Igby

Igby Goes Down

Igby

Komedie / Drama

USA, 2002, 97 min

Igby goes down, is down and stays down --- Igby se protlouká životem tak zmateně, až mi připomněl Sala z On the Road (už jen tou snahou neustále někam utíkat). A vzhledem k tomu, že - distributorskýmu textu navzdory - nakonec vlastně ani těma prachama nevládne, Igby doopravdy představuje takovou komornější obdobu Kerouacovy klasiky o hledání smyslu života. Přitom samozřejmě neni divu, že jde o extrémně negativní snímek (přestože se napůl snaží tvářit jako komedie); zároveň ale taky bohužel jen nesměle/nedokonale depresivní snímek (na muj vkus moc tlačí na pilu) bez sebemenšího dějovýho twistu, a tudíž se zcela očekávatelnou pointou. Každopádně Culkin moderního rozervance ztvárnil skvostně, o tom žádná; a "ovečka" Claire měla taky dost do sebe.(13.6.2013)

Uf... Podmanivě emocionální psíčko o jednom exhibicionistickém introvertovi - rozmazlenému frackovi, který vám leze na nervy, ale přitom zároveň s ním nesnášíte jeho hysterickou ambiciózní matku, namyšleného intelektuálního bratra a tajně mu závidíte ten jeho svéhlavě proflákaný život. Jenže Berr Steers nezůstává jen u toho, proplétá vztahy mezi všemi účastníky a jde tvrdě, syrově až na dřeň nových skutečností, situací a emocí hrdinů i diváků...(15.6.2014)

Teenagerovský film trochu jinak :-) Kieran Culkin se snaží vymanit ze všech konvencí a snaží se protlouci jako soběstačný skorodospělý kde se dá, do toho všeho s musí potýkat s despotickou matkou Susan Sarandon, schizofrenním otcem, arogantním kmotrem Jeffem Goldblumem, nadutým bratrem Ryanem Phillippe, nymfomankou Amandou Peet a první láskou Claire Danes.. Hrálo jim to spolu moc pěkně, navíc cynický humor mi není cizí :-) Nadprůměrný film o dospívání :-)(16.12.2013)

Chvály na tento snímek zde bylo řečeno dost a s mnohými vlastně i souhlasím, ale tak těžkopádně odvyprávěný příběh jsem dlouho neviděl. Film působí chvílemi jakoby prostříhaně, některé scény nepřináší vůbec nic, v jiných absolutně nevíte, kdo je kdo a proč se tak chová. Kolikrát mi bylo jasné, že se zrovna nacházím u silného momentu, ale jak k němu sakra došli, jsem už nepobíral. Celkově to tedy není tak působivé, což bych od příběhu o ztraceném rebelovi rozhodně nečekal.(24.7.2012)

Jak to v té Americe dělají? Vezmou kus papíru, napíšou inteligentní scénář, ve kterém jsou klasické postavy (anti)hrdinů nezávislého filmu (puberťák hledající sebe sama, vyšinutí rodiče, feťáci, performeři, úspěcháři..), všem dotyčným vdechnou duši perfektní herci (Culkinovic rodina konečně prosadila kvalitu nad kvantitou, tzn. : stačí jeden ale o to lepší než 3 Culkini nahromadě). Tak a bylo by to, další příběh o cestě života (směr cesty naznačuje ang.název: goes down) jistého adolescenta je na světě. Je tam samozřejmě notná dávka vztahů, citovaných literátů (žeby Allen pro dospívající?), cynismu, sexu a drog bez rock&rollu. Je to zase originální a pořád to samé. Jako život sám. Jak to jen v té Americe dělají?(30.6.2006)

• - Spisovatel a režisér Burr Steers původně zamýšlel vydat příběh jako knihu. (zuza99)