• mortak
  ***

  Capra vyrobil z patetické vlastenecké divadelní hry svůj typický mix humoru, sentimentu a morálního ponaučení. Přitom celá hra má reálný základ - Matthews propadne sexuální závislosti na mladé dračici Kay, zatímco jeho vyschlá konzervativní žena se stáhne do pozadí k dětem. Jenže v roce 1948 sex neměl na plátně co pohledávat a tak se postavy chovají podivně - Matthews se změní z dobrého na zlého v jedné vteřině a v porovnání s Kay je Mary opravdu odporně konzervativní. Ovšem humorné scény fungují na jedničku - It needs painting! Bohužel celý film by taky potřeboval natřít, protože v něm chybí to podstatné.(6.6.2011)

 • Foma
  *****

  Takovýhle filmy si nic jinýho než 5 hvězdiček nezaslouží. Jen se divim, že je State of Union v Caprově filmografii spíš v pozadí, protože se v pohodě vyrovná jeho nejlepším kouskům. Tracy je příjemná varianta Coopera či Stewarta a tentokrát je hrdina mezi dvěma ženama, z nichž jedna, jak to tak bejvá, ho vede do pekla a druhá (spíše vlastně první) do nebe. Hepburn i Lansbury jsou prvotřídní a veškerý reflexe politiky a ideálů jsou nadčasový. Je zajímavý, že Capra byl občas viněn z populismu, on ryzí idealista, kterej skutečně myslel to, co pronášeli hrdinové jeho filmů, a přitom, když by se reflektovala právě poslední Tracyho řeč v tomto filmu, kde říká, že chtěl oslovovat hlavně to lepší v lidech, povzbuzovat je v tom, ale potom podlehl vlivu politiky a začal oslovovat to nízký, to pudový, čehož lituje..., neni to omyl vinit Capru z populismu? Netkví populismus právě v působení na to nízký v lidech? A to přece Capra opravdu nikdy nedělal!(5.2.2008)

 • sportovec
  *****

  Doplníme-li důležité údaje Blofeldova komentáře o kontext doby, v níž tento film vznikal, tj. přechodné doby vyznívání rooseveltovské éry a postupného nástupu studené války, železné opony a neblaze proslulého "neamerického" maccarthysmu, vynikne jeho idealistický tón, jejž herecké výkony obou titulních představitelů dále rozvíjejí - souhlasím i s těmi, kdo také připomínají tehdy mladičkou Britku Angelu Lansburyovou - a posouvají jeho idealismus do obtížně uvěřitelných utopizujících poloh. Šok z druhé "velké" války byl však skutečně silný a nadlouho ovlivňoval život veškeré civilizace Severu. Snáze proto pochopíme i naše filmy jako ULOUPENOU HRANICI, VES NA SEVERU, ale také tezovitou, zprvu divadelní (rozhlasovou?) hru a posléze román Josefa Tomana SLOVANSKÉ NEBE. Touha po míru a víra v lidský rozum, pokoru a slušnost si tehdy stále zachovávaly svou sílu a přesvědčivost. Naopak v postavách mladé tiskové magnátky a volebních šíbrů cítíme dech nastupující studené války. Z tohoto lze pochopit i neúspěch filmu v divácké veřejnosti. Stejně tak bychom však měli chápat i nadčasové, přesahové poselství tohoto byť naivně burcujícího idealistického, výlučně amerického díla.(6.5.2011)

 • rikitiki
  ***

  Caprova jindy roztomile schválná naivita mi v tomto snímku dost překážela. Patrně proto, že hlavní hrdinové, včetně toho ústředního, jsou všechno možné, jen ne nevinní, a proto jim ani nemůžu věřit. Souboj dvou žen nemá ve filmu moc prostoru, zejména proto, že třetí strana trojúhelníku se na dlouhou středovou pasáž zcela vytratí. /4.1.12./(4.1.2012)

 • StanislachKo
  ****

  Ten Capra musí mať pána Smitha strašne rád... Ďalší jeho film pojednáva o tom istom (duchom veľký muž z malej diery z konca sveta postavený zoči-voči veľkému - rozumej zlému - svetu. Ale kedže zázraky sa dejú pod riadnou remeselnou taktovkou pomerne často, tu sa zrodil ďalší. Spencer, Katka fakt váleli! Z toho hľadiska, že role boli pôvodne napísané na úplne inú hereckú dvojicu (a doposiaľ som Tracyho ani Hepburnovú nevidel v tejto, či podobnej polohe), môžem len tlieskať! K tomuto som sa dostal cez Caprov profil a obsadenie ma donútilo pozrieť si film okamžite. Tu ale neplatí klasické "herci spravili film", ale úplne naopak: Herci môžu byť vďační za takúto možnosť! U mňa im kredit rozhodne stúpol. PS: Van Johnson - typovo James Dean - zaujímavý týpek... Hral ešte niekde vôbec? :)(19.4.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace