Glimmer Man

Bleskový muž

Sám proti zlu

Akční / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 1996, 88 min

Posledny kvalitny Stevov film z 90. rokov, presne to je Glimmerman. Stevo je opat vo vrcholovej forme, stale je povazovany za alfa samca a stale mu s radostou zobem filmovy material z ruky. Vsetky ingrediencie Stevovych filmov su tu stale v plnej nadhere, treba ich znovu a znovu vypisovat? Ale ako upadok kariery dostihol akcnych borcov Stalloneho, Schwarzeneggera a Willisa, tak vynimkou nebol ani Seagal. Totizto uspech Stevovych filmov bol zalozeny na aikidackych technikach, slaboduchom scenari a na brutalnej akcii. Seagalovky totiz nikdy neboli o oslnivych hereckych vykonoch, prepracovanej psychologii postav a ani o slavnych reziserskych menach. Stevo je herecka tragedia, no a nikdy nebol schopny sa dostat k nejakemu velkemu reziserovi. Nikdy netocil so Scorsesem, Eastwoodom alebo nedajboze Spielbergom. Rovnako sa Seagalovi nikdy neozval ani taky Ingmar Bergman. Preto Glimmer man je poslednym kvalitnym akcnakom v Stevovej kariere, a upadok nenechal na seba dlho cakat. O tom vsak az nabuduce. Skoda, je mi z toho doteraz spatne. 89 %(16.1.2013)

Akční klasika - 99,9%. Hlášky: Jim Campbell: "Ty že se neumíš prát?" Jack Cole: "Neměl bych se prát, je to proti mému vyznání." / (Na chlapy, co se snaží vykrást auto.) Jim Campbell: "Víte, co mě dokáže naštvat... Když vidím grázly, co mají víc vlasů než já." / (Jack prohlíží Jimův ohořelý byt.) Jack Cole: "Hele! Není tohle z jelena." Jim Campbell: "Bylo to ve slevě." Jack Cole: "Chceš něco říct... Vážně mě to dojalo." / (Poté, co Donalda vyhodí z okna.) Jack Cole: "Řekl bych, že se neprobudíš v pohodě." / (Na Jima.) Jack Cole: "Všimnul sis na ní něčeho zvláštního?" Jim Campbell: "No... Má pěkný kozy." / (Jack zdemoluje restauraci a zvedne telefon na recepci.) Jack Cole: "Ano. Ne, to nepůjde máme rekonstrukci takové... " (Podívá se po restauraci.) "Dva měsíce." / (Vypráví o Jackovi.) Smith: "Mezi lidmi, které pronásledoval byl známý jako glimmer man. Viděli džungli... Pak záblesk... A padli mrtví." / (Jack střelil Smithe do dlaně a do nohy a Smith volá Jima.) Smith: "Vy jste přece policista, tak mi pomozte!" Jim Campbell: "Tak jo, ale mám špatnou mušku." / Jim Campbell: "Johny... Co nám řekneš o svým otčímovi?" Johny: "Je to hajzl!" Jim Campbell: "Jo, to už víme." / Jack Cole: "Dej si to pod jazyk." Jim Campbell: "Sakra! To je hořký!" Jack Cole: "Od čeho by to bylo hořký?" Jim Campbell: "Co to je?" Jack Cole: "No, je to prášek z jeleního penisu." / Jim Campbell: "Viděl jsi někdy Casablancu?" James Cole: "Cože? Ty se mě ptáš, jestli jsem někdy viděl Casablancu?" Jim Campbell: "Jo." James Cole: "Ty se opravdu ptáš, jestli já někdy viděl Casablancu?" Jim Campbell: "Jo. Tak viděl?" James Cole: "Ne." / Jim Campbell: "Co to máš na krku?" James Cole: "To je něco jako budhistický růženec. Používám to na pročištění mysli." Jim Campbell: "Na to já mám Jacka Danielse." James Cole: "No vidíš, snažíme se dosáhnout stejného cíle odlišnými prostředky." Jim Campbell: "No jo, ale já neběhám po městě s flaškou na krku." / Jim Campbell: "Jacku, co se známe, nepotkalo mně nic dobrýho." Jack Cole: "Ale poznal jsi účinek jeleního penisu a to stačí." Jim Campbell: "Nevolej mi, Jacku! Nechoď za mnou do nemocnice! Neposílej mi kytky! Jestli uvidím na svým okně holuba, shodím ho dolů!" / Jim Campbell: "Hele, mě by nevadilo, kdyby nosil dámský prádlo, ale když on mluví čínsky a oblíká se jako mnich a co ten včerejšek? Vyřídil ty Rusáky, jak by to nezvlád ani Bruce Lee." / James Cole: "Jsme policajti, měli bychom chytat zločince." Jim Campbell: "Víš co, kup si červenou pláštěnku a začni hrát supermana."(3.4.2017)

Opet Seagal a opet jsem nic necekal, ale tentokrat jsem byl mile prekvapen. Na Seagala celkem netypickej pribeh, zadny unesli(zabily) mu pritele (pribuznyho) a Seagal je vsechny vymlati, ale takova prumerna detektivka s peknejma vrazdama. Hodne filmu pomohlo, ze Seagal vsechno nedela sam, ale ma partaka a rek bych, ze film vic tahne prave Keenen Ivory Wayans nez Seagal. V Seagalove podani nepusobi hlasky, kerejch tu je celkem dost, nic moc, ale kdyz je dela Wayans tak sou cool a par je opravdu vtipnejch. Co se tyce souboju tak tech tu je celkem dost, docela krvavejch, ale me zklamali. Souboje jsou vyreseny stylem zaber na Seagalovo hlavu, zaber na padouchovo hlavu, zaber na Seagalovo ruce, zaber na padoucha jak leti nekam do hajzlu - to vse zrychlene a hraje k nim naprosto dementni hudba. Zadny, ze by se nejak zmenila, proste hraje furt ta sama jako pred bitkou a navic nejsou slyset zadny udery. Ale opet tu sou nejaky typicky znaky Seagalovek, ktery naserou. Seagal je opet bejvalej clen specialni jednotky, vi vsechno nejlip a dela budhisticky sracky. Celkove na Seagala sice nadprumer, ale v zanru kriminalek jen prumer, ale myslim, ze Seagal muze bejt rad i za ty 3*.(10.5.2005)

• bouncer

Klasická komerční akční tvorba 90. let - dva policajti, jeden je bílej (no sice s korálkami, divnými pohyby a s jelením penisem v pozadí...) a druhej černej a děsně drsnej, vyšetřují nějaké vraždy, nedělají to vůbec profesionálně, ale nakonec to všechno dobře dopadne a my se moc nasmějeme. No dobře, nebuďme tak krutí, na tento snímek se docela hezky kouká a na Seagala to je slušné...(27.2.2004)

Poslední klasický Seagal, který je dobrý. Jasně, už se nám tu hlavní hrdina poněkud zakulacuje, ale pořád ještě svižně sází jednu za druhou. K tomu dostane k ruce jednoho z Wayansů, takže o zábavu je celkem postaráno. Tohle všechno vyvažuje poněkud podivně sestříhanou akci, ze které zmizel zvuk a takového nemastného neslaného zabijáka, který toho ve výsledku moc nepředvede a i Steven z něj má spíš srandu. Tedy měl by, pokud by mu nezabil exmanželku, že. Co přijde po Glimmer Manovi už je spíš k pláči. Menší role Briana Coxe potěší.(17.4.2019)

• - Postava Briana Coxa bola v skutočnosti určená pre Tommy Lee Jonesa. Ten to ale nemohol vziať, kvôli práci na inom projekte. (Seag)

• - Vo viacerých záberoch vo filme je zreteľne vidieť pohybujúci sa závesný mikrofón nad hercami. (Piri)

• - V závěrečném souboji mezi Jackem Colem (Steven Seagal) a Donaldem Cunninghamem (John Jackson) je vidět zakrvácená tvář Donalda, ale hned v dalším střihu nemá na tváři žádnou krev. (Butcher of Blaviken)