Ve jménu cti (TV film)

Scénografie:

Stewart Burnside

Kostýmy:

Anna Baulch

Měl jsem dobrou ruku, když jsem na nedělní odpoledne vybral toto. Je to sice snímek americký s úlisným Johnsonem v hlavní roli, ale snímek televizní. Přitom náklady na natočení mohly být velice slušné. Navíc český dabing je vyroben pradávno a dělali ho ještě profíci jako Přeučil. Hned na začátku zjistíte, že příběh není o koních ale o vadách americké demokracie. Pro ty, co maj modrou knížku je to sonda do debility armády, pro ty co tam sloužili, to nebude nic nového. I já dostal na západním okruhu rozkaz, zastřel vojáka ze svého pluku, jak to uvidíte zde. Vždy po shlédnutí nějaké hollywoodské píčoviny se to v mých komentářích nadávkami jen blýská, tentokrát jsem nenasrán a tento nenápadný snímeček mohu doporučit. Podrobnosti o této smutné skutečné aféře se dočtete v angličtině zde http://www.militaryhistoryonline.com/20thcentury/articles/macarthurandthecavalry.aspx(13.5.2012)

Láska ke koním patří mezi jednu z nejhlubších, které člověk zvířatům může dát. Jakoby kůň byl víc než "jen" zvířetem, vždyť lásku člověka cítí a pozná, kdy je v boji zraněn a neopustí ho. A k dovršení právě člověku mnohokrát v boji zachránil život svou rychlostí či vlastním tělem. A člověk mu to oplácí někdy láskou a někdy ovšem sprostou a bezcitnou likvidací výstřelem z kulometů. To tehdy, když chladný a bezcitný generál a ministerstvo obrany usoudí, že přišel čas změnit vybavení armády a koně nahradit ocelovými tanky. Prý "živit koně se už nevyplácí a je to drahé". Tak se jednoduše rozhodneme nemilosrdně stovky koní postřílet, aniž bychom uvážili, že ty koně nejsou jen obyčejná věc, kterou hravě po tom, kdy už ji nepotřebujeme, jednoduše vyhodíme. V tomto duchu se odehrává krásný, ale i drsný příběh dle skutečné události z roku 1934 v USA. Příběh plný lásky ke koním, plný lidské hrdosti, ale plný i hloupých a nedomyšlených rozhodnutí "zelených vojenských mozků". Prostě příběh takový, jak ho napsal sám život. Lidé, kteří se dokáží zachovat v takových situacích stejně, jako se zachovala ona hrstka vojáků, která hnala stádo koní napříč Spojenými státy 2000 mil jen proto, aby zachránila jejich životy, mají mou úctu.(31.12.2008)

Pro nás milovníky zvířat dost drastický film.Jelikož je to podle skutečnosti,tak je to jen další důkaz o nechutných praktikách armády USA,když se jim něco nebo někdo stane nepohodlným.Nejvyšší velení debilních zelených mozků bez kousku cti a úcty k jiným-ať už lidem nebo zvířatům.Naštěstí se i zde najde dost čestných a odvážných lidí,kteří se vzepřou naprosto idiotským rozkazům "velkého" Douglase MacArthura a řady jeho podřízených důstojníků.I přes ty drastické záběry jsem viděl velice působivý snímek o velké úctě hrstky lidí ke koním-ke svým druhům v boji.Takoví chlapi nebo ženy (nechci zapomenout na krásnou plukovníkovu dceru) mají moji úctu a hluboký obdiv.Není toho moc,co by se dalo filmu vytknout-takže velmi dobrý film.Něco jako historický dokument.A navíc-hóóóódně krásných koní.(22.1.2012)

Snad to ode mě není příliš přemrštěné, ale v tomto konkrétním případě jsem byl dokonce ochoten pominout i jistou míru patosu, který každý z takto laděných amerických filmů pronásleduje, jako hovínko na textilii. Kromě toho je tady mnoho gumáckých postav, jimž zelené uvažování snad opravdu zatemnilo mozek, nicméně jsou tak jednoznačně blbé a necitlivé, až to působí poněkud směšně. Celkové vyznění filmu je však velmi silné a vyzdvihnu ještě Dona Johnsona, který je ve své roli zcela uvěřitelný a podal ji parádně.(13.5.2010)

Krásný film, na který bych se mohla dívat pořád, protože kůň je pro mě krásné zvíře, objekt krásy a dokonalosti přírody. A vidět, že mezi námi člověky jsou i tací, co jsou ochotni něco obětovat pro čest a správnou věc, to je to, co obzvláště v dnešní době potřebujeme myslím slyšet a vidět více než kdy jindy. Jinak by už zbyla jen lhostejnost a beznaděj, že zkaženost je všude a nedá se s tím už ale vůbec nic dělat. Na ten film dlouho nezapomenu, což se o spoustě jiných říct nedá. Podle skutečného příběhu.(30.5.2012)

• - Přestože ve filmu nechybí velmi dramatické a drastické scény se záběry masakrování koní, v jeho závěru je vysloveně uvedeno, že během natáčení nedošlo k poranění žádných zvířat. (ceskyhonza)

• - Ve scéně, kdy je nezbytné několik vyčerpaných a poraněných koní utratit, Don Johnson před každým výstřelem znovu nabíjí svoji armádní samonabíjecí pistoli .45 Colt 1911, což je samozřejmě nesmysl - zbavil by se tak vždy nového náboje zbraní automaticky podaného do komory po předešlém výstřelu. (ceskyhonza)