnu dramedy, vypovedajúcu o nude, samote a búraniu stereotypov. Pre mňa disponuje film silnou výpovednou hodnotou o našej generácii, ktorá prežila svoju mladosť na prelome tisícročí. Úprimné emócie, trochu zhnusenia,trochu do riti s konvenciami, trochu "on the road", trochu nič nerobenia a dajte mi všetci pokoj a trochu túžby nájsť niekoho, kto Vám pomôže prežiť tento život.(28.1.2009)

Igby goes down, is down and stays down --- Igby se protlouká životem tak zmateně, až mi připomněl Sala z On the Road (už jen tou snahou neustále někam utíkat). A vzhledem k tomu, že - distributorskýmu textu navzdory - nakonec vlastně ani těma prachama nevládne, Igby doopravdy představuje takovou komornější obdobu Kerouacovy klasiky o hledání smyslu života. Přitom samozřejmě neni divu, že jde o extrémně negativní snímek (přestože se napůl snaží tvářit jako komedie); zároveň ale taky bohužel jen nesměle/nedokonale depresivní snímek (na muj vkus moc tlačí na pilu) bez sebemenšího dějovýho twistu, a tudíž se zcela očekávatelnou pointou. Každopádně Culkin moderního rozervance ztvárnil skvostně, o tom žádná; a "ovečka" Claire měla taky dost do sebe.(13.6.2013)

Měla jsem za to, že Jeff Goldblum nenatočil zaznamenáníhodný film od doby, kdy mu v Jurském parku ukousli nohu, ale naštěstí (a velice) jsem se pletla, protože kreace cynického kmotra Kierana Culkina mu sedne jako oblek od drahého krejčího. Ani on, ani lehce sociopatická matka Susan Sarandonové ale nic nemění na tom, že Igby je Kieranův film a že tomuhle Holdenovi Caufieldovi nového tisíciletí člověk rozumí, až to bolí.(4.9.2007)

Přesně moje krevní skupina.Film, který prostě můžu vidět několikrát, ale přesto se mi neomrzí.Kierana považuji za nejlepšího herce z celého klanu Culkinů a tento snímek a tato role mu byla šitá přesně na míru.Pesimistický film, který je plný lidí, kteří mají problémy, které dávají určitým způsobem najevo a kdyby náhodou ne (bratr Igbyho), tak si divák stejně všimne, že je to jen přetvářka a uvnitř se člověk také bouří. Nemůžu si pomoci, ale Phillippe tu sehrál hodně podobnou roli, kteoru ztvárnil ve snímku Velmi nebezpečné známosti. Culkin je zde výborný. Celé obsazení snímku je skvělé :) Susan Sarandon, která je jedna z nejúžasnějších hereček své generace, další perly jako Billy Pullman, který se zde sice skoro jen mihne,ale rozhodně ho nepřehlédnete a celkové ladění snímku, kde hlavní hrdina utíká před tím, čeho se nejvíce bojí - dopadnout jako svůj "otec". Bojí se, že také dosáhne fáze, že bude bojovat se svými vnitřními démony a proto se proti nim snaží obrnit...(20.9.2010)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 1. (Stanley619)

• - Spisovatel a režisér Burr Steers původně zamýšlel vydat příběh jako knihu. (zuza99)