Igby

Igby Goes Down

Igby

Komedie / Drama

USA, 2002, 97 min

Písané je komédia/dráma, no filmmakeri si nevedia stanoviť hranicu ich pomeru. Ako dráma výborne spracovaná a od brata slávnejšieho Macaulaya som toho fakt veľa neočakával, no opak je pravdou. Vtipné momenty, aj keď ich nie je veľa, stoja za zasmiatie. Navyše čo meno, to hviezda. Ale hodnoteniu sa neubránia ani oni. Ani v nezávislom filme. 65%.(8.3.2006)

Je prostě strašně vděčný dívat se na asociální zmrdy a jejich jebání okolí, proto mě Igby baví, i když stejnou měrou sere. Ono je totiž dost kontraproduktivní se snažit přesvědčit diváka, že jako scénárista sázim chudákovi Igbymu pod nohy jednu kládu za druhou, když ho každou chvíli vytáhnu z jámy lvové nějakou příšernou deus ex machinou. Dobrodružství našeho hrdiny tak dost ztrácí na své působivosti, protože si uvědomujeme, že sledujeme dalšího z x sociopatických puberťáků, který nevědí, co chtěj. S čímž bych ještě pořád neměl problém, kdyby se film nesnažil o promítnutí a parodii určitých společenských poměrů. Štve mě, jak je ten film bez přesahu a sral by mě i, kdyby ho měl.(27.4.2012)

Jak to v té Americe dělají? Vezmou kus papíru, napíšou inteligentní scénář, ve kterém jsou klasické postavy (anti)hrdinů nezávislého filmu (puberťák hledající sebe sama, vyšinutí rodiče, feťáci, performeři, úspěcháři..), všem dotyčným vdechnou duši perfektní herci (Culkinovic rodina konečně prosadila kvalitu nad kvantitou, tzn. : stačí jeden ale o to lepší než 3 Culkini nahromadě). Tak a bylo by to, další příběh o cestě života (směr cesty naznačuje ang.název: goes down) jistého adolescenta je na světě. Je tam samozřejmě notná dávka vztahů, citovaných literátů (žeby Allen pro dospívající?), cynismu, sexu a drog bez rock&rollu. Je to zase originální a pořád to samé. Jako život sám. Jak to jen v té Americe dělají?(30.6.2006)

Tak tohle mi teda zatraceně sedlo. Kieran Culkin předvedl výborný, uvěřitelný a sympatický výkon, čímž nejen ukázal, že má obrovský potenciál, ale také, že rodina Culkinů ještě není pod filmovým drnem (nebo by se taky dalo říct, že převzal štafetu po bratrovi). Avšak i ostatní herci ve vedlejších rolích se předvedli, třeba matka mrcha Susan Sarandon, nebo otec schizofrenik v podání Billa Pullmana. Igbyho ironické a cynické výpovědi byly naprosto skvělé a trefné. Skoro se až stydím, jak moc jsem mu rozuměl. A konec? Igby goes up! Výstižné komentáře: MartinNDL, Mat32.(16.12.2007)

Igby (Kieran Culkin) by byl vcelku obyčejný sedmnáctiletý mladík, ovšem kdyby jeho matka (Susan Sarandon) nebyla despotická mrcha, jeho otec (Bill Pullman) schizofrenik a jeho starší bratr (Ryan Phillippe) nenáviděný (a matkou milovaný) šprt. A tak jednoho dne Igbyho pohár trpělivosti přeteče, a uteče před všemi příkazy a zákazy do velkého New Yorku. Ale i zde jej dostihne jeho bratr, a hlavně zpráva, že matka umírá ... Přiznávám, že jsem dle nadšených hodnocení tady okolo čekal o dost víc. Určitě to není špatný film - hlavně výborný začátek a snad ještě lepší (černohumorný) konec, ale uprostřed filmu jsem se tak trochu kousal nudou. Herecké obsazení je ale naprosto skvělé - ať už Kieran Culkin, naprosto úžasná Susan Sarandon, krásná Claire Danes, Jeff Golblum, Amanda Peet, a další - co víc si může divák přát? Snad jen trochu zábavnější prostřední třetinu filmu..(4.12.2012)

• - Spisovatel a režisér Burr Steers původně zamýšlel vydat příběh jako knihu. (zuza99)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 1. (Stanley619)