Bělásek

Púder

Fantasy / Drama

USA, 1995, 107 min

• GOREGASM

Docela klišovité drama o outsiderovi, kterým společnost okolo pohrdá, ztrácí dech především díky již zmíněné šablonovitosti a předvídatelnosti. Plusové body dávám za načrtnutý prvek nadpřirozena, který je bohužel rozvinut do ztracena, takže je spíše kontraproduktivní. Kdyby byli tvůrci trochu odvážnější mohlo to být hodně nadprůměrné dílko... 40%(20.11.2011)

Tak toto bol už ale vážne gýč. Tu sa hralo na city bez prestávky. Popri obvyklých poučeniach (tolerancia k slabším, každý má nejaký problém, ale nie vždy ho vidieť, byť iný neznamená automaticky zlý,...) sa nám tu v pozadí nenápadne predkladá nosná idea postmoderny - jednotlivec, ako taký nemá dosť síl, aby zmenil spoločnosť, a preto má v zásade dve možnosti: 1. snažiť sa čo najviac prispôsobiť, alebo 2. byť vytesnený na okraj spoločnosti. Ja však verím v opak. Mohol to byť výborný film, keby hlavný hrdina nebol čosi ako superman, ale obyčajný chalan, a keby sa režisér nesnažil každých 5 minút diváka dojať.(5.8.2009)

Sice slabé, ale čtyři. Každopádně doporučuji shlédnout, protože takových filmů se netočí mnoho. Je tam opravdu tuna sentimentality, pár zcela šablonových postav a ten děj jsme už taky viděli stokrát, ale nad běžné dojáky to vyčnívá jednak snahou o hlubší poselství a dvěma - pro mne - ultrasilnými scénami, u první jsem měl knedlík v krku, u druhé jsem brečel jako malej kluk (Powder se dvakrát dotkne smrti, víc neprozradím). Prostě si odmyslete ty chybičky a nechte ten film plout, rozhodně Vás nezklame.(18.1.2008)

Snaha pochopiť niekoho, kto je iný je minimálna. Radšej v duchu dobre zakorenenej xenofóbie ho začnime nenávidieť, strániť sa ho, ponižovať. Všetko pre to, že individualita sa už necení, ani v myslení, ani vo výzore (hoci v tomto prípade Powder nemôže zato, aký sa narodil). A predsa, najnenormálnejšie mi pripadá snaženie sa zapadnúť do nejakej chorej línie normality a šedého priemeru. Nevyčnievať... Vetou "Dobrý lovec loví len pre trofej." je toho o ľudstve vypovedané viac, než sa na prvý pohľad zdá. Nejde len o to, že človek dávno neloví len pre prežitie, to nie. Pomyselnou trofejou môžu byť v prenesenom zmysle aj státisíce mŕtvych po zbabelej demonštrácii sily USA na Hirošime a Nagasaki. Prial by som celému ľudstvu už vo veku, kedy je schopné vnímať svet okolo seba zažiť jeden malý elektrický impulz, ktorý by každému z nás pomohol precítiť a pochopiť celú tú bolesť zbytočnej smrti nevinných. Človek totiž dávno nie je krutý "len" k prírode, Zemi, ktorú obýva, či zvieracím spoluobyvateľom, ale najviac ku svojmu vlastnému druhu. Powder je film, ktorý je presne ako titulný hrdina. Len tichý pozorovateľ, ktorý nikomu nič nevnucuje. Nechajte ma na pokoji, nechajte ma žiť svojim životom, nezaujímate ma, to vy ste iní. Film, ktorý zabolí, otvorí oči, rozplače. A nič na tom nemení fakt, že autorom je človek ako Victor Salva... Od začiatku do konca päťhviezdičkové. Ďakujem, Khalesi.(21.1.2014)

Vyčnievaš z davu? Tak za to zaplatíš! Bělásek je živá výčitka, jeho duša je čistá, ako čerstvo napadnutý sneh. Môže snáď niečo viac rozzúriť tupé hlavy, pre ktoré je vrcholom blaha požieranie steriodov a šikana bezbranných? Ako veľmi sa mýlite vy všetci, ktorí si súcit pletiete so slabosťou. Prežiť vo svete ľudí, vnímať všetkú krutosť a dobrovoľne sa neodporúčať na onen svet, chce kurevskú dávku kuráže. To ale tí, ktorí radšej odvracajú oči nevedia, pretože život na spôsob nevidím a nepočujem, je tak pohodlný... Chápem Běláska, viem aké to je hanbiť sa za vlastný druh a želať si, aby som k nemu nepatrila. Dovoľte detskej časti vašej duše nahliadnuť do pravej tváre sveta, ale nebuďte prekvapení, keď ho rozplače.(6.10.2013)

• - Natáčení probíhalo v americkém Texasu. (Terva)

• - Poté, co byl Viktor Salva odsouzen za obtěžování mladého herce v roce 1988, chtěl Walt Disney režiséra z práce na filmu odvolat. Později jej už studio nikdy neoslovilo. (Terva)