poster

Jestliže je úterý, musíme být v Belgii

 • anglický

  If It's Tuesday, This Must Be Belgium

Dobrodružný / Komedie / Romantický

USA, 1969, 105 min

 • MickeyStuma
  ****

  Může být něco zábavnějšího než cestování Američanů po státech Evropy autobusem? Každá postava má svůj specifický charakter a každý stát má svoji národní hrdost, tradice a problémy. Ze snímku ční romantismus 60. let, lehký a zcela lidský humor pomáhající si občas sitcomem a groteskou, svěží odpočinkovou náladu při jeho sledování. Různé humorné situace volně vyplývající z daného místa jsou velmi trefné. Snímek se rozhodně nesnaží pobavit za každou cenu a tak nelze očekávat lecjakou bujarou komedii. Výsadou příběhu je, že se jedinkrát nesvíjí v křečích trapnosti a neuráží. Herecká sestava z mnohých tehdejších hvězd už dnes asi málokomu něco řekne a tak to mnohým zůstane zcela bez povšimnutí, což je škoda. Dnes již to asi nevypadá, ale tento snímek se řadí mezi výbornou klasiku humorného filmu o různých lidech ocitnu-vší se díky výletu na různých místech Evropy konfrontující se s místní mentalitou a problémy.(2.1.2016)

 • sskrblik
  ***

  Nenásilná komedie o tom kterak do Evropy zavítali turisté ze Západu. Nevím do jaké míry jsou svým chováním herci autentičtí, koneckonců rejža byl Newyorčan, takže je zde cítit určitá nadsázka. Nicméně nám Evropanům mají Američani alespoň co závidět, a sice bohatou histórii. Po letošní návštěvě Belgie jsem očekával, že si připomenu atmosféru Bruselu, Brugg nebo Anterpy. Žel bohu ve filmu je jen Brusel a to je skutečně na malou chvilku. Je to takový krátký průlet Evropou spolu s oddychovým příběhem na kterém se podepisuje zub času a někdy nešikovný střih.(7.9.2015)

 • slunicko2
  **

  Průvodcovské vademecum aneb If it's Tuesday, this must be Belgium, If it's Wednesday, this must be Rome, If it's Thursday, this must be Montreux, I feel I never wanna go home. 1) Má teenagerovská duše s okouzlením sledovala, tuším, že v televizi, jak američtí turisté putují po exotických nedostupných krajinách vzdálených tehdejšímu středoškolákovi podobně jako Mare Anguis na Měsíci a neměla ani tušení, že dlouhá léta budu vzpomínat na tento film jako na svou první inspiraci, která mě přivede k mikrofonu zájezdového autokaru do celoživotní role baviče, organizátora a průvodce._____ 2) Jednu účastnici podobného zájezdu jsem v osmdesátých létech potkal na Dvořákově nábřeží vedle právnické fakulty v Praze. Dáma zaujatě třímala v ruce cosi, z čeho se vyklubala mapa Moskvy a rozechvěle, jak to jen starší dámy umí, v ní hledala. Nabídl jsem své služby. Dáma se napřímila, rozhlédla se po panoramatu Hradu a Vltavy a pravila: Would you be so kind as to tell me where is here the Kremlin? Připomenul jsem jí, že je dosud v Praze, načež dáma vytáhla objemný itinerář cesty, zahloubala se do něj a po chvíli radostně vyjekla: Wow, yeah, you are right. In Moscow we are on Thursday. Zřejmě nejsem sám, kdo se zmíněným filmem nechal inspirovat..._____ 3) Při opakovaném shlédnutí po létech jsem s údivem zjistil, že prvotní okouzlení vyprchalo, a že se při filmu vlastně nudím, a to navzdory vcelku věrnému zobrazení některých aspektů průvodcovské práce i okouzlující atmosféře tehdejší západní Evropy._____ 4) If this is London, why ain't it raining? The sun is shining on Saint Paul's Dome. If this is real, then I must be dreaming. Can't wait to tell the folks back home.(1.10.2013)

 • VenDulin85
  ****

  If it's tuesday, this must be Belgium... Velice příjemný a nostalgický snímek (nostalgický i pro mě, byť jsem v roce 1969 nebyla ještě ani na houbách), který mi pěkně sedl do 'letního' deštivého večera. Jednotliví účastníci zájezdu a jejich pohnutky k cestování vás pobaví i dojmou, ale nejlepší je stejně asi průvodce, který si musel vytvořit obranný systém proti zbláznění se z cestovní rutiny... Nevím, co film přinesl zásadního v době vzniku, ale v dnešní době je to velmi osvěžující a milé. I think I wanna never go home... (mimochodem, dobrý song, navyšuje hodnocení na 4,5*).(23.6.2015)

 • Bernhardiner
  **

  Jakožto studenta cestovního ruchu mě téma tohoto filmu zaujalo. Samozřejmě, musím brát v úvahu, že tohle je komedie, a tudíž tuhle blbost snad nikdo nepodnikl. K poznávacím zájezdům mám jednu výhradu, a sice že turisté takhle nepoznají vůbec nic. Kouknou se na Koloseum a na Forum romanum, pak nasednou do autobusu a dojedou Pisy, kde si prohlédnou šikmou věž, pak někde přespí v hotelu a druhý den je úplně to samé. Aby člověk něco poznal, musí vidět víc než hotelový pokoj, autobus, průvodce a pár pamětihodností. Tihle dobrodruzi takhle projíždějí půlku Evropy. Samozřejmě, toto téma je zajímavé, ale je zásadním způsobem degradováno zpracováním. Herci jsou nevýrazní, nezaujal mě ani průvodce a holka, kterou se usilovně snaží sbalit. Navíc dialogy na mě působily nepřirozeně až směšně. Škoda, tohle je trestuhodné nevyužití potenciálu. 50%(26.8.2014)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace