poster

Jestliže je úterý, musíme být v Belgii

 • anglický

  If It's Tuesday, This Must Be Belgium

Dobrodružný / Komedie / Romantický

USA, 1969, 105 min

 • Vesecký
  ***

  Pravděpodobně mi tahle komedie USA 45 let unikala a mohla mi unikat klidně dál, tři hvězdičky jsou zasloužené.Docela hvězdné obsazení, pěkné barvy, pár záběrů z evropských destinací, pohled na povahy Evropanů a Američanů (lehce si ze sebe umějí dělat legraci, aspoň že to), ale jinak humor, který mi až na pár výjimek (památník armády USA v Ardenách a vyprávění amerického a německého turisty svým manželkám, únik před svatbou v Benátkách) to byl typický americký humor, jemuž nerozumím, jen zjišťuji, že už v roce 1969 se točily podobným stylem jako dnes. A ten rádoby romantický závěr - klasický happy end pro americké publikum...(29.8.2014)

 • dopitak
  *****

  Je to jako rozkošné puzzle, které jste si zakoupili, přestože neradi skládáte, ale které před vašima očima někdo jiný, velmi precizně kousek po kousku sestavuje, a vy radostí tleskáte, jak to do sebe báječně zapadá. Roztomilá romantická komedie, skvěle sestříhaná, s naprosto přirozeně plynoucím časem a hereckými výkony. Všechna ta evropská centra vtipně glosovaná „našimi“ turisty, organizovanými sympatickým sukničkářem Ianem McShanem, který vytrvale balí krásnou Suzanne Pleshette. (Taky jste mu celou dobu fandili?) Viděno v originále, ale zdá se že český dabing pro TV Prima (1997) je taky velmi dobrý.(21.12.2011)

 • slunicko2
  **

  Průvodcovské vademecum aneb If it's Tuesday, this must be Belgium, If it's Wednesday, this must be Rome, If it's Thursday, this must be Montreux, I feel I never wanna go home. 1) Má teenagerovská duše s okouzlením sledovala, tuším, že v televizi, jak američtí turisté putují po exotických nedostupných krajinách vzdálených tehdejšímu středoškolákovi podobně jako Mare Anguis na Měsíci a neměla ani tušení, že dlouhá léta budu vzpomínat na tento film jako na svou první inspiraci, která mě přivede k mikrofonu zájezdového autokaru do celoživotní role baviče, organizátora a průvodce._____ 2) Jednu účastnici podobného zájezdu jsem v osmdesátých létech potkal na Dvořákově nábřeží vedle právnické fakulty v Praze. Dáma zaujatě třímala v ruce cosi, z čeho se vyklubala mapa Moskvy a rozechvěle, jak to jen starší dámy umí, v ní hledala. Nabídl jsem své služby. Dáma se napřímila, rozhlédla se po panoramatu Hradu a Vltavy a pravila: Would you be so kind as to tell me where is here the Kremlin? Připomenul jsem jí, že je dosud v Praze, načež dáma vytáhla objemný itinerář cesty, zahloubala se do něj a po chvíli radostně vyjekla: Wow, yeah, you are right. In Moscow we are on Thursday. Zřejmě nejsem sám, kdo se zmíněným filmem nechal inspirovat..._____ 3) Při opakovaném shlédnutí po létech jsem s údivem zjistil, že prvotní okouzlení vyprchalo, a že se při filmu vlastně nudím, a to navzdory vcelku věrnému zobrazení některých aspektů průvodcovské práce i okouzlující atmosféře tehdejší západní Evropy._____ 4) If this is London, why ain't it raining? The sun is shining on Saint Paul's Dome. If this is real, then I must be dreaming. Can't wait to tell the folks back home.(1.10.2013)

 • Bernhardiner
  **

  Jakožto studenta cestovního ruchu mě téma tohoto filmu zaujalo. Samozřejmě, musím brát v úvahu, že tohle je komedie, a tudíž tuhle blbost snad nikdo nepodnikl. K poznávacím zájezdům mám jednu výhradu, a sice že turisté takhle nepoznají vůbec nic. Kouknou se na Koloseum a na Forum romanum, pak nasednou do autobusu a dojedou Pisy, kde si prohlédnou šikmou věž, pak někde přespí v hotelu a druhý den je úplně to samé. Aby člověk něco poznal, musí vidět víc než hotelový pokoj, autobus, průvodce a pár pamětihodností. Tihle dobrodruzi takhle projíždějí půlku Evropy. Samozřejmě, toto téma je zajímavé, ale je zásadním způsobem degradováno zpracováním. Herci jsou nevýrazní, nezaujal mě ani průvodce a holka, kterou se usilovně snaží sbalit. Navíc dialogy na mě působily nepřirozeně až směšně. Škoda, tohle je trestuhodné nevyužití potenciálu. 50%(26.8.2014)

 • MickeyStuma
  ****

  Může být něco zábavnějšího než cestování Američanů po státech Evropy autobusem? Každá postava má svůj specifický charakter a každý stát má svoji národní hrdost, tradice a problémy. Ze snímku ční romantismus 60. let, lehký a zcela lidský humor pomáhající si občas sitcomem a groteskou, svěží odpočinkovou náladu při jeho sledování. Různé humorné situace volně vyplývající z daného místa jsou velmi trefné. Snímek se rozhodně nesnaží pobavit za každou cenu a tak nelze očekávat lecjakou bujarou komedii. Výsadou příběhu je, že se jedinkrát nesvíjí v křečích trapnosti a neuráží. Herecká sestava z mnohých tehdejších hvězd už dnes asi málokomu něco řekne a tak to mnohým zůstane zcela bez povšimnutí, což je škoda. Dnes již to asi nevypadá, ale tento snímek se řadí mezi výbornou klasiku humorného filmu o různých lidech ocitnu-vší se díky výletu na různých místech Evropy konfrontující se s místní mentalitou a problémy.(2.1.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace