Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tisková magnátka Kay Thorndyke (Angela Lansbury) se rozhodne prosadit za prezidenta svého „důvěrného“ přítele Granta Matthewse (Spencer Tracy). K dobré prezidentské kampani je však potřeba i budoucí první dámy, a tak je z domova povolána Grantova manželka Mary (Katharine Hepburn). Loajální Mary se vůbec nelíbí, že Grant kvůli podpoře volitelů postupně opouští své ideály, ale je kvůli němu ochotná přijmout ve svém domě i Kay, aby se zabránilo klepům. Pro Mary je velmi náročné sledovat, jak moc se Grant pod vlivem Kay mění, přesto se rozhodne dostát svým závazkům. V tu chvíli si i Grant uvědomuje, co vše pro něj manželka dělá, a učiní pořádné prohlášení. (Jezinka)

(více)

Recenze (22)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Caprova jindy roztomile schválná naivita mi v tomto snímku dost překážela. Patrně proto, že hlavní hrdinové, včetně toho ústředního, jsou všechno možné, jen ne nevinní, a proto jim ani nemůžu věřit. Souboj dvou žen nemá ve filmu moc prostoru, zejména proto, že třetí strana trojúhelníku se na dlouhou středovou pasáž zcela vytratí. /4.1.12./ ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Frank Capra uměl točit filmy, které se divákovi dostanou pod kůži, ať už skrz herecké obsazení, zpracování, děj nebo zejména hloubku myšlenek. Vládní prohlášení je sice poněkud zdlouhavé, avšak nadčasovost tohoto filmu tkví právě ve zmíněných silných myšlenkách o politice a poctivosti, resp. nepoctivost. Spencer Tracy je herec, který takové myšlenky umí podat, což dokázal již v mnoha snímcích. Zde mu je navíc partnerkou vynikající Katherine Hepburn, jejíž herecký projev je tu doslova odzbrojující - její pohledy vypovídají tolika emocemi, které mnozí herci ze sebe nevysoukají za celou hereckou kariéru. Nejsilnější scénou pro mě byla ta, kde Spencer Tracy leží v posteli a vypráví své manželce o tom, že nemá žádný cíl jako měl Washington či Lincoln. Dalším silným momentem pak je proslov v Dietroitu, jenž nakonec změnil, a pochopitelně samotný závěrečný projev. ()

Reklama

Blofeld 

všechny recenze uživatele

Politické drama s prvky komedie od Franka Capry nezaznamenalo v době svého uvedení velký úspěch, a tak ani dnes není připomínáno, když se mluví o nejlepších filmech Franka Capry či dvojice Tracy-Hepburnová. Já, abych se tak přiznal, mám názor jiný. Oba výteční herci tady nedostali (na rozdíl od mnoha svých jiných společných filmů) scénář napsaný sobě na tělo, ale museli se vypořádat s postavou, která byla původně určená pro někoho úplně jiného (jednak se jedná o věrnou adaptaci divadelní hry oceněné Pullitzerovou cenou, jednak ve filmu původně měli hrát Garry Cooper a Claudette Colbertová). A co se týče jiných filmů Franka Capry, je nejjednodušší srovnávat s jiným politickým dramatem, Panem Smithem. Ačkoliv mám Smithe rád, mnohdy byl dosti patetický a nevěrohodný. To se o Vládním prohlášení (mimochodem překladatel názvu asi neviděl film - jako obvykle;oD) říct nedá. Vedle starých harcířů Tracyho a Hepburnové (která snad nikdy nevypadala líp) bych z hereckých výkonů vyzdvihl naprosto úžasnou Angelu Lansburyovou v roli, na kterou byla tak o deset let moc mladá, ale nikdo by to nepoznal;oD. Doporučuji sehnat. Britské DVD stojí doslova pár korun. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Doplníme-li důležité údaje Blofeldova komentáře o kontext doby, v níž tento film vznikal, tj. přechodné doby vyznívání rooseveltovské éry a postupného nástupu studené války, železné opony a neblaze proslulého "neamerického" maccarthysmu, vynikne jeho idealistický tón, jejž herecké výkony obou titulních představitelů dále rozvíjejí - souhlasím i s těmi, kdo také připomínají tehdy mladičkou Britku Angelu Lansburyovou - a posouvají jeho idealismus do obtížně uvěřitelných utopizujících poloh. Šok z druhé "velké" války byl však skutečně silný a nadlouho ovlivňoval život veškeré civilizace Severu. Snáze proto pochopíme i naše filmy jako ULOUPENOU HRANICI, VES NA SEVERU, ale také tezovitou, zprvu divadelní (rozhlasovou?) hru a posléze román Josefa Tomana SLOVANSKÉ NEBE. Touha po míru a víra v lidský rozum, pokoru a slušnost si tehdy stále zachovávaly svou sílu a přesvědčivost. Naopak v postavách mladé tiskové magnátky a volebních šíbrů cítíme dech nastupující studené války. Z tohoto lze pochopit i neúspěch filmu v divácké veřejnosti. Stejně tak bychom však měli chápat i nadčasové, přesahové poselství tohoto byť naivně burcujícího idealistického, výlučně amerického díla. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Nie sú to pre neho typické 30 roky,keď bol kráľom Hollywoodu,ale po Živote je krásny sa púšťa do projektu s Top Stars Spencerom Tracym a Katharine Hepburn a ďalšieho tria zaujímavých hercov: Lansbury,Johnson a Menjou,títo sú dôležití,ale najdôležitejší sú majstri herectva,ktorých spomínam pred tým. Ako sú dôležití herci v každom filme,takisto aj režisér Capra,ktorý nie je klasický svojím prístupom hlavne ešte pred vojnou,totiž z vojny sa nespamätali nielen umelci,ktorí nakrúcali filmy,ale ani voľakedy významný tvorca Frank Capra,ktorý mal problémy osloviť po vojne publikum divákov. V tomto počine sú dozvuky vojny stále v kurze,alebo aj studená vojna,ktorá je predo dvermi,či korupcia v politike,z každého viac ako niečo,a tak som videl,aké praktiky sa robia pri vstupe do najvyšších sfér politických kruhov,že dostať sa na miestečko kandidáta na prezidenta obnáša kopec prehnitých postupov na pozíciach týchto politikov-darmožráčov... A priznať sa k tomu,že je skorumpovaný,to tak maximálne môže zafungovať v tomto snímku,že originálna výpoveď priznania hociktorého arbitra je minimálna,t.j extrémne nereálna. Frank Capra je pre mňa uznávaný velikán réžie,kde sa dôstojne s týmto snímkom rozlúčil s jeho prevratnými drámami,ktoré práve v 30 rokoch dominovali na striebornom plátne v jeho podaní a zbieral za to ceny Akadémie. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (2)

Reklama

Reklama