V době hospodářské krize, ve 30. letech 20. století řeší americká armáda pod velením generála Mac Arthura otázku likvidace kavalérie z důvodu náročnosti zásobování koní a jejich nahrazování v jiných armádách tanky. Skupina kavaleristů, která má zajistit likvidaci cca 500 koní, po masakru první stovky odmítne splnění rozkazu a zbývajících 400 koní se rozhodne zachránit. Pronásledováni armádou pak stádo ženou napříč Spojenými státy od mexické po kanadskou hranici, více než 2000 mil. Film je inspirován skutečnými událostmi. (ceskyhonza)

Trailer

Aky

Velmi povedený silný film, ani ne tolik western, jako drama vyprávějící údajně skutečný příběh vzpoury několika vojáků proti vojenským mozkům k záchraně několika set hlavého stáda koní. Struna hrající na chlapské přátelství hladí po srsti,, americká přepjatost vyprávění trochu sráží. Vtipné, bystré dialogy, výtečný Don Johnson. ()

dopitak

Za srdce mě to nevzalo, a určitě to není kvůli tomu, že nejsem koňák. Tyhle heroický eposy, ve kterých silná slova a chrabré činy tvoří podstatu podmínky vůbec něco vyprávět, zavání občas průserem. Tady je jako ultrasvině vylíčen generál Douglas MacArthur, kterému se ale nemůžete divit, a on sám si to ve filmu obhájil. Nesmyslná romantická linky je asi z povinnosti, a ten legalitou podložený závěr je k smíchu a připomněl mi naivitu seriálu Doktorka Quinnová. ()

Panthea

Krásný film, na který bych se mohla dívat pořád, protože kůň je pro mě krásné zvíře, objekt krásy a dokonalosti přírody. A vidět, že mezi námi člověky jsou i tací, co jsou ochotni něco obětovat pro čest a správnou věc, to je to, co obzvláště v dnešní době potřebujeme myslím slyšet a vidět více než kdy jindy. Jinak by už zbyla jen lhostejnost a beznaděj, že zkaženost je všude a nedá se s tím už ale vůbec nic dělat. Na ten film dlouho nezapomenu, což se o spoustě jiných říct nedá. Podle skutečného příběhu. ()

farmnf

Měl jsem dobrou ruku, když jsem na nedělní odpoledne vybral toto. Je to sice snímek americký s úlisným Johnsonem v hlavní roli, ale snímek televizní. Přitom náklady na natočení mohly být velice slušné. Navíc český dabing je vyroben pradávno a dělali ho ještě profíci jako Přeučil. Hned na začátku zjistíte, že příběh není o koních ale o vadách americké demokracie. Pro ty, co maj modrou knížku je to sonda do debility armády, pro ty co tam sloužili, to nebude nic nového. I já dostal na západním okruhu rozkaz, zastřel vojáka ze svého pluku, jak to uvidíte zde. Vždy po shlédnutí nějaké hollywoodské píčoviny se to v mých komentářích nadávkami jen blýská, tentokrát jsem nenasrán a tento nenápadný snímeček mohu doporučit. Podrobnosti o této smutné skutečné aféře se dočtete v angličtině zde http://www.militaryhistoryonline.com/20thcentury/articles/macarthurandthecavalry.aspx ()

Kimon

Láska ke koním patří mezi jednu z nejhlubších, které člověk zvířatům může dát. Jakoby kůň byl víc než "jen" zvířetem, vždyť lásku člověka cítí a pozná, kdy je v boji zraněn a neopustí ho. A k dovršení právě člověku mnohokrát v boji zachránil život svou rychlostí či vlastním tělem. A člověk mu to oplácí někdy láskou a někdy ovšem sprostou a bezcitnou likvidací výstřelem z kulometů. To tehdy, když chladný a bezcitný generál a ministerstvo obrany usoudí, že přišel čas změnit vybavení armády a koně nahradit ocelovými tanky. Prý "živit koně se už nevyplácí a je to drahé". Tak se jednoduše rozhodneme nemilosrdně stovky koní postřílet, aniž bychom uvážili, že ty koně nejsou jen obyčejná věc, kterou hravě po tom, kdy už ji nepotřebujeme, jednoduše vyhodíme. V tomto duchu se odehrává krásný, ale i drsný příběh dle skutečné události z roku 1934 v USA. Příběh plný lásky ke koním, plný lidské hrdosti, ale plný i hloupých a nedomyšlených rozhodnutí "zelených vojenských mozků". Prostě příběh takový, jak ho napsal sám život. Lidé, kteří se dokáží zachovat v takových situacích stejně, jako se zachovala ona hrstka vojáků, která hnala stádo koní napříč Spojenými státy 2000 mil jen proto, aby zachránila jejich životy, mají mou úctu. ()

• Ve scéně, kdy je nezbytné několik vyčerpaných a poraněných koní utratit, Don Johnson před každým výstřelem znovu nabíjí svoji armádní samonabíjecí pistoli .45 Colt 1911, což je samozřejmě nesmysl - zbavil by se tak vždy nového náboje zbraní automaticky podaného do komory po předešlém výstřelu. (ceskyhonza)
  • Přestože ve filmu nechybí velmi dramatické a drastické scény se záběry masakrování koní, v jeho závěru je vysloveně uvedeno, že během natáčení nedošlo k poranění žádných zvířat. (ceskyhonza)