Antigoni

Řecko, 1961, 93 min

• Houdini

Zlatý Medvěd - výběr(20.6.2006)

Ďalšia grécka adaptácia Sofoklovej hry. A mám dojem, že v divadle by som si túto tragédiu užil viac ako v telke. Tzavellas podľa mňa nič filmársky zaujímavé do látky nepridáva, film je jeden dlhý neprerušovaný prúd dialógov a pripadal mi možno až príliš doslovný, čiže asi bude všetko vyslovené v hre vyslovené aj vo filme. Možno by niektoré slová mohli byť vyjadrené obrazom, aby sa táto adaptácia stala možno viac umelecká. Ako hovorí Robo Roth, keď kritizuje filmové adaptácie divadelných hier: Načo si dokazovať, že niečo, čo funguje na javisku, bude fungovať aj vo filme. Nie úplne s týmto výrokom súhlasím, ale v tomto prípade mi to pripadá výstižné.(16.6.2017)

"ANTIGONE prudce: "Jen lásku umím sdílet, a ne zášť.""(17.11.2009)

Příliš divadelní, ba až teatrální. U Irene Papas se to nakonec dá dobře snést, to je diva a heroina jak má být, ale když nastoupí starořečtí mudrcové u nichž blízké záběry kamery ukazují ty evidentní paruky a nalepené vousy, tak zde ten pathos vypadá umělý jak ten jejich porost, ba je dnes již trochu směšný.(15.7.2017)

• danecek24

19. Zlatý Glóbus za rok 1961 - nominace (1) - Nejlepší cizojazyčný (zahraniční) film - Řecko(14.1.2009)