Operace Žralok (TV film)

Mission of the Shark: The Saga of the U.S.S. Indianapolis

Operácia Žralok

Akční

USA, 1991, 100 min

Slušný válečný film podle skutečné události. Na to, že jde o televizní film se režisérovi podařilo skvěle vystihnout dramatickou zápletku této děsivé události. Asi nejvíc mě bavila ta část, kdy se z námořníků stanou trosečníci uvěznění na širém moři. Všudypřítomná paranoia, vzájemná nevraživost i útoky žraloků jsou rovněž slušně podány a divák se tak naplno dokáže vžít do bezmocnosti a utrpení nešťastníků. Bohužel od chvíle kdy se děj přesune do soudní síně mě to přestalo bavit. Zbytečně natahovaný závěr ztratil šťávu.(7.10.2010)

Už to tu napísali viacerí a budem sa opakovať. To najzaujímavejšie na túto tému vyrozprával v strhujúcom monológu kapitán v Spielbergových Čeľustiach. Už vtedy som si hovoril, že natočiť tak o tom film, tak to by bolo niečo. Lenže na tak silný príbeh zatiaľ nenašiel nikto odvahu. Vznikol iba tento malý televízny film, ktorý rozpovie všetko podstatné, ale nenechá vo vás žiadne stopy. Je príliš povrchný, príliš chladný, príliš televízny. Keď ste o tejto silnej udalosti nepočuli, odporúčam si radšej vypočuť ten slávny monológ v Čeľustiach. Môžme len dúfať, že raz na túto tému vznikne veľký film. Film 60%.(21.9.2009)

Parádní válečný film který u nás párkrát už dávaly, nikdy jsem na něj nikdy moc nekoukal protože mě jako 10 letýho fakana válečný filmy nezajímaly, ted toho lituju film je především o zoufalým boji na moři, až pak je ta válka, scény na opuštěném moři byly parádní a nezlobil bych se kdyby film byl kratší a celý byl právě na moři. Scény mimo moře už tak dobré nejsou, zatímco na moři vidíme parádně zahraný zoufalství a atmosféru beznaděje, scény na souši jsou jalové a nudné. Líbilo a v budoucnu zkouknu znova.(9.10.2011)

• curunir

,,ČASTO SI VRAVÍM, ČO BY SA STALO, AK BY SOM VÁS POTOPIL NA CESTE K VÁŠMU CIEĽU A NIE AŽ PRI NÁVRATE." __ Z istého pohľadu treba oceniť úskalia TV produkcie, ktorá vzhľadom na svoje možnosti podala príbeh bez akejkoľvek nadsádzky v snahe šokovať divákov, veď nakoniec nie všetky obete mali na svedomí žraloky a mnoho námorníkov podľahlo svojim zraneniam alebo sa utopili vyčerpaním. Avšak tých 880 mŕtvych chlapov nikde nevidieť, z ponúkaného pohľadu by sa obete dali spočítať na prstoch ruky, takže je škoda premárnených posledných 20 minút, ktoré by sa dali zhrnúť v záverečných titulkoch a tento čas viacej vynaložiť do prostrednej časti filmu. Tento srhujúci príbeh by si však poriadne ,,hustý survivor adventure" rozhodne zaslúžil. Dokiaľ sa ho nedočkáme, ostáva nám tu len už spomínaný nezabudnuteľne mrazivý Quintov monológ z ,,Pažravej ryby". (236. hodnotenie, 16. komentár k filmu)(31.8.2014)

• Lacike

Ja asi patrim k mensine ludi, ktora najprv videla tento film a az potom Jaws v ktorych rozpraval Robert Shaw ten svoj legendarny pribeh o ktorom pojednava aj tento film. Ale suhlasim, ze Shaw to v tych par minutych podal ovela napinavejsie ako tento film, ktory sa vdaka dlhsej stopazi venuje viacerym detailom, ale robi to strasne sterilne. Ani ma nic nenapada, co by som na tomto filme vyzdvihol. Len samotna tema je natolko zaujimava, ze som ho dopozeral do konca a dufam, ze verzia s Nicom Cagom dopadne ovela lepsie. Jak kvôli samotnej teme, ktora si zasluzi adekvatne kvalitne spracovanie, tak aj kvôli Nicovi, ktory snad znova natoci este aspon jeden dobry film. 4/10.(25.3.2016)

• - USS Indianapolis (CA-35) bylo poslední velké americké válečné plavidlo potopené za 2. světové války. Z 1196 členů posádky jich bylo po čtyřech dnech zachráněno pouze 317. Kapitán Indianapolisu McVay byl za ztrátu lodi souzen, jelikož oproti rozkazu s lodí plul přímo a nekřižoval. Během procesu však kapitán japonské ponorky I-58 Hašimoto, která Indianapolis torpédovala, vypověděl, že křižování by útoku nijak nezabránilo. V roce 2000 byl McVay Kongresem Spojených států amerických zbaven odpovědnosti za potopení lodi. (p3tris)

• - Vo filme Čeluste starý námorník pred lovom na žraloka opisuje, že ako vojak zažil presne to, čo je opisované v tomto filme. (andykovac)

• - Film je vlastně kompletní ilustrací k události (potopení U.S.S. Indianapolis), o které se zmiňuje ve filmu Čelisti Robert Shaw, když se "trumfuje" s Richardem Dreyfussem na téma původu svých jizev. (ceskyhonza)