Igby

Igby Goes Down

Igby

Komedie / Drama

USA, 2002, 97 min

Nějak nevím, co si o tomhle myslet. Takovou sebranku divnejch, šílenejch a neskutečně iritujících lidí, abyste pohledali. Všichni mě tam neskutečně vytáčeli, fakt. Byli tak...nuceně hustý, neživoucí a umělý, nepravděpodobně seskupený v hroudu debilních, prázdně moralizujících lidí. Jenže stejně mi něco nedovolí dát míň jak tři *, ať už je to Kieran, díky němuž mi byla postava filosoficky žvanícího buřiče a cynika překvapivě sympatická a jako jedinou jsem jí snesla, nebo závěrečná pusinka na čelíčko, která ze mě vyloudila jemnej, tesknej úsměv...(7.9.2010)

No typický teenagerovský drama,, ale do vyšších pater ho vyzdvihuje až neskutečně dobrej Kieran Culkin, jeho výkon je fakt skoro famózní a ještě se kupodivu do svojí role suše hláškujícího zmatenýho teenagera dokonale hodí. Krom toho Claire Danes to tady celkem sluší,ale na měto je až moc dramatický a na konci moc plačtivý a hysterický - 3,5*(1.9.2007)

Je prostě strašně vděčný dívat se na asociální zmrdy a jejich jebání okolí, proto mě Igby baví, i když stejnou měrou sere. Ono je totiž dost kontraproduktivní se snažit přesvědčit diváka, že jako scénárista sázim chudákovi Igbymu pod nohy jednu kládu za druhou, když ho každou chvíli vytáhnu z jámy lvové nějakou příšernou deus ex machinou. Dobrodružství našeho hrdiny tak dost ztrácí na své působivosti, protože si uvědomujeme, že sledujeme dalšího z x sociopatických puberťáků, který nevědí, co chtěj. S čímž bych ještě pořád neměl problém, kdyby se film nesnažil o promítnutí a parodii určitých společenských poměrů. Štve mě, jak je ten film bez přesahu a sral by mě i, kdyby ho měl.(27.4.2012)

Nedá sa často vidieť v najlepšej akcii štvorku talentovaných hercov- Sarandon, Pullman, Culkin, Phillippe- už len preto sa vyplatí zoznámiť s Igbym. Už ako sa pomedzi úvodné titulky oboznamujeme s poriadne ironickou polohou snímky, odtušuje režisér, že pôjde o nadpriemernú čiernu komédiu. A navyše inteligentnú. (To sa jej až do konca darí napĺňať.) Na Igbym sa skvele pobavíte, ale nie je odveci dodať, že za tým čiernohumorným rúškom permanentne cítiť slušnú drámu. (Je to vlastne najskôr DRÁMA, a tak KOMÉDIA.) Dosť už rečí, prestaňte váhať a choďte do toho !!!(25.4.2008)

Písané je komédia/dráma, no filmmakeri si nevedia stanoviť hranicu ich pomeru. Ako dráma výborne spracovaná a od brata slávnejšieho Macaulaya som toho fakt veľa neočakával, no opak je pravdou. Vtipné momenty, aj keď ich nie je veľa, stoja za zasmiatie. Navyše čo meno, to hviezda. Ale hodnoteniu sa neubránia ani oni. Ani v nezávislom filme. 65%.(8.3.2006)

• - Spisovatel a režisér Burr Steers původně zamýšlel vydat příběh jako knihu. (zuza99)