Dětské tváře (festivalový název)

• francouzský

Visages d'enfants

Faces of Children

Drama / Mysteriózní / Romantický

Francie / Švýcarsko, 1925, 114 min

Jacques Feyder

Síla obrazu zkombinovaná s přirozeným herectvím dětských představitelů vytváří jeden z nejdojemnějších němých filmů. Nebýt zbytečně přepjatého závěru, dal bych plné hodnocení.(29.11.2011)

Francouzský impresionismus v nejlepší formě - citlivý příběh s dětmi v hlavních rolích s významnou rolí subjektiv- ních stavů, výborná kamera zachycující drsnou horskou přírodu, která zde v závěru sehraje významnou a drama- tickou roli. Hlavní představitel Jeana podává naprosto přirozený a procítěný výkon a jeho nevlastní sestra získává vděčnou až jímavou roli až když se bezhlavě vrhá na noční cestu za ztracenou panenkou. Rozhodně doporučuji nechat se unášet tímto vyváženým a rozhodně ne sentimentálním příběhem.(23.1.2009)

Desetiletý Jean se nedokáže vyrovnat se smrtí matky a když se jeho otec znovu ožení nenávidí svojí novou matku a ještě více nevlastní sestru, příběh vrcholí, když dívka Jeanovo vinou málem v noci umrzne ve sněhu. Točilo se na venkově ve švýcarském horském městečku.(11.12.2004)

V kategorii obrazů ze života dětí skýtá třeba Truffautovo "Kapesné" nebo íránské příspěvky pro mnohého diváka silnější zážitek, to ale neznamená, že by skoro stoleté "Tváře dětí" dnes už neměly co nabídnout. Nejen žíznivci po prošlém mohou ocenit veleprostý realismus Feyderova díla, skvělé titulní hrdiny, krajiny s domorodým komparsem, napínavé (dvoj)finále a navrch občasnou třešničku, jako je například ona moucha na polštáři.(3.9.2014)