Igby

Igby Goes Down

Igby

Komedie / Drama

USA, 2002, 97 min

Tak tohle mi teda zatraceně sedlo. Kieran Culkin předvedl výborný, uvěřitelný a sympatický výkon, čímž nejen ukázal, že má obrovský potenciál, ale také, že rodina Culkinů ještě není pod filmovým drnem (nebo by se taky dalo říct, že převzal štafetu po bratrovi). Avšak i ostatní herci ve vedlejších rolích se předvedli, třeba matka mrcha Susan Sarandon, nebo otec schizofrenik v podání Billa Pullmana. Igbyho ironické a cynické výpovědi byly naprosto skvělé a trefné. Skoro se až stydím, jak moc jsem mu rozuměl. A konec? Igby goes up! Výstižné komentáře: MartinNDL, Mat32.(16.12.2007)

Igby je ve všech směrech mladým, svěžím a originálním filmem. Po svižném rozjezdu naskakuje na pěkně rozjetou vlnu a téměř třetinu děje se na ní drží. Následný pád naštěstí není nikterak razantní, spíš zaznamenáte jistý pokles vtipů a větší důraz na vztahovou rovinu, až to místy připomíná slabší film Woodyho Allena preferující bizarnější styl humoru. A závěr se pak opět nese v duchu úvodním. Není to psychologická studie překypující metaforami, ani vyloženě „dějový“ film, spíš inteligentní zábava o předčasně dospělém teenagerovi obklopeném postavami, jenž se vymykají veškerým standardům a postupně jej vtahují do svého pomateného světa. Je zde plno výborných herců známých jmen, nikoliv však tváří, obzvlášť Kieran Culkin dokazuje, že hysterický řev před zrcadlem není vrcholem hereckých schopností Culkinů (taky jste si všimli té jemné narážky na dvojku Sám doma ve scéně z hotelové recepce?). 75% Zajímavé komentáře: MartinNDL, Renesco(23.5.2006)

Nic moc, čekal jsem víc. Ani se to nepřibližuje vyššímu hodnocení, spíš jsem přemýšlel o jeden stupeň níž. Igby se chová jako rozmazlený, cynický spratek, který si ničeho nedokáže vážit. Vyrázně se to mohlo líbit lidem, kteří jsou na tom asi tak stejně. Já viděl ve filmu několik postav, které by si zasloužili více důkladně zdokumentovat jejich život a určitě by to bylo i zajímavější. Pak mi to přišlo občas i nesmyslný, hlavně ten závěr s matkou. slabší 3, 55%.(19.10.2010)

Filmy s teenagery a pro teenagery to mají těžké. Dost často jsou točeny s cílem zaujmout právě tuto vrstvu publika, proto se zbytku nemusí líbit. Naštěstí to není případ Igbyho. Snímek Igby Goes Down má začátkem našlápnuto k velkému trháku, ovšem v polovině filmu se něco zlomí a kvalita se trochu vytrácí. Dostáváme se na hranici, někdy až za hranici klišé. Přesto musím říct, že mne tento snímek oslovil a líbil se mi. Je tak trochu jako puzzle, protože způsob, jakým je vyprávěn je natolik rozsekaný, že je třeba jej postupně dávat dohromady. Přitom se jedná o poměrně prostý příběh o mladém rebelantovi a jeho vypořádáním se s realitou. Výkon Kierana Culkina je obdivuhodný a přesně se pro roli hodil, i když jeho obličej působí poněkud dětsky. Milým překvapením pro mne byl Bill Pullman, který se svou sice minimální, zato však osobitou, příromností na plátně vryl do paměti a také Jeff Goldblum, kterého mám jako herce dosti rád.(18.6.2008)

Igby na všechno zvysoka sere. Tak by se dal příběh shrnout do jedné věty. Tak jednoduchý to ale není. Na všechno sere, protože mu dělá radost, jak tím nasírá svoji matku. Ale konec jasně ukazuje, že smrtí "protihráče" končí i samotná hra a Igbymu dojde, že smrt nepřítele není až zas taková výhra. Kieran Culkin se mně tady fakt líbil, myslím že to dotáhne dál než jeho starší brácha.(31.5.2011)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 1. (Stanley619)

• - Spisovatel a režisér Burr Steers původně zamýšlel vydat příběh jako knihu. (zuza99)