Nedokončená novela

St. Ives

Dobrodružný

USA, 1976, 90 min

Nejedná sa o dobrodružný film, ale o krimi s pár trilerovými prvkami a zaujímavým obsadením - už postarším Bronsonom a krásnou Bissetovou. Zaujímavé sú aj drobné skorozačínajúce roličky Englunda a Goldbluma. Večne drsný Bronson je určite ťahákom, hoc sa na detektívne založeného spisovateľa príliš nehodí. Príbeh má trochu kostrbatú linku v závere s očakávanou pointou a pár odľahčených vsuviek, ale aj slušnú atmosféru, vďaka ktorej si dokáže držať pozornosť.(18.2.2018)

• Damiel

35 % - Snímek, který vznikl podle románové předlohy Rosse Thomase, patří v žánru krimi k průměru. Všichni tady jsou jaksi unavení a mdlí, jakoby se právě rozespalí vyloupli z postele. Podivně působí i Bronsonův neustálý lišácký úsměv, který vyvolává dojem, že jeho St Ives bere všechno jenom jako hru. Příběh nemá moc šťávy, je spíš jako vyschlá treska.(2.11.2005)

Na to že je to asi měl být sedmdesátkový neo-noir s Bronsonem a Jacqueline Bisset ve svých nejlepších letech hrající femme fatale, tak je to docela slabé. Kdo by čekal temný thriller tak je na omylu, naivní děj kterým je divák proveden za ručičku, nepravděpodobné postavy a navíc scény zločinů bez jakékoliv chuti a nebo osobitosti překlopily film do odlehčeného dobrodružného příběhu jež si na atmosférickou kriminálku jenom hraje. Napětí nechybí a některé momenty nabídly i trochu těch emocí, ale to je bohužel všechno.(26.7.2012)

Pan St. Ives není mým kamarádem a rozhodně s ním nikdy nepůjdu na schůzku. Ti, co šli, se totiž nakonec raději vyprali v pračce, vyletěli z okna, nechali se zapíchnout či zastřelit a na to nemám náladu. Na co však mám kdykoli náladu je Jacqueline Bisset, jíž kalhotové kostýmy náramně slušely a náznaky její nahoty mi také nebyly zcela proti mysli. Příběh samotný se však zcela samoúčelně příliš zauzloval a kdyby v něm hlavní postava vůbec nehrála, tak by se asi nic nestalo. A pokud tohle není skandál, tak je to minimálně na pováženou.(14.12.2014)

"Nejdřív 100.000 dolarů a mrtvola v prádelně. Teď je to chlap rozmáznutý na chodníku. Co to sakra děláš, Rayi?" - "Sbírám materiál pro svou knihu." Charles Bronson opět v akci. "Ježíšikriste, koukejte ho nechat na pokoji! A přestaňte lidem říkat "kurvy"! Policajti!" Přeplácaný film to trochu je to ano, nicméně člověk se u toho nenudí. Pořád se tam něco děje a má to obstojné hlášky. "Víte, mám takovej malej problém. Nejde mi to jinde než v první." Kriminální thriller se zajímavým koncem. "Ty peníze patří tobě, jestli chceš. Lidi, kterým doopravdy patří, nikdy nepřiznají, že je viděli." - "Důstojníku?" - "Ano?" - "Než zavoláte na stanici, pomohl byste mi svléknout ty mokré šaty?" - 75%.(22.4.2017)

• - Cameo úlohu vo filme si zahral aj Jeff Goldblum, ktorý dva roky predtým debutoval v inom Bronsonovom projekte - Prianie smrti (1974). (m.a.t.o.)

• - DVD obsahuje aj dokumentárny film o filme s názvom Bronson: St. Ives (1976). (m.a.t.o.)