Hazardní hráč

Robert Rossen's The Hustler

Hazardný hráč

Drama / Romantický / Sportovní

USA, 1961, 134 min

Paul Newman s cigárkem v puse a tágem v ruce fakt působí jako husťák. Čekal jsem od toho trochu jiný film. Víc dějovější. Toto zpracování mě ale zasáhlo mnohem víc. Část kdy Newman jen zevlí s holkou a ožíraj se je naprosto parádní (skoro jak od Bukowskýho) a mnohem výstižnější v líné atmosféře nicnedělání než např. Godardovo U konce s dechem. A těch výstavních šťouchů je tam samozřejmě taky požehnaně.(11.11.2010)

Paul Newman, v roli mladého a zapáleného hráče biliardu, doslova exceloval. Naprosto bezchybný a famózní herecký galakoncert. Děj mě hodně lákal, protože i když biliard moc nehraju, tak mě baví se dívat na lidi, co tenhle sport ovládají. Za zmínku stojí skvělé herecké výkony ve vedlejších rolích. Tenhle snímek stvořil hvězdy(16.12.2011)

Barvu peněz mám rád, ale musím uznat, že tato verze je přece jen trochu vydařenější. Především Paul Newman je vítězné eso vysypané z rukávu tohoto filmu, jeho vytahovačnost a nezlomná povaha přijde rozhodně k chuti. Jackie Gleason jako Fats Minnesota je jedním z nejvíce sympatických záporáků z této doby. Inteligentní a procítěná záležitost. 80%(24.5.2011)

"Nice guys finish last." Nejdřív jsem viděl Barvu peněz a až pak tohle, takže jsem byl zvědavej, co bylo tak zásadního, že Eddie Felson pak na 25 let nechal hraní poolu. No ale trošilililínku jsem pak tušil a předvídal, ale to nevadí. Líbilo se mi to totiž víc (a na příklad to, že tady hrál mladý ucho Newman a ne nějakej Cruise, už jenom to je plus). Už jenom kvůli tomu, že se tam tak sympaticky trošku moc chlastá. To je snad jediná další věc, kterou Eddie umí - hrát kulečník a chlastat. Jinak je to docela sviňák a svoji alkoholicky notorickou lásku Sarah někdy dost sjíždí a chová se k ní hnusně. A mimochodem Sarah je moc dobře napsaná postava. On se tak chová vlastně ke všem - k číšníkům, k obsluze na toaletách, k ostatním hráčům. Ale na druhou stranu si říkám, že tenkrát to bylo možná i normální. Každopádně i když to byl hajzl, s Paulem Newmanem to byl charismatickej hajzl. Piper Laurie taky docela hezká, na svou dobu a na to, že hraje notorku. A George C. Scott, obzvlášť ve slunečních brýlích, je taky nezapomenutelnej bouchač. Jinak docela chápu, že Martin Scorsese si vybral udělat pokračování právě tohoto filmu, protože z něj čiší podobná atmosféra, jak z jeho dřívějších kousků. A to zakončení, kdy si Eddie uvědomí, že jsou důležitější věci, poslední věta: "Fat man, you shoot a great game of pool."...(5.6.2018)

Excelentní výkony budoucích hvězd Newmana, Scotta a Laurieové. Filmu samotnému už trochu ublížil zub času, ne snad na kvalitě děje, ale spíše na kvalitě nahrávky. Jsou zde k vidění úžasné šťouchy. Závěrečná Newmanova hra je famózní, nejde mu snad ani tak o porážku Minnesotty, ale o porážku svého dosavadního zpackaného života.(10.12.2002)

• - Paul Newman (Eddie Felson) súhlasil s natáčaním, aj keď si prečítal len polovicu scenára. Veril totiž, že to bude úspešný projekt. (shimik77)

• - Slova, která Sarah napíše na zrcadlo jsou "perverted", "twisted" a "crippled". (Kulmon)

• - Paul Newman se během natáčení s Jackiem Gleasonem vsadil o 50 amerických dolarů, že jej v biliáru porazí. Když pak Gleason s přehledem vyhrál, Newman mu částku vyplatil v desetnících. (Mikino00)