Jestliže je úterý, musíme být v Belgii

If It's Tuesday, This Must Be Belgium

Dobrodružný / Komedie / Romantický

USA, 1969, 105 min

Pravděpodobně mi tahle komedie USA 45 let unikala a mohla mi unikat klidně dál, tři hvězdičky jsou zasloužené.Docela hvězdné obsazení, pěkné barvy, pár záběrů z evropských destinací, pohled na povahy Evropanů a Američanů (lehce si ze sebe umějí dělat legraci, aspoň že to), ale jinak humor, který mi až na pár výjimek (památník armády USA v Ardenách a vyprávění amerického a německého turisty svým manželkám, únik před svatbou v Benátkách) to byl typický americký humor, jemuž nerozumím, jen zjišťuji, že už v roce 1969 se točily podobným stylem jako dnes. A ten rádoby romantický závěr - klasický happy end pro americké publikum...(29.8.2014)

Je to jako rozkošné puzzle, které jste si zakoupili, přestože neradi skládáte, ale které před vašima očima někdo jiný, velmi precizně kousek po kousku sestavuje, a vy radostí tleskáte, jak to do sebe báječně zapadá. Roztomilá romantická komedie, skvěle sestříhaná, s naprosto přirozeně plynoucím časem a hereckými výkony. Všechna ta evropská centra vtipně glosovaná „našimi“ turisty, organizovanými sympatickým sukničkářem Ianem McShanem, který vytrvale balí krásnou Suzanne Pleshette. (Taky jste mu celou dobu fandili?) Viděno v originále, ale zdá se že český dabing pro TV Prima (1997) je taky velmi dobrý.(21.12.2011)

• slunicko2

Průvodcovské vademecum aneb If it's Tuesday, this must be Belgium, If it's Wednesday, this must be Rome, If it's Thursday, this must be Montreux, I feel I never wanna go home. 1) Má teenagerovská duše s okouzlením sledovala, tuším, že v televizi, jak američtí turisté putují po exotických nedostupných krajinách vzdálených tehdejšímu středoškolákovi podobně jako Mare Anguis na Měsíci a neměla ani tušení, že dlouhá léta budu vzpomínat na tento film jako na svou první inspiraci, která mě přivede k mikrofonu zájezdového autokaru do celoživotní role baviče, organizátora a průvodce._____ 2) Jednu účastnici podobného zájezdu jsem v osmdesátých létech potkal na Dvořákově nábřeží vedle právnické fakulty v Praze. Dáma zaujatě třímala v ruce cosi, z čeho se vyklubala mapa Moskvy a rozechvěle, jak to jen starší dámy umí, v ní hledala. Nabídl jsem své služby. Dáma se napřímila, rozhlédla se po panoramatu Hradu a Vltavy a pravila: Would you be so kind as to tell me where is here the Kremlin? Připomenul jsem jí, že je dosud v Praze, načež dáma vytáhla objemný itinerář cesty, zahloubala se do něj a po chvíli radostně vyjekla: Wow, yeah, you are right. In Moscow we are on Thursday. Zřejmě nejsem sám, kdo se zmíněným filmem nechal inspirovat..._____ 3) Při opakovaném shlédnutí po létech jsem s údivem zjistil, že prvotní okouzlení vyprchalo, a že se při filmu vlastně nudím, a to navzdory vcelku věrnému zobrazení některých aspektů průvodcovské práce i okouzlující atmosféře tehdejší západní Evropy._____ 4) If this is London, why ain't it raining? The sun is shining on Saint Paul's Dome. If this is real, then I must be dreaming. Can't wait to tell the folks back home.(1.10.2013)

• Bernhardiner

Jakožto studenta cestovního ruchu mě téma tohoto filmu zaujalo. Samozřejmě, musím brát v úvahu, že tohle je komedie, a tudíž tuhle blbost snad nikdo nepodnikl. K poznávacím zájezdům mám jednu výhradu, a sice že turisté takhle nepoznají vůbec nic. Kouknou se na Koloseum a na Forum romanum, pak nasednou do autobusu a dojedou Pisy, kde si prohlédnou šikmou věž, pak někde přespí v hotelu a druhý den je úplně to samé. Aby člověk něco poznal, musí vidět víc než hotelový pokoj, autobus, průvodce a pár pamětihodností. Tihle dobrodruzi takhle projíždějí půlku Evropy. Samozřejmě, toto téma je zajímavé, ale je zásadním způsobem degradováno zpracováním. Herci jsou nevýrazní, nezaujal mě ani průvodce a holka, kterou se usilovně snaží sbalit. Navíc dialogy na mě působily nepřirozeně až směšně. Škoda, tohle je trestuhodné nevyužití potenciálu. 50%(26.8.2014)

Může být něco zábavnějšího než cestování Američanů po státech Evropy autobusem? Každá postava má svůj specifický charakter a každý stát má svoji národní hrdost, tradice a problémy. Ze snímku ční romantismus 60. let, lehký a zcela lidský humor pomáhající si občas sitcomem a groteskou, svěží odpočinkovou náladu při jeho sledování. Různé humorné situace volně vyplývající z daného místa jsou velmi trefné. Snímek se rozhodně nesnaží pobavit za každou cenu a tak nelze očekávat lecjakou bujarou komedii. Výsadou příběhu je, že se jedinkrát nesvíjí v křečích trapnosti a neuráží. Herecká sestava z mnohých tehdejších hvězd už dnes asi málokomu něco řekne a tak to mnohým zůstane zcela bez povšimnutí, což je škoda. Dnes již to asi nevypadá, ale tento snímek se řadí mezi výbornou klasiku humorného filmu o různých lidech ocitnu-vší se díky výletu na různých místech Evropy konfrontující se s místní mentalitou a problémy.(2.1.2016)