Frank Capra uměl točit filmy, které se divákovi dostanou pod kůži, ať už skrz herecké obsazení, zpracování, děj nebo zejména hloubku myšlenek. Vládní prohlášení je sice poněkud zdlouhavé, avšak nadčasovost tohoto filmu tkví právě ve zmíněných silných myšlenkách o politice a poctivosti, resp. nepoctivost. Spencer Tracy je herec, který takové myšlenky umí podat, což dokázal již v mnoha snímcích. Zde mu je navíc partnerkou vynikající Katherine Hepburn, jejíž herecký projev je tu doslova odzbrojující - její pohledy vypovídají tolika emocemi, které mnozí herci ze sebe nevysoukají za celou hereckou kariéru. Nejsilnější scénou pro mě byla ta, kde Spencer Tracy leží v posteli a vypráví své manželce o tom, že nemá žádný cíl jako měl Washington či Lincoln. Dalším silným momentem pak je proslov v Dietroitu, jenž nakonec změnil, a pochopitelně samotný závěrečný projev.(30.12.2014)

Takovýhle filmy si nic jinýho než 5 hvězdiček nezaslouží. Jen se divim, že je State of Union v Caprově filmografii spíš v pozadí, protože se v pohodě vyrovná jeho nejlepším kouskům. Tracy je příjemná varianta Coopera či Stewarta a tentokrát je hrdina mezi dvěma ženama, z nichž jedna, jak to tak bejvá, ho vede do pekla a druhá (spíše vlastně první) do nebe. Hepburn i Lansbury jsou prvotřídní a veškerý reflexe politiky a ideálů jsou nadčasový. Je zajímavý, že Capra byl občas viněn z populismu, on ryzí idealista, kterej skutečně myslel to, co pronášeli hrdinové jeho filmů, a přitom, když by se reflektovala právě poslední Tracyho řeč v tomto filmu, kde říká, že chtěl oslovovat hlavně to lepší v lidech, povzbuzovat je v tom, ale potom podlehl vlivu politiky a začal oslovovat to nízký, to pudový, čehož lituje..., neni to omyl vinit Capru z populismu? Netkví populismus právě v působení na to nízký v lidech? A to přece Capra opravdu nikdy nedělal!(5.2.2008)

Ten Capra musí mať pána Smitha strašne rád... Ďalší jeho film pojednáva o tom istom (duchom veľký muž z malej diery z konca sveta postavený zoči-voči veľkému - rozumej zlému - svetu. Ale kedže zázraky sa dejú pod riadnou remeselnou taktovkou pomerne často, tu sa zrodil ďalší. Spencer, Katka fakt váleli! Z toho hľadiska, že role boli pôvodne napísané na úplne inú hereckú dvojicu (a doposiaľ som Tracyho ani Hepburnovú nevidel v tejto, či podobnej polohe), môžem len tlieskať! K tomuto som sa dostal cez Caprov profil a obsadenie ma donútilo pozrieť si film okamžite. Tu ale neplatí klasické "herci spravili film", ale úplne naopak: Herci môžu byť vďační za takúto možnosť! U mňa im kredit rozhodne stúpol. PS: Van Johnson - typovo James Dean - zaujímavý týpek... Hral ešte niekde vôbec? :)(19.4.2014)

Caprova jindy roztomile schválná naivita mi v tomto snímku dost překážela. Patrně proto, že hlavní hrdinové, včetně toho ústředního, jsou všechno možné, jen ne nevinní, a proto jim ani nemůžu věřit. Souboj dvou žen nemá ve filmu moc prostoru, zejména proto, že třetí strana trojúhelníku se na dlouhou středovou pasáž zcela vytratí. /4.1.12./(4.1.2012)

Škoda, že Spika nehrál Dan Duryea. Van Johnson je mu totiž dost podobnej a Dan by tomu dodal ještě kousek navíc. Katarine skvělá jako o tom žádná; mno a Adolphe Menjou mi strašně připomínal Marvana. Film super hlavně scéna kdy se Mary nastřelí těma drinkama a háže jeden joke za druhým. Zrovna jsem u toho taky pil drink, takže jsem se smál s ní a s Mrs. Alexander, která měla hlas jako takový ty černošky s postavou skříně. Hned bych šel na nějakej takovej snobskej večírek a zpil se s něma :)(6.11.2013)