poster

Jestliže je úterý, musíme být v Belgii

 • USA

  If It's Tuesday, This Must Be Belgium

 • Československo

  Ak je utorok, musíme byť v Belgicku

Dobrodružný / Komedie / Romantický

USA, 1969, 105 min

 • slunicko2
  **

  Průvodcovské vademecum aneb If it's Tuesday, this must be Belgium, If it's Wednesday, this must be Rome, If it's Thursday, this must be Montreux, I feel I never wanna go home. 1) Má teenagerovská duše s okouzlením sledovala, tuším, že v televizi, jak američtí turisté putují po exotických nedostupných krajinách vzdálených tehdejšímu středoškolákovi podobně jako Mare Anguis na Měsíci a neměla ani tušení, že dlouhá léta budu vzpomínat na tento film jako na svou první inspiraci, která mě přivede k mikrofonu zájezdového autokaru do celoživotní role baviče, organizátora a průvodce._____ 2) Jednu účastnici podobného zájezdu jsem v osmdesátých létech potkal na Dvořákově nábřeží vedle právnické fakulty v Praze. Dáma zaujatě třímala v ruce cosi, z čeho se vyklubala mapa Moskvy a rozechvěle, jak to jen starší dámy umí, v ní hledala. Nabídl jsem své služby. Dáma se napřímila, rozhlédla se po panoramatu Hradu a Vltavy a pravila: Would you be so kind as to tell me where is here the Kremlin? Připomenul jsem jí, že je dosud v Praze, načež dáma vytáhla objemný itinerář cesty, zahloubala se do něj a po chvíli radostně vyjekla: Wow, yeah, you are right. In Moscow we are on Thursday. Zřejmě nejsem sám, kdo se zmíněným filmem nechal inspirovat..._____ 3) Při opakovaném shlédnutí po létech jsem s údivem zjistil, že prvotní okouzlení vyprchalo, a že se při filmu vlastně nudím, a to navzdory vcelku věrnému zobrazení některých aspektů průvodcovské práce i okouzlující atmosféře tehdejší západní Evropy._____ 4) If this is London, why ain't it raining? The sun is shining on Saint Paul's Dome. If this is real, then I must be dreaming. Can't wait to tell the folks back home.(1.10.2013)

 • Bernhardiner
  **

  Jakožto studenta cestovního ruchu mě téma tohoto filmu zaujalo. Samozřejmě, musím brát v úvahu, že tohle je komedie, a tudíž tuhle blbost snad nikdo nepodnikl. K poznávacím zájezdům mám jednu výhradu, a sice že turisté takhle nepoznají vůbec nic. Kouknou se na Koloseum a na Forum romanum, pak nasednou do autobusu a dojedou Pisy, kde si prohlédnou šikmou věž, pak někde přespí v hotelu a druhý den je úplně to samé. Aby člověk něco poznal, musí vidět víc než hotelový pokoj, autobus, průvodce a pár pamětihodností. Tihle dobrodruzi takhle projíždějí půlku Evropy. Samozřejmě, toto téma je zajímavé, ale je zásadním způsobem degradováno zpracováním. Herci jsou nevýrazní, nezaujal mě ani průvodce a holka, kterou se usilovně snaží sbalit. Navíc dialogy na mě působily nepřirozeně až směšně. Škoda, tohle je trestuhodné nevyužití potenciálu. 50%(26.8.2014)

 • VenDulin85
  ****

  If it's tuesday, this must be Belgium... Velice příjemný a nostalgický snímek (nostalgický i pro mě, byť jsem v roce 1969 nebyla ještě ani na houbách), který mi pěkně sedl do 'letního' deštivého večera. Jednotliví účastníci zájezdu a jejich pohnutky k cestování vás pobaví i dojmou, ale nejlepší je stejně asi průvodce, který si musel vytvořit obranný systém proti zbláznění se z cestovní rutiny... Nevím, co film přinesl zásadního v době vzniku, ale v dnešní době je to velmi osvěžující a milé. I think I wanna never go home... (mimochodem, dobrý song, navyšuje hodnocení na 4,5*).(23.6.2015)

 • Master19
  ***

  Nevidím moc velký rozdíl mezi tímto filmem a Bláznivou dovolenou v Evropě. Tady je víc postav, což je na začátku trochu zmatečné, ale většina z nich se velmi rychle vyprofiluje. Kromě hlavní romantické linie (vlastně linií) je hezky zachycené rozpoložení účastníků zájezdu, jak ho všichni známe. Hektické výlety po památkách "aby jsme nic neminuli", nervozita z neznámého prostředí, nakonec smutek z návratu i těšení se domů...(31.10.2017)

 • zigy
  *****

  Už název je vtipný, a vtipný je také samotný film! Příznivci názvu, pořádně se zaposlouchejte do úvodní písně pana Donovana - pokračuje to dál - jestliže je středa, čtvrtek....Tahle banda typických Amíků člověka pobaví, a chudák průvodce Charlie aby se z toho zbláznil. Energie on má ale dost, a tak vytrvale svádí krásnou turistku z jeho zájezdu. Nejlepší je Murray Hamilton a jeho starý protiva: "Člověk, který vymyslel přísloví - všude dobře, doma nejlíp - musel hodně cestovat..." Vyhněte se dabingu MGM obloukem a dejte si to s dabingem Primy z r. 97, který je až nečekaně dobrý, Tonda Navrátil v hlavní roli je překvapivě rovnocenným partnerem starých bardů Fišer, Švormová a spol. Takže....AVANTI!!(26.1.2015)