Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Píše se rok 1996. Život v Los Angeles připomíná peklo. Chaos, bezpráví a zločin zvítězily nad slušností a pořádkem. Jedním z nejtvrdších a nejúspěšnějších policistů je seržant John Spartan, který během tří let služby dopadl tisíc zločinců. Pro své demoliční metody dostal přiléhavou přezdívku Demolition Man. Ve chvíli kdy, se rozhodne zneškodnit cynického vraha Simona Phoenixe, však exploduje budova i se třemi desítkami rukojmích. Protože nikdo netuší, že rukojmí už byli v době výbuchu mrtví, je John Spartan odsouzen k sedmdesáti letům zmrazení v kryovězení, stejně jako Phoenix. Rok 2032. Život v megapoli San Angeles připomíná ráj. Slušnost a pořádek zvítězily nad zločinem a chaosem. Už více než patnáct let nedošlo k vraždě a střelnou zbraň lze vidět jen v muzeu. Změnila se i společnost. Sex je výlučně bezkontaktní, za sprostá slova se platí pokuty, lidé se vyhýbají fyzickému kontaktu a jsou neustále zdvořilí. Nesolí, nepepří, nejedí maso a vůbec žijí velmi zdravě. A do takového světa je rozmražen psychopat Simon Phoenix. Změkčilí policisté, kteří dávno odvykli střetu se zločinem, si s ním nedokáží poradit, a tak je třeba najít někoho, kdo by to dokázal. Takový je jen jeden - John Spartan. Jenže i ten je u ledu. Z nařízení policejního ředitelství je tedy povolán k životu... (TV Nova)

(více)

Zajímavosti (49)

 • Celosvětová premiéra proběhla 7. října 1993 v Los Angeles. (Varan)
 • Natáčelo se od 10. února do 30. července 1993 v Kalifornii. (Varan)
 • Po zkratce „MDK“ (Murder, Death, Kill) byla pojmenována i stejnojmenná akční hra z roku 1997 a její pokračování z roku 2000. (Jaroslaf)
 • Když při útěku z věznice využívá Simon Phoenix (Wesley Snipes) doktorovo oko pro ověření vůči biometrickému snímači při otevření dveří, tak dochází ke kontrole duhovky. Tato biometrická kontrola je možná i bez živosti. Kdyby se ale jednalo o kontrolu sítnice, tak to naopak možné není a jednalo by se o chybu. (honza.kuzel)
 • John Spartan (Sylvester Stallone) v jedné scéně říká Lenine Huxleyové (Sandra Bullock): "Kde ses naučila tak kopat?" a ona odpoví: "Ve filmu s Jackie Chanem". Jo ta narážka na to, že hlavní záporná role byla první nabídnuta právě Jackie Chanovi. Roli Simona Phoenixe ale Jackie Chan odmítl. (Geralt z Rivie)
 • Zbraň z budoucnosti, kterou používá Simon Phoenix (Wesley Snipes), je ve skutečnosti prototyp pušky G11 od firmy Hecker&Koch, která využívala beznábojnicové střelivo. Výhodou této munice bylo snížení váhy a zvýšení počtu nábojů v zásobníku. Zbraň byla připravena do výroby, ale kvůli konci studené války a pádu Berlínské zdi se od jejího použití v armádě nakonec upustilo. (POciSEM)
 • V této vizi budoucnosti existuje tzv. stanice pro starší, kde se místo populární hudby pouští nonstop pouze reklamní popěvky různých výrobků. V autě cestou do muzea pustí Lenina (Sandra Bullock) onu stanici, kde hraje píseň z reklamy na Armour Hot Dogs z roku 1967 a při večeři v Taco Bell či Pizza Hutt hraje klavírista píseň o kukuřici v konzervě Green Giant rovněž ze šedesátých let. (Bertramm)
 • Pro některé neamerické státy byla v postprodukci změněna scéna večeře v Taco Bell na večeři v Pizza Hutt. Verze s originálním zvukem byla dokonce špatně předabovaná a i logo restaurace Taco Bell bylo digitálně změněno na Pizza Hutt, kromě loga Taco Bell zvonků na prosklených dveřích restaurace, ty zůstaly. (Bertramm)
 • Ve filmu je zmíněn Jeffrey Dahmer. Jedná se o amerického sériového vraha, který v letech 1978 - 1991 zavraždil 17 lidí. (DoMoS)
 • Způsob použití tři mořských mušlí místo toaletního papíru zůstává dodnes záhadou, ale scénárista Daniel Waters alespoň prozradil, proč se rozhodl použít zrovna mušle. Při psaní scény, ve které John Spartak (Sylvester Stallone) odchází na záchod, nemohl přijít na to, jak by měl takový záchod budoucnosti vlastně fungovat. Proto se rozhodl zavolat svému kolegovi, který byl shodou okolností zrovna na záchodě. Ten se kolem sebe rozhlédl a řekl, že vidí jen ozdobný sáček s mořskými mušličkami. Waters se toho chytil a nezapomenutelná scéna se třemi mořskými mušlemi byla na světě. (NiaWolf)
 • V kanceláři policistky Leniny (Sandra Bullock) je možné na poličce spatřit figurky Batmana a Jokera z filmu Batman (1989). (NiaWolf)
 • Nápisy na zdech v "muzeu násilí" jsou provedeny stejným fontem, který byl použit v PC hře "Diablo" z roku 1996. (fcapab)
 • Po premiéře filmu byli tvůrci snímku obviněni maďarským spisovatelem Istvánem Nemerem, že 75 % děje filmu je plagiátem jeho literární Sci-Fi prózy „Holtak harca“, kterou napsal v roce 1986. István Nemer si ale nemohl dovolit finančně náročnou soudní při s hollywoodskými producenty, tak spor zůstal jen u přestřelek v médiích. (BrianStorker)
 • Píseň „Demolition Man“, která doprovází závěrečné titulky, vyšla na albu skupiny The Police s názvem „Ghost in the Machine“ již v roce 1981. Sting tuto píseň speciálně pro film upravil a nazpíval znovu. (BrianStorker)
 • Ve filmu je narážka na Arnolda Schwarzeneggera, v budoucnosti zde byl zvolen prezidentem a byla po něm pojmenována knihovna. (Hepp)
 • Režisér a především kameramani museli při natáčení akčních scén krotit Wesleyho Snipese, držitele černého pásu v karate, neboť jeho kopy a otočky byly tak svižné, že si s nimi kamery často nevěděly rady. (BrianStorker)
 • Vozidlo, se kterým vyjede John Spartan (Sylvester Stallone) z podzemí, je Oldsmobile 442 V8 z roku 1970. (Saur.us)

Reklama

Reklama